Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Bester Mig 1801 działa tylko podajnik drutu z 220v

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Co kupić? -> Bester Mig 1801 działa tylko podajnik drutu z 220v
Autor
Wiadomość
Gemini76
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Wa-wa

Post#1 Post autora tematu 02 Paź 2010 21:47   

Bester Mig 1801 działa tylko podajnik drutu z 220v

Witam Szanowne Forum
Mój problem jest następujący:
kupiłem kilka dni temu migomat Bester Mig 1801 ; po kilku dniach zabrałem się do niego i załadowałem mu drut ręcznie aż wyszedł z końcówki; potem na zasilaniu z 220v sprawdziłem podawanie drutu - działało.
Dzisiaj tzn. 02.10. 10 miałem wolne więc postanowiłem sprawdzic nabytek w akcji i rezultat był nastepujący:
- załadowanie drutu w/g instrukcji fabrycznej przyniosło efekt taki, że drut zrobił się w harmonijkę zaraz za dyszką w podajniku i ledwo go wyszarpnąłem z przewodu,
- po podaniu ręcznym około pół metra drutu załączyłem podajnik i efekt był taki, że drut wyszedł obok bowdena, czyli w przewodzie gazowym,
- po dochodzeniu okazało się, że z jakiegoś powodu bowden w oplocie igielitowym bądź też teflonowym odsunął sie od dyszy podajnika na tyle, że drut trafiał gdzie mu się podobało,
-przesunąłem więc bowdena tak że drut wchodził w przewód spawalniczy zgodnie z instrukcją (uprzednio wykręcona końcówka kontaktowa i dysza z uchwytu spawalniczego),
- następnym krokiem miało być spawanie z 220v niestety bez rezultatu; działa tylko podawanie drutu i gazu,
- przełączyłem więc na 400v i nic nawet odgłosu wentylatora; martwa cisza...
...co robić...może Ktoś bardziej doświadczony mi coś doradzi...???
Nadmieniam, że do podłączenia pod 400v zmontowałem przejściówkę z 5 bolcowej fabrycznej wtyczki spawarki na 4 bolcową wtyczkę metalową do sieci zasilającej, gdzie podłączyłem :
-żółto-zielony, czyli PE na masę wtyku,
-szary, czarny i brązowy na R, S, T,
-niebieski czyli neutralny pozostawiłem swobodny (nie podłączony)
...bardzo proszę o porady, bo możliwym jest, że albo spaliłem bezpiecznik F1 albo to urządzenie tak jak piszą w instrukcji rozpoznaje, że nie ma 5 przewodów i nie chce się załączyć, ale dlaczego wobec tego na zasilaniu z 220v nie spawa???
Drodzy Forumowicze co sądzicie o tym przypadku??? : czeka mnie serwis, czy też podłączenie wtyku 5-pinowego?
Brgds
Gemini76
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2010 21:47   

Powrót do góry

marian_em
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Brzozów

Post#2 02 Paź 2010 22:08   

Re: Bester Mig 1801 działa tylko podajnik drutu z 220v

Gemini76 napisał:
-żółto-zielony, czyli PE na masę wtyku,
-szary, czarny i brązowy na R, S, T,
Przewód miał 5 żył? Musiało im się coś pomylić w fabryce bo ten sprzęt spawa z jednej/dwóch faz a nie z trzech.
Cytat:
-niebieski czyli neutralny pozostawiłem swobodny (nie podłączony)
Nie podłączony bo? Tam chyba zasilanie stycznika idzie z 230V więc masz przyczynę swojej usterki...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2010 22:08   

Powrót do góry

Gemini76
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 03 Paź 2010 19:50   

Dzięki za odpowiedź, ale dlaczego wobec tego nie spawa przy zasilaniu z sieci o napięciu 220v, a działa tylko podajnik drutu i elektrozawór gazu.
Ten egzemplarz posiada dwa kable zasilające i przełącznik wyboru napięcia; środkowa pozycja wyłącza urządzenie.
BRGDS
gemini
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Paź 2010 19:50   

Powrót do góry

marian_em
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Brzozów

Post#4 03 Paź 2010 22:16   

W sumie to nie bardzo mi się chce iść do garażu sprawdzać co gdzie jest podłączone, natomiast zacząć należy od podłączenia wtyczki tak jak ma być (tzn. PRAWIE tak jak ma być bo dwa przewody musisz podłączyć pod PEN).
Powrót do góry

Gemini76
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 Post autora tematu 04 Paź 2010 09:54   

marian_em dzięki za podpowiedzi; dzisiaj się zmobilizowałem i temat możemy zamknąć...niemniej jednak mój przypadek może ewentualnie przyda się jakiemuś początkującemu migomatowcowi, gdyż instrukcja fabryczna nie mówi wszystkiego, a oto co zrobiłem:
-1 podłączyłem wtyczkę 5 pinową do sieci zasilającej i urządzenie się załączyło
-2 przyczyna braku łuku była prozaiczna...po prostu to urządzenie wyzwala łuk dopiero po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym, o czym instrukcja nie wspomina ani słowem.
Podsumowując :
-1 ten egzemplarz tak jak mówi instrukcja inteligentnie rozpoznaje czy ma podłączonych 5 żył z sieci zasilającej,
-2 w momencie naciśnięcia przycisku na uchwycie spawalniczym zachodzą trzy zdarzenia: podawanie drutu, podawanie gazu i załączenie obwodu spawania...
Zawracałem gitarę, a przypadek był prosty...pewnie teraz co bardziej doświadczeni w temacie śmieją się do rozpuku..., ale trudno gapowe się płaci.
Niemniej jednak liczę na to, że mój przypadek może Komuś pomóc w początkach pracy z migomatem Bester Mig 1801.
Wobec powyższego zamykam ten wątek nie zamykając możliwości ewentualnych dalszych wypowiedzi w tym temacie.
Pozdrawiam Szanowne Forum.
Gemini 76
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Co kupić? -> Bester Mig 1801 działa tylko podajnik drutu z 220v
Strona 1 z 1