Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80

stereo[typ] 25 Paź 2010 11:58 11581 11
  • Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80
    Założenia:
    Moim celem było zbudowanie zestawu, który zagra „inaczej” niż ZG30C Tonsila.
    Stare kolumny już za bardzo mi spowszedniały, postanowiłem więc poszukać jak najtańszego rozwiązania, które pozwoli mi „na nowo” cieszyć się odsłuchem. Chciałem zbudować coś opartego na bass-reflex, ponieważ bas z starych ZG był nieco sztywny, pustawy i nie schodził tak nisko jak chciałem. Oczywiście nie wieszam wszystkich psów na tym co miałem – grało to poprawnie, napędzane amplitunerem Kenwood KR-V8090.

Dobór przetworników:
    Właściwie to miałem zamiar modernizować ZG30, jednak po kilku dniach czytania tego forum straciłem na to wszelkie chęci i zacząłem szukać tanich, sprawdzonych konstrukcji. Pierwsza wersja zakładała budowę MTM na Testach, niestety brak dostępności przetworników spowodował porzucenie tego projektu.
    Następnym „pomysłem” było budowanie MTM na Tonsilach, jednak nie udało mi się znaleźć ich w cenie, na jaką mogłem sobie pozwolić.
    Zrezygnowany, chciałem już kupić coś fabrycznego, jednak po kilku dniach przeglądania aukcji internetowych odpuściłem sobie także takie rozwiązanie.
    W końcu stanęło na http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1433845.html .

Obudowa:
    Projekt zakładał monitory, ja jednak potrzebowałem kolumn podłogowych. Po paru dniach nakreśliłem wstępny wygląd obudów - pojemność ok 20L.
    Płyta meblowa 18mm z odzysku (przekładki od palet z panelami podłogowymi), skręcona na wkręty do drewna, klejona vicolem, uszczelniana silikonem neutralnym. Wygłuszenie to filc na tylnych i bocznych ściankach. Bass-Reflex 60x130 – wlot podgrzany i wyprofilowany na kształt wylotu. Porty z odzysku po ZG30C (niezbyt piękne, ale swoje zadanie spełniają), w niedługim czasie postaram się wymienić.
    W planach jeszcze będzie piasek kwarcowy w dolnych komorach i jakieś ładne cokoły na kolcach.
    Śruby mocujące głośniki oczywiście też wymienię :)

Zwrotnica:
    Prawie taka jak w linku powyżej, jednak na razie na niskotonowym siedzi cewka 1mH, zamiast 1,5mH, co w najbliższym czasie będę starał się naprawić. Pasmo wysokotonowe też zostało nieco zmienione (także inna cewka 0,33 mH), ale o tym poniżej.

Wykończenie:
    W tej chwili brak, jednak w następnym miesiącu zamierzam się tym zająć.

Odsłuch:
    Dosyć ciekawe doświadczenie po przesiadce z fabrycznych Tonsili. Moim zdaniem jest lepiej i to na każdym paśmie.
    Słucham głównie Trip-Hopu i Progressive Metal
    Bas:
    Zależało mi na miękkim basie i plan się powiódł. Dźwięk nie schodzi jakoś makabrycznie nisko (strojenie ok. 55Hz), jednak mi to wystarcza. Basu jest naprawdę sporo i myślę, że po wymianie cewki na większą będzie jeszcze lepiej. W trip-hopie sprawdza się wyśmienicie, jednak, jeśli chodzi o Metal, czasami słabo słychać „stopę” – za mały ten głośnik:)
    Po wymianie cewki na 1,5 mH jest więcej basu, trochę kosztem średnich tonów. Przy cichym odsłuchu wyraźniej słychać bas.
    Tony średnie:
    Tu jest moim zdaniem bardzo dobrze. Bardzo pięknie odtwarzany wokal, elementy perkusyjne, pianino, gitara, nawet kostka uderzająca o struny, palce sunące po progach (moim zdaniem niedoceniany element muzyki) i inne „rdzawe” trip-hopowe dźwięki. Tu mnie oszołomiło, bo po tych głośnikach nie oczekiwałem tego.
    Wysokie:
    Tu popełniłem dosyć dziwny eksperyment. Zamiast GDWK-10-200-8-PJ, siedzi wiekowy GDWK 9/80 w przeciw fazie. Moim zdaniem wyszło to na korzyść całego zestawu i chociaż mam zamiar jeszcze kombinować z PJ, to chyba docelowo zostanie ten Tonsil. Odtwarza wszystkie „syki” o wiele delikatniej niż STX i jest bardziej dokładny. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i wiele osób może się z tym nie zgodzić, bo przecież nawet nie mam czym zrobić pomiarów…
    Mam wrażenie, że ta wysokotonówka była bardzo ograniczona w ZG30C, bo przy lekko zmodyfikowanej zwrotnicy od PJ gra naprawdę pięknie. Trzaski w muzyce elektronicznej odtwarza wzorowo, to samo tyczy się perkusji, np. w Tool. Ma tylko jeden minus – jest strasznie brzydka :)
    Po pewnym czasie GDWK 9/80 wymontowałem, a ich miejsce zajęły Tonsil GDWK 11/100. Jest jeszcze lepiej:)

Muzyka do odsłuchu:
    Bjork, Massive Attack, Radiohead, Portishead, Antimatter, Nedry, Saltillo, Tool, Opeth, Porcupine Tree, A Perfect Circle, Black Sabbath, Pink Floyd, King Crimson, Anathema...

Koszty
    GDN'y i GDWK - około 226PLN z przesyłką
    2xGDWK 11/100 - 104PLN z przesyłką
    Kondensatory Jantzen Audio Cross Cap - 42PLN
    Cewki Polink 1,5mH około 44PLN
    Watolina 20PLN
    Fornir 26PLN
    Kolce około 12PLN za komplet, dokładnie nie pamiętam. Podkładki (żeby kolce nie rysowały paneli) to 5gr z naklejonym korkiem.
    Resztę miałem

Galeria
    Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80 Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80
    Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80 Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80 Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80 Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80 Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80 Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80
    Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80 Kolumny podłogowe na Stx GDN 17-140-8scx i Tonsil GDWK 9/80

Fajne!
  • #2 25 Paź 2010 14:52
    Pain
    Poziom 25  

Jakie planujesz wykończenie do tego?
    Strasznie dużo wkrętów dałeś, wikol jest mocnym klejem, spokojnie mogłeś skręcić je na tyle żeby płyty trzymały się na czas schnięcia.
    Cewki do zwrotnicy to też odzysk po ZG30C? Opisz jakie zmiany będą gdy wstawisz te ze schematu bo jak rozumiem masz taki zamiar?
    Filc nie nadaje się na materiał wygłuszający zbytnio, lepsza będzie watolina czy nawet gąbka.
    Na brzydotę GDWK pomógłby pierścień z Altusa ale teraz go już raczej nie zmieścisz tam chyba ze podciąłbyś go od dołu.

• #3 25 Paź 2010 15:37
    stereo[typ]
    Poziom 8  

Wykończę fornirem, jeszcze się nie zdecydowałem na kolor i gatunek drewna. Podoba mi się twardzielowaty jesion.
    Planuję też jakiś ciekawy front. Niestety nie mam zbyt dobrego stolarskiego zaplecza, więc nie wiem jak z tym przodem będzie.
    Wkrętów jest tyle, dlatego, że obawiałem się o vicol, który miał trzymać płyty już laminowane/oklejone. Spokojnie je zaszpachluję, bo wkręciłem głębiej co dało ok. 1mm dziury.
    Tak, cewki to także odzysk z tych trzydziestek. Są słabej jakości i na pewno je wymienię, jak tylko będę miał pieniądze. O dziwo bardzo dobrze to wszystko na tych cewkach gra! Obawiam się, że jak wstawię 1,5 mH, to piękne średnie, pójdą się kochać... Sprawdzić jednak muszę. Autor zwrotnicy nie wstawił tam takich wartości bez przyczyny. Powinno być polepszenie na basie, chociaż prawdę powiedziawszy - już teraz jest go tyle, ile trzeba.
    Myślę że filc jest ok. do obudowy bass-reflex, jednak zobaczę jak będzie z watoliną. Gąbka jest do bani. Na początku miałem takie wygłuszenie i bas się nieco "rozłaził" na głębszych częstotliwościach, a po zastosowaniu filcu, w moim odczuciu, jest lepiej. Na początku nawet obawiałem się, że właśnie różnice w niskich częstotliwościach (rzędu paru, parunastu Hz) będą się zlewały, ze względu na dosyć spore pudło, ale po filcu jest ok.
    Na temat ringów z Altusa już myślałem. Znalazłem nawet takie, tylko obawiam się że zbytnio nie poprawi to wyglądu (dół bym opiłował, co też miałoby jakiś "zamysł estetyczny"), nadal te gwizdki będą wyglądały "ciężko". Jak mi się uda, zakryję to szkaradztwo poprzecznym pasem mdf'u, który postaram się ładnie wyoblić. Otwór wyrzeźbiłbym na kształt stożka.
    Tyle co do planów. Wszystko zależy od czasu i moich zdolności, które bez narzędzi narażę na ciężką próbę :).
    Frezów pod głośniki raczej nie będzie, chyba że pobawię się jeszcze z 3mm hdf'm.

• #4 25 Paź 2010 21:51
    dymuus
    Poziom 17  

Bardzo mi się podoba ta konstrukcja, cewek bym nie zmieniał jak Ci się podoba brzmienie. A skąd masz takie tanie głośniki? 229zł z przesyłką??

• #5 26 Paź 2010 16:54
    stereo[typ]
    Poziom 8  

Cytat:
    A skąd masz takie tanie głośniki? 229zł z przesyłką??

Są ze strony Stx. Jednak GDWK-10-200-8-PJ leżą w szafie, bo wykorzystałem GDWK Tonsila, które miałem, bo moim zdaniem lepiej grają (widziałem je na Allegro po 39 PLN).

• #6 09 Lis 2010 11:55
    stereo[typ]
    Poziom 8  

Witam,
    Kolumny wykończone fornirem modyfikowanym (wiąz na fiselinie) i lakierem Domalux strong mat. Kolce już idą pocztą - a przynajmniej mam taką nadzieję. Później wstawię jeszcze parę zdjęć i opis, co dokupiłem i za ile.
    Pozdrawiam

• #7 31 Sty 2011 21:23
    stereo[typ]
    Poziom 8  

Witam ponownie,
    Zastanawiam się, czy ktoś z Was mógłby mi trochę pomóc z tym GDWK 11/100. Otóż po dłuższym odsłuchu mam wrażenie, że "drze się" prawie jak PJ (może "drze się" to niezbyt trafne określenie), wydaje mi się, że sopranu jest za dużo. Regulacja nie pomaga, bo wtedy brzmi po prostu dziwnie.

• #8 31 Sty 2011 23:19
    Tomq
    Poziom 38  

A jakbyś wstawił rezystor w zwrotnicy w sekcji wysokotnowej? Albo L-pad w zwrotnicy na wyjściu sygnału go głosnika wysokotonowego?

Jeśli to nie pomaga, a chciałbyś lepszych wysokich to zainwestuj w nowy głośnik, kup mikrofon pomiarowy i zrób nowe zwrotnice.

• #9 01 Lut 2011 10:55
    stereo[typ]
    Poziom 8  

Dzięki Tomq, tłumik -6dB załatwił sprawę. Ja kombinowałem z rezystorem, ale nie przynosiło to wymiernych efektów.

• #10 10 Maj 2011 23:01
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Świetnie wykonany projekt. Dość dobrze przemyślany.
    GDWK rzeczywiście tragedia... może jakieś maskownice na front ?

Trzeba przyznać - widać, że solidnie "zbiłeś" pakę ;).
    Właśnie - przy okazji, jak ona się trzyma ? Nie odłazi ten laminat+okleina ?

PS. Ślicznie ofornirowałeś te kolumny.

Pozdrawiam! \m/

• #11 10 Lip 2011 19:47
    stereo[typ]
    Poziom 8  

Witam,
    Fornir trzyma się bardzo dobrze. Kleiłem klejem henkel'a (classic?) i nic nie odłazi, a samo fornirowanie jest dziecinnie proste.
    Pozdrawiam

• #12 10 Lip 2011 21:47
    marian133
    Poziom 37  

stereo[typ] napisał:

Po wymianie cewki na 1,5 mH jest więcej basu, trochę kosztem średnich tonów. Przy cichym odsłuchu wyraźniej słychać bas.

Basu nie jest więcej,cały czas jest tyle samo tyle że średnica teraz jest przyciszona,co powoduje efekt jaki doświadczyłeś,czyli "więcej basu".

Ogólnie kolumny ładne,jak by miały frezy pod głośniki to by było jeszcze lepiej ;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme