Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • Positive voted Helpful post? (+24)
  Witam kolegów po dość długiej nieobecności na elektrodzie bo prawie rok,na prośbe kolegów pokaże maszyne zwaną rębakiem wykonaną przez mojego tate.
  Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM

  Rębak ten jest dość mocną maszyną pracującą na silniku elektrycznym 3kW lub na wałku WOM przy traktorze,konstrukcja i zasada działania jak w dawnych sieczkarniach do słomy. 2 noże tnące umieszczone na wale fi 60mm i wałek nagarniający gałęzie połączony zębatkami i łańcuchem motocyklowym.Zaletą tego typu rozwiązania jest wydajność,tnie gałęzie o grubości do 8cm drewno nie jest zmielone jak w przypadku rębaków z talerzem tnącym wióra mają ok 4 cm długości co jest zaletą podczas spalania,paliwo uzyskane w ten sposób jest bardzo tanie bo gałęzie są wszędzie tam gdzie las i można je dostać za darmo.

  Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM

  Używam tego do ogrzewania garażu w zimie paląc w piecu który zrobiłem w tamtym roku i do ogrzewania wody piecem co.Jednego dnia pracy maszyny można uzyskać kilka kubików tej rębaniny.
 • #2 06 Oct 2010 17:27
  MORT
  Level 24  
  Helpful post? (0)
  Masz może jakieś filmy z pracy rębaka bo wygląda to nieźle ale ciekawe jak działa w praniu.
 • #3 06 Oct 2010 17:34
  zigiss
  Level 13  
  Topic author Helpful post? (0)
  Jak na razie nie bardzo dam rade uruchomić maszyne bo siedze z zagipsowaną ręką stąd też miałem czas wrzucić ten projekt do DIY ale jak dobrze pójdzie to za ok 6 tyg coś nagram.
 • #4 11 Oct 2010 10:06
  trance123
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  Dlaczego zamontowanie wtyczki jest większym problemem niż gniazda w innym projekcie rębaka do drzewa już była poruszona ta kwestia a tu znowu gniazdo.Noże są z jakiejś heblarki itp czy to tylko kawałek stali ?Jak długo wytrzymają bez ostrzenia ?Te zrębki po prostu się zsuwają czy wylatują tak jak na fabrycznych konstrukcjach i można je podawać na jakąś przyczepę ?
 • #5 11 Oct 2010 12:44
  zigiss
  Level 13  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Witam. Gniazdo jest założone ze względu na to że kilka urządzeń tj. betoniarka silnik 5,5 na wózku zasilane są przedłużaczem siłowym który jest raz przy jednym urządzeniu a raz przy drugim a on jest wyposażony w dwie wtyczki wiem że rozwiązanie nie jest dobre ale przyjmijmy że pierwsza zawsze podpinana będzie wtyczka do rębaka a później do zasilania, noże są wykonane w pierwszej wersji z piór resora od stara płaskownik zebrany frezem o grubości ok 12mm ale są jeszcze 2 kpl. noży ze specjalnej stali hartowanej po naostrzeniu noże nie zużywają sie prawie w ogóle tzn jak na razie nie było potrzeby ich ostrzyć od 2 lat .Zrębka jest wyrzucana regulowanym zsypem który widać na foto dopasowany jest do niego kanister budowlany 140l do którego wpada zrębka.Później dodam kilka fotek.

  Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

  Oto fotki jak wyglądają noże te zapasowe na foto nie mają jeszcze nawierconych otworów na śruby,całość czyli wał z dwoma nożami i koło zamachowe 50 kg które jest jednocześnie kołem pasowym daje niesamowity moment obrotowy i po włączeniu silnik praktycznie nie odczuwa obciążenia dodam że wcześniej przy rębaku był zamontowany silnik 1,5kW i też świetnie dawał sobie rade został zmieniony na 3kW ponieważ tamten miał 1400obr. a ten 3 kW który akurat mieliśmy ma 2800obr. co daje 2 razy większą szybkość krojenia podczas pracy rębaka nie udało się jeszcze zablokować maszyny mimo wpychania gałęzi bardzo grubych max takie jaka zmieszczą sie do otworu podającego.

  Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM
 • #6 16 Oct 2010 11:32
  zigiss
  Level 13  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Nagrałem krótki filmik jak rębak działa na WOM nie ma akurat grubych gałęzi ale widać jak pracuje

  Link


  Traktor chodzi na wolnych obrotach przy zasilaniu elektrycznym obroty są ok 2 razy większe.
 • #7 22 Oct 2010 17:11
  zigiss
  Level 13  
  Topic author Helpful post? (0)
  Tutaj filmik jak rębak działa z silnikiem 3kW

  Link
 • #8 03 Apr 2011 20:32
  grubyjw2
  Level 7  
  Helpful post? (0)
  kolego czy mógłbyś przesłać dokładne zdjęcia mechanizmów albo jakiś rysunek techniczny bo chciałbym takie cudeńko sobie stworzyć
 • #9 04 Apr 2011 10:46
  zigiss
  Level 13  
  Topic author Helpful post? (0)
  Witam a co dokładnie interesuje Pana bo na tych zdjęciach które są wyżej widać już prawie wszystko,zasada działania jest bardzo prosta jeden wałek z nożami tnącymi drugi wciągający gałęzie po miedzy nimi przekładnia łańcuchowa są to oryginalne zębatki i łańcuch od motocykla WSK,na wałku z nożami koło pasowe które jednocześnie jest kołem zamachowym waga ok 50 kg,przy napędzie z WOM przełożenie jest 1:1 a z silnika ok 4:1 silnik 3kW 2800obr/min.Myśle że nie ma potrzeby dokładnie odwzorowywać maszyne najlepiej zorientować sie jakie elementy (wałki,łożyska) są dostępne albo jakie można w miare tanio zakupić i wtedy zacząć działać.Ale oczywiście jeżeli będzie taka potrzeba to służe pomocą na PW.
 • #10 28 Sep 2011 19:31
  manieksoma
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  Witam.
  Jakiej średnicy są koła do których przymocowane są noże tnące?
  Jestem w trakcie zbierania materiałów i posiadam koła fi 140 i nie wiem czy wystarcza.
  Jakie powinny być optymalne obroty?
 • #11 02 Oct 2011 18:36
  zigiss
  Level 13  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Witam koła do których mocowane są noże mają 200mm na zewnątrz ale myśle że 140 też zda egzamin trzeba by wtedy zastosować troche mniejsze noże w gruncie rzeczy to te mocowania noży nie muszą być okrągłe równie dobrze może to być 2 kawałki grubego płaskownika i noże na przeciwnych końcach widziałem już rębaki z takim rozwiązaniem i sprawdza sie ono równie dobrze trzeba tylko pamiętać wtedy o wyważeniu tego w miare możliwości wystarczy zabielenie boków na tokarni.
  Pozdrawiam Zbyszek
 • #12 04 Oct 2011 19:25
  enduro57
  Level 8  
  Helpful post? (0)
  Kilka fotek mojej konstrukcji. Jak na razie pracuje bezawaryjnie chociaz musze wykonac kilka poprawek.
  Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM Rębak do gałęzi elektryczny lub na WOM
  Silnik 3 KW łańcuch napedowy podajnika 5/8.
 • #13 04 Oct 2011 22:47
  manieksoma
  Level 10  
  Helpful post? (+1)
  Enduro napisz coś więcej o swoim projekcie.
 • #14 05 Oct 2011 13:43
  enduro57
  Level 8  
  Helpful post? (0)
  Witam.
  Może się przyda. Postaram się wieczorem przesłać rysunek techniczny na którym została oparta konstrukcja maszyny.
  http://e-konstruktor.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=45&Itemid=12&lang=pl

  Dodano po 5 [godziny] 17 [minuty]:

  Witam.
  W/g tego projektu z pewnymi zmianami które uważałem za "lepsze" lub też wygodniejsze wykonałem swoją rębarkę.
  http://www.mt.com.pl/archiwum/87-Nw-11-Rebarka_do_drzewa.pdf
  Search 4 million + Products
Browse Products