Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przerobka ukladu centralnego ogrzewania.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Przerobka ukladu centralnego ogrzewania.
Autor
Wiadomość
stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Düsseldorf

Post#1 Post autora tematu 20 Wrz 2010 00:15   

Przerobka ogrzewania.

Witam! W moim domu jest(bylo?) centralne ogrzewanie z konca lat 50 tych.Byla to modyfikacja ukladu otwartego grawitacyjnego. Modernizacja ta przeprowadzona okolo 1990 roku polegala na zastapieniu kotla weglowego (koksowego) dosc nowoczesnym jak na owe czasy kotlem na olej opalowy.Pozostaly jednak rury grzejniki ze starego ukladu.Ja postanowilem gruntownie zmodernizowac ta instalacje.Wyrzucilem wszystkie stare rury i kaloryfery postanawiajac jednoczesnie wykorzystac resztki armatury i kociol ktory wyglada jeszcze dosc przyzwoicie.Nie mam do tego jednak zadnej instrukcji a niektore urzadzenia widze po raz pierwszy.Prosze zatem o pomoc odnosnie instrukcji kotla i pozostalej czesci armatury jak i porade co z tego moza jeszcze zrobic.Wszelkie sugestie mile widziane.Pozdrawiam.Stefan.Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. Przerobka ukladu centralnego ogrzewania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Wrz 2010 00:15   

Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#2 Post autora tematu 24 Wrz 2010 00:17   

Re: Przerobka ukladu centralnego ogrzewania.

Witam! Panowie i Panie czy to juz duch w Narodzie ginie? A moze post jest w nieodpowiednim miejscu? Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

slazdu
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Kwidzyn

Post#3 24 Wrz 2010 09:42   

No cóż, wydaje mi się, że jest to do adaptowania. Z tego co widzę masz kocioł olejowy + zawór trójdrożny + jakiś naścienny sterownik. Jak najbardziej jest to do dalszego użytkowania. Takie wnioski można wyciągnąć ze zdjęć. Ze zdobyciem instrukcji możesz mieć problem...
Jeżeli jednak już przerobiłeś instalację (jak można się domyślać z tekstu), pozostaje tylko sprawa uruchomienia. Zdalnie chyba nikt tu nie pomoże.
Tyle na forum...
Napisz na:
slazdu(malpa)o2.pl
Pozdr.
slazdu
Powrót do góry

marekon
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Staszów

Post#4 24 Wrz 2010 15:53   

Widać palnik i sterownik bardzo porzadnej firmy więc powinny posłużyć jeszcze.Zrobić przegląd zmienić dysze,wyregulować.Swoją drogą jakie solidne zawory trójdrożne kiedys robili.Instrukcja wystarczy do palnika jesli takowa będzie potrzebna.Weishaupt z 1992 r. to jeszcze nie taki stary.Nastawy na sterownikach nie powinny nastręczyć kłopotów solidnemu serwisantowi.
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#5 Post autora tematu 24 Wrz 2010 16:40   

witam! Bardzo dziekuje za odzew.Instalacja jeszcze nie zostala zrobiona(na scianach wisza grzejniki) z tego wzgledu ze nie bardzo wiem jak to dziala.Najbardziej intryguje mnie tem "zawor trojdrozny" z magiczna galka i skala...Gdyby nie odlaczony przewod to juz cos by bylo.Wywnioskowalem(?) tylko ze w jakis sposob przelacza kociol na podgrzewacz.Dalej niestety czarna magia.Do czego to pokretlo? Po co jest skala?Co pokazuje wskaznik? Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

Usunięty

Post#6 25 Wrz 2010 08:35   

Bez dokumentacji tego zaworu lub jego demontażu nie dowiesz się jak on działa.
Chodzi o kierunki przepływu.
Gdybyś chociaż zdjęcie zrobił z większym wycinkiem instalacji to można by było dojść do jakichś wniosków.
Skalą się nie przejmuj , jest to element informacyjny i to w dodatku stanowi wartość orientacyjną.
Z grubsza - pokazuje stosunek wody chłodniejszej do gorącej , lub odwrotnie.
Może również przełączać kierunek przepływu - instalacja C.O lub bojler.
Zawory trójdrogowe dzielimy na mieszające i rozdzielające a to pozwala nam zastosować je do różnych celów.
To umiejscowienie zaworu informuje nas o funkcji jaką dany zawór pełni w instalacji.
Zaworem powinien sterować siłownik pod kontrolą sterownika i to pozwala sterować nim dynamicznie uwzględniając temperatury.
Ręczne pokrętło , owszem pozwala na sterowanie tym , lecz wyniki będą słabiutkie.
Chociaż przy odrobinie wprawy jest to możliwe.(ustawienie stopnia zmieszania lub przełączenie kierunku przepływu)
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#7 Post autora tematu 27 Wrz 2010 18:50   

Witam! Wiekszy "wycinek" instalacji niestety zostal wyciety...Mozliwe jednak ze gdzies to zostalo zarchiwizowane.Wygladalo to jak robota glupiego i to chyba po pijanemu.Zdjecia pozostalosci zalacze wieczorem.Pozdrawiam.Stefan.

Dodano po 4 [godziny] 19 [minuty]:

Witam! Ze wzgledu na brak miejsca bardzo trudno jest zrobic dokladne zdjecia.To czego nie widac postaram sie opisac.Na pierwszym zdjeciu http://obrazki.elektroda.net/33_1285605602.jpg /33_1285605602.jpg]Przerobka ukladu centralnego ogrzewania.[/url] [url=http://obrazki.elektroda.net widac fragmet instalacji powrotu z wyjsciem do zaworu bezpieczenstwa i druga pompa obiegowa Pompa ta jest umiejscowiona na koncu przewodu elastycznego miedzy gornym kroccem kotla a dlonym (?!) wymiennika ciepla.Na drugim zdjeciu http://obrazki.elektroda.net/43_1285605602.jpg Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. natomiast na wyjsciu goracej wody jest trojnik do ktorego jest podlaczony przewod elastyczny zasilajacy wymiennik oraz na drugiej odnodze zawor trojdrozny .Widoczna tam pompa obiegowa tloczyla wode do zasilania a drugi krociec polaczony byl z powrotem wody do kotla.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#8 Post autora tematu 10 Paź 2010 01:14   

Witam! Panie i Panowie! Czy ja zle opisalem zagadnienie? Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

akwedukt
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Post#9 10 Paź 2010 10:21   

Teraz serwisanci mają roboty w terenie za kasę a nie za ,,pomógł,, i dlatego nikt ci nie chce pomóc. Wezwij jakiegoś fachowca zamów usługę i po problemie.
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#10 Post autora tematu 13 Paź 2010 01:14   

Witam! "Teraz serwisanci mają roboty w terenie za kasę a nie za ,,pomógł,, i dlatego nikt ci nie chce pomóc. Wezwij jakiegoś fachowca zamów usługę i po problemie."Te cenna wskazowke wydrukuje i zachowam dla potomnych.Moze nalezy rozwazyc likwidacje Forum dla majsterkowiczow i pasjonatow zastepujac zbiorem linkow z adresami "fahofcof"? Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

wodyn
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: warszawa

Post#11 13 Paź 2010 08:28   

Jeśli mogę to wtrącę cos od siebie:kolega chyba ze zbytnim entuzjazmem zabrał sie za robotę.A teraz wygląda na to ,że szuka pomocy.Może lepiej by było zebrać trochę porad i informacji z forum przed zdemolowaniem starej instalacji?
Powrót do góry

Usunięty

Post#12 13 Paź 2010 08:47   

Z opisów wynika że znasz układ jaki był wcześniej.
Chyba najprostszym rozwiązaniem byłoby "zrekonstruowanie" takiego samego układu.
Pozwoli to wykorzystać istniejącą armaturę.
Pisałeś że zawór trójdrogowy łączył zasilanie kotła z jego powrotem.
Jest to "klasyczne" wykorzystanie tego zaworu - "rekonstrukcja" nie powinna być trudna.
Oczywiście najłatwiej to zrobić z "miedzi".
Trudno Ci doradzić na podstawie tych zdjęć.
Jeżeli narysowałbyś układ (taki jaki pamiętasz) to pewnie znajdzie się kilka osób które pomogą Ci to skorygować do prawidłowych rozwiązań.
W internecie jest pełno schematów z zaworami trójdrogowymi - gdybyś chociaż wskazał ten "najbardziej podobny" to już by było "dużo".
Bo to co jest to ... nie gniewaj się ale trudno to z opisów zrozumieć a zdjęcia też niewiele mówią.
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 Post autora tematu 13 Paź 2010 13:36   

Witam! Cytat "Chyba najprostszym rozwiązaniem byłoby "zrekonstruowanie" takiego samego układu.
Pozwoli to wykorzystać istniejącą armaturę. " i tak wlasnie chce zrobic. Nie mam pewnosci tylko jak polaczyc te armature.Chodzi o to ze kociol sklada sie z kotla zasadniczego i pod spodem jest modul wymiennika ciepla.Zgodnie z logika to goraca woda z kotla (moim zdaniem) powinna byc podlaczona w gornej czesci wymiennika a jest odwrotnie.Nie wiem ponadto co z tym zaworem trojdroznym.Po co jest ta galka i skala?Z reszta sobie powinienem poradzic.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Paź 2010 13:36   

Powrót do góry

das160
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: wrocław

Post#14 13 Paź 2010 17:08   

Post 27 Wrz 2010 18:50

Witam! Wiekszy "wycinek" instalacji niestety zostal wyciety...Mozliwe jednak ze gdzies to zostalo zarchiwizowane.Wygladalo to jak robota glupiego i to chyba po pijanemu.Zdjecia pozostalosci zalacze wieczorem.Pozdrawiam.Stefan.

Dodano po 4 [godziny] 19 [minuty]:

Witam! Ze wzgledu na brak miejsca bardzo trudno jest zrobic dokladne zdjecia.To czego nie widac postaram sie opisac.Na pierwszym zdjeciu http://obrazki.elektroda.net/33_1285605602.jpg /33_1285605602.jpg]Przerobka ukladu centralnego ogrzewania.[/url] [url=http://obrazki.elektroda.net widac fragmet instalacji powrotu z wyjsciem do zaworu bezpieczenstwa i druga pompa obiegowa Pompa ta jest umiejscowiona na koncu przewodu elastycznego miedzy gornym kroccem kotla a dlonym (?!) wymiennika ciepla.Na drugim zdjeciu http://obrazki.elektroda.net/43_1285605602.jpg Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. natomiast na wyjsciu goracej wody jest trojnik do ktorego jest podlaczony przewod elastyczny zasilajacy wymiennik oraz na drugiej odnodze zawor trojdrozny .Widoczna tam pompa obiegowa tloczyla wode do zasilania a drugi krociec polaczony byl z powrotem wody do kotla.Pozdrawiam.Stefan.

Witam widzę że kolega podioł się prac bez potrzebnej wiedzy. Opisany układ to klasyk służący do zabezpieczenia kotła przed punktem rosy, czyli klasycznemu kapaniu wody podczas nagrzewania lub pracy przy temperaturze około 30oC
Przed przebudową układu nalerzy stworzyć schemat podstawowy: źródło ciepła( piec + kominek), temperatura pracy ( ogrzewanie podłogowe 24oC , ogrzewanie grzejnikowe 60-75oC )rodzaj ogrzewania ( grzejnikowe,podłogowe,nadmuchowe), rodzaj wymienników ciepła ( grzejniki alu,żeliwo,konwekcyjne) sposób regulacji układu, sposób rozprowadzenia ciepła ( rura w róże, rura obwodowa ) myślę że zarysowałem problem. Jeżeli masz ochotę na samodzielne budowanie układu , opisz dokładnie co chcesz osiągnąć to rozrysuję ci schemat montarzowy. pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Paź 2010 17:08   

Powrót do góry

Usunięty

Post#15 13 Paź 2010 17:24   

stefanscorpio - na podstawie Twoich opisów i zamieszczonych zdjęć doszedłem tylko do takiego rysunku.
Widzę że Ci zależy ale nie dajesz nam żadnej szansy żeby Ci pomóc.(chęci to ja mam)
Dorysuj rzeczy których ja nie widzę , ani z opisu , ani ze zdjęć.
Ten wymiennik (?) - może to wcale nie jest wymiennik ?
Ile to ma przyłączy ?
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#16 Post autora tematu 13 Paź 2010 17:43   

Witam! Kolega ma racje.Opis jest faktycznie nieco zagmatwany.Postaram sie o inny aparat i zrobie przyzwoite zdjecia.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

das160
Poziom 12
Poziom 12

Post#17 13 Paź 2010 19:53   

Witam przejrzałem zdjęcia ale nic z nich nie wynika , potrzebne są zdjęcia obejmujące większy obszar układu. albo chociaż rozrysuj go. Z tego co wnioskuję z opisu to możesz mieć piec na bojlerze http://obrazki.elektroda.net/22_1286991579.jpgZawór trójdrożny służy do automatycznego lub ręcznego sterowania przepływem na zasobnik.Może też sterować temperaturą wylotową z pominięciem punktu rosy, lub sterowaniem układu ogrzewania podłogowego, ale to mogę potwierdzić po informacjach od ciebie.

Dodano po 1 [minuty]:

Witam przejrzałem zdjęcia ale nic z nich nie wynika , potrzebne są zdjęcia obejmujące większy obszar układu. albo chociaż rozrysuj go. Z tego co wnioskuję z opisu to możesz mieć piec na bojlerze http://obrazki.elektroda.net/22_1286991579.jpg Zawór trójdrożny służy do automatycznego lub ręcznego sterowania przepływem na zasobnik.Może też sterować temperaturą wylotową z pominięciem punktu rosy, lub sterowaniem układu ogrzewania podłogowego, ale to mogę potwierdzić po informacjach od ciebie.
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#18 Post autora tematu 14 Paź 2010 00:35   

Witam! W zalaczeniu zdjecia.Pompa znajdujaca sie w okolicy "zaworu trojdroznego" jest zalaczana recznie.Pokretlo od zaworu jest zablokowane.Dolna czesc to jednak podgrzewacz. Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. Przerobka ukladu centralnego ogrzewania. Pozdrawiam.Stefan
Powrót do góry

das160
Poziom 12
Poziom 12

Post#19 14 Paź 2010 02:31   

Witam tak jak myślałem , masz klasyka w pionie, czyli piec na zasobniku.
http://obrazki.elektroda.net/32_1287015247.jpg Jednak nie wiem dokąd prowadzą końcówki zaznaczone na czerwono, to ważne musisz sprawdzić, lub opisz układ poza kotłownią. W kotłowni masz standard czyli : naczynie przeponowe ( czerwone ),zawór bezpieczeństwa ( z czerwonym pokrętłem 1,5-3 bara ) oczywiście do wymiany, manometr wodny, zawory do napuszczania i spuszczania zładu, odpowietrzniki. Sterowanie na ścianie może być używane w wielu konfiguracjach, ale to dalszy etap najpierw ustalmy układ grzewczy poza kotłownią.
Powrót do góry

Usunięty

Post#20 14 Paź 2010 08:04   

Do tego co napisał das160 ja bym jeszcze poprosił o wskazanie kierunku "dolnej" pompy.
Powrót do góry

das160
Poziom 12
Poziom 12

Post#21 14 Paź 2010 11:04   

Kolego Damian_85 przepływ w tym układzie zaznaczyłem na rysunku . Jest to najprostszy automatyczny układ piec-zasobnik. Zasobnik sygnalizuje do pieca spadek temperatury , włącza się pompa dolna i wymusza obieg gorącej wody przez wężownicę. układ zasilanie-powrót, powrót-zasilanie przy tak małych odcinkach ma swoje zalety , woda powrotna z zasobnika ma na pewno powyżej 40*C co eliminuje problem punktu rosy. Pozdrawiam
http://obrazki.elektroda.net/18_1287046834.jpg
Powrót do góry

Usunięty

Post#22 14 Paź 2010 15:01   

Dokładnie tak sobie myślę - tylko że na Twoim rysunku "strzałki" są w jednym kierunku a pompa wskazuje inny kierunek.
Stefan pisał że to robi wrażenie , jakby coś się komuś pomyliło.
Chcę tylko sprawdzić i porównać - możliwe że tutaj był jakiś błąd.
Oto Twój rysunek (bez poprawek):
Chyba sam przyznasz że "coś" tu nie jest "halo".
Powrót do góry

das160
Poziom 12
Poziom 12

Post#23 14 Paź 2010 16:16   

Oczywiście masz rację strzałki są prawidłowo, a pompa to symbol, ale już poprawiam.
http://obrazki.elektroda.net/60_1287065685.jpg
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Paź 2010 16:16   

Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#24 Post autora tematu 14 Paź 2010 21:42   

Witam! Kierunek pompy jest tak jak kolega narysowal.Moim zdaniem powinno byc dokladnie w druga strone.Niestety dokladniejszych zdjec nie moge zrobic tym aparatem(lustrzanka z tele)ze wzgledu na brak miejsca.Uklad grzewczy poza kotlownia nie istnieje.Krocce widoczne na zdjeciu od zaworu to jeden do pompy i dalej w obieg a drugi polaczony byl do powrotu.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

Usunięty

Post#25 14 Paź 2010 21:48   

Nie ma tam żadnego bojlera ?
Jeżeli nie , to już koniec Twojej zagadki.
Zawór trójdrogowy do utrzymywania stałej temperatury na instalacji .(na wzór ogrzewania podłogowego - mieszacz)
Pompa "przewałowa" do ochrony kotła i to wszystko.
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#26 Post autora tematu 14 Paź 2010 21:53   

Witam! Boiler to jest ale pod piecem.Idzie od niego przez komin(!) rurka z goraca(?) woda do lazienki na pietrze.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

Usunięty

Post#27 14 Paź 2010 22:05   

To w końcu co to jest ?
Bojler , zasobnik buforowy ?
Nie opisałeś tego dokładnie.
Jeżeli to jest bojler to powinien być odwrotnie podłączony tzn. to co jest na dole powinno być wyżej i odwrotnie.
Tylko że wtedy to nie byłaby pompa "przewałowa" lecz pompa "ładująca".
Tak czy inaczej - kierunek pompy w dół jest prawidlowy.
Powrót do góry

stefanscorpio
Poziom 17
Poziom 17

Post#28 Post autora tematu 14 Paź 2010 22:39   

Witam! Pomijajac reszte pompa ma kierunek do gory czyli tloczy wode z dolu do zasilania.Nie bardzo tez rozumiem sens zastosowania zaworu trujdroznego jezeli w ukladzie sa dwie pompy.Moim zdaniem wylaczenie pompy obiegowej powoduje na tyle duze opory przeplywu ze zastosowanie tego zaworu za wyjatkiem okresu letniego nie ma sensu.Pozdrawiam.Stefan.
Powrót do góry

das160
Poziom 12
Poziom 12

Post#29 14 Paź 2010 23:51   

Wszystko w porządku, tyle tylko że prawdopodobnie kiedyś nastąpiła awaria zaworu trójdrożnego, serwisant zamiast wymienić zawór trójdrożny pozostawił go w pozycji dławiącej i obrócił pompę zasobnika , i nastawił priorytet nagrzania wody użytkowej. Przyjmując że posiadasz palnik o dużo większej mocy niż potrzebujesz ( palniki nadmuchowy z reguły można regulować do 50kW lub wyżej ) to nawet przy otwartym zaworze trójdrożnym możesz ogrzać cały układ CO, dodatkową zaletą takiego obiegu jest jednoczesne grzanie układu CO i CWU ma to znaczenie przy małej pojemności zasobnika ( bojlera ) i dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę.W każdym razie jest rozwiązanie do przyjęcia i przy odpowiednim ustawieniu nie powinno stwarzać problemów.
http://obrazki.elektroda.net/100_1287093087.jpg
Powrót do góry

Usunięty

Post#30 15 Paź 2010 08:22pomocny post - solucja   

Czy to jest Waszym zdaniem prawidłowe ?
Panowie nie przesadzajcie , tutaj są same wyjścia z kotła - załóżmy że zawór trójdrogowy zamkniemy - gdzie ta pompa będzie pchać wodę ?
Waszym zdaniem w zasilanie kotła ?
A może wymusi obieg w drugą stronę ? (zasilanie stanie się powrotem? )
To jest Wasz błąd.
Według Waszej opinii będzie to wyglądać w ten sposób - czy to jest prawidłowe ?
Przecież napisałem jak to ma wyglądać - a Panowie mnie ignorujecie.
Możemy podyskutować o podłączeniu tego "czegoś" pod kotłem bo sam autor nie wie co to jest.
Jednak moim zdaniem powinno to wyglądać w ten sposób:
Już tłumaczę - żółte strzałki pokazują obieg wody w C.O. przy odcięciu zaworem trójdrogowym kotła.
Uchylenie zaworu trójdrogowego otworzy obieg dla czerwonej strzałki tzn. wymusi domieszanie gorącej wody do instalacji C.O. (każde otwarcie tego zaworu doda gorącej wody do obiegu)
W przypadku całkowitego zamknięcia zaworu jest możliwy obieg pokazany żółtą strzałką i niebieską.
Jeżeli pompa jest inaczej , to jest to błędem.
Takie jest moje zdanie.
Awaria zaworu trójdrogowego ?
Na czym ma polegać ?
Wystarczy ręczna regulacja - pewnie że mało komfortowe rozwiązanie ale pozwalające nadal na prawidłową pracę układu.
I taka tam jest - Stefan kilka razy pytałeś o podziałkę na zaworze , służy ona właśnie do orientacyjnego ustawienia stopnia zmieszania.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Przerobka ukladu centralnego ogrzewania.
Strona 1 z 1