Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym
Autor
Wiadomość
wojtekgrab
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 18 Wrz 2004 06:38   

Witam

planuję montaż instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym o pow 150m2 (5 pokoi ,garaż, piwnica-pompa),planowany przepływowy podgrzewacz-18kW. zabezpieczenie za licznikiem -25A.- III fazy, prosiłbym o pomoc w podaniu jakie i ile potrzeba min. różnicówek oraz jakie obecnie stosuje się połączenia czy tradycyjne w puszkach czy pierścieniowe jeżeli to drugie jest lepsze to w jaki sposób je montować zeby byłó dobre połączenie w gniazdku. prosiłbym o życzliwe porady.
z pozdrowieniem -Wojtek
Powrót do góry

Ryszard49
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bydgoszcz

Post#2 18 Wrz 2004 07:30   

Re: instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Z tego co napisałeś wnioskuje że chodzi o wymianę instalacji w budynku juz zasiedlonym.
Powrót do góry

lechm56
Moderator
Moderator

Miasto: Katowice

Post#3 18 Wrz 2004 08:13   

Jeśli mogę to proponuję ci odwiedzić tę stronę: http://www.ise.pl/
Na forum tej strony znajdziesz wszystkie odpowiedzi na twoje pytania.
Pozdrawiam :wink:
Powrót do góry

ekaand
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: lubelskie

Post#4 18 Wrz 2004 21:38   

Jeśli masz zabezpieczenie przedlicznikowe 25A,to zapomnij o ogrzewaczu przepływowym 18kW.Musisz mieć 32A.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Wrz 2004 21:38   

Powrót do góry

Zutket
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 20 Wrz 2004 07:55   

Witam
Jeżeli nie masz doświadczenia w wykonywaniu instalacji elektrycznych proponuję się zwrócić do kogoś, kto Ci wykona projekt branżowy na instalację elektryczną w domku. Od tego powinieneś zacząć.
Pozdrawiam.
:)
Powrót do góry

wojtekgrab
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 Post autora tematu 20 Wrz 2004 08:04   

Dziękuję za odpowiedzi na mój list i proszę o więcej informacji.
Nie przerabiam starej instalacji elektrycznej tylko chcę ułożyć nową i mam problem bo kiedyś kładłem instalację elektryczną standardową (połączenia w puszkach na kostki) nie było wtedy zabezpieczeń typu m.in różnicówki. Teraz słyszałem ,że odchodzi się od takich metod ale nie wiem czy w połączeniach typu pierścieniowego dawać złączki wan, czy inne. Jaki jest do tego stosunek tych co na codzień wykonują instalację elektryczną. Proszę o dalsze porady.Dziękuję za podpowiedź odnośnie podgrzewacza.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Wrz 2004 08:04   

Powrót do góry

stasiekm
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Warszawa / Białystok

Post#7 20 Wrz 2004 21:01   

jeżeli robisz dla siebie lub kogoś bliskiego to proponuje instalację bezpuszkową -obwody gniazdowe przelotowo -od gniazdka do gniazdka, obwody oświetleniowe łączone w puszkach wyłączników (dostepne sa specjalne głębokie)
co do połączeń -wago lub inne szybkozłączki, lutowanie (po oruchomieniu całości), ew skręcanie "na ryja" i włozenie skrętki w jeden tor listwy zaciskowej (pod obie śrubki)
Powrót do góry

wojtekgrab
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 Post autora tematu 21 Wrz 2004 10:43   

Stasiekm dzięki za odpowiedź.
Robię instalację dla siebie i chciałbym zeby była ona wykonana dobrze i zebym za jakiś czas nie miał z nią zadnych problemów np. typu zły styk, iskrzenie w gniazdach itp. Rezugnuje z elektryka gdyż budując dom tyle przewinęlo mi sie fachowców i za kazdym wystepowały jakieś usterki które teraz muszę sam naprawiać
Jak możesz to rozwiń swoją wypowiedź. Chodzi mi o połączenia gniazek, to jakie proponujesz mi.(myślałem o wago ale nie wiem jak one zachowają sie , czy mają dobre połączenie , czy przy większym poborze w gnieżdzie nie będą się topić< biorę pod uwagę też połączenie na skrętkę i naktręcenie na to specjalnych złączek nakręcanych) jak widzisz połaczenie bez puszek 5 pomieszczen(parter) na dwa bezpieczniki.

Z pozdrowieniem
Wojtek z Augustowa :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Wrz 2004 10:43   

Powrót do góry

wojtekgrab
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 21 Wrz 2004 15:12   

P.S Chodzi mi o podłączenie obwodów oświetleniowych z 5 ciu pomieszczeń (bez puszek) pod 2 bezpieczniki.
Powrót do góry

lechm56
Moderator
Moderator

Post#10 21 Wrz 2004 16:59   

Instalację oświetleniową na dwóch obwodach (bezpiecznikach)możesz poprowadzić spokojnie bez puszek.Jedynie co mogę zasugerować to,żeby w każdym pomieszczeniu były dwa obwody.(w przypadku wyłączenia jednego bezpiecznika, )nie jest ciemno w tych pomieszczeniach.
Powrót do góry

stasiekm
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 21 Wrz 2004 19:59   

dwa obwody oświetleniowe to moim zdaniem zbyt dużo przewodów (choć wiekszy komfort, ale jak zastosować dwa obwody, gdy jest jedna lampa w pomieszczeniu -stawiać szr? :))
co do 5 pomieszczeń na parterze -jeśli metoda z pokoju do pokoju się nie sprawdza ze względu na rozkład pomieszczeń mozna wyjsć drugim przewodem z tablicy lub z jednej z puszek wyłącznikowych (a jednicześnie rozgałeźnych)
co do gniazd -jesłi zdecydujesz sie na osprzęt o zaciskach śrubowych, to o ile to możliwe nie przecinaj przewodów przechodzących przez puszke -zdejmij izolację na długosci ok 2 cm i zegnij na kształt litery u -tą pentelkę wprowadz pod śrubkę gniazdka
co do zacików nakręcanych -po kilku przykrych doswiadzceniech zarzuciłem z nimi kontakty (wymagają bardzo dokładnego montarzu i dobrania zaciku do ilosci oraz przekroju łączonych przewodów co często jednak nie wystarcza, poza tym rozłączanie jest utrudnione)
co do wago -jedyne problemy, jakie napotkałem w ich wypadku to efekty niewłaściwego montarzu
Powrót do góry

wojtekgrab
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 Post autora tematu 21 Wrz 2004 23:59   

Odnośnie obwodów świetlnych myślałem zrobic to tak: oddzielne obwody z kazdego pomieszczenia z zejściem do pomieszczenia gdzie jest rozdzielnica i tam puszka połaczeniowa , połaczenie ich razem a następnie przewodem 2,5 do bezpiecznika lub wszystkie przewody bezpośredni pod bezpiecznik ale czy to drugie rozwiązanie może być zasosowane przy tylu obwodach? Czy sruba w bezpieczniku dociśnie dobrze tyle przewodów.
Co do gniazdek brałem możliwość nie przecinanie przewodu w gniazdku (eliminacja dodatkowego połączenia) ale mam pytanie czy w takim wypadku będzie gdzie zmieścic mały zapas kabla, czy wytrzyma gwint sruby zaciskowej gniazdka ( przewód 2,5 )a jak połączyć gdy są dwa gniadzka obok siebie w ramce.tylko czy wytrzyma takie połaczenie jakie sugerujesz gwint śruby w gniazdku- jeżeli to można zrobić ,to myślę , że to rozwiązanie jest najlepsze. Najłatwiej byłoby zakupić gniazdka i się przekonać. Chciłbym poznać opinię tych, którzy tak wykonali instalację gniazdek.
Z pozdrowieniem- Wojtek

Aha Stasiekm napisz mi co masz na myśli niewłaściwy montaż wago. Robiłem próby połączeń na wago i myślę ze ich użyję do połączeń obwodów świetlnych.Rozwiązanie z pokoju do pokoju jest świetne ale czy w tym wypadku nie dać przewodu 2,5 ( w przypadku gdy wszystkie zarówki będą zapalone nie będzie się grzał przewód 1,5. Zabezpieczenie obwodu -16A.

Nie pisz posta pod postem - użyj przycisku Edytuj.
ANUBIS

Powrót do góry

ADACHO
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gdańsk

Post#13 23 Wrz 2004 12:34   

Co do złączek typu wago , są bardzo dobrym rozwiązaniem. Stosowałem je u siebie w domu przy wymianie instalacji, sprawdzają sie nawet przy sporych obciażeniach. Nie widzę powodu aby nie stosować ich do gniazd. Nie jestem zwolennikiem instalacji bezpuszkowej i pozornych oszczędności w ilosci obwodów. Oszczędności są śmieszne ;). Może w przyszłosci zechcesz jakiś kinkiecik zamontować coś dołożyć...i wtedy chyba jest łatwiej.
Powrót do góry

hudy78
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: skarżysko-kamienna

Post#14 23 Wrz 2004 13:08   

Witam ja bym radził zrobić bardziej tradycyjnie tj po pierwsze zrobić więcej obwodów osobno gniazda osobno oświetlenie z zachowaniem grubości przewodów 1;5mnoświetlenie 2;5mn gniazdanie rob przelotowych bo się nawkużasz przy montażu osprzętu dwie roździelnie góra dół mniej upychania przewodów w zoździelniach i mniejsze ryzyko ich łamania normalne puszki połączeniowe połączenia na skrętke minimum 5cm instalacja pod lub w tynku zależy od ciebie czy chce ci się kłuć bruzdy do ogrzewacza kabel 4 lub 6różnicówka in40A i^n0,03A un230/240v bezpieczniki oświetlenie 10A gniazda 16-20 w zalwżności od obciążenia
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Wrz 2004 13:08   

Powrót do góry

wojtekgrab
Poziom 6
Poziom 6

Post#15 Post autora tematu 24 Wrz 2004 08:37   

Na początku dziękuję za rady. Zacząłem już instalację -przy oświetleniu zdecydowałem się tak jak radził Stasiekm a więc od rozdzielnicy przewodem1,5 do puszki przełącznika a tam połączenia przy użyciu złączek wago ( pierwszy raz używam tych złączek , do montażu są rewelacyjne ,ciekawe jak później będą się sprawowac) i dalej do następnej puszki przełącznika(6 pomieszceń). Co do gniazdek zdecydowałem jeżeli to bedzie możliwe nie przerywać przewodu (pętelka) a jeżeli nie będzie możliwości to wykożystac złączki wago. Mam jeszcze jedno pytanie w projekcie zabezpieczenie róznicowo-prądowe jest jedne tj 25A/30mA na całą instalację.zabezpieczenie za licznikiem 25A(zmienię na 32A bo dojdzie podgrzewacz 18kW. Czy do pralki, kuchenki, podgrzewacza,pompy i gniazda siłowego dać róznicówki odzdzielne.Na projekcie mam zabezpieczenia nadprądowe np B16 s191, s193 czym się róznią np od s301. Slyszałem o zabezpieczeniu ppoż jakie w tym wypadku dać i gdzie.
Z pozdrowieniem Wojtek
Powrót do góry

lechm56
Moderator
Moderator

Post#16 25 Wrz 2004 06:58   

Czy do pralki, kuchenki, podgrzewacza,pompy i gniazda siłowego dać róznicówki odzdzielne.
To jest rozwiązanie dość kosztowne ale bardzo luksusowe,gdyż wyłączy się tylko jeden obwód na którym jest jedno użądzenie (wadliwe).
Powrót do góry

stasiekm
Poziom 21
Poziom 21

Post#17 25 Wrz 2004 09:23   

niewłaściwy montarz wago -wpychanie zagiętej zyly, ew odizolowywanie metodą strugania kijka ;) uniemożliwiające włożenie przewodu na właściwą głębokość
prawidłowo odizolowany przewód powinien wyglądać tak jak na dolnej czesci złączki -prosty z izolacja odcietą prostopadle do osi
Powrót do góry

wojtekgrab
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 Post autora tematu 27 Wrz 2004 14:38   

Dzięki za odpowiedzi ale mam pytanie odnosnie bezp nadpądowych co ozn. np s191 czy s193,p302. Mam trzy fazy i chcę je podzielić ją na obwody np. obw swietlny jeden , drugi druga faza .słyszałem ze jest jakaś szyna do rozdziału czy trzeba ją stosować czy wystarczy podpiąć sie do dowolnej fazy. Czy jak mam zabezpieczenie za licznikiem 25A to mogę dac różnićówkę nie 25 a 40(pod pralkę,lodówkę ,pompę,zmywarkę).
Powrót do góry

HenryK3
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Jaworzno

Post#19 04 Paź 2004 15:53   

S193 to wyłącznik potrójny zespolony. Zadziałanie jednego powoduje wyłączenie wszystkich.
Stosuje się go do zabezpieczenia gniazd 3faz. i urządzeń, które nie mogą pracować na 2 fazach (silniki).
Do zasilania oświetlenia, gniazd 1 faz. stosuje się 3 pojedyncze.
Nic mi nie wiadomo o szynie do rozdziału.

Różnicówka nie jest zabezpieczeniem nadmiarowym a 25A lub 40 A to obciążalność styków.
W związku z niewielką różnicą cen - z tych dwóch proponuję 40A.

Pozdrawiam
HenryK3
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym
Strona 1 z 1