Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy na AVT-2762

zloty003 12 Lis 2010 23:46 5288 12
  • Końcówka mocy na AVT-2762
    Witam

Chciałem zaprezentować swoją kolejną konstrukcję DIY, mianowicie jest to końcówka o mocy około 2 x 150w (2 x AVT2762).

Układy oraz inne rzeczy zastosowane w budowie:

* Transformator toroidalny 300VA 2x45~
    * 2xAVT2762 w konfiguracji- napięcie podwyższone do 2x45~ i tranzystory
    końcowe IRFP 250.
    * Soft start transformatora.
    * Zasilacz symetryczny ok 10000uF na szynę
    * Zabezpieczenie przed DC na wyjściu oraz opóźniacz załączania kolumn.
    * Regulator prędkości wiatraków.
    * 2 wentylatory 6cm
    * 2 radiatory 18x10x3,5
    * Obudowa
    * Gniazda, włączniki itp

Całość kosztowała mnie coś ok 300zł dokładnie nie mogę wyliczyć, bo czas przez jaki projekt był wykonywany to jakieś pół roku. Końcóweczka podpięta jest pod kolumny STX170 gra to dobrze, głośno i czysto bez żadnych większych zniekształceń.

ZDJĘCIA

Końcówka mocy na AVT-2762 Końcówka mocy na AVT-2762 Końcówka mocy na AVT-2762 Końcówka mocy na AVT-2762

Czekam na komentarze ;]

Fajne!
  • #2 13 Lis 2010 03:48
    kaukubin1234
    Poziom 10  

Najważniejszą sprawą jest to, że układ spełnia swoje zadanie i zadowala konstruktora.
    Niestety z punktu widzenia osoby trzeciej zawsze można się do czegoś przyczepić:

-brak mocowania płytek końcówkami (trzyma się to chyba na samych tranzystorach)
    -wejście, wyjście i zasilanie w małej odległości
    -osobne trafa do każdego modułu współpracującego

To tyle zastrzeżeń, teraz standardowe pytania:
    -co tym napędzasz
    -do jakiej temperatury nagrzewają się radiatory(pełne wysterowanie)
    -czy dokonywałeś pomiarów parametrów wzmacniacza

Pozdrawiam Kaukubin1234

• #3 13 Lis 2010 08:47
    Powerbass
    Poziom 15  

Piszesz o tych 2x150W przy trafie 300VA nie ma problemu ze spadkiem napiecia jak mu dobrze podkrecisz?

• #4 13 Lis 2010 09:38
    KSX
    Poziom 19  

Projekt fajny, można było by się przyczepić do kilku rzeczy (głownie to o rozmieszczenie elementów jak i wejść i wyjść).
    Mam pytanie czy nie lepiej zamocować te wiatraki na radiatorze, a w obudowie wyciąć kilka dziurek wentylacyjnych ?

• #5 13 Lis 2010 09:39
    szymon122
    Poziom 36  

Prawie wszystko dobrze
    i czy mi sie wydeje ze obudowa jest ze skóry?? czy to specjalnie wytłoczony wzór na metalu??

• #6 13 Lis 2010 10:39
    darkus12
    Poziom 18  

Wszystko fajnie, tylko nie rozumie jak mają działać te wentylatory, tzn jak ma wyglądać obieg powietrza?

• #7 13 Lis 2010 12:27
    ElectroTom
    Poziom 24  

Pomysłowa alternatywa wyjść głośnikowych. Porządek w obudowie.
    Jak z przydźwiękiem sieci?
    Pozdrawiam.

• #8 13 Lis 2010 13:04
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Te wyjścia napinane są złe nie stykają często, a przy większych mocach się wypalają. Nie ma to jak śruba i konektor oczkowy :). A patent z wtykami bananowymi wydaje się ciekawy póki wszystko styka :). Ten mały zasilacz było trzeba mu płytkę wytrawić od razu, a nie wyróżnia się jak... :P

• #9 13 Lis 2010 14:00
    mkpl
    Poziom 37  

Fajny wzmacniacz ;) Jedyne co bym zmienił to radiatory do środka i nie na stojąco a na płasko. Końcówki z tranzystorami też na płasko przykręcone do radiatora (spokojnie się zmieści). Pod radiatorami otwory wentylacyjne a na tylnej ściance 2 wentylatory 6x6cm. Układ by działał tak ze powietrze zasysane z obudowy i z otworów wentylacyjnych było by przeciągane pod radiatorem między jego żeberkami i wydmuchiwane za obudowę. Myślę że takie coś by się sprawdziło. Wentylatory włączane mocą wzmacniacza (jak w techniksach). Dlatego lubię małe zwarte i pancerne

Z kolegami się nie zgodzę 300W trafo spokojnie wystarczy przy takiej baterii kondensatorów. Nikt przecież nie poda sygnału z generatora o f powiedzmy 50hz i wysteruje tym 2 kanały naraz na pełnej mocy a wahnięcia mocy o 20W nikt przy tej mocy nawet nie odczuje

Radiatory na zewnątrz ładnie wyglądają ale są mało praktyczne i masz pustą obudowę od środka. Do tego na imprezach nie daj boże spadnie i urwie radiator (miałem taki przypadek ;/)

• #10 13 Lis 2010 14:42
    bydlak
    Poziom 20  

Co do mocowania płytek końcówek to widać że kolega przykręcił je za pomocą śrub 3mm,teraz ja się wypowiem.
    Zamierzasz tym grać na imprezach?Myślę że to nie jest najlepszy pomysł po 1 te tranzystory jedna para przy tym napięciu nie wytrzyma ciągłego katowania .po drugie gniazda głośnikowe i sygnałowe są słabej jakości a we wzmacniaczach tego rodzaju to ważna sprawa proponuję na głośniki NL4MP(speakon) lub Canon na sygnał Jack 6,3mm neutrik ktoś szarpnie Ci kablem na imprezie i wyrwie końcówkę z korzeniami :D więcej uwag nie mam .Pozdrawiam

• #11 13 Lis 2010 15:21
    zloty003
    Poziom 10  

1. Więc tak płytki końcówki zamocowane są śrubkami M3 jak się przyjrzeć to widać na zdjęciach.
    2. Moc oczywiście jest podana z katalogu i może odbiegać nieznacznie od prawdziwej.
    3. Kolumny jakie napędzam to STX170 pisałem już o tym w tekście powyżej...
    4. Co do odrywania radiatorów to nie sądzę żeby mi się to przytrafiło przykręcone są one jak dobrze pamiętam 6 śrubkami.
    5. Co do wydolności jednej pary N-mosfetów nie zgodzę się, bo mogą one pracować nawet do 300W na jednej parze.
    6. Wyjścia, wejścia są odpowiednie jak dla mnie jak coś się zepsuje zawsze można wymienić... speakonów nie montowałem z tego względu że nie jest to sprzęt estradowy, a domowy pozatym nie zmieściły by się.
    7. Wentylatory wyciągają ciepłe powietrze z obudowy, może nie widać na zdjęciach po bokach końcówki są jeszcze 2 otwory.
    8. Co do nagrzewania to jest ok
    9. jako takich imprez tym nie gram, końcówka budowana była w celach
    domowych a nie na estradę.
    10. Przydźwięków z sieci nie zaobserwowałem

• #12 13 Lis 2010 16:16
    badworm
    Poziom 18  

mkpl napisał:
    Z kolegami się nie zgodzę 300W trafo spokojnie wystarczy przy takiej baterii kondensatorów. Nikt przecież nie poda sygnału z generatora o f powiedzmy 50hz i wysteruje tym 2 kanały naraz na pełnej mocy a wahnięcia mocy o 20W nikt przy tej mocy nawet nie odczuje

Te 2x150W można bez problemu wyciągnąć z trafo 300W bo przecież nie podano o jakie "waty" chodzi :) Nawet jeśli przyjąć, że chodzi o moc skuteczną dla sygnału sinusoidalnego to problemem pozostaje tylko czas pomiaru - transformatory mają przecież swoją przeciążalność, jeśli uda się uzyskać moc 1,5x większą od mocy nominalnej to transformator się nie spali od razu. Ciekawy artykuł na ten temat był w jednym z ostatnich numerów Elektroniki dla Wszystkich.

• #13 13 Lis 2010 18:26
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Freddy napisał:
    Cytat:
    ...mianowicie jest to końcówka o mocy około 2 x 150w (2 x AVT2762).

Układy oraz inne rzeczy zastosowane w budowie:

* Transformator toroidalny 300VA 2x45~
    ...

Przy transformatorze 300VA moc 2 x 150 jest nierealna, nawet gdyby to była klasa D.

Jest realna...Trafo na chwilowe zwiększone pobory mocy ma bardzo dużą przeciążalność. Ile można o tym pisać. Prawie wszyscy producenci tak projektują i wykonują popularne, budżetowe konstrukcje jak i profesjonalne wzmacniacze estradowe.

Dodano po 9 [minuty]:

Freddy napisał:

Bzdury kolega opowiada ! Sprawność wzmacniacza musiałaby byc 100% !

No to to chyba tu każdy wie...

Ale wzmacniacz AKUSTYCZNY nigdy nie pracuje na pełnym nap. sinusoidalnym o wartości szczytowej równej wartości nap. zasilania.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME