Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do pokoju.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Elektryczny pochłaniacz wilgoci do pokoju.
Autor
Wiadomość
wikingc1
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Suchedniów/Kielce

Post#1 Post autora tematu 28 Wrz 2010 15:57   

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do pokoju.

Witam.
Myślę nad elektrycznym osuszaczem powietrza do pokoju. Chcę wykorzystać moduł peltiera, radiatory i wentylatory. Nie wiem tylko jak to wszystko zaplanować. Strona Ciepła ogniwa wiadomo jak najlepsze chłodzenie ale co ze stroną zimną na której będzie się skraplać woda?
Nie wiem czy lepiej żeby temperatura była wyższa np 10st. i spora powierzchnia radiatora czy zejść w okolice 0st. przy mniejszej powierzchni.
Wilgotność jaką mam teraz to ok 85% - 95% przy 18st. i bardzo dużo się wietrzy a co będzie jak się ochłodzi i nie będzie można wietrzyć tyle? Punkt rosy dla tych parametrów to 16,34 st. czy jak element chłodzący będzie miał np. 10 st będzie ok. czy może trzeba zejść do 5 st. żeby wydajność wzrosła?
Ma ktoś jakieś pomysły?
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Wrz 2010 15:57   

Powrót do góry

a_noob
Poziom 15
Poziom 15

Post#2 30 Wrz 2010 14:34   

Re: Elektryczny pochłaniacz wilgoci do pokoju.

Witam!
Mam ten sam "wilgotny" problem i chciałem zapytać czy projekt już ruszył czy dalej są tylko pytania czekające na odpowiedź? Jakiej mocy moduł planujesz wykorzystać?
Powrót do góry

wikingc1
Poziom 17
Poziom 17

Post#3 Post autora tematu 30 Wrz 2010 16:53   

Witam.
Jeszcze nic nie zrobiłem. Wczoraj zamówiłem moduł TEC1-12706 TEC - 91,2W i jak przyjdzie będę eksperymentował. Do chłodzenia strony gorącej mam duży radiator z wentylatorem od jakiegoś procesora. Nie wiem tylko co zrobić ze stroną zimną i chyba będę musiał całkiem w ciemno eksperymentować bo nikt nic nie pisze.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

ja9
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: sędziszów

Post#4 01 Paź 2010 12:55   

Jak nikt nie pisze to ja Ci napisze , wg mnie daj sobie spokój bo to raczej nie ma sensu . Maleńka sprawność i moc nie dadzą raczej pożądanego efektu jeżeli ogóle jakiś dadzą. Jeżeli chcesz robić osuszacz to zrób to na sprężarce, pozdro
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Paź 2010 12:55   

Powrót do góry

a_noob
Poziom 15
Poziom 15

Post#5 01 Paź 2010 14:15   

Tu bym się kłócił czy to nie ma sensu. Wszystkie małe pochłaniacze elektryczne oparte są o moduły peltiera i są sprawniejsze od pochłaniaczy na bazie granulatów. Samo to że można wymusić obieg powietrza już jest dużym plusem. Mi się wydaje że po stronie zimnej wystarczy niewielki radiator ale z drobnymi żeberkami, przy lekkim wymuszeniu ruchu powietrza (bez przesady żeby się skraplało, a nie suszyło) powinno być nieźle. Planuje wykorzystać taki sam moduł i chyba dzisiaj jeszcze go zamówie...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Paź 2010 14:15   

Powrót do góry

wikingc1
Poziom 17
Poziom 17

Post#6 Post autora tematu 01 Paź 2010 18:53   

Witam.
Co do pochłaniacza ze sprężarki. Jak wyobrażasz sobie że mam to zrobić?? Łatwo jest to powiedzieć ale z wykonaniem gorzej. Chłodnice trzeba by zrobić parownik też, to wszytko musiało by wytrzymać ciśnienie 30 barów. A zaadoptować od czegoś raczej ciężko by było. owszem można powiedzieć weź lodówkę i przerób ją. Ale to w praktyce też nie będzie wydajne i nie małe.
Przyjdzie ogniwo i będę eksperymentował.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

lopp
Poziom 16
Poziom 16

Post#7 01 Paź 2010 19:34   

Profesjonalne sprężarkowe osuszacze powietrza pracują w ten sposób iż wentylator tłoczy powietrze na parownik gdzie następuje ochłodzenie i osuszenie( wykroplenie wilgoci) powietrza a następnie przepływa ono przez skraplacz układu chłodniczego gdzie jest podgrzewane. Dzięki takiej pracy woda zawarta w powietrzu jest wykraplana i gromadzona w pojemniku pod parownikiem bądź jest usuwana poza pomieszczenie a temperatura w pomieszczeniu praktycznie się nie zmienia.
Powrót do góry

ja9
Poziom 13
Poziom 13

Post#8 01 Paź 2010 22:51   

czemu od razu 30 bar
może pracować na 134a albo czymś podobnym , jest kupę czynników chłodniczych
Jeżeli chodzi o zaadoptowanie to możesz postawić otwartą lodówkę ;] i masz osuszacz kilka razy lepszy od twojego na ogniwie
budowa wcale nie jest bardzo skomplikowana to tylko zawór, sprężarka , parownik i skraplacz oczywiście odpowiednio podobierane
Kilka miesięcy temu robiłem osuszacz na własne potrzeby o mocy ok 2KW i działał świetnie
pozdro i zachęcam do wykonania urządzenia chłodniczego
Powrót do góry

a_noob
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 02 Paź 2010 12:42   

Nie ma jakiej mocy są moduły i nie wygląda zachęcająco, ale działa ;) homemade dehumidifier
Powrót do góry

wikingc1
Poziom 17
Poziom 17

Post#10 Post autora tematu 03 Paź 2010 21:46   

Witam.
Wygląda ciekawie :D
Jutro mi powinien przyjść moduł to jak będę miał czas to zobaczę do czego to się nadaje.
Kolego Ja9 opisz coś bardziej bo ciekawy jestem jak to bliżej wygląda. Albo podaj chociaż jakieś ciekawe linki.
Pozdrawiam.

Przyszedł moduł i testuję. nie jest wcale tak źle. Pochłania więcej wody niż ten fabryczny na tabletkę. Mam problem z ustaleniem temperatury strony zimniej. jak dam malutki wiatraczek, zasilę go 5V i oddale od radiatora o jakieś 5cm to nie marznie ale skrapla się bardzo mało wody. Teraz robię tak że zamrażam i czekam aż nazbiera się dużo szronu. Po jakiś 2 godzinach zmieniam biegunowość na jakieś 10 sekund i cały lód odpada. i znowu chłodzenie i tak w kółko.

Kolega Ja9 coś nic nie piszę :cry: a szkoda bo temat mnie bardzo zaciekawił i chyba sam poszukam czegoś w necie.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

a_noob
Poziom 15
Poziom 15

Post#11 07 Paź 2010 09:49   

Najlepiej zwiększ powierzchnie radiatora zimnego żeby nie zamarzał. Z wentylatorem widocznie ruch powietrza był za duży i się suszyło zamiast skraplać.
Ja mam w planach dorobić jakiś mały sterownik regulujący temperaturę zimnej strony.
Powrót do góry

ja9
Poziom 13
Poziom 13

Post#12 07 Mar 2011 00:45   

wikingc1 napisał:
Witam.
Wygląda ciekawie :D
Jutro mi powinien przyjść moduł to jak będę miał czas to zobaczę do czego to się nadaje.
Kolego Ja9 opisz coś bardziej bo ciekawy jestem jak to bliżej wygląda. Albo podaj chociaż jakieś ciekawe linki.
Pozdrawiam.

Przyszedł moduł i testuję. nie jest wcale tak źle. Pochłania więcej wody niż ten fabryczny na tabletkę. Mam problem z ustaleniem temperatury strony zimniej. jak dam malutki wiatraczek, zasilę go 5V i oddale od radiatora o jakieś 5cm to nie marznie ale skrapla się bardzo mało wody. Teraz robię tak że zamrażam i czekam aż nazbiera się dużo szronu. Po jakiś 2 godzinach zmieniam biegunowość na jakieś 10 sekund i cały lód odpada. i znowu chłodzenie i tak w kółko.

Kolega Ja9 coś nic nie piszę :cry: a szkoda bo temat mnie bardzo zaciekawił i chyba sam poszukam czegoś w necie.

Pozdrawiam.

trochę późno ale jak potrzebujesz jeszcze info i cię to interesuje - daj znać
pozdrawiam
Powrót do góry

wikingc1
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 Post autora tematu 07 Mar 2011 15:27   

Witam.
U mnie temat raczej upadł bo spaliłem moduł Peltiera i jakoś zaprzestałem testów. Teraz idzie wiosna wiec będzie lepiej. Najgorzej jest jesienią i jak zaczynają sie przymrozki. Ale jeśli kolega Ja9 ma jakieś ciekawe materiały to bardzo chętnie poczytam.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Mar 2011 15:27   

Powrót do góry

ja9
Poziom 13
Poziom 13

Post#14 12 Kwi 2011 23:06   

do poczytania nie mam ale możesz obejrzeć jak działa osuszaczyk
http://www.chlodnictwo.info.pl/index.php/forum/36-ola-czka/678-budowa-i-dziaanie-osuszacza-powietrza.html#678
Powrót do góry

rosaldo
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: szczecin

Post#15 27 Maj 2011 13:52   

A próbowałeś podłączyć osuszacz do takiego urządzenia: http://klimaaa.szczecin.pl
Planuję zakup czegoś takiego. Sprzedawca twierdzi, że osuszacz będzie działał nawet w deszcz, co jest bezcelowym marnowaniem energii - przyroda i tak jest silniejsza, i wilgoć najdzie z powrotem. Lepszy jest wentylator załączany w suche pory dnia. Wilgość w ciągu dnia waha się od 20 do 90%
Co myślicie?
Pozdro
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Wentylacja i Klimatyzacja -> Elektryczny pochłaniacz wilgoci do pokoju.
Strona 1 z 1