Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia

evo116 17 Paź 2010 12:03 8694 16
  • Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia

Witam chciałem przedstawić moją mini estradę do domu/18stki .
    Wiele osób powie ze za tą kasę bym zrobił coś lepszego ale bywa że miałem tylko takie przetworniki.

Przetworniki

N |2xGDWT-18-200-8-PB
    N |2xGDS-30-200-8-SE

B| 2x GDN-42-300-4-SC

N-Nadstawki
    B-Subbasy

Paczki
    N | ok 50l
    B | ok 90l
    Stroiłem to na ucho (tzn nadstawki wziąłem rurę ok 30 cm i ciąłem po 2 cm aż mi sie spodobało a basy ciąłem od dołu tez po 2 cm ) wiem wydaje sie roboty ale po prostu inaczej nie umiałęm

Odsłuch

Mi sie podoba i innym osobą tez więc nie narzekam
    A tej niby wady fabrycznej jeszcze nie zauważyłem

Kosztorys

N | Paczki ok 230 zł za jedna
    B | 250 zł za jedna

ZDJ
    Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia Mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia

Fajne!
  • Megger
  • #2 17 Paź 2010 12:47
    Greg1702
    Poziom 20  

Mógłbyś się bardziej postarać o wykończenie. Na pierwszej fotce od prawej widać niedociągnięcia w malowaniu. Dałbyś trochę kitu szpachlowego na łączenia płyt i potem to zeszlifował i pomalował. Do strojenia obudowy są programy lub strony internetowe www.kolumny.prv.pl . Nigdy nie strój "na ucho". Te białe rurki mógłbyś zamienić na czarne. Psują wygląd kolumn.

• Megger
  • #3 17 Paź 2010 13:04
    evo116
    Poziom 14  

Tak rurki będą czarne a subbasy będą oklejane tak jak nadstawki tylko zabrakło mi $$ i miałem farbę więc pomalowałem .

• Megger
  • #4 17 Paź 2010 13:47
    marian133
    Poziom 37  

evo116 napisał:

Kosztorys

N | Paczki ok 230 zł za jedna
    B | 250 zł za jedna

http://www.stx.pl/pa-400-4-fr-757.html

http://www.stx.pl/pa-400-4-lr.html

...ale pewnie Ty swój zestaw robiłeś zanim te kolumny STX wystawił na sprzedaż.

• #5 17 Paź 2010 14:57
    lElektryk
    Poziom 18  

marian133 napisał:

Tak, subbas 12' 95db do nadstawki 12' 99db

Aczkolwiek ten GDN co autor użył w subbasie ma 91db aktywnosci... Jak na "estrade" to stanowczo za mało - źle wybrałeś przetworniki. Nadstawki na pewno go przekrzykują.
    Proszę Cię tylko weź coś zrób z tymi białymi tunelami, bo strasznie kują w oczy...
    Moim zdaniem troszkę nie przemyślany zestaw, ale trudno... Każdy od czegoś zaczyna. Ważne, że wydaje Ci się, że jesteś zadowolony ; )

Pozdrawiam

Dodano po 9 [minuty]:

Pochwal się zwrotnicami i wzmacniaczami jeszcze

• #6 17 Paź 2010 14:59
    Burzej
    Poziom 12  

Moim zdaniem zrobiłeś to na szybko i źle dobrałeś materiały i podzespoły. Ogólnie to na siłe by mogły być piękne nie są i ta "krata" na subbasie to jest jak na moje oko siatka do styropianu pomalowana pędzlem i krzywo przycięta. Mogłeś lepiej wydać te pieniądze:) Pozdrawiam

• #7 17 Paź 2010 15:08
    evo116
    Poziom 14  

lElektryk napisał:
    marian133 napisał:

Aczkolwiek ten GDN co autor użył w subbasie ma 91db aktywnosci... Jak na "estrade" to stanowczo za mało - źle wybrałeś przetworniki. Nadstawki na pewno go przekrzykują.
    Proszę Cię tylko weź coś zrób z tymi białymi tunelami, bo strasznie kują w oczy...
    Moim zdaniem troszkę nie przemyślany zestaw, ale trudno... Każdy od czegoś zaczyna. Ważne, że wydaje Ci się, że jesteś zadowolony ; )

Pozdrawiam

Dodano po 9 [minuty]:

Pochwal się zwrotnicami i wzmacniaczami jeszcze

Moim zdaniem ładnie słychać bass

Zwrotnic nie mam. Mam crosa BEHRINGER CX 2310

Wzmacniacze do nadstawek to sharp-8088
    a do subbasów jakiś ldm

A krata jest na razie bo miałem imprezę i żeby nikt nie rozwalił mi głośnika

• #8 17 Paź 2010 15:43
    michal-michalik
    Poziom 23  

Hmm no w sumie fajnie pochwalić się kolumnami tylko jaką to ma wartość edukacyjną dla innych? Chyba, że chcesz je poprawiać czy coś? Na tym forum szczególnie w dziale akustyka pojawiają się konstrukcje które zwalają z nóg, są tak dopracowane, że nie widać różnicy w porównaniu z produktami fabrycznymi.
    Nie ma tu nic na temat strojenia poza testami "na ucho". Najciekawszym elementem są ogromne 18 calowe głośniki które niezwykle rzadko się na forum pojawiają.
    Pozdrawiam

• #9 17 Paź 2010 15:56
    evo116
    Poziom 14  

Chciałem pokazać za jak ktoś tylko trochę wie na temat akustyki to może sobie zrobić. Jest to moja pierwsza konstrukcja a przecież trzeba sie uczyć na czymś. Więc opinie miło słyszeć ale wiedziałem że każdy zjedzie mnie . A co do głośników 18" mi sie podobają jak graja tylko trzeba do nich wzmacniacz 2x300W żeby tą krowę ruszyć. Mi sie podoba jak gra i to wystarczy

• #10 17 Paź 2010 16:07
    qscgu
    Poziom 34  

michal-michalik: a od kiedy to każda konstrukcja ma mieć wartość edukacyjną?

Porównywanie do drogich konstrukcji jest zwyczajnie nie na miejscu.

Nie mniej jednak największym problemem jest wygląd. Nie mam nic przeciwko malowaniu takich obudów farbą ale mogłeś użyć szpachli żeby wyrównać niedoskonałości powierzchniowe.

Drugim rzucającym się w oczy elementem są białe BR. Wystarczyłoby to pomalować bo teraz zupełnie nie pasują.

• #11 17 Paź 2010 17:11
    398216
    Usunięty  
  • #12 17 Paź 2010 17:44
    marian133
    Poziom 37  

lElektryk napisał:

A co w tym takiego dziwnego? przecież to właściciel sam dobiera poziom głośności między basem a nadstawkami,wystarczy wyrównać poziomy. Po za tym,każda nadstawka STX-a jest głośniejsza od tego basu więc o co Ci chodzi? w takim razie ten bas jest do niczego bo ma 95db? Po drugie,te 95db nie jest w paśmie subbasowym,z wykresu wynika że 95db ma na poziomie 150Hz,40Hz to już tylko 85db. Wiesz ile trzeba by było wydać żeby mieć suba który ma 99db przy 40Hz? Zastanów się a potem dopiero pisz.
    lElektryk napisał:
    O poziomie między nadstawkami a basem napisałem wyżej. Co do tego GDN-a to gdzie on ma 91db? w którym miejscu? autor tematu nie umiał nawet zaprojektować paczki a co dopiero mówić tu o pomiarze.
    michal-michalik napisał:
    Najciekawszym elementem są ogromne 18 calowe głośniki które niezwykle rzadko się na forum pojawiają.
    Przecież ten głośnik nie ma 18",skąd Ci się to wzięło? On nawet jest mniejszy (parametrycznie) od GDN-38-550.

• #13 17 Paź 2010 18:38
    lElektryk
    Poziom 18  

marian133 napisał:

A co w tym takiego dziwnego? przecież to właściciel sam dobiera poziom głośności między basem a nadstawkami,wystarczy wyrównać poziomy. Po za tym,każda nadstawka STX-a jest głośniejsza od tego basu więc o co Ci chodzi? w takim razie ten bas jest do niczego bo ma 95db? Po drugie,te 95db nie jest w paśmie subbasowym,z wykresu wynika że 95db ma na poziomie 150Hz,40Hz to już tylko 85db. Wiesz ile trzeba by było wydać żeby mieć suba który ma 99db przy 40Hz? Zastanów się a potem dopiero pisz.

40Hz? Na "mini estradzie tanim kosztem"? : D
    Na moje oko, to na 60Hz nadstawka ma taki sam spl jak subbas, nie jest to dziwne? Czy w takiej sytuacji jest sens dostawiania końcówek, crossovera, subbasów?
    To są takie moje spostrzeżenia, proszę popraw mnie jeżeli się mylę, ja się jeszcze uczę ; )

marian133 napisał:

O poziomie między nadstawkami a basem napisałem wyżej. Co do tego GDN-a to gdzie on ma 91db? w którym miejscu? autor tematu nie umiał nawet zaprojektować paczki a co dopiero mówić tu o pomiarze.

Z danych TS, które znalazłem w internecie to wynika.

Pozdrawiam.

• #14 17 Paź 2010 18:45
    398216
    Usunięty  
  • #15 17 Paź 2010 19:15
    marian133
    Poziom 37  

lElektryk napisał:

40Hz? Na "mini estradzie tanim kosztem"? : D
    Na moje oko, to na 60Hz nadstawka ma taki sam spl jak subbas, nie jest to dziwne? Czy w takiej sytuacji jest sens dostawiania końcówek, crossovera, subbasów?
    To są takie moje spostrzeżenia, proszę popraw mnie jeżeli się mylę

Zadaj to pytanie tym wszystkim firmom które stawiają po kilkadziesiąt subbasów na koncercie plenerowym. Po co oni to robią skoro nadstawki mają przy 60-80Hz tyle samo db? Żebyś to mógł zrozumieć poczytaj co to jest zakres subbasowy i jakie częstotliwości obejmuje.

lElektryk napisał:
    Z danych TS, które znalazłem w internecie to wynika.

Tak? a w jakiej obudowie i z jakim strojeniem był robiony ten pomiar?

Dodano po 2 [minuty]:

A jeśli tak bardzo się upierasz przy tej różnicy db pomiędzy tymi paczkami co pokazałem i piszesz że źle,to zobacz jaki ma SPL nadstawka jaką autor wykonał a ile ma sub w paśmie użytecznym,czyli do 100-120Hz.

• #16 17 Paź 2010 19:48
    evo116
    Poziom 14  

Obudowa jest wyliczona w Winsid i z różnych postów które przeczytałem . A czy umiecie czytać ze zrozumieniem ? Na to będzie kocyk. to jest tylko na 1 imprezę

• #17 24 Paź 2010 05:37
    herold
    Poziom 13  

Moi Drodzy!!
    Uważam że jak na pierwszą konstrukcję to i tak nie jest źle!! Następne będą dużo lepsze . Nie wiem co wy wszyscy macie do tych poczciwych GDS? Jest to głośnik typowo "gitarowy" a w warunkach plenerowych bardzo dobrze daje radę jako średnio-nisko tonowy. Rozumiem że wszyscy dążą do efektu trzęsienia ziemi na niskich , ale moim skromnym zdaniem -nie na tym to polega . Miałem nieszczęście uczestniczyć w imprezach w katowickim Spodku. Basem masowało flaki , a jak prezenter się odezwał -nic nie można było zrozumieć. Przeraża mnie to że ludzie mający pretensje do miana profesjonalistów , dają się ponosić (moim zdaniem chamskiej )modzie i dążą do brzmienia które z rzeczywistością nie ma nic wspólnego.
    Zgadzam się że cała przedstawiona konstrukcja ma szereg błędów , ale podkreślanie non stop że efektywność basu jest za niska - to już rutyna na forum!! Zobaczcie - 90% postów to -mało basu- zaczyna to już być chore. Z mojego doświadczenia wynika że nawet ta niewyrobiona publiczność docenia wyważenie w nagłośnieniu. Chodzi mi o to żeby każdy element przekazu ( trąbka, stopa, gitara no i oczywiście wokal ) były możliwie najwierniej odtwarzane.Konstruktor stwierdził że jest to zestaw na estradę - różne rzeczy ludzie na tą estradę wnoszą , ale do nagłośnienia jest odpowiednia aparatura , a ta konstrukcja jako dekoracja się chyba słabo nadaje.Dlatego sugeruję zmianę nazwy na - mini zestaw kolumn głośnikowych do nagłośnienia.Autorowi sugeruję żeby się nie zrażał tą całą krytyką tylko by te głosy były bodźcem do bardziej dopracowanych konstrukcji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME