Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przerobienie bądź budowa nowego zasilacza komputerowego.

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Przerobienie bądź budowa nowego zasilacza komputerowego.
Autor
Wiadomość
19balencja87
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Katowice

Post#1 Post autora tematu 11 Lis 2010 23:33   

Przerobienie bądź budowa nowego zasilacza komputerowego.

Witam wszystkich. To mój pierwszy temat i zacznę od dość skomplikowanej rzeczy... Mianowicie tak jak w temacie chodzi o budowę bądź modernizację już gotowego zasilacza do komputera DELL Optiplex GX 280 Small Form Factory.

Wszystko rozbija się o to żeby założyć tam nową kartę graficzną opartą o architekturę jakiegoś GeForce 9800 w wersji SLIM a fabryczne 180W zasilacza tego komputera spuchnie na starcie :). Do rzeczy. Zamierzam przerobić gotowy zasilacz wymieniając komponenty w taki sposób aby zwiększyć moc danej jednostki bądź zbudować nowy zasilacz na płytce uniwersalnej który zmieści się do obudowy fabrycznego zasilacza. Płytka uniwersalna powinna mieć wymiary
szer 5 cm i 20 cm długości. Jeśli to w ogóle możliwe, to czy jest ktoś w stanie dostarczyć mi schemat jak zmieścić na takiej płytce zasilacz o mocy ok 400W (mile widziane pasywne PFC, ale jeśli nie będzie tragedia się nie stanie)? Lub ewentualnie jeśli ktoś ma pomysł jak można zwiększyć moc takiego oryginalnego zasilacza z DELLa, to proszę o pomoc. Załączam zdjęcie oryginalnego zasilacza. Jeśli bedzie trzeba wstawię zdjęcia bardziej szczegółowe.
Wszystkim pomocnym z góry dziękuję.

Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 11 Lis 2010 23:33   

Powrót do góry

Adrian_1591
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Pyrzyce

Post#2 12 Lis 2010 02:43   

Re: Przerobienie bądź budowa nowego zasilacza komputerowego.

Witam.
A nie da rady "upchać" tam jakiegoś zasilacza ATX :?:
Powrót do góry

petermon
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: kraków

Post#3 12 Lis 2010 03:19   

[quote="19balencja87"][Witam wszystkich. To mój pierwszy temat i zacznę od dość skomplikowanej rzeczy... Mianowicie tak jak w temacie chodzi o budowę bądź modernizację już gotowego zasilacza do komputera DELL Optiplex GX 280 Small Form Factory.]

Płytka uniwersalna powinna mieć wymiary
szer 5 cm i 20 cm długości.
Tak jak sam zaznaczyłeś jesteś początkujący,dlatego na początku odradzam bawienie się z obwodami zasilacza będącymi pod napięciem 230v.
A dla zaspokojenia twojej ciekawości,to sprawa wydaje się wątpliwa z 180w na 400_450w zasilacz przerobić raczej się nie da prosto.Podstawa to transformator zasilacza,o ile kojarzę to ten w dellach jest zbyt mały,ale różnie to bywa w kolejnych wersjach...Zakładając ,iż rdzeń sprosta zadaniu i się nie nasyci,to należałoby nawinąć nowe uzwojenia na wyższy prąd.Koleina sprawa to wymiana diod prostowniczych na większy prąd znamionowy oraz dławików wyjściowych. Zmiana zakresu działania zabezpieczeń prądowych.Zmiana tranzystorów sterujących po stronie pierwotnej.Suma sumarum :wygląda to na budowę nowego zasilacza,koszt na pewno przewyższy cenę gotowego ATX 450W.Alternatywą wydaje się taki zasilacz umieszczony na zewnątrz:|,lub też dodatkowy zasilacz dla karty graficznej- w sumie stosuje się takie rozwiązania przy prądolubnych grafikach, przy czym jest to wydzielona sekcja w zasilaczu głównym(zasilacze po 1000-1200zł 1000w).Może trzeba by się zastanowić nad jakimś zasilaczem typu "laptop" oczywiście o odpowiednim napięciu pełno tego na rynku .Oczywiście ja osobiście pokusiłbym się na wstawienie elementów z kupionego 400w ATX na pcb orginalnego zasilacza,ale to zależy na czym jest zrobiony ten Dellowski, sterownik pwn jaki w nim siedzi?Ale zaznaczam wymaga to sporego doświadczenia....a wiec....
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 12 Lis 2010 03:19   

Powrót do góry

19balencja87
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Katowice

Post#4 Post autora tematu 12 Lis 2010 11:00   

Adrian_1591
Z "upchaniem" zasilacza ATX na pewno odpada... to nie jest duża obudowa bo to komputer typu desktop.

petermon
generalnie to ja sam jestem zdziwiony ze DELL upchał w takim małym "pudelku" zasilacz 180W... mimo wszystko jednak miałem nadzieje, że może jednak da się z tego zrobić coś więcej, zresztą nawet na allegro widziałem takie zasilacze o mocy maksymalnej 210W i to wcale niedrogi, ale podejrzewam, że nawet i te 210W nie da rady uciągnąć porządnej grafiki, a więcej niż te 210W nie widziałem i nie spotkałem mimo przeszukania allegro kilka razy i wujek google też nie pomógł...
Stąd moje zainteresowanie przerobieniem starego zasilacza...
Powrót do góry

Adrian_1591
Poziom 21
Poziom 21

Post#5 12 Lis 2010 11:03   

Witam.
Zanim kolega będzie miał szansę spalić sobie układ graficzny przedstawię moją historię.
Modernizowałem komputer i zabrakło mi kasy na nowy zasilacz,więc aby uciągnąć GF8800Gt dołożyłem do zasilacza HP 300Watt drugi Konig 450W który doprowadzał +5V , +12V i masę która tez była połączona z drugim zasilaczem. Zasilacz HP zasilał płytę główną,zaś drugi,zewnętrzny wszystko poza nią tj. HDD, DVD-RW no i tą kartę graficzną
Wszystko było pięknie,napięcia też ,do czasu.
Pewnego razu sprzątając w pokoju przy okazji formatowałem dysk twardy z tego też powodu obudowę miałem otwartą i chcąc sprawdzić temperaturę HDD delikatnie samymi opuszkami go dotknąłem.
I tu zaczęła się moja trauma.
W tym momencie pewien układ na karcie graficznej ( odpowiadający zasilanie) zaczął się palić żywym ogniem. Nie jakieś tam dymienie (oczywiście to też i to spore) ale normalny ogień.
Rzuciłem się na gniazdko i odłączyłem komputer.
Gwarancje mi uznali (był to ostatni tydzień gwarancji),przysłali nową w poniedziałek,albo we wtorek. Pograłem sobie trochę i w Piątek "podziwiałem" spalony GPU. NA zintegrowanej pracowałem około miesiąca i dorwałem nową kartę.
Nie wierząc w przypadek owych wydarzeń przed zamontowaniem nowej karty Radeon HD 4870 512Mb Sapphire wolałem odłożyć ją na następnie dwa tygodnie i dozbierać do porządnego,markowego zasilacza którym stał się OCz.
Wyszło na to,że prawdopodobnie pojawiały się piki w napięciu,nie możliwe do zmierzenia zwykłym miernikiem,a jedynie oscyloskop by pomógł.
Gdyby ktoś miał wątpliwości co mojej wypowiedzi mogę podać swój wątek na ten temat ;)
Druga kwestia. Myślałem nad tym,że jeżeli nie masz miejsca na podstawie obudowy komputera,możesz podwiesić zasilacz na górnej części obudowy,tak ,aby "wisiał" nad płytą główną - moim zdaniem było by to optymalne rozwiązanie.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 12 Lis 2010 11:03   

Powrót do góry

bmserwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#6 12 Lis 2010 11:05   

Przeróbka na taką moc odpada, są to komputery typowo biurowe i i z taką myślą były projektowane (odprowadzenie ciepła, wymiary komponentów).

Nie wiem też czy zdajesz sobie sprawę jak skomplikowane jest w praktyce zaprojektowanie od podstaw takiego zasilacza, zakładam, że nie.
Powrót do góry

Adrian_1591
Poziom 21
Poziom 21

Post#7 12 Lis 2010 12:04   

Tu bym się kłócił,ponieważ sam posiadałem komputer biurowy HP DC5100MT z obudową MiniTower a upchałem do niego MObo z Quad q9300,HD 4870,Cztery dyski twarde i napęd,zasilacz OCz ModXTream Pro i powiem ci,że z chłodzeniem nie mam problemu,mimo,że to biurowiec,więc nie ma reguły,że jak PC biurowy to nic się nie da zrobić ;)
A co do kwestii konstrukcji zasilacza to w pełni popieram twoje odradzanie.
Powrót do góry

prezeswal
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Warszawa

Post#8 12 Lis 2010 20:10   

Regulamin p.14, p.15 i p.16 => kosz.
Jeśli autor zechce jednak dokonać przeróbki zasilacza lub wykonać nowy, to na forum jest już wystarczająco dużo pomocnych materiałów i tematów.

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Przerobienie bądź budowa nowego zasilacza komputerowego.
Strona 1 z 1