Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar tekstowy klasyczny

miswierz 07 Lis 2010 23:29 18726 19
  • Zegar tekstowy klasyczny

Witam.

Mam do zaprezentowania moje wykonanie znanego już pewnie dobrze zegara tekstowego. Cala elektronika zmontowana w oparciu o projekt Mirleya ze strony:

http://mirley.firlej.org/zegar_tekstowy

Różnice od oryginalnego projektu są tylko w rodzaju diod i kosmetycznych sprawach wiec w zasadzie jest to przedstawienie mojej zabudowy owego zegara.

Zamiar był taki aby czasomierz funkcjonował na biurku wiec gabarytowo nie za wielki. Do obudowy idealnie nadawała się ramka rodem ze szwedzkiego sklepu. Tablica znaków to nic innego jak naklejka obrobiona na ploterze w firmie zajmującej się reklamą. Najwięcej zabawy było jednak z dokładnym oddzieleniem strumienia świetlnego od sąsiadujących zwrotów. I tu niezawodny okazał się ceownik plastikowy z Obi (cale 2zl) odpowiednio obrobiony i super glue. Dopasowanie jednej strony płytki czyli tej z diodami do otworów przysporzyło sporo nerwów i wygenerowało u mnie parę kwiecistych wypowiedzi pod ich adresem. Formatki może nie są szczególnie proste ale spełniają swe zadanie jako separator znaków. Podświetlanie zdecydowałem że będzie zielone(dobrze się komponuje z wystrojem)i po paru testach zwyciężyła dioda zielona jasna ze ściętym własnoręcznie czubkiem w celu poprawy rozproszenia.
    Zasilanie to ładowarka do telefonów komórkowych.
    Koszt całej operacji to:

Ramka - 20zl
    Naklejka - 10
    Diody -30
    Atmega -17zl
    Pozostałe miałem

Wiec myślę ze warto było bo oko cieszy ze ho ho.

Fotki rewelacyjne nie są gdyż cyfrówka jakością nie grzeszy:)

Zegar tekstowy klasyczny Zegar tekstowy klasyczny Zegar tekstowy klasyczny Zegar tekstowy klasyczny Zegar tekstowy klasyczny
    Zegar tekstowy klasyczny Zegar tekstowy klasyczny Zegar tekstowy klasyczny

Fajne!
  • #2 08 Lis 2010 00:05
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, całkiem elegancko ci to wyszło. Jak ścinałeś diody? Ja do tego używam cęgi boczne, a potem lekko pilnikiem wyrównuję. Pozdrawiam
    Ps. Na 5 zdjęciu widzę NIXIE? ;]

• #3 08 Lis 2010 00:20
    miswierz
    Poziom 14  

Dzięki,Diody scinałem miniszlifierką typu dremel.Wchodziło jak w masło:))ale bez pilnika w niektórych przypadkach sie nie obyło.
    A zdjęcie 5 faktycznie gotowy projekt zegara na magicznych lampach Nixie czeka na obudowe(rura chromowana w trakcie frezowania)Pozdrawiam

• #4 08 Lis 2010 12:26
    white88
    Poziom 11  

Jak dla mnie to przerosłeś samego mistrza. Bardzo ładnie się prezentuje.Ze zdjęc wygląda jak gotowe ze sklepu.Możesz napisać coś więcej o ramce kupiłeś w jakimś większym sklepie? osobiście zabieram się do tego już hoho i jakoś nie mogę.Mógł byś udostępnić jeszcze poprawioną wersje wydruku samych znaków bo u mirka był mały błąd.
    pozdrawiam

• #5 08 Lis 2010 15:12
    maxiomax
    Poziom 12  

Wygląda świetnie! Bardzo podoba mi się połączenie zielonego z czarnym. Również mam w planach wykonanie tego zegara i tak jak kolega wyżej proszę o poprawioną wersje wydruku.

Pozdrawiam

• #7 08 Lis 2010 19:37
    miswierz
    Poziom 14  

White88- szwedzki sklep czytaj IKEA:)))

Tablice znaków mogę oczywiście udostępnić ale nie wiem jak ją tu dodać bo w formie zdjęcia nie przechodzi bo jest to plik corela.Chyba,że jest jakiś inny sposób to prosze o rady.

leonow32- Myślałem nad smd ale puki sie w obudowie wszystko mieściło nie było sensu przygotowywać innej płytki.A co do dokładności to szczerze jeszcze nie mierzyłem dokłądnie,kontrolowałem przez dwa tygodnie z zegarem z internetu i minuty sie zgadzały wiec wiekszej dokładności nie potrzebuje:))

• #8 08 Lis 2010 20:06
    parklinson
    Poziom 15  

Fajny ale jednak można było pokusić się o zrobienie czegoś wg swojego pomysłu (chodzi mi m. in. o układ literek na wyświetlaczu). Uważam że zegar jest stanowczo za gruby nawet jak na brak elementów SMD.

Przepraszam za krytykę ale to już nie podobało mi się w projekcie mirleya więc odczucia są takie same.
    Pozdrawiam

PS. Chapeau bas za dokończenie projektu i zrobienie czegoś DIY żeby wszyscy tak potrafili.

Michał

• #9 08 Lis 2010 21:06
    gabek360
    Poziom 10  

Można by i wstawić mniejsze diody lub wielokolorowe. Na godziny inne i na minuty inne, myślę ze tak jeszcze bardziej przykuwałby uwagę. Wykonanie oczywiście bardzo ładne:D

• #10 09 Lis 2010 00:16
    km4
    Poziom 17  

Podoba mi się, aczkolwiek tak przeglądałem tę tablicę i istnieje możliwość wyświetlenia godziny 11:11 (jedenasta : jedenaście) ? Czy to samymi 10 operuje ?

• #11 09 Lis 2010 08:31
    miswierz
    Poziom 14  

Wtedy wyświetla się Tobie "Jedenasta" "Dziesięć" i zapala się jeden z czterech słupków odpowiadających liczbie minut. Są tylko czetry słupki bo pięć minut już jest wyświetlane tekstem:)

• #12 12 Lis 2010 16:54
    evolucja
    Poziom 20  

miswierz napisał:
    Wtedy wyświetla się Tobie "Jedenasta" "Dziesięć" i zapala się jeden z czterech słupków odpowiadających liczbie minut. Są tylko cztery słupki bo pięć minut już jest wyświetlane tekstem:)

A 12:58 to będzie:
    DWUNASTA
    PIĘĆDZIESIĄT
    PIĘĆ
    |||
    a 9:17
    DZIEWIĄTA
    PIĘTNAŚCIE
    ||
    ?

Jeśli tak to nie za fajnie...

• #14 13 Lis 2010 09:48
    miswierz
    Poziom 14  

Do czytania godziny trzeba się trochę przyzwyczaic ale nie jest to wcale uciążliwe i po jakimś czasie nabiera się biegłości:)

• #15 19 Lis 2010 22:04
    m4jkel
    Poziom 11  

Bardzo fajne wykonanie, zainspirowało mnie :)

Czy to jest ramka Ribba? Jakie są wymiary tej ramki?

• #16 20 Lis 2010 14:47
    leonow32

Poziom 29  

Wiecie co, ten schemat strasznie pokraczny mi się wydaje i trochę bezmyślny.
    :arrow: Po co kwarc 16MHz skoro procesor służy tylko do zapalania diod? Wbudowany RC 8MHz w zupełności by wystarczył i tym samym ze schematu kasujemy 3 elementy.
    :arrow: Po co stosować PCF8538 skoro ATmega16 ma wbudowany RTC? Wystarczy podłączyć kwarc zegarkowy 32kHz do TOSC1 i TOSC2. W ten sposób ze schematu znika 9 elementów, w tym jeden układ scalony.
    :arrow: Nawet jeżeli ktoś już się uprze że PCF8538 jest lepszy niż wbudowany RTC to niech będzie podłączony do sprzętowego I2C a nie pod dowolne piny, bo przez obsługę programową I2C marnuje się sporo możliwości procesora. Tym bardziej, że pin SCL (PC0) wisi w powietrzu, a SDA (PC1) steruje tylko tranzystorem, co można podłączyć pod jakiś inny pin, których jest wiele niewykorzystanych.
    :arrow: Jeden pin może sterować dwiema diodami
    :arrow: Dalej można by się zastanawiać czy ATmega16 rzeczywiście jest tu potrzebna i czy nie wystarczyła by ATmega8, która też ma RTC na pokładzie

• #17 29 Lis 2010 11:24
    dzeniu
    Poziom 10  

a ja mam pytanie natury techniczno-konstrukcyjnej:

W jakiej firmie zamowiles owa naklejke (tablice znakow)??
    Czy mozesz wrzucić plik który tam wyslales?
    Chciałbym wykonac podobna rzecz tylko na nieco innym uC.

• #18 02 Gru 2010 14:53
    miswierz
    Poziom 14  

Firma to była któraś z allegro,juz nie pamietam która, a że zamawiałem poprzez ich strone w histori nie odnajde niestety.

Plik mogę przesłać tylko proszę na priv podać maila.

• #19 01 Sty 2011 20:00
    dzeniu
    Poziom 10  

jakie sa rozmiary orientacyjnie tego zegara?

• #20 01 Sty 2011 22:24
    miswierz
    Poziom 14  

Rozmiar ramki to 13x13x55

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME