Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak ustawić kryzę w grzejniku?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Jak ustawić kryzę w grzejniku?
Autor
Wiadomość
cyryl70
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Gostynin

Post#1 Post autora tematu 09 Paź 2010 12:08   

Witam.
Mam problemy z grzejnikami. Chodzi o ustawienia kryz na zaworach.
Mam grzejniki z roku 1997 r Purmo stalowe.
Nie wiem jak się tę kryzę ustawia?
Do czego się odnieść?
Czy jest jakaś podziałka według której reguluje się kryzę?
Co oznaczają cyferki 1,2,3,4,5,6,7 i co to jest N?
Jak najlepiej ustawić grzejnik najdalej zamontowany od kotła i najbliższy?
Proszę o pomoc.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Paź 2010 12:08   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#2 09 Paź 2010 15:18   

Re: jak ustawić kryzę w grzejniku?

Domyślam się że chodzi o ustawienie przepływu na termozaworze.
Kryza to uszczelka z dziurką w środku.(spełnia to samo zadanie - reguluje przepływ)
Sądząc po cyferkach które podałeś jest to zawór firmy "Danfoss".
Zarówno kryzy jak i inna regulacja na zaworze powinna być wyliczona do mocy grzejnika.
Jednak ustawienie tego jest jak najbardziej możliwe.
"1" to najmniejszy przepływ a "N" to brak dławienia.(należy unikać ustawień "- - -")
Pytasz o zasady - owszem , bliżej kotła (raczej pompy) daje się mniejszy przepływ a im dalej tym kryzę daje się większą (żeby zwiększyć przepływ).
Oczywiście teoretycznie , bo po to się to robi żeby wymusić jednakowy lub odpowiedni przepływ do grzejnika.
Nie da się tego zrobić na "oko" w dziesięć minut.
Musisz regulować i sprawdzać reakcję grzejników (nie tylko tego regulowanego w danym momencie lecz także reakcję pozostałych)
W blokach mieszkalnych nie należy samemu tego robić (tzn. głowy za to nie urwą) bo można "popsuć" innym lokatorom.
W instalacjach z kotłami na paliwo stałe nie zaleca się dławienia grzejnika najdalej położonego od kotła.(tam nawet nie należy zakładać głowicy termostatycznej)
Może to być również inny grzejnik np. w pomieszczeniu reprezentatywnym z regulatorem pokojowym.
Tam właśnie powinien reagować termostat pokojowy ale to już inny temat.
Powrót do góry

cyryl70
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 09 Paź 2010 18:31   

ok ale do czego się odnieść regulując kryzę? jest tam jakaś podziałka? dławienie tzn na najmniejszych nastawach np 1,2 tak?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Paź 2010 18:31   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 09 Paź 2010 18:37   

Patrząc od przodu na korpusie zaworu jest wybita kropka.(na Danfossie)
Nastawy ustawia się względem tej kropki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Paź 2010 18:37   

Powrót do góry

cyryl70
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 09 Paź 2010 20:58   

na której mniej więcej godzinie? kropka? tzn wgłębienie czy jakaś dziurka tak? czy na każdym zaworze jest w tym samym miejscu? mam 7 grzejników najbardziej interesuje mnie temp w tym 7 - dmym bo tam głównie mieszkam 1 - kotłownia 2 kuchnia 3 - łazienka 4 - przedpokój 5 - pokój 6 - pokój i 7 - pokój w którym ma być najcieplej Można więc ustawić to tak : 1 - 1, 2 - 2, 3 - 3, 4 - 4, 5 - 5, 6 - 6, 7 - 7 ? wychodząc z założenia żeby grzejniki najbliżej pieca umiejcowione dławić a te najdalej już nie Pokój nr 7 jest najdalej od pieca i tam ma być najcieplej Może tak być?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#6 10 Paź 2010 10:34   

Re: Jak ustawić kryzę w grzejniku?

Powrót do góry

cyryl70
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 10 Paź 2010 21:22   

czy w każdej głowicy ta kryza jest w tym samym miejscu? co zrobić zeby ten ostatni grzejnik grzał najmocniej? próbuje ustawień ale nic z tego Ten grzejnik jest najdalej od pieca
Powrót do góry

zybie
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: wica

Post#8 10 Paź 2010 21:46   

może to nie wina złego kryzowania ale utrudniony przepływ na przykład zabrudzony filtr na powrocie z c.o.
Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#9 17 Paź 2010 15:09   

cyryl70 napisał:
czy w każdej głowicy ta kryza jest w tym samym miejscu? co zrobić zeby ten ostatni grzejnik grzał najmocniej? próbuje ustawień ale nic z tego Ten grzejnik jest najdalej od pieca

Trzeba ustawić na większy przepływ (szczególnie, gdy to "najdalej od kotła" oznacza najwyższą kondygnację budynku). Na ostatniej kondygnacji można z powodzeniem nastawić na najwyższą cyfrę, a może nawet na "N", ale to chyba nie potrzebne.
Wskazówka. Nastawa "1" nie jest wskazana nawet najbliżej kotła i na najniższej kondygnacji, gdyż przy takim "skryzowaniu" może się zawór "zamulić" i przestać grzać w ogóle. Warto pamiętać o tym, że gdy nie było zaworów termostatycznych i tradycyjnie kryzowano grzejniki, najczęstszymi przyczynami niegrzania (lub bardzo słabego grzania) było zapowietrzenie lub zamulenie kryzy (szczególnie, gdy otworek był bardzo mały a grzejnik przez długi czas zakręcony).
Powrót do góry

greg_1983
Poziom 5
Poziom 5

Post#10 03 Mar 2011 12:14   

ja mam pytanko - mam zamontowany piec gazowy u siebie w mieszkaniu (4 pomieszczenia z kaloryferami. od najbliższego piecu: łazienka, mały pokój, kuchnia, duży pokoj). Jak najlepiej ustawić parametry kryzy w grzejnikach? (mieszkanie nie za duże ~48m). Czy jest sens cos zmieniać (mam ustawione na wszystkich 'N' [oprocz chyba łazienkowego - tam nie wiem, bo nie sprawdzałem]).
bo tak sie zastanawiam... czy nie lepiej właśnie ustawic wszedzie 'N' i sterowac temperaturą na piecu i tym 'głównym' pokrętłem na kaloryferach? (wszystkie kaloryfery są dogrzane odpowiednio przy ustawieniu 'N')

Jeszcze jedno naruszenie p.3.1.13 i wyciągnę konsekwencje. Proszę poprawić wcześniejsze posty!
mod.serwisant73

Powrót do góry

zybie
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: wica

Post#11 03 Mar 2011 23:06   

Kolego GREG teoretycznie masz rację, ale przy zbyt dużych różnicach w odległości pompa-grzejnik nie będzie działać prawidłowo. Przecież jak wszystko na tym świecie woda też idzie na łatwiznę i skraca sobie drogę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2011 23:06   

Powrót do góry

pdarek2
Poziom 8
Poziom 8

Post#12 18 Wrz 2012 18:18   

A może Ci głowy nie urwą jak mówił "Gość" ale zadbasz w wielorodzinnym że oni będą marzli, a Ty w komforcie. Pracuję w takiej firmie i ciągle muszę szukać takich jak Ty jeśli w wielorodzinnym bo we własnym kręcić można do woli jak w poprzednich postach
1 bliżej pieca a nie skończoność na końcu.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
mod.serwisant73

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Jak ustawić kryzę w grzejniku?
Strona 1 z 1