Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Elektryczny rębak do drewna

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Poczekalnia -> Elektryczny rębak do drewna
Autor
Wiadomość
pslosarz
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Krakowa

Post#1 Post autora tematu 13 Wrz 2010 17:21   

Witam.
Urządzenie powstało jakiś rok temu. Konstrukcja bardzo prosta. Wiem że "ameryki nie odkryłem" bo są gotowe konstrukcje tego typu na alledrogo. Rębak spisuje sie bardzo dobrze czy to z drewnem suchym czy mokrym jak i również ze sękatym. Poniżej załączam filmik z pracy urządzenia. Jako zabezpieczenie silnika zastosowałem wyłącznik nadmiarowoprądowy S303 B16. Zdarzyło sie chyba ze dwa razy że zaklinowało świder na porządnym sęku i zabezpieczenie zadziałało jak należy. Wystarczyło zmienić kierunek obrotów aby wycofać świder z pnia.
Kosztorys:
- świder 250zł (allegro)
- silnik 3-faz 3kW 1350obr/min 200zł (załatwiłem od znajomego)
- gniazdo 3-faz 10zł
- wyłącznik prawo-lewo 24zł
- kółka od rowerka dla dzieci miałem
- bezpieczniki i skrzyneczkę miałem
- parę metrów winklówki, śruby, wkręty, przewód, elektrody - ok 25zł
razem 509zł
Elektryczny rębak do drewna Elektryczny rębak do drewna Elektryczny rębak do drewna Elektryczny rębak do drewna

Link

Powrót do góry

Freddy
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Kraków

Post#2 13 Wrz 2010 17:35   

Re: Elektryczny rębak do drwena

Ciekawa konstrukcja, niebezpieczna trochę :), choć jak patrzyłem oryginalna konstrukcja jest podobna.
Jaką zastosowałeś średnicę świdra, widziałem od 60 do nawet 100mm.
Powrót do góry

piotrva
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Kraków

Post#3 13 Wrz 2010 19:27   

Świder dosyć drogo(przynajmniej jak na moje oko, ale nie mam z takimi zabawkami do czynienia), czy to jakiś specjalny utwardzany stop??
Brakuje tylko mechanicznego wyłącznika bezpieczeństwa, mam na myśli, że np. puszczając pedał można zatrzymać świder, na wypadek nieprzewidzianej sytuacji
pomysł godny uwagi.

Moje artykuły: (Dodaj)
02 Sierpień 2014 Zegarek binarny - nic nowego, nic odkrywczego :)
Powrót do góry

hubiwit
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Poznań

Post#4 13 Wrz 2010 19:30   

Właśnie sobie wyobraziłem jak taki świder wkręca się w rękę, i co z nią robi :|
Może się czepiam, ale zastosował bym jakieś zabezpieczenie, chociażby wyłącznik mono-stabilny w postaci pedału - jak co to tylko puszczasz nogę i staje.

ps.
widzę że kolega wyżej mnie wyprzedził w trakcie pisania posta
Powrót do góry

karbon
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: W-wa

Post#5 13 Wrz 2010 19:34   

Jak to zobaczyłem, to przypomniały mi się dni z siekierą :D
Identyczne obawy mam odnośnie bezpieczeństwa, strach pomyśleć jak to rękę łapie...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Wrz 2010 19:34   

Powrót do góry

bartosz789
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Krakow

Post#6 13 Wrz 2010 19:36   

Też chciałbym wiedzieć czemu ten świder taki drogi ..
Mógłbyś podać numer aukcji ?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#7 13 Wrz 2010 19:48   

bartosz789 napisał:

Bo jest wolny rynek, jak chcesz to możesz sam wykonać i zobaczymy za ile go sprzedasz...

To nie jest RĘBAK, to jest łuparka...
Pedał pod nogą, termik to podstawa (tak samo w wiertarce stołowej) jak i zapięte rękawy etc.

Widzę że zamontowałeś gniazdo 3 fazowe, czyli Twój przedłużacz składa się z dwóch wtyk. Jeżeli tak to czy już kogoś poraził prąd ? Czy jeszcze nie, bo to kwestia czasu...
Powrót do góry

artur527
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Barcelona, Międzylesie

Post#8 13 Wrz 2010 19:49   

Witam !
A ja mam pytanie czy maszyna daje radę w grubszym sękatym klocku drewna np. świerk ?
A i gratuluje konstrukcji, bardzo przydatna maszyna, potrafi w dużym stopniu uprościć człowiekowi życie. Bardzo mi się podoba ta konstrukcja, ale zwrócę uwagę tak jak koledzy na temat bezpieczeństwa. Jakoś pedał tu nie widzę, ale gdzieś pod ręką przycisk bezpieczeństwa " STOP " by się naprawdę przydał.
Powrót do góry

Dragas
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Bydgoszcz/Warszawa

Post#9 13 Wrz 2010 19:52   

Urządzonko bardzo ciekawe i fajne. Widać, że wchodzi w drewno jak w masło.

bartosz789 napisał:

Na allegro wpisz świder, sortowanie po cenie, i strona 7 i właśnie tam jest.
Parę stron wcześniej jest po 110zł.
Powrót do góry

pslosarz
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Krakowa

Post#10 Post autora tematu 13 Wrz 2010 19:53   

Świder ma średnice 100mm. Prawdopodobnie jakby ktoś miał tokarkę to koszty wykonania byłyby mniejsze.
Świder podobno jest podwójnie hartowany i nawęglany, może dlatego taki drogi. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to żeby świder wszedł w rękę to trzeba by było naprawdę być bardzo nieostrożnym, gdyż jak widać na filmie klocka trzeba trochę pchnąć aby świder zaczął sie w niego wkręcać. Chociaż nie powiem bo jest to niebezpieczne urządzenie. Zwłaszcza jak sie pracuje w luźnych rękawicach.
Rozwiązanie z gniazdem ma swoje plusy i minusy. W tym rozwiązaniu trzeba pamiętać kolejność wkładania wtyczek. (pierwsze do urządzenia potem do sieci - przy odłączaniu odwrotnie)

Moderowano przez Mirek Z.:
Link do aukcji usunąłem - p.10.11 regulaminu.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Wrz 2010 19:53   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 13 Wrz 2010 19:55   

artur527 napisał:
A ja mam pytanie czy maszyna daje radę w grubszym sękatym klocku drewna np. świerk ?

Na YT pełno filmów o tej tematyce.

artur527 napisał:
Jakoś pedał tu nie widzę, ale gdzieś pod ręką przycisk bezpieczeństwa " STOP " by się naprawdę przydał.

Jak się potkniesz to puścisz pedał i silnik się wyłączy. Przy wyłączniku bezpieczeństwa zanim go dosięgniesz to możesz mieć dziurę w głowie...
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Olsztyn

Post#12 13 Wrz 2010 20:02   

A ja mam pytanie ile obrotów ma taki silnik bo dość wolno kreci a nie widzę żadnych przekładni.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#13 13 Wrz 2010 20:07   

pslosarz napisał:
Rozwiązanie z gniazdem ma swoje plusy i minusy. W tym rozwiązaniu trzeba pamiętać kolejność wkładania wtyczek. (pierwsze do urządzenia potem do sieci - przy odłączaniu odwrotnie)

Takie rozwiązanie nie ma ani jednego plusa :D Jest droższe, a przede wszystkim KARYGODNE. Może wypowie sie jakiś moderator z działów elektrycznych.

12pawel napisał:
A ja mam pytanie ile obrotów ma taki silnik bo dość wolno kreci a nie widzę żadnych przekładni.

Synchroniczne 750rpm.
Powrót do góry

bulek01
Poziom 14
Poziom 14

Post#14 13 Wrz 2010 20:37   

Świetne urządzenie na pewno bezpieczniejsze niż siekanie siekierą.
Powrót do góry

enemyhilator
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: D.M.

Post#15 13 Wrz 2010 21:00   

Fajny sprzęt, szkoda, że tak późno się pojawił, bo ja już swoja przyczepę drewna siekierą porąbałem. A takie urządzonko było by super ułatwieniem.
J/w wyłącznik bezpieczeństwa by się przydał.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Wrz 2010 21:00   

Powrót do góry

satan666
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Międzychód

Post#16 13 Wrz 2010 21:17   

Tak ładnie wchodzi i się łupie, bo drewno jest suche. Gdyby drewno było mokre już tak ładnie by nie chodziło.
Powrót do góry

Adek561a
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Domaradz 36-230 (PODKARPACIE)

Post#17 13 Wrz 2010 21:34   

satan666 napisał:
Tak ładnie wchodzi i się łupie, bo drewno jest słuche. Gdyby drewno było mokre już tak ładnie by nie chodziło.

No i co z tego? Może to do suchego drzewa kolega zrobił. Fajna konstrukcja nie widzę negatywów tak jak to ci, że jest to nie bezpieczne...się trzeba umieć obsługiwać.
Powrót do góry

satan666
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Międzychód

Post#18 13 Wrz 2010 21:38   

Adek561a napisał:
satan666 napisał:
Tak ładnie wchodzi i się łupie, bo drewno jest słuche. Gdyby drewno było mokre już tak ładnie by nie chodziło.

No i co z tego?? Może to do suchego drzewa kolega zrobił...fajna konstrukcja nie widze negatywów tak jak to ci że jest to nie bezpieczne...się trzeba umieć obsługiwać.

Jakby zrobił do suchego drewna to w tytule powinno pisać "Elektryczny rębak do suchego drewna", poprawy bezpieczeństwa na pewno nie będzie, gdyż jak już sobie rękę wkręcisz to jesteś w szoku i mięśnie ci się zacisną więc nogi nie weźmiesz z przełącznika nożnego.
Powrót do góry

mikol95
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Włosienica (pomorskie)

Post#19 13 Wrz 2010 22:00   

Re: Elektryczny rębak do drewna

No właśnie to będzie odruch bezwarunkowy, od razu się cofniesz (lub zrobisz gwałtowny ruch). To tak jakbyś powiedział, że gdy się oparzysz to nie cofniesz ręki, bo jesteś w szoku, i czekasz, aż się spalisz, więc ten pedał jak najbardziej potrzebny. Kolego chyba pomyliłeś teorie. Mięśnie się zaciskają przy porażeniu prądem.
Powrót do góry

cezet
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Zachodnia Małopolska

Post#20 13 Wrz 2010 22:01   

Urządzenie proste ,wydajne i śmiem twierdzić ,że nawet chyba bezpieczniejsze od siekiery.Przy moich problemach z prawą ręką będzie niezastąpione. Od jutra zaczynam tworzyć.
Powrót do góry

Spacewalker
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Warszawa

Post#21 13 Wrz 2010 22:13   

Troche takich hardcore jak widze te ręce. Co zrobisz jak Ci wyrwie drewno?
Powrót do góry

brymen
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Warszawa

Post#22 13 Wrz 2010 22:15   

Znalazłem lepsze rowiązanie
Link
:)
Powrót do góry

Doominus
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Okolice Krakowa

Post#23 13 Wrz 2010 22:22   

Łaaa świder bezpośrednio na silniku.
Powinno być przełożenie
> mniejsze obciążenie dla łożysk silnika
> większa siła świdra.
Powrót do góry

pawell73
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Kielce

Post#24 13 Wrz 2010 22:25   

kivors napisał:
Cytat:
12pawel napisał:

Synchroniczne 750rpm.

Pierwszy post:
Cytat:
- silnik 3-faz 3kW 1350obr/min 200zł (załatwiłem od znajomego)

Powrót do góry

KJ
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Mikołów

Post#25 13 Wrz 2010 22:48   

Cytat:

Czy kogoś za przeproszeniem pogrzało ? albo raczej pokopało ? Istnienie czegoś takiego jak kabel zakończony po obu stronach wtyczkami jest całkowicie niedopuszczalne jeszcze 3 fazy no nie skomentuję bo nie ma cenzuralnych słów którymi można by to opisać. Radzę to zmienić na normalne zanim kogoś zabije.
Powrót do góry

andrzejbac2
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: opole

Post#26 13 Wrz 2010 23:09   

Brak osłony świdra (powinna się chować w momencie docisku klocka), w maszynie założone gniazdo siłowe zamiast wtyczki!!! Strach się bać jak wygląda przedłużacz. No i troche nisko zbudowane urządzenie - pewnie kręgosłup boli jak sie tak całą sobote łuie...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Wrz 2010 23:09   

Powrót do góry

monty_p
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Sanok

Post#27 13 Wrz 2010 23:09   

...aż miło się patrzy na filmik. idealna sprawa dla kogoś, kto ma do obrócenia np 20 metrów drewna przed zimą :-).

Ale bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Po pierwsze (jak już kilka osób pisało) przycisk, który trzeba trzymać wciśnięty a gdy go puścimy, sprzęt się wyłącza.
Po drugie, coś, co by zapobiegło ewentualnemu okręceniu się drewna wokół świdra (tzn gdy drewno wymknie się spod kontroli ;-) )
Po trzecie (może nawiązywać do drugiego) jakiś podajnik. Coś, co by wepchnęło ten klocek na świder. Przy dłuższej pracy z takim sprzętem można stracić czujność a wtedy można zrobić sobie krzywdę :(

Pozdrawiam i życzę bezpiecznej pracy z tym sprzętem
Powrót do góry

AndrewS_
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Puławy

Post#28 13 Wrz 2010 23:33   

Gratulacje !!

Jestem ciekawy jak urządzenie radzi sobie np. z klockami dębowymi, grabowymi.
Myślę że do drewna twardszego i dłuższego czyli kominkowego, silnik ma jednak za wysokie obroty
Powrót do góry

Doominus
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Okolice Krakowa

Post#29 13 Wrz 2010 23:43   

KJ napisał:
Cytat:

Czy kogoś za przeproszeniem pogrzało ? albo raczej pokopało ? Istnienie czegoś takiego jak kabel zakończony po obu stronach wtyczkami jest całkowicie niedopuszczalne jeszcze 3 fazy no nie skomentuję bo nie ma cenzuralnych słów którymi można by to opisać. Radzę to zmienić na normalne zanim kogoś zabije.

W sprzęcie Luny coś takiego jest ...
Powrót do góry

karol3
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wlkp.

Post#30 13 Wrz 2010 23:51   

!Krak napisał:
Maszyna pierwsza klasa. Nie patrz na narzekania o możliwym porażeniu prądem. Urządzenie nie jest robione na handel, a jako twórca wiesz najlepiej co i w jakiej kolejności załączać. Tylko nie pożyczaj tego nikomu.

I w ty miejscu nie zgadam się z kolegą. Widziałem wiele nieszczęść spowodowanych przez pozorną oszczędność lub niefrasobliwość. Nie potrzeba wcale pożyczać, ale w pośpiechu, prędzej czy później porażeniu może ulec sam konstruktor lub co gorsza osoba chcąca mu pomóc.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Poczekalnia -> Elektryczny rębak do drewna
Strona 1 z 5 Idź do strony 12345  Następny