Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log in

Jak ustawić kryzę w grzejniku?

Main Page -> Forum Index -> Heating Systems Service ->Jak ustawić kryzę w grzejniku? Post new topic  This topic is locked 
Author
Hide the left column
Show left column Message
cyryl70
Level 11
Post rating: 6
cyryl70
Level 11
Post#1 09 Oct 2010 12:08  Topic author   

Witam.
Mam problemy z grzejnikami. Chodzi o ustawienia kryz na zaworach.
Mam grzejniki z roku 1997 r Purmo stalowe.
Nie wiem jak się tę kryzę ustawia?
Do czego się odnieść?
Czy jest jakaś podziałka według której reguluje się kryzę?
Co oznaczają cyferki 1,2,3,4,5,6,7 i co to jest N?
Jak najlepiej ustawić grzejnik najdalej zamontowany od kotła i najbliższy?
Proszę o pomoc.

Helpful post? + +3
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
Removed
Removed
Post#2 09 Oct 2010 15:18    

Re: jak ustawić kryzę w grzejniku?

Domyślam się że chodzi o ustawienie przepływu na termozaworze.
Kryza to uszczelka z dziurką w środku.(spełnia to samo zadanie - reguluje przepływ)
Sądząc po cyferkach które podałeś jest to zawór firmy "Danfoss".
Zarówno kryzy jak i inna regulacja na zaworze powinna być wyliczona do mocy grzejnika.
Jednak ustawienie tego jest jak najbardziej możliwe.
"1" to najmniejszy przepływ a "N" to brak dławienia.(należy unikać ustawień "- - -")
Pytasz o zasady - owszem , bliżej kotła (raczej pompy) daje się mniejszy przepływ a im dalej tym kryzę daje się większą (żeby zwiększyć przepływ).
Oczywiście teoretycznie , bo po to się to robi żeby wymusić jednakowy lub odpowiedni przepływ do grzejnika.
Nie da się tego zrobić na "oko" w dziesięć minut.
Musisz regulować i sprawdzać reakcję grzejników (nie tylko tego regulowanego w danym momencie lecz także reakcję pozostałych)
W blokach mieszkalnych nie należy samemu tego robić (tzn. głowy za to nie urwą) bo można "popsuć" innym lokatorom.
W instalacjach z kotłami na paliwo stałe nie zaleca się dławienia grzejnika najdalej położonego od kotła.(tam nawet nie należy zakładać głowicy termostatycznej)
Może to być również inny grzejnik np. w pomieszczeniu reprezentatywnym z regulatorem pokojowym.
Tam właśnie powinien reagować termostat pokojowy ale to już inny temat.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
cyryl70
Level 11
cyryl70
Level 11
Post#3 09 Oct 2010 18:31  Topic author   

ok ale do czego się odnieść regulując kryzę? jest tam jakaś podziałka? dławienie tzn na najmniejszych nastawach np 1,2 tak?

Helpful post? + 0
Back to top
Removed
Removed
Post#4 09 Oct 2010 18:37    

Patrząc od przodu na korpusie zaworu jest wybita kropka.(na Danfossie)
Nastawy ustawia się względem tej kropki.

Helpful post? + 0
Back to top
cyryl70
Level 11
cyryl70
Level 11
Post#5 09 Oct 2010 20:58  Topic author   

na której mniej więcej godzinie? kropka? tzn wgłębienie czy jakaś dziurka tak? czy na każdym zaworze jest w tym samym miejscu? mam 7 grzejników najbardziej interesuje mnie temp w tym 7 - dmym bo tam głównie mieszkam 1 - kotłownia 2 kuchnia 3 - łazienka 4 - przedpokój 5 - pokój 6 - pokój i 7 - pokój w którym ma być najcieplej Można więc ustawić to tak : 1 - 1, 2 - 2, 3 - 3, 4 - 4, 5 - 5, 6 - 6, 7 - 7 ? wychodząc z założenia żeby grzejniki najbliżej pieca umiejcowione dławić a te najdalej już nie Pokój nr 7 jest najdalej od pieca i tam ma być najcieplej Może tak być?

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
Removed
Removed
Post#6 10 Oct 2010 10:34Positive voted    

Re: Jak ustawić kryzę w grzejniku?

Helpful post? + +7
Back to top
cyryl70
Level 11
cyryl70
Level 11
Post#7 10 Oct 2010 21:22  Topic author   

czy w każdej głowicy ta kryza jest w tym samym miejscu? co zrobić zeby ten ostatni grzejnik grzał najmocniej? próbuje ustawień ale nic z tego Ten grzejnik jest najdalej od pieca

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
zybie
Level 30
Helped: 129
Post rating: 48
zybie
Level 30
Post#8 10 Oct 2010 21:46    

może to nie wina złego kryzowania ale utrudniony przepływ na przykład zabrudzony filtr na powrocie z c.o.

Helpful post? + 0
Back to top
Zbigniew Rusek
Level 31
Helped: 124
Post rating: 102
Zbigniew Rusek
Level 31
Post#9 17 Oct 2010 15:09    

cyryl70 wrote:
czy w każdej głowicy ta kryza jest w tym samym miejscu? co zrobić zeby ten ostatni grzejnik grzał najmocniej? próbuje ustawień ale nic z tego Ten grzejnik jest najdalej od pieca

Trzeba ustawić na większy przepływ (szczególnie, gdy to "najdalej od kotła" oznacza najwyższą kondygnację budynku). Na ostatniej kondygnacji można z powodzeniem nastawić na najwyższą cyfrę, a może nawet na "N", ale to chyba nie potrzebne.
Wskazówka. Nastawa "1" nie jest wskazana nawet najbliżej kotła i na najniższej kondygnacji, gdyż przy takim "skryzowaniu" może się zawór "zamulić" i przestać grzać w ogóle. Warto pamiętać o tym, że gdy nie było zaworów termostatycznych i tradycyjnie kryzowano grzejniki, najczęstszymi przyczynami niegrzania (lub bardzo słabego grzania) było zapowietrzenie lub zamulenie kryzy (szczególnie, gdy otworek był bardzo mały a grzejnik przez długi czas zakręcony).

Helpful post? + +1
Back to top
greg_1983
Level 7
greg_1983
Level 7
Post#10 03 Mar 2011 11:14    

ja mam pytanko - mam zamontowany piec gazowy u siebie w mieszkaniu (4 pomieszczenia z kaloryferami. od najbliższego piecu: łazienka, mały pokój, kuchnia, duży pokoj). Jak najlepiej ustawić parametry kryzy w grzejnikach? (mieszkanie nie za duże ~48m). Czy jest sens cos zmieniać (mam ustawione na wszystkich 'N' [oprocz chyba łazienkowego - tam nie wiem, bo nie sprawdzałem]).
bo tak sie zastanawiam... czy nie lepiej właśnie ustawic wszedzie 'N' i sterowac temperaturą na piecu i tym 'głównym' pokrętłem na kaloryferach? (wszystkie kaloryfery są dogrzane odpowiednio przy ustawieniu 'N')

Jeszcze jedno naruszenie p.3.1.13 i wyciągnę konsekwencje. Proszę poprawić wcześniejsze posty!
mod.serwisant73

Helpful post? + 0
Back to top
zybie
Level 30
Helped: 129
Post rating: 48
zybie
Level 30
Post#11 03 Mar 2011 22:06    

Kolego GREG teoretycznie masz rację, ale przy zbyt dużych różnicach w odległości pompa-grzejnik nie będzie działać prawidłowo. Przecież jak wszystko na tym świecie woda też idzie na łatwiznę i skraca sobie drogę.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
pdarek2
Level 11
Helped: 1
Post rating: 9
pdarek2
Level 11
Post#12 18 Sep 2012 18:18    

A może Ci głowy nie urwą jak mówił "Gość" ale zadbasz w wielorodzinnym że oni będą marzli, a Ty w komforcie. Pracuję w takiej firmie i ciągle muszę szukać takich jak Ty jeśli w wielorodzinnym bo we własnym kręcić można do woli jak w poprzednich postach
1 bliżej pieca a nie skończoność na końcu.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
mod.serwisant73

Helpful post? + -1
Back to top
Post new topic  This topic is locked     Main Page -> Forum Index -> Heating Systems Service -> Jak ustawić kryzę w grzejniku?
Page 1 of 1

Similar topics to jak ustawić kryzę w grzejniku?

Jak uszczelnić śrubunek w grzejniku? (15)
Problem z przedostatnim grzejniku:/ (6)
Montaż odpowietrzników w grzejniku (12)
Cieknący śrubunek w grzejniku... (6)
Powietrze w pierwszym grzejniku w co (12)
Nastawa wstępna w grzejniku (21)
Termoregulator w grzejniku elektrycznym CONVECTOR (8)
Wymiana pokrętła przy grzejniku (5)
Cieknacy zawor przy grzejniku C.O. (4)
Regulacja Zaworów termostatycznych na grzejniku (8)

Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.061 seconds