Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitorki GDN13/50/9 + MDT29

Taenia_Saginata 20 Wrz 2010 20:28 22112 56
  • Monitorki GDN13/50/9 + MDT29

Wstęp:
    Prezentowane monitorki powstały już chwilę temu. Zastąpiły poprzednie DIY na Heco HW170 i GTC 11/100.

Opis konstrukcji
    Wykonane są z MDFu 18mm. Klejone klejem wikolopodobnym i skręcane wkrętami. Fornirowane fornirem modyfkowanym Palisander Rio z Zagłoby. Kilkanaście litrów. Z tego co pamiętam 13. Strojenie na wykresach jest gdzieś w okolicach 50Hz. W środku delikatnie wygłuszone watoliną. Kondensatorki w zwrotnicy to Jantzeny, duża cewka na rdzeniu, reszta to powietrzne. Nie zapisałem niestety pomiarów po złożeniu całości ale były zgodne z symulacją tylko ciut brzydsze bo robione w ciasnym pokoju w akademiku. Zwrotnica projektowana w SW.

Schemat zwrotnicy i charakterystyka amplitudowo-częstotliwościowa:
    Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29

Koszty:
    Nie pamiętam. Pewnie jakieś 500-700zł za całość.

Wrażenia:
    Wspaniałe. Bas jak na głośniczki 13cm niesamowity. Nie ma potrzeby do muzyki subwoofera używać. Średnica bardzo ładna. Wysokie tony też. Znane i zachwalane głośniki. Żadnych niespodzianek.

Zdjęcia:

Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29

Fajne!
  • #2 20 Wrz 2010 23:14
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Bardzo ładna konstrukcja, ale mam 2 "ale" :)
    1) Czy BR nie ma za dużej średnicy względem głośnika?
    2) Wysokotonowe mogłeś dać do góry nogami. Jest to tylko rzecz gustu, ale moim skromnym zdaniem lepiej by to wyglądało ;]
    Pozdrawiam.

• #3 21 Wrz 2010 00:11
    398216
    Usunięty  
  • #4 21 Wrz 2010 00:25
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam. Fornir naprawdę ładny :) Konstrukcja niemal fabryczna, jak dla mnie wręcz idealna :) Proponuję by kolega napisał tutaj, jak się koledze podoba ich brzmienie po dobrym osłuchaniu :)

Pozdrawiam i gratuluję konstrukcji. DJ JOKER

• #5 21 Wrz 2010 10:23
    SatServ
    Poziom 14  

Kolejny artykuł z serii: "Jestem piękny i uroczy - popatrzycie w moje oczy".
    A gdzie zdjęcia zwrotnic, sposób ich wykonania? Gdzie wymiary?
    Jedynie dokładnie opstrykałeś i opisałeś skorupę w trakcie realizacji projektu, za co gratulacje:)
    Pzdr.

• #6 21 Wrz 2010 19:44
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Pomiary były robione. W pierwszym poście są wykresy po filtrach i wygładzeniu. Tutaj są przed:

Monitorki GDN13/50/9 + MDT29 Monitorki GDN13/50/9 + MDT29

Jak teraz na to patrze to strojenie jednak bliżej 60Hz niż 50Hz jest. O przednią ściankę się nie martwię bo jest malutka. około 140x270mm.

O samym wykonaniu zwrotnicy nie bardzo jest co pisać. Kawałek laminatu z miedzią pociętą na różne prostokąty. Powiercone dziury i polutowane do takiej "pcb" elementy. Jak będzie okazja to zrobię jakieś zdjęcie.

Jeśli chodzi o brzmienie to słucham ich już ponad miesiąc. Przez cały czas miałem porównanie z dość porządnymi słuchawkami. Nawet chyba jakiś napis reference mają na pudełku. Nie jest to jakieś brzydkie podbicie. Nie ma wyskakiwania szklanek z szafek ale do muzyki to absolutnie wystarcza. O żadnym muleniu nie ma mowy. Mam prawie gotowy subwoofer na BSW 124 II ale nie czuję jakieś wielkiej potrzeby podpinania go.

Nie jestem pewien gdzie ten wysokotonowy ma górę a gdzie dół. Ciężko by go było zamocować na odwrót bo górna śruba by wypadała na wysokości połowy grubości górnej ścianki i by się nie dało nakrętki pazurkowej użyć.

• #7 22 Wrz 2010 12:10
    maciej113
    Poziom 14  

Widze że troche pofalował fornir na brzegach. Dopatrzyłem się również kilku drobnych ubytków. Fornir był średniej jakości, czy jest to spowodowane nieuwagą przy obróbce?

• #8 22 Wrz 2010 22:03
    Skarabeusz87
    Poziom 14  

Zwrotnica niskotonowa ma rezonans w okolicach 1.6kHz.
    Radziłbym dodać rezystor ok 2 ohm szeregowo do C.

• #9 22 Wrz 2010 22:52
    Tomq
    Poziom 38  

Mnie się osobiście podobają. Estetyczne, ładny fornir, kształt tez ok, wysokotonówka umieszczona niesymetrycznie (i na dodatek odległość od góry jest inna niż od boku). Plus również za to, że sensowne głośniki, a nie "jak najwięcej [basssu] za >>jak najtaniej<<" :)

• #10 24 Wrz 2010 20:54
    benek161
    Poziom 21  

Witam, co do obudowy to podobają mi się, klasyczne i piękne. Którą wersję (6 czy 12Ω) masz? Posiadam także te Tonsile, naprawdę świetne głośniki. Mam wersję 12Ω połączone z seasem H-086. Basu mają dużo jak na 13cm głośniki, do muzyki w sam raz:D Jak kolega napisał, nie mam mowy o muleniu, bas jest przyjemny w odbiorze. Głośniki nimo że nie posiadają jeszcze zwrotki to biją na łeb kopie totemów.

• #11 25 Wrz 2010 11:49
    r-maniac
    Poziom 14  

Jestem początkujący w tych sprawach i chciałbym zapytać jak się ma impedancja głośników GDN13/50/9 do konstruowanej zwrotnicy i zastosowanego wzmacniacza? Posiadam wzmacniacz pod kolumny o impedancji 8 Ohm i czy da się tak zaprojektować zwrotnicę aby wewnątrz kolumienek mogły pracować dwa GDN13/50/9 12 Ohm + Morel MDT29? Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

• #12 25 Wrz 2010 12:35
    benek161
    Poziom 21  

Poszukaj konstrukcj Borysa w dziale Akustyka TOP, tam siedzą 2 GDN 12Ω. Wypadkowa jest wtedy 6Ω co może być za mało do tego wzmaka

• #13 25 Wrz 2010 15:54
    r-maniac
    Poziom 14  

A jaka jest impedancja opisywanych w tym temacie monitorków, jak to jest w przypadku jeśli jest jeden GDN13/50/9 12 Ohm + Morel MDT29? Czy taki układ da się jakoś podpiąć do wzmacniacza pod kolumny o impedancji 8 Ohm? A jeśli nie, to jaka musi być impedancja obsługiwana przez wzmacniacz?

Pytanie do autora "Taenia_Saginata": jaka jest objętość obudowy, jak został dobrany br, gdzie kupiłeś te zaciski przyłączeniowe - jaki jest ich producent, czy głośniki są w wersji 6 Ohm czy 12 Ohm, ekranowane?

Czy do budowy obudowy można użyć płyt sosnowych klejonych, czy są ku temu jakieś przeciwwskazania?

• #14 26 Wrz 2010 20:58
    toopcool
    Poziom 13  

Monitorki bardzo ładne.
    Posiadam woferek GDN 13/50/9 w wersji 12 i 6 ohm.
    Moim zdaniem najlepsza konstrukcja TONSIL-u w tej klasie i w cenie.
    Zastanawiam się jaki głśnik wysokotonowy.
    Prosił bym o charakterystykę brzmienia zastosowanej kopułki w tych że monitorkach.

• #15 28 Wrz 2010 18:49
    oczko85
    Poziom 12  

Witam!

Bardzo fajna konstrukcja na najlepszym tonsilowskim głośniczku:) Sam nosze sie z zamiarem zrobienia kolumn aktywnych na tych przetwornikach. Ciezko mi jest zrozumieć wypowiedzi niektórych użytkowników... otwór bass reflex ma duża srednice i bardzo dobrze. Ogranicza to prędkość przepływu powietrza i nie ma słyszalnych swistow. Rezonanse z otworu nie rosną ze wzrostem średnicy rurki, tylko sa zależne od strojenia i ustawienia kolumn etc.

• #16 28 Wrz 2010 20:31
    Usunięty
  • #17 09 Paź 2010 00:55
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Długo internetu nie miałem więc dopiero teraz się mogę wypowiedzieć.

maciej113 napisał:
    Widze że troche pofalował fornir na brzegach. Dopatrzyłem się również kilku drobnych ubytków. Fornir był średniej jakości, czy jest to spowodowane nieuwagą przy obróbce?

Ja pofalowań nie zauważyłem. Napisz gdzie coś widać to sobie pomacam. Fornir się podczas transportu autem trochę ubił z tyłu ale poza tym nic nie widziałem poza jakimiś dziwnymi odbiciami i paprochami.

benek161 napisał:
    Witam, co do obudowy to podobają mi się, klasyczne i piękne. Którą wersję (6 czy 12Ω) masz? Posiadam także te Tonsile, naprawdę świetne głośniki. Mam wersję 12Ω połączone z seasem H-086. Basu mają dużo jak na 13cm głośniki, do muzyki w sam raz:D Jak kolega napisał, nie mam mowy o muleniu, bas jest przyjemny w odbiorze. Głośniki nimo że nie posiadają jeszcze zwrotki to biją na łeb kopie totemów.

Mam 6 omowe. Niestety ciężko coś potem zbudować dokładając jeszcze dwa takie same głośniki. Równoległe połączenie 3 omowe by zabiło wzmacniacz. Szeregowe 12-omowe by było trudne do napędzenia. Dałoby się jakieś dziwaczne 2,5/3-drożne coś zrobić ale to by raczej sensu nie miało.

r-maniac napisał:
    A jaka jest impedancja opisywanych w tym temacie monitorków, jak to jest w przypadku jeśli jest jeden GDN13/50/9 12 Ohm + Morel MDT29? Czy taki układ da się jakoś podpiąć do wzmacniacza pod kolumny o impedancji 8 Ohm? A jeśli nie, to jaka musi być impedancja obsługiwana przez wzmacniacz?

Impedancja całości jest taka jak na wykresie:

Poniżej 200Hz nic praktycznie nie widać ale w tym zakresie impedancja całości się powinna pokrywać z impedancją samego Tonsila wklejoną wcześniej.

Jeden 12 omowy tonsil by nic nie zrobił wzmacniaczowi. Byłoby tylko trudniej takie połączenie napędzić bez przesterowywania.

r-maniac napisał:

Pytanie do autora "Taenia_Saginata": jaka jest objętość obudowy, jak został dobrany br, gdzie kupiłeś te zaciski przyłączeniowe - jaki jest ich producent, czy głośniki są w wersji 6 Ohm czy 12 Ohm, ekranowane?

Objętość to z tego co pamiętam 13l. B-r był dobrany na podstawie wykresów w bassboxie. Potem Speaker Workshopem sprawdzony. Ciężko mi powiedzieć jaki jest producent zacisków. Kupione były w polinku. Powinno się je dać po zdjęciu rozpoznać. Głośniki są 6 omowe, ekranowane.

toopcool napisał:

Prosił bym o charakterystykę brzmienia zastosowanej kopułki w tych że monitorkach.

Bez pisania o czekoladowym dźwięku i gilgoczących duszę sybilantach ciężko dużo powiedzieć. Gra przyjemnie. Najlepiej spojrzeć na wykresy.

Cytat:
    Może trochę się czepiam kwestii estetycznej, ale cóż...

Pytanie brzmi, czy nie lepiej byłoby wykonać trochę wyższe obudowy, natomiast o mniejszej głębokości? Objętość wewnętrzna zostałaby zachowana, a kolumny miałyby trochę normalniejsze proporcje. ;) Bo teraz trochę szkaradnie to wygląda, obudowy o olbrzymiej wręcz głębokości a miniaturowym froncie. :)

To tyle w kwestii estetyki. :)

Pozdrawiam.

No estetyka to akurat osobista sprawa. Mi się tak akurat podoba. Nie chciałem żeby to przypominało miniaturowe altusy. Chciałem mieć małą przednią ściankę a nie chciałem tracicć objętości. Do tego musiał się zmieścić b-r i długi magnes Tonsila. Monitorki miały dużo czasu spędzić na wąziutkiej półeczce w akademiku więc nie mogły być szerokie.

• #18 25 Paź 2010 12:17
    DDN
    Poziom 31  

Jedno co mi osobiście sie nie podoba to proporcje skrzynek. Trochę głębokie i może być problem z ustawieniem ich na meblach,lub standach,oczywiście pojemność musi być zachowana ale to tylko moja opinia.Poza tym świetne wykonanie,dobre przetworniki ocena 9/10

• #19 03 Gru 2010 13:47
    was975
    Poziom 9  

Witam , a byłby sens budowy [monitorów] 2xgdn+ morel , takie skrócone wersje tych podłogowych . bas refleks oczywiście z tyłu ? Coś jak AE aelite two. Chodzi o to , że miał bym to jak i gdzie ustawić , a małe monitorki mogą nie wyrobić w 30 m. pokoju. Pozdrawiam.

• #21 12 Kwi 2011 18:31
    Robertinus
    Poziom 13  

Jak ma się brzmienie tych monitorków do podłogówek na 2 x GDN13/50/9 i morelu?
    Ktoś to porównywał?

Pytam, bo szukam dla siebie projektu niewielkich dwudrożnych monitorków koniecznie z BR na przedniej ściance.
    Kolumny do niewielkiego pokoju (16m2) napędzane Pioneerem A400X, źródło - Denon DCD-960.
    Muza: jazz, elektroniczna, trochę popu i etnicznej.
    Nie brałem pod uwagę żadnych Tonsili, ale poczytałem o tych trzynastkach i postanowiłem spróbować, może akurat...?

• #22 12 Kwi 2011 18:41
    flubber.trip
    Poziom 27  

Robertinus napisał:
    Pytam, bo szukam dla siebie projektu niewielkich dwudrożnych monitorków koniecznie z BR na przedniej ściance.

Praktycznie nie ma żadnej różnicy gdzie umiejscowiony jest BR (no chyba że brać pod uwagę możliwość ich ustawienia (jest jeszcze kwestia, że nie powinien być zbyt blisko ścian obudowy, wystarczy trochę na ten temat poczytać). Wystarczy że skonstruujesz obudowę o takim samym litrażu, ale innych proporcjach wymiarów, tak żeby BR znalazł się na przedniej ściance i już masz to czego chcesz. Swoją drogą sam polecam monitorki na "trzynastkach" tonsila. Sam ostatnio zbudowałem podobne i sobie je chwalę (brzmieniem na pewno wyprzedzają Altus 140, które miałem dotychczas :D)

• #23 12 Kwi 2011 19:11
    Robertinus
    Poziom 13  

flubber.trip napisał:

Praktycznie nie ma żadnej różnicy gdzie umiejscowiony jest BR (no chyba że brać pod uwagę możliwość ich ustawienia (jest jeszcze kwestia, że nie powinien być zbyt blisko ścian obudowy, wystarczy trochę na ten temat poczytać). Wystarczy że skonstruujesz obudowę o takim samym litrażu, ale innych proporcjach wymiarów, tak żeby BR znalazł się na przedniej ściance i już masz to czego chcesz. Swoją drogą sam polecam monitorki na "trzynastkach" tonsila. Sam ostatnio zbudowałem podobne i sobie je chwalę (brzmieniem na pewno wyprzedzają Altus 140, które miałem dotychczas :D)

Wiem.
    Jedyne pytanie to przecież pytanie o porównanie tych monitorków do konstrukcji na 2 x GDN. Jak np. ta:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic467489-0.html
    Co oznacza "brzmieniem na pewno wyprzedzają Altus 140" ?, ech, takie porównania nie zachęcają do robienia tych kolumn.
    Mam jednak nadzieję, że te monitorki na "morelach" i chwalonych 13-tkach to jednak inna półka niż jakiekolwiek Altusy, które potrafią przecież nieźle upuścić krwi z uszu i nie da się ich porównać.

• #24 12 Kwi 2011 19:24
    flubber.trip
    Poziom 27  

O porównanie z altusami, miałem na myśli że za dużo niższą cenę i dużo mniejszymi kolumnami można zrobić wiele więcej. Co do 2xGDN zamiast jednego, to różnica jest w skuteczności (zyskuje się 3db, czyli około 2 krotnie większa głośność). Można to porównać trochę do 2 par jednakowych kolumn zamiast jednej. Pomijam tu kwestie 2 i pół drożnych kolumn, które mają już trochę inną charakterystykę, ale dla twojego metraży rozważał bym raczej monitorki, niż np. MTMki.

• #25 12 Kwi 2011 20:24
    Robertinus
    Poziom 13  

flubber.trip napisał:
    dla twojego metraży rozważał bym raczej monitorki, niż np. MTMki.

No i właśnie z tego względu skłaniam sie raczej ku MT.
    Próbuję jeszcze rozpoznać rynek w kierunku jakichś innych midbasów, widzę, że czeka mnie wiele czasu w necie, wybór nie jest prosty.
    W sumie tak, jak pisałem, chętnie bym spróbował tych 13-tek, ale z drugiej strony zniechęca, że nie są już produkowane.

• #26 12 Kwi 2011 23:16
    flubber.trip
    Poziom 27  

Robertinus napisał:
    ...ale z drugiej strony zniechęca, że nie są już produkowane.

Nie widzę tutaj żadnego problemu. To że nie są produkowane to w niczym nie szkodzi (chodź już sam nie wiem czy Tonsil działa czy nie, wiele wersji słyszałem). Ważne jest to, że za tą cenę nic lepszego raczej nie dostaniesz, a te posłużą Ci przynajmniej z 10 lat. :D

• #27 16 Kwi 2011 21:36
    toopcool
    Poziom 13  

Głośniki GDN 13/50/9 w wersji 6 ohm dostępne są na znanym serwisie aukcyjny.
    Polecam te przetworniki.
    I mała propozycja skrzynki z BR z przodu.
    albo taka

• #28 16 Kwi 2011 23:46
    Robertinus
    Poziom 13  

Taenia_Saginata napisał:
    O przednią ściankę się nie martwię bo jest malutka. około 140x270mm.

Jak to możliwe skoro użyty GDN ma ponad 150mm po koszu?
    Jakie masz wymiary skrzynek i B-R?

Dodano po 14 [minuty]:

toopcool napisał:
    Głośniki GDN 13/50/9 w wersji 6 ohm dostępne są na znanym serwisie aukcyjnym.

Nie wiem czy nie popełniłem błędu, ale jak liczyłem pudło dla GDN-a w wersji 12R to wyszła mi pojemność 15,25 litra, natomiast dla wersji tego głośnika 6R to pudłu powinno już mieć 26 litrów.
    Jeden ma VAS 8dcm3 a drugi ma VAS 14dcm3.
    Z drugiej strony widzę, że np. Excellence 1S na tym GDN-ie w wersji 6R ma wymiary 185 x 320 x 274mm, czyli odejmując grubości ścianek (przyjmijmy 18mm) wchodzi pojemność około 10 litów.
    Chciałbym podjąć jakąś decyzję o formie i wielkości skrzynek, ale te sprzeczne informacje zupełnie mnie dezorientują.

Toopcool, podoba mi się Twoja grafika, właśnie BR z przodu, pewnie tak właśnie zrobię - to daje większe możliwości ustawienia monitorków.

• #29 17 Kwi 2011 08:47
    toopcool
    Poziom 13  

Mam PREMIUM i CZ@T i w monitorkach objętość netto wychodzi mi około 9l.

• #30 20 Kwi 2011 22:21
    Robertinus
    Poziom 13  

toopcool napisał:
    Mam PREMIUM i CZ@T i w monitorkach objętość netto wychodzi mi około 9l.

Jak masz PREMIUM SAT to może wiesz jakie woofery w nich siedzą?, czy są to GDN 13/50/9/1 w wersji bez ekranu i z cewką 6 Ohm?
    Jakie głośniki nisko - średnio są w CZ@T?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME