Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kolektor powietrzny domowym sposobem

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kolektor powietrzny domowym sposobem
Autor
Wiadomość
studiowena
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: witaszyce

Post#1 Post autora tematu 24 Wrz 2010 21:22   

Witam.Ponieważ jesień się zaczyna i niestety nasze domki należy dogrzewać,proponuje temat darmowego ogrzewania.Myślę,że jest już wiele domowych i działających konstrukcji kolektorów powietrznych.Proszę wszystkich ,którzy tu trafią,a maja jakieś doświadczenia z tym tematem związane,aby podzielili się swymi doświadczeniami.Wspólnie możemy zbudować fajne konstrukcje.
Pozdrawiam Włodek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Wrz 2010 21:22   

Powrót do góry

studiowena
Poziom 11
Poziom 11

Post#2 Post autora tematu 25 Wrz 2010 22:47   

Re: Kolektor powietrzny domowym sposobem

Ja osobiście mam za sobą wykonanie samodzielnie instalacji wodnej do grzania CWU.Trwało to trochę,bo musiałem się nauczyć co z czym i do czego,no ale to już rozgryzłem.Wodę już mam ciepłą,nie muszę ganiać do piwnicy żeby palić w piecu.Pozostał jednak problem dogrzewania domu w okresach przejściowych,wiosna-jesień.Uważam,że jedynym tanim i rozsądnym rozwiązaniem jest kolektor powietrzny.Sam skłaniam się za konstrukcją absorbera wykonaną z puszek po piwie-już zbieram.Jeśli miał by być taki absorber,to czy ktoś już taki zbudował?
Jaką farbą pomalować te puszki i co ma włączać wentylator,jak tym sterować?
Czy ktoś to już rozgryzł?
Pozdrawiam Włodek.
Powrót do góry

pawel221169
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Warszawa-okolice

Post#3 27 Wrz 2010 08:31   

Witam!
Onegdaj rozważałem tez ten temat... Wymyśliłem, że najsprawniejszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie szeregu zwykłych nagrzewnic samochodowych (na szrotach za grosze, lub od popularnych samochodów w hurtowniach), a odbiór: po prostu czynnik puszczony przez układ wodny do jakiegoś zasobnika. W wypadku zainteresowania, rozwinę myśl... Pozdrawiam!
Powrót do góry

leko55
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Tarnów

Post#4 27 Wrz 2010 21:52   

Witam!
Ja również rozważam wykorzystanie kolektora powietrznego do dogrzewania domu. Kolektor mam (chyba?) prawie gotowy - zamierzam wykorzystać przestrzeń pod daszkiem krytym blachą (kilkadziesiąt metrów kwadratowych!). Daszek osłania dojścia do domu i garażu, z jednej strony jest przymocowany do ściany, z drugiej oparty na słupach, ma wystawę południową i zachodnią (litera L), spad niewielki, blacha koloru ceglastego, łączona na felce, położona na pełnym deskowaniu (to jest pewnie największa wada tego pomysłu), podbitka z boazerii drewnianej. Zamierzam w podbitce wykonać trzy otwory - dwa na końcach daszka (nawiewne) i jeden mniej więcej pośrodku (wywiewny). Z tego otworu zamierzam pobierać powietrze i wtłaczać je wentylatorem odśrodkowym do wnętrza domu. To powietrze zimą można będzie jeszcze dogrzewać (nagrzewnice samochodowe, ciepła woda ze zbiornika buforowego C O, pompa, termostat) a latem może w kierunku odwrotnym ...
Materiały mam zgromadzone , niedługo zaczynam - może jutro? Postaram się opisywać postęp prac.
Pozdrawiam!
Powrót do góry

encore
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#5 14 Paź 2010 17:00   

Właśnie kończę swój pierwszy kolektor powietrzny. Wykorzystałem na obudowe płyty OSB. Ocieplenie na spodzie 10 cm styropianu, na bokach 3 albo 5 cm. Przykrycie płyta poliweglanowa komorową. Kanały transportowe powietrze wykonałem z rury aluminiowej typu spiro(harmonijka używana jako odprowadzenie spalin w piecach). Koszt budowy w 600-700zł.
Powrót do góry

Borato
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Okolice Sulęczyna

Post#6 14 Paź 2010 21:45   

Witam.
Zrobiłem puszkowca 15 kwietnia 2009 i chyba pierwszego w Polsce :-)) na wzór węgierskich i tych z Nowej Funlandii.Patrzy kolektor na południowy zachód.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6422117&highlight=&sid=12928543f50a4a698e40a4f4185bc81a#6422117
Tydzień temu dołożyłem na wylocie drugi wentylator kanałowy bo przy 7C na zewnątrz i średnim słońcu miałem na wlocie do garażu 50C a na wylocie słaby podmuch,co powinno poprawić przepływ bo jednak opory były zbyt duże przez te zawirowywacze.
Wydłubałem wentylatorek(był wklejony na silikon) i tak na rękę porównałem siłę strumienia powietrza.
Okazało się ,że strumień na wlocie do garażu był słaby.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7367723&highlight=&sid=12928543f50a4a698e40a4f4185bc81a#7367723
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6430060&highlight=&sid=12928543f50a4a698e40a4f4185bc81a#6430060
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7809809&highlight=&sid=12928543f50a4a698e40a4f4185bc81a#7809809
Temperaturą nie steruję bo wszystko przyjmie garaż(jest pod kuchnią,sypialnią i salonikiem) czyli bryła domu.Oczywiście jest sterownik różnicowy samoróbka z części z mooocno już zakurzonego kartonu ;-)
Niedawno przy -13C na dworze po odgarnięciu śniegu na nadmuchu było +30C a słońce nie świeciło długo no i kolektor jest nie na południe tylko na południowy zachód.

Borato
Powrót do góry

studiowena
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 16 Paź 2010 21:58   

Witam.
Gratuluję konstrukcji i wykonania.Mam nadzieję,że też mi się to uda.
Widzę,że malowałeś z puszki,tak wygodniej czy miałeś jakąś o dobrych parametrach ? Napisz jak sterujesz temp.żeby w domu nie było za gorąco.
Pozdrawiam Włodek.
Powrót do góry

ciampel
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Bytom

Post#8 07 Mar 2011 16:23   

encore napisał:
Właśnie kończę swój pierwszy kolektor powietrzny. Wykorzystałem na obudowe płyty OSB. Ocieplenie na spodzie 10 cm styropianu, na bokach 3 albo 5 cm. Przykrycie płyta poliweglanowa komorową. Kanały transportowe powietrze wykonałem z rury aluminiowej typu spiro(harmonijka używana jako odprowadzenie spalin w piecach). Koszt budowy w 600-700zł.

Jestem w trakcie kompletowania elementów na kolektor powietrzny z absorberem z puszek po piwie. Tuby z posklejanych silikonem puszek już mam, mam również przycięte deski i płyty na obudowę. Tu mam do kolegi prośbę. Proszę podaj jak się sprawuje Twoje przykrycie kolektora z płyty poliwęglanowej [/b]komorowej. Widzę takie u siebie w Castoramie, ale waham się z zastosowaniem takiej. Nie mam tu na myśli jakichkolwiek odkształceń w wyniku działania czasem wysokich temperatur. Pod tym względem, ta akurat chyba jest odpowiednia i zachowa się stabilnie. Podejrzewam tu jednak, że samo ciepło promieni słonecznych może zostać przez ten komorowy przyhamowane. Może się mylę. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat ?
Pozdrawiam serdecznie
Powrót do góry

Borato
Poziom 14
Poziom 14

Post#9 08 Mar 2011 17:33   

witam.
Ja bym sie bał bo poliwęglan w powietrzu się sprawdza ale my mamy silny efekt cieplarniany i wysoką temp. a poza tym op 3 czy 4 latach pewnie zmatowieje ale może się mylę.
Borato
Powrót do góry

ciampel
Poziom 9
Poziom 9

Post#10 08 Mar 2011 20:53   

Borato napisał:
witam.
Ja bym sie bał bo poliwęglan w powietrzu się sprawdza ale my mamy silny efekt cieplarniany i wysoką temp. a poza tym op 3 czy 4 latach pewnie zmatowieje ale może się mylę.
Borato

Dzięki Borato.
Twoją relację z budowy puszkowca już poznałem. Kawał roboty, świetny opis , super fotorelacja. Coś na to przykrycie muszę wybrać. Chciałem uniknąć przykrycia szkłem ze względu na wagę. Stąd pomysł na płytę poliwęglanową. Nie wiem jednak, czy częściowo nie zawalę sprawy z zastosowaniem płyty komorowej?
Myślę, że zmatowienie po paru latach nie będzie tragedią.
Pozdrawiam
Powrót do góry

studiowena
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 Post autora tematu 09 Mar 2011 21:09   

Witam.
We wszystkich opisach jakie znalazłem mówi się o płytach poliwęglanowych pojedynczych.Wystarczy 3 mm grubości z pokryciem UV żeby nie matowały,to ciepełko i promieniowanie ma przecież do naszych puszek dolecieć.Płyty komorowe nadają się raczej do izolacji z racji znajdującego się wewnątrz powietrza.
Też już gromadzę materiały,może w końcu ruszę.
Pozdrawiam Włodek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Mar 2011 21:09   

Powrót do góry

ciampel
Poziom 9
Poziom 9

Post#12 09 Mar 2011 21:37   

studiowena napisał:
Witam.
We wszystkich opisach jakie znalazłem mówi się o płytach poliwęglanowych pojedynczych.Wystarczy 3 mm grubości z pokryciem UV żeby nie matowały,to ciepełko i promieniowanie ma przecież do naszych puszek dolecieć.Płyty komorowe nadają się raczej do izolacji z racji znajdującego się wewnątrz powietrza.
Też już gromadzę materiały,może w końcu ruszę.
Pozdrawiam Włodek

Wielkie dzięki Włodek.
Będę zatem szukał poliwęglanowej pojedynczej z pokryciem UV. Ty też gromadzisz materiały. Pewnie w nieodległym czasie montaż?
Pozdrowionka i jeszcze raz dzięki za opinię.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Mar 2011 21:37   

Powrót do góry

ciampel
Poziom 9
Poziom 9

Post#13 11 Mar 2011 20:29   

studiowena napisał:
..........Pozostał jednak problem dogrzewania domu w okresach przejściowych,wiosna-jesień.Uważam,że jedynym tanim i rozsądnym rozwiązaniem jest kolektor powietrzny.Sam skłaniam się za konstrukcją absorbera wykonaną z puszek po piwie-już zbieram.Jeśli miał by być taki absorber,to czy ktoś już taki zbudował?
Jaką farbą pomalować te puszki i co ma włączać wentylator,jak tym sterować?
Czy ktoś to już rozgryzł?
Pozdrawiam Włodek.

Ja do sterowania nawiewem użyję sterownika pompy c.o. ST-20 (leży u mnie taki w zapasie od chyba trzech lat, bez zatrudnienia). Sprawdziłem doświadczalnie, wszystko w tym zastosowaniu powinno być OK.
Pozdrawiam
Powrót do góry

encore
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#14 12 Mar 2011 11:33   

Ja używam 2 wentylatory typowe od komputera. Muszą pracować praktycznie cały czas aby wymusić przepływ powietrza.
Pozostaje kwestia szybkości ich obrotów i tutaj trzeba kombinować doświadczalnie.
Powrót do góry

mamut74
Poziom 3
Poziom 3

Post#15 13 Maj 2011 18:17   

witam,
jaką temperaturę da się osiągnąć zimą z takiego kolektora?
Powrót do góry

stefmat
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Kamieniec Wrocławski

Post#16 16 Maj 2011 17:47   

Kolektor powietrzny, domowy to jest coś. gratuluję.
Mam jedno pytanie, czy można to podłączyć do rekuperatora czy też pompy cieplnej, powietrznej? Żeby w zimie zapobiegać zamrożeniu rekuperatora, bądź zwiększyć sprawność pompy. Ciepło pozdrawiam
Powrót do góry

Borato
Poziom 14
Poziom 14

Post#17 07 Cze 2011 18:43   

Witaj.
Przy -15 o odśniezonym kolektorze bywało ok +35C.
Szczegóły opisałem kiedyś w wątku ;kolektor za 1500zl.
Borato
Powrót do góry

michal-m25
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Opole

Post#18 11 Paź 2011 19:53   

Właśnie buduje pierwszego puszkowca , i mam takie pytanie odnośnie zamontowania go na dachu , mianowicie najlepsza u mnie byłaby lokalizacja na południe na garażu. Niestety trzeba by zamontować ok. 8m. rury. Czy taka odległość nie zmarnuje całego wynalazku ? - mam na myśli straty przesyłowe i oczywiście czy wentylatorek da radę przepchnąć powietrze na taką odległość ?
Powrót do góry

Borato
Poziom 14
Poziom 14

Post#19 12 Paź 2011 12:50   

Witam.
Ja mam jedną rurę długości 7 a drugą 4.5m . I dałem na wlocie jeden a na wylocie drugi wentylator kanałowy.
Nie ma na co czekać a teraz puszkowiec najbardziej się przydaje.
Borato
P.S.
Przy 1C i nie w południe(mój kolektor patrzy na płd-zach.) i troche chmur na wlocie do domu było 48C.
Powrót do góry

michal-m25
Poziom 10
Poziom 10

Post#20 18 Paź 2011 17:22   

Pomierzyłem dokładnie odległości lecz w innym bardziej wydajnie słonecznie miejscu i wyszło 15 m .odległości. Proszę o podpowiedzi tych którzy kombinowali z długościami kanałów. Czy nie jest tak że im dłuższa rura to wydajność wentylatora spada ?

Dodano po 1 [minuty]:

Do kolegi "Borato" . Pisałeś że masz 7m. u mnie byłoby 2 razy więcej i to mnie martwi
Powrót do góry

darki35
Poziom 7
Poziom 7

Post#21 28 Paź 2011 22:23   

A ja mam pytanie do kolegi Borato. Jak duży garaż ogrzewasz swoim kolektorem powietrznym i jakie temperatury udaje się Ci w nim uzyskać ? Czyli mniej więcej o ile udaje się podnieść temperaturę w tym pomieszczeniu korzystając tylko z pomocy słońca ?
Pozdrawiam
Powrót do góry

Borato
Poziom 14
Poziom 14

Post#22 29 Paź 2011 08:56   

Witam.
Trudno powiedzieć,garaż na 2 długie osobowe sedany a szerokości 4.5m.
Wysokosc ok.2.8m moze ciut więcej.
Wiosną i jesienią było zimno w koszuli flanelowej a teraz T-shirt wystarcza.
może 20C?? nie mierzyłem.
Ale 2 wentylatory kanałowe są i na wlocie jest często ponad 50C bo wtedy kończy mi się termometr.Wczoraj było średnio pochmurno i przez chmury naciągnęło 30C na nadmuchu a na zewnątrz było 5c.
MariuszKaszuby
Powrót do góry

robalek12
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Gdańsk

Post#23 12 Lis 2011 16:33   

Witam kolegów.

Jestem w trakcie planowania kolektora powietrznego z puszek od piwa,
ale mam pytanka, może by ktoś pomógł, a mianowicie:
1. jak połączyć ze sobą puszki
2. gdzie zrobić wlot i wylot powietrza

Proszę bardzo o porady i ewentualne sugestie..?
Powrót do góry

michal-m25
Poziom 10
Poziom 10

Post#24 13 Lis 2011 08:57   

No to się troszkę pochwalę moim wynalazkiem. Wczoraj robiłem testy na ziemi , wentylator taki z łazienki wentylacyjny 18w , 130 m/3 przepływu zaciągał powietrze o temp. 4*c. na wylocie było ok 52 - 53 *c. Więc jestem pozytywnie zaskoczony. Teraz tylko montaż na dachu . Niestety mam problem z odległością ( już o tym pisałem ) , myślę że parę stopni stracę na przesyle ale to opiszę po montażu.

Powrót do góry

daroking
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: wyszkow

Post#25 13 Lis 2011 12:56   

Witam .
Jestem zainteresowany budową kolektora słonecznego , i zastanawiam się czy zastosowanie rur innych jak aluminiowe nie podniosło by sprawności np. rurki miedziane.
Pozdrawiam
Powrót do góry

michal-m25
Poziom 10
Poziom 10

Post#26 13 Lis 2011 16:31   

Myślę że podniosłoby tylko koszty i to znacznie. Miedź odbiera tylko nieznacznie lepiej ciepło od alu. no i średnice rur są zdecydowanie mniejsze co za tym idzie większe opory przepływu. Nasze ( puszkowce ) są przecież prawie za darmo bo z odzysku puszek no i najważniejsze że działają przyzwoicie więc po co się pchać w koszty ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lis 2011 16:31   

Powrót do góry

worden30
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Łódź

Post#27 15 Lis 2011 09:11   

Myślę że najtaniej i chyba zero strat cieplnych będzie zamontować roletę wewnętrzną na all..o za 1 zł za 1 cm szerokości okna w kasecie z prowadnicami,tkanin czarnych chyba nie oferują ale można kupić barwnik do tkanin lub sprayem czarnym?
Regulacja idealna bo zwijamy gdy nam za gorąco np. do połowy lub całkowicie chowamy w kasecie,a na lato można wymienić sobie na normalną tkaninę w jasnym kolorze.Nie próbowałem tego robić,ale tak zainteresował mnie ten wątek,ot tak zebrałem myśli,może ktoś to wypróbuje albo udoskonali,co o tym sądzicie?
Powrót do góry

jacek_roch
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Kraków

Post#28 15 Lis 2011 23:28   

Bardzo ciekawy temat - a czy ktoś z Was próbował montować kolektor na dachu i ciepłe powietrze wprowadzać do domu zbędnym kanałem wentylacyjnym? Chętnie bym dogrzał piwnicę, w której mam pracownię, a w której - po wyburzeniu działówek - są 2 kratki wentylacyjne.
Powrót do góry

Mpanek
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: wrocław

Post#29 20 Lis 2011 21:26   

Witam, zamierzam zbudować kolektor powietrzny, ale zastanawia mnie co robić z nim latem? Czy zrobić go tak, żeby można było go łatwo zdemontować? Kolego Borato, możesz powiedzieć jak Ty rozwiązałeś ten problem?
Powrót do góry

Borato
Poziom 14
Poziom 14

Post#30 25 Lis 2011 18:05   

Witam.
Ja nie demontuję bo nie warto na to tracić czasu a zresztą przy tym można połamać szyby(moje z odzysku sa pewnie juz kruche).
Borato
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Kolektor powietrzny domowym sposobem
Strona 1 z 5 Idź do strony 12345  Następny