Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Problem z grzejnikiem- powrót nie grzeje

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Problem z grzejnikiem- powrót nie grzeje
Autor
Wiadomość
klenk
Poziom 15
Poziom 15

Post#1 Post autora tematu 14 Lis 2010 17:25   

Problem z grzejnikiem- powrót nie grzeje

Witam!! Mam taki problem po zmianie grzejnika z żeliwnego na aluminiowy jest cos nie tak. Góra grzeje pięknie ładnie a gdzieś od połowy w dół jest zimny. Na początku myślałem że trzeba odpowietrzyć więc to zrobiłem i dalej nic. Dzieje się tak przy pompce ustawionej na 1 biegu gdy wrzuce na 3 jest lepiej aczkolwiek szału nie ma Co może być przyczyną?? W innym pokoju też był wymieniany i grzeje cały na 1 biegu a tu jest coś nie tak. Czy może być to że powrót jest podłączony z tej samej strony co dojście gdyż grzejnik ma 20 żeberek i powinien być załączony z przeciwnej strony??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lis 2010 17:25   

Powrót do góry

modliszka
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Dziki Zachód

Post#2 14 Lis 2010 18:03   

Re: Problem z grzejnikiem- powrót nie grzeje

jest dokładnie tak jak piszesz, powrót należy dać po przeciwnej stronie grzejnika, bo 20 żeberek to już dość spora długość grzejnika, u mnie był podobny problem przy grzejniku panelowym o długości 180 cm, po zmianie grzeje całą powierzchnią
Powrót do góry

klenk
Poziom 15
Poziom 15

Post#3 Post autora tematu 14 Lis 2010 19:16   

tak mi się właśnie wydawało dzięki za potwierdzenie moich domysłów muszę to teraz przerobić i zobaczę co będzie
Powrót do góry

eLolek
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: W-sk

Post#4 15 Lis 2010 00:32   

Jeśli grzejnik na całej długości u góry jest równo ciepły, a na dole na całej długości równo zimny (tzn. wszystkie żeberka są zimne np. od połowy) , to podłączenie na krzyż raczej ci nie pomoże. Wygląda to na typowy objaw zbyt małego przepływu przez cały grzejnik. Czy grzejnik ma zawór z głowicą termostatyczną? I czy stary grzejnik też miał taki sam zawór?
Powrót do góry

klenk
Poziom 15
Poziom 15

Post#5 Post autora tematu 15 Lis 2010 16:20   

Grzejnik nie ma głowicy termostatycznej wszystko jest odkręcone na full. Jeżeli będzie tak jak mówisz to jak temu zaradzić tak aby grzejnik cały grzał??
Zapaliłem teraz w piecu i jest tak że góra i gdzieś do połowy jest gorący a od połowy w dół coraz zimniejszy a na powrocie letni.I chcę aby grzał w miarę możliwości na całej powierzchni podobnie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Lis 2010 16:20   

Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#6 20 Lis 2010 20:38   

Niestety zawsze grzejnik jest cieplejszy górą niż dołem (ciepła woda jest lżejsza oraz zasilanie idzie górną gałązką). A wszyscy na ogół marzną od stóp (a w plecy i w głowę jest zbyt gorąco). Niemniej jednak można zmniejszyć te różnice temperatury poprzez zwiększenie przepływu wody przez grzejnik. Może kryza (jeśli jest stary zawór a nie termostatyczny) ma zbyt mały otworek (wtedy trzeba wymienić na nieco większą), może otworek kryzy jest częściowo zamulony a może jest bardzo mała średnica gałązki. W każdym razie lepiej jest mniej żeberek, ale większy przepłym niż dużo a mały przepływ (mały przepływ to zimny dół kaloryferów). Dlatego też zawsze polecam jak najniższe kalofyfery (lepsze o rozstawie gałązek 35 cm. niż 50 cm., a tym bardziej niż 90 cm.).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Lis 2010 20:38   

Powrót do góry

draski
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Zamość

Post#7 20 Lis 2010 22:47   

Kryza nie kryza. Jak jest problem to w moim mniemaniu popierniczona instalacja np instalator nie wziął pod uwagę oporów do dalekich (oddalonych ) grzejników. Założę się że do innych nie możesz się dotknąć. jest dwa rozwiązania:
Drogie RTL na powrocie grzejników z wyjątkiem jednego zależy od instalacji konkretnego c.o. którego. wtedy automatycznie rozprowadzą ciepłą wodę po całym c.o. .
Tańsze istnieją nastawne dławiki do grzejników instalujesz na każdym rozpalasz i sprawdzasz temperaturki jak któryś za mocno grzeje to go kontrujesz lekko i sprawdzasz następne. Troszkę zabawy na początek i wszystko smiga.
Powrót do góry

eLolek
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 21 Lis 2010 00:01   

Rozumiem, że grzejnik nie ma głowicy termostatycznej. Ale zapytam jeszcze raz: czy poprzedni grzejnik miał ten sam zawór/zawory? Czy jest to zawór termostatyczny, czy zwykły kulowy?
Ile żeberek miał grzejnik żeliwny i czy grzał na całej wysokości?
Z twojej pierwszej informacji wynika, że problem zaczął się po wymianie grzejnika. Grzejniki żeliwne wymagają raczej dużych przepływów, więc jeśli żeliwniak grzał dobrze to gdzieś musi być problem.
Powrót do góry

8304
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Katowice

Post#9 21 Lis 2010 10:36   

Moim skromnym zdaniem poprzykręcaj grzejniki żeliwne -aluminiowe są bardziej ciasne i wszystko zamyka się na żeliwnych,jeżeli masz zawór na powrocie sprawdź go.
Przepięcie powrotu nic nie da.
Powrót do góry

klenk
Poziom 15
Poziom 15

Post#10 Post autora tematu 21 Lis 2010 20:54   

Nie nie jest ten sam zawór wcześniej była rura 1cal a teraz jest 1/2 cala. Wcześniej grzejniki grzały całą powierzchnią i było ich 29 żeberek teraz mam 19 aluminiowych i jeszcze 6 do dokręcenia więc nie wiem jak to rozwiązać żeby było dobrze. Problem owszem zaczął się po wymianie grzejnika i grzeje jak grzeje chcę to zrobić aby grzał optymalnie a nie połową. Ale możliwe że zawór ma słaby prześwit będe musiał to sprawdzić a jeśli by tak było to trzeba przerabiać powrót czy dzięki pompce będzie grzał jak należy?
Powrót do góry

8304
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Katowice

Post#11 21 Lis 2010 22:43   

Powrotu nie trzeba przerabiać wszystko będzie OK 1/2 cala puści 1,5 t/h przepływu
Sprawdź ten zawór i ewentualnie przykręć pozostałe grzejniki za bardzo luźne są.
Powrót do góry

eLolek
Poziom 12
Poziom 12

Post#12 22 Lis 2010 22:20   

Jaki masz ten zawór przy grzejniku? Rura 1/2'' powinna sobie poradzić z przepływem, ale może masz zamontowany zawór termostatyczny i to jeszcze z kryzowaniem?
Powrót do góry

klenk
Poziom 15
Poziom 15

Post#13 Post autora tematu 24 Lis 2010 20:38   

http://instalhurt.sklep.pl/p/8/38/zawor-grzejnikowy-1-2-prosty-zasilajacy-zawory-i-odpowietrzniki.html
Coś takiego i być może on wadzi jak tak to jaki kupić??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Lis 2010 20:38   

Powrót do góry

eLolek
Poziom 12
Poziom 12

Post#14 25 Lis 2010 20:00   

Sprawdzałem ten zawór na magazynie - ma przepływ trochę większy niż zawory z kryzowaniem, ale nie daje pełnego przepływu rurki 1/2''. Jeśli również na powrocie masz zaworek powrotny, to przepływ jest trochę ograniczony. Możesz spróbować wymienić go na zwykły zawór kulowy z motylkiem (nie jest to szczyt elegancji) a jeśli to nie pomoże to ewentualnie mocniejsza pompa. Grzejnik ma prawo być cieplejszy u góry niż na dole (10 - 15 C). Jeśli grzejniki znajdujące się bliżej kotłowni są całe równo gorące, to spróbuj je trochę poprzykręcać - woda jest leniwa i woli płynąć po najmniejszej linii oporu, a grzejnik na końcu ma opory największe.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Problem z grzejnikiem- powrót nie grzeje
Strona 1 z 1