Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa czujniki ruchu i led 12 V

buczerradom 22 Paź 2010 12:10 15135 11
  • #1 22 Paź 2010 12:10
    buczerradom
    Poziom 7  

Witam
    Jestem nowy na forum i witam wszystkich.
    Przejrzałem kilkanaście postów na temat podłączenia diod led i czujników ruchu ale nadal mam wątpliwości.
    Chcę zrobić podświetlanie schodów uruchamiane czujnikami ruchu.
    Mam taśmę diodową 12V, zasilacz oraz 2 czujniki ruchu z wyłącznikiem zmierzchowym.
    Jak to wszystko podłączyć do zasilania 230V. Chodzi o to żeby to działało tak: Wchodząc na górę załączam podświetlenie 1 czujnikiem ruchu. Diody zapalają się na powiedzmy 1 minutę. Po wejściu na górę wyłapie mnie 2 czujnik ruchu. Czy on nie zgasi oświetlenia? Ta sama sytuacja przy zejściu w dół.
    W tym układzie nie ma wyłącznika zwykłego którym można by zgasić to światło.
    Prosiłbym o schemacik podłączenia takiego układu. Nie chcę eksperymentować żeby czegoś nie spalić.

Z góry dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam
    Artur

Zdanie zaczyna się dużą literą. Tytuł też. A kończy przeważnie kropką. [retrofood]

• #2 22 Paź 2010 16:33
    predom
    Poziom 26  

To znaczy chcesz zrobić to tak, że po tym jak czujnik ruchu na dole Cię wykryje to na ok. 1 min. ma się zapalić światło a jak wejdziesz na górę to ma ci je zgasić? Czy jak wejdziesz na górę to ma się świecić dalej? Bo jak chcesz tak jak w drugiej opcji to wystarczy NE555 w aplikacji generatora monostabilnego. A jakie są te twoje czujniki ruchu. Działają tak, że po wykryciu ruchu podają na wyjście napięcie zasilania czy jest w nich przekaźnik?

Dodano po 56 [minuty]:

Stworzyłem taki schemat. Na czerwono zaznaczyłem elementy, którymi regulujesz czas świecenia. W miejsce żarówki wpinasz listwy diodowe (+ do 9V, - do kolektora). W miejsce przycisku dajesz wyjście przekaźnika w czujniku (1 pin do masy, drugi do nóżki 2 NE555). Dwa czujniki ruchu i led 12 V

• #3 22 Paź 2010 19:06
    buczerradom
    Poziom 7  

Witam

Cytat:
    To znaczy chcesz zrobić to tak, że po tym jak czujnik ruchu na dole Cię wykryje to na ok. 1 min. ma się zapalić światło a jak wejdziesz na górę to ma ci je zgasić?

Tak ma zgasić po tej minucie

Cytat:
    A jakie są te twoje czujniki ruchu.

Są to takie czujniki http://bemko.pl/files/Bemko_31.05.2010_SES02.jpg

Chcę tylko schemat podłączenia tego. Wiem jak podpiąć zasilanie do jednego czujnika (jest oznaczone na czujniku :D) ale nie wiem jak podpiąć resztę. Czyli drugi czujnik, zasilacz, odbiornik
    I mam jeszcze jedną prośbę - proszę jaśniej nie znam się na elektronice

• #4 22 Paź 2010 20:05
    1044571
    Usunięty  
  • #5 22 Paź 2010 20:23
    shulc
    Poziom 22  

Podłącz oba czujniki do zasilania 230V równolegle z tej samej fazy, wyjście z czujnika L"(faza) podłącz razem .
    Dwa czujniki ruchu i led 12 V
    Czujki mają regulację czasu świecenia, i tak obojętnie która czujka zadziała schody będą świeciły do puki nie rozłączy ostatnia uzbrojona czujka
    pozdrawiam

• #6 22 Paź 2010 20:42
    buczerradom
    Poziom 7  

Dzięki wielkie shulc właśnie o to chodziło
    Mam jeszcze jedno pytanie
    O jakim przekroju zastosować przewód pomiędzy jednym i drugim wyłącznikiem oraz zasilaczem. Jaki przewód dalej od zasilacza do diod. Myślałem tutaj o telefonicznym dwużyłowym, a do czujników i zasilacza przewód 2x0,5 lub 2x0,75mm2. No i oczywiście jedna żyła PE. Czy takie przewody wystarczą do zasilania ok 2-3 m taśmy ledowej (1m taśmy = 5 W)

• #7 22 Paź 2010 21:02
    shulc
    Poziom 22  

Pomiędzy wyłącznikami i zasilaczem zastosuj 3x1,5 jeśli korzystasz z obwodów zabezpieczeń oświetlenia (bezpiecznik nie większy niż 10A).
    Do zasilania LED to przekrój jest uzależniony od mocy zasilacza, napięcia wyjściowego, długości , a telefoniczny to bym sobie odpuścił

• #8 05 Lis 2010 15:15
    koza0007
    Poziom 12  

Te czujniki ruchu posiadają sterowanie tyrystorowe wiec nie za bardzo można je połączyć równolegle. Dodatkowo ich min obciążenie to ok 40W. Też kombinuje w które miejsce się wpiąć przekaźnikiem żeby zmienić sterowanie.

• #9 05 Lis 2010 19:56
    artur s
    Poziom 22  

U mnie skończyło się na wymianie triaka na przekaźnik . Nie dla amatorów. A sens oszczędnościowy marny takiego układu-zasilanie ok 4-5 W /sztuka x 24h x 30/31 dni ... W temacie-na kiego grzyba dawać " bisa" ? W każdym z czujników można oddzielnie regulować czas działania i dzięki temu ustawić długość świecenia przy wchodzeniu/ schodzeniu. Nawet przy czujnikach alarmowych można zastosować timerek i zrównoleglić wyzwalanie. W sklepach z alarmami dostępne są gotowe timery z wyzwalaniem plusem i masą-do wyboru.

• #10 05 Lis 2010 20:22
    shulc
    Poziom 22  

koza0007 napisał:
    ich min obciążenie to ok 40W.
    .

Jak to się ma do tego
    Cytat:

gdzie wyraźnie jest napisane 0-400W.
    Osobiście montowałem równoległe 3 takie (wizualnie takie same, firmy nie pamiętam) czujki ruchu, pracują intensywnie od roku, bez żadnych przeróbek.

• #11 05 Lis 2010 20:35
    artur s
    Poziom 22  

tyle,że Bemko jest wpinany w obwód w szereg z odbiornikiem i możesz mieć problem z zasilaniem czujnika. Objawia się to kłopotami z wyłączeniem- diody mrugają.

• #12 06 Lis 2010 16:47
    buczerradom
    Poziom 7  

Dzisiaj podłączyłem te czujniki ruchu wg schematu shulca i wszystko działa jak potrzeba.
    Światło pali się do momentu wyłączenia się ostatniej uzbrojonej czujki.

Cytat:
    A sens oszczędnościowy marny takiego układu-zasilanie ok 4-5 W /sztuka x 24h x 30/31 dni ... W temacie-na kiego grzyba dawać " bisa" ?

Nie wiem o co chodziło autorowi tego zdania.

Tak czy inaczej dzięki za odpowiedzi.
    Szulc - dzięki za schemacik.
    Pozdrawiam
    buczer

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme