FAQ | Points | Add... | Recent posts | Search | Register | Log in


wzmacniacz grzeje sie...pomocy


Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Beginners Service -> wzmacniacz grzeje sie...pomocy
Author
Message
overs
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 246

Post#1 Post from the author of the topic 26 Sep 2004 14:22   

wzmacniacz grzeje sie...pomocy


witam. ostatnio kupilem wzmacniacz do samochodu. na samym poczatku zrobilem jeden kanal a teraz drugi. i mam taki problem. ten pierwszy kanal jest na koncowkach takich jakie tam byly od nowosci. normalnie gra a pobor calego wzmacniacza (z odpietym drugim kanalem to 300mA) bez podania sygnalu. teraz na gieldzie kupilem koncowki do drugiego kanalu ( orginaly tylko inna firma, zakupione w poltronicu) i po ich zalozeniu ta strona grzeje sie bardziej a pobor wzmacniacza bez podania sygnalu wej. wacha sie w granicach 2A. ta druga strona praktyczie jest zimna a ta sie grzeje. dodam ze obie strony normalnie graja, ten sam poziom glosnosci . testowalem wzmacniacz ok.5-6 godz, na sredniej glosnosci i normalnie gra. tylko martwi mnie ze ta jedna strona bardziej sie grzeje od drugiej. aaa i ten pobor 2A , i czy podam sygnal na wzmacniacz czy nie te 2A ciagle sa... koncowki to mje3055t oraz mje2955t firmy mospec, a te co kupilem to mje295 i mje305 z firmy ST. czy ktos moze mi doradzic od czego zaczac?? dzieki
Back to top
   
Google

Google Adsense


Post# Post from the author of the topic 26 Sep 2004 14:22   





Back to top
   
Fazii
Poziom 24
Poziom 24


Joined: 07 Mar 2003
Posts: 4395
Location: Tu i Tam

Post#2 26 Sep 2004 16:44   

wzmacniacz grzeje się...pomocy


Witam, na wyjściu wzmacniacza jest tki kondensator ok. 0.1uF i rezystor ok. 10ohm do masy, sprawdź ten rezystor czy jest dobry, układ regulacji pradu spoczynkowego tranzystorów końcowych.

Pozdro
Fazii
Back to top
   
Google

Google Adsense


Post# 26 Sep 2004 16:44   





Back to top
   
radiomechanik
Poziom 19
Poziom 19


Joined: 13 Apr 2003
Posts: 713
Location: Poznań

Post#3 26 Sep 2004 20:09   

Re: wzmacniacz grzeje sie...pomocy


faktycznie - kolega napisał o obwodzie "Zooble'a" - stanowiacym obciążenie do częstotliwości ponadakustycznych, duży pobór pradu bez obciażęnia wg mnie świadczy o wzbudzaniu sie wzmacniacza na w.cz. - jednym słowem bez oscyloskopu do tego układu nie masz co podchodzić -sprawdź jeszcze podłaczenie zasilania - może robi się "petla sprżężenia" na obwodzie mas - możesz spróbowac podać sygnał na wejście bez podłaczenia masy albo wejście zblokować kondensatorem np 150 - 330 pF , inna moja sugestia - - dołożyć do zasilania jak najbliżej elektrolity min 1000 uF i kondesatory 100nF, lub poszukaj tranzystora stanowiącego wzmacniacz napięciowy - sterujący koncowymi stopniami mocy (pradowymi) - i pomiędzy bazę i kolektor wlutuj kondensator 220pF (mozesz eksperymentować z różnymi wartościami ale w niektórych warunkach obniży to wzmocnienie) - a wszelkie prace z tym wzmacniaczem proponuję zacząć od podłączenia zasilania poprzez oporniki 100 OM/25 W - tak dla bezpieczeństa - aby uniknąć spalenia końcówki - wzmacniacz będize działał z ograniczoną mocą -można podłaczyć głośnik - powodzenia ;-)
Back to top
   
Google

Google Adsense


Post# 26 Sep 2004 20:09   





Back to top
   
emil
Poziom 11
Poziom 11


Joined: 19 Jun 2004
Posts: 76

Post#4 26 Sep 2004 21:27   

wzmacniacz grzeje się...pomocy


Tranzystory w twoim wzmacniaczu to układ pary komplementarnej NPN i PNP. Jeżeli wzmacniacz ma zasilanie końcówki mocy symetryczny - czyli +/- zasilania - to na jego wyściu napięcie względem masy powinno wynosić 0V +/- 50 mV, a przy zasilaniu niesymetrycznym około połowy napięcia zasilania. Jeżeli te parametry są w normie to należy sprawdzić pobór prądu przez tranzystory końcowe. Duży pobór prądu przez te tranzystory świadczyć może iż pracyją w czystej klasie A zamiast w klasie AB czyli stopień sterowania końcówką mocy jest skopany i należy dokonać pomiarów porównawczych jednego i drugiego kanału. Jeżeli pomiary nie będą się zbytnio różnić to pozostaje szukanie oscyloskopem miejsc wzbudzania się wzmacniacza. wszystkie pomiary najlepiej robić bez podłączania głośników tylko obciążenie zastępcze - życzę powodzenia.
Back to top
   
overs
Poziom 15
Poziom 15


Joined: 08 Apr 2004
Posts: 246

Post#5 Post from the author of the topic 27 Sep 2004 20:34   

Re: wzmacniacz grzeje sie...pomocy


no dzieki koledzy... przyczyna byl uszkodzony tranzystor sterujacy koncowka mocy... 2sc1027... tylko ze dopiero gdy go wyciaglem z ukladu wszystko ustapilo... niby pomiary wskazuja ze jest sprawny lecz po zalozeniu kicha. podmienilem ten tranzystor z drugiego kanalu i chodzi bez problemu. dzieki koledzy za naprowadzenie na trop. sprawdzalem wszystko i wydawalo sie oki... dopiero po zalaczeniu siadal. dzieki za pomoc.
Back to top
   
Google

Google Adsense


Post# Post from the author of the topic 27 Sep 2004 20:34   





Back to top
   
Fazii
Poziom 24
Poziom 24


Joined: 07 Mar 2003
Posts: 4395
Location: Tu i Tam

Post#6 28 Sep 2004 06:40   

wzmacniacz grzeje się...pomocy


Zasadniczo, jak leci końcówa, to i stopień sterujący (choć nie jest to regułą) i dla uniknięcia takich właśnie sytuacji warto też wymienić tranzystory sterujące. Ale świetnie, że już działa.

Pozdro
Fazii
Back to top
   
Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Beginners Service -> wzmacniacz grzeje sie...pomocy
Page 1 of 1
Similar topics
Zasilacz impulsowy - mostek gretza grzeje sie strasznie (5)
Compaq Evo n600c strasznie sie grzeje (1)
Helios TC500- bardzo grzeje sie T660 (9)
Klucz w przetwornicy strasznie sie grzeje, dlaczego? (9)
Grzeje sie końcówka mocy, WS-503 (9)
Pioneer KEH-2720R GRZEJE SIE!(!!) (4)
karta gfx sie grzeje... (1)
trafko grzeje sie ( samonawijka) (10)
tv samsung CW29M66, po wymianie pionu układ sie grzeje (2)

Page generation time: 0.125 seconds


FAQ || Administrator || Moderators || Widgets and banners || Contact
elektroda.pl topic RSS feed