X
  • #1 04 Oct 2010 19:46
    PrzemoH
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam!

Zwracam się z prośbą o opinie na temat dołączonego poniżej schematu podłączenia zaworu trójdrożnego który ma pełnić funkcję mieszającą i pompa zamontowana będzie na powrocie. Pomysł na taki schemat wynik z różnych problemów często spotykanych w instalacjach starych i starych kotłowniach gdzie z reguły na wszystko brakuje miejsca proszę o opinie co o takim schemacie sądzicie.

Schemat podłaczenia zaworu trójdrożnego - troche inny...

Pozdrawiam !
  • #2 04 Oct 2010 20:38
    Removed
    Helpful post? (-1)
    Jeżeli to jest zawór mieszający to w pewnych sytuacjach odetniesz od obiegu kocioł.(chyba wiesz czym to grozi ?)
    W drugim przypadku (zawór rozdzielający) wszystko byłoby dobrze gdyby pompa była w innym miejscu.
    Schemat podłaczenia zaworu trójdrożnego - troche inny... Schemat podłaczenia zaworu trójdrożnego - troche inny...
  • #3 04 Oct 2010 20:50
    puszek1111
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Lepiej gdy pompa będzie między kotłem a zaworem trójdrożnym, wtedy ciepło masz przygotowane na zaworze.
  • #4 04 Oct 2010 23:55
    PrzemoH
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dziękuje za opinie.

Do puszek 111: Ale chodzi Ci żeby dać tą pompę na zasilaniu przed zaworem ? czy na powrocie przed kotłem ? Bo jeśli na powrocie to w tym momencie pompka będzie mi wyciągała z trójdrożnego ciepłą wodę do powrotu, a mnie w tej konkretnej sytuacji zależy aby zawór trójdrożny miał funkcję mieszająca, a nie ochrony kotła.

Do damian_85: Ja wiem czym to grozi jestem świadomy tego i oczywiście musi zostać zabudowana w tym momencie rura bezpieczeństwa do zbiornika wyrównawczego przed zawodem trójdrożnym. Wiem że najlepiej by było dać pompę za zaworem na zasilaniu, ale w tym schemacie chodzi mi właśnie miedzy innymi o brak miejsca na zasilaniu i konieczność zabudowania pompy na powrocie tylko głównie chodzi mi oto czy lepiej dać ją tak jak narysowałem przed odejściem z trójdrożnego czy bliżej kotła (za odejściem z trójdrożnego) tylko jeśli dać ją bliżej kotła to wtedy ona będzie mi wyciągała ciepłą wodę do powrotu... i trójdrożny nie będzie pełnił funkcji mieszającej...

Proszę o opinię! :)
  • #5 05 Oct 2010 21:32
    A-Mail
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Mam tak jak narysowałeś już 12 lat z tym że pompa zaraz za zaworem 3drogowym, ale dla obiegu wody za zaworem niema absolutbie to żadnego znaczenia czy bedzie na powrocie czy na zasilaniu obiektu.
  • #6 05 Oct 2010 22:09
    dzikamysz
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    Będzie działać trochę gorzej ale będzie, nie ma specjalnego znaczenia czy pompa pcha czy ciągnie w instalacji CO. Sprawę ochrony kotła przed zagotowaniem pomijam.
  • #7 06 Oct 2010 12:59
    PrzemoH
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dzięki wielki za opinie ! Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to proszę bardzo o napisanie ich! Pozdrawiam!
  Search 4 million + Products
Browse Products