Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak sprawdzic luz osiowy wału korbowego?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> Jak sprawdzic luz osiowy wału korbowego?
Autor
Wiadomość
khali
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 16 Lis 2010 11:03   

Czy możecie mi napisać dokładnie jak to sprawdzić.
Czy ten luz osiowy to luz pomiędzy pokrywą czopa głównego a "wagami " wału korbowego?

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lis 2010 11:03   

Powrót do góry

maszan
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Skawina

Post#2 16 Lis 2010 12:24   

Re: jak sprawdzic luz osiowy wału korbowego

Czujnik zegarowy miedzy boczna plaszczyzne przeciwwagi lub czegokolwiek na wale i srubokret miedzy pokrywe czopa glownego, a blok i napierasz w jedna strone - zczytujesz z czujnika wartosc ; potem srubokretem napierasz w strone druga i znow zczytujesz wartosc .Roznica odczytow da ci luz osiowy walu.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#3 16 Lis 2010 14:49   

Re: Jak sprawdzic luz osiowy wału korbowego?

Jak wskazuje nazwa jest to wielkość przesunięcia (każdego) elementu wału korbowego mierzona wzdłuż osi głównej (obrotu). Inaczej luz na panewkach wzdłużnych. Oczywiście mierzymy na całkowicie zamontowanym do bloku wale. Będą to setne części milimetra.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#4 16 Lis 2010 15:04   

Czujnik ale nie na wagi a na tą płaszczyznę, gdzie jest łapane koło zamachowe, można jeszcze szczelinomierzem jak płaszczyzna oporowa.
Powrót do góry

khali
Poziom 13
Poziom 13

Post#5 Post autora tematu 16 Lis 2010 18:51   

czyli najlepiej czujnikiem i śrubokrętem odginać wał w jedną i drugą stronę i ta różnica to będzie luz osiowy a szczelinomierzem jak dokładnie , pomiędzy pokrywę a wagę wału ?
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#6 16 Lis 2010 20:04   

A jak tam masz ustalany luz? Półksiężycami?
Powrót do góry

Usunięty

Post#7 16 Lis 2010 21:19   

Panewki won, plastiguage, skręcać, panewki won, pomiar mikrometrem. Aż się zmachałem przy tym pisaniu. Przepraszam, ja już za stary jestem na to forum.
I niech mi ktoś się do Jurka przypierniczy, szukacie sobie wroga? Zapraszam.
Szacunek, na kolana nawet. Pokory! Nie dla mnie, szanujcie to co macie, szanujcie Jurka bo to kopalnia wiedzy.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#8 16 Lis 2010 21:23   

Owik, ale paskami Plasitiagae nie mierzyło się luzu poosiowego, a jaki jest luz między czopem a panewką.
Pamiętasz jak się mierzyło luz np. w polonezie, szczelinomierz pomiędzy krawędź oporową na środkowym czopie a półksiężyc i już.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lis 2010 21:23   

Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#9 16 Lis 2010 21:36   

Paski służyły tylko do określenia zużycia zespołu panewka/czop, tutaj mierzy się inaczej - czujnik na podstawie magnetycznej przylepionej do czoła bloku, oś czujnika na czoło wału. Blok na sztorc i patrzeć ile wał się przesuwa. W większości silników wał jest ustalany półksiężycami, osadzonymi albo na środkowej podporze, albo przy skrajnej. Wyjątkami są chyba któreś alfy, gdzie luz wału ustalany jest wkręcaną od czoła panewą podobną jak w "maluchu".

Dodano po 1 [minuty]:

Motronic napisał:

Pamiętasz jak się mierzyło luz np. w polonezie, szczelinomierz pomiędzy krawędź oporową na środkowym czopie a półksiężyc i już.
A ta metoda jest do bani, blok rzadko kiedy jest prosty - może być różny luz po obu stronach wału - te bloki wichrowały się jak złoto.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#10 16 Lis 2010 21:40   

Robo, a co ma blok do tego? I co się "zwichruje ", podpora wału?
Półksiężyc też by nierówno siedział. Ok-pamiętasz jak się mierzyło luz w maluchu albo w cienkim? :lol:
Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#11 16 Lis 2010 21:48   

Zwichruje się blok - podpory przestaną stać w linii, w dodatku równolegle do siebie - stąd konieczność słynnego osiowania podpór wału - ukręcone wały jakiś czas po konkretnym zagotowaniu silnika. Półksięzyce po jednej stronie, np. od rozrządu będą spiłowane do żywej stali, od strony wydechu nawet nie ruszone. Cienkiego czy malucha, bez luzu osiowego wału to nie widziałem - wszystkie z przebiegiem mają.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lis 2010 21:48   

Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#12 16 Lis 2010 21:54   

Robo, ja wiem co się zwichruje i jak się blok wyprowdza, ale to nie ma nic do luzu poosiowego! No chyba,że tak wał ściśnie, że ani go nie obrócisz, ani nie przesuniesz.
Powrót do góry

ociz
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Zełwągi

Post#13 16 Lis 2010 22:22   

Ja wam powiem jak się luz sprawdza. Jeden ciska i puszcza sprzęgło a drugi stopą dociska koło pasowe. :D
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#14 16 Lis 2010 22:24   

Nie róbcie jaj, w końcu to podobno fachowe forum.
Powrót do góry

trans-serwis
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Częstochowa

Post#15 16 Lis 2010 22:30   

robokop moim zdaniem panewki oporowe mają największe zyżycie od strony sprzęgła. Metoda ze szcelinomierzem jest równie dobra jak metoda z czujnikiem tylko ta z czujnikiem jest dokładniejsza.
Powrót do góry

ociz
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Zełwągi

Post#16 16 Lis 2010 22:48   

Na poważnie to sprawdzanie szczelinomierzem wg mnie to nie jest dobry sposób. Zazwyczaj jak spotkałem się z tym że jest duży luz to powierzchnia panewek i wału do której przylegają była po prostu nie równa.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#17 16 Lis 2010 22:53   

To na czujniku też nie wyjdzie. Zresztą ten pomiar to nie mierzenie średnicówką średnicy cylindra, bez przesady!
Powrót do góry

Usunięty

Post#18 16 Lis 2010 23:38   

To ja debil jakiś jestem. Bo zawsze wał po złożeniu ręką kręcę. I ma się kręcić lekko. A co komu lekko to już inna rozprawa. Oczywiście bez korb i tłoków. Ogólnie należy przyjąć, że wkrętakiem wału osiowo nie przesuniemy, łomem da się wszystko przesunąć.
Powrót do góry

1078231
Usunięty

Post#19 16 Lis 2010 23:43   

Owik, ale jak zabijesz simmering z tyłu to kręci się ciężej. W Żuku czy Nysie jak załozyłeś sznur konopny i ścisnąłeś to go już naprawdę ciężko było ukręcić.
:lol:
Apropo- a ilu jeszcze skrobało panewki,napiszcie! :)
Powrót do góry

Usunięty

Post#20 17 Lis 2010 00:00   

Jurek, czysty, goły wał na panewkach. Tak ja składam silniki, po kolei sprawdzając co sam robię. Tyle, że to już nie jest opłacalne. Nikt mi nie da tyle, ile oczekuję. Za UCB czy UCH muszą płacić.
Powrót do góry

manta
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Elbląg.

Post#21 17 Lis 2010 06:38   

Skrobałem panewki, pasowanie na grafit, silnik to skoda Octavia 1234 cm. pojemności 59r. Ta w nadwoziu Spartaka. Ale tylko główne.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#22 17 Lis 2010 08:07   

No to się pochwalę. Owszem skrobałem jedną panewkę główną w jakimś ZISIE. Dawno to było i pod kontrolą znawcy zagadnienia. Do tego polerowanie czopów wału klockami drewnianymi. W tych silnikach ponoć zamiast kompozytu panewkowego stosowano doraźnie skórę od słoniny.
Ale to ma się nijak do współczesnych silników.
A luz wzdłużny to raczej jednak najlepiej mierzyć czujnikiem zegarowym.
Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#23 17 Lis 2010 22:23   

trans-serwis napisał:
robokop moim zdaniem panewki oporowe mają największe zyżycie od strony sprzęgła.
Z której strony by nie miały, to ich zużycie przekłada się na sumaryczny luz wału. Panewek silnikowych nie skrobałem, ale wiem jak się to robi.
Powrót do góry

khali
Poziom 13
Poziom 13

Post#24 Post autora tematu 18 Lis 2010 11:37   

luz to ma być różnica najwyższej wartości i najniższej ?
Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#25 18 Lis 2010 12:18   

Nie - luz jest wartością zmierzoną, różną od określonej przez producenta dopuszczalną.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#26 18 Lis 2010 12:25   

Chyba wszyscy w tej dyskusji tak to od początku traktują i wydawało się to oczywiste. Już zaczynam się zastanawiać co masz na myśli pisząc o tej różnicy. Mowa o wielkości przesunięcia wzdłuż osi obrotu wału zamontowanego, mierzona w jednostkach długości liniowej. W teorii nieważna jednostka, czyli mogą być milimetry, cale, łokcie, wiorsty, byle byś potrafił ocenić tą wartość w sensie poprawności funkcjonowania. Oczywiście w naszych warunkach będzie mowa o pochodnych metra, czyli milimetrach.
Mam nadzieję, że jeśli pytasz o ten luz to wiesz jak wygląda i gdzie znajduje się łożyskowanie wzdłużne wału korbowego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Lis 2010 12:25   

Powrót do góry

wopor
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Bydgoszcz

Post#27 18 Lis 2010 20:44   

Witam, kol Motronic a pewnie że sie skrobało, zreszta jak zaczynałem to były zakłady co wylewały panewki, jako skrobaka uzywałem złamanego pierścienia :D , żmudna robota, kiedyś robiłem silnik do Horcha(chyba tak sie pisze), to miał jeszcze sprzęgło stoskowe i okienko w które jak sie skóra na stożku zdawczym skurczyła sie nasikało :D i jechał, to trzeba było wylewać panewki bo niedokupienia były, ta róznica w wskazaniach to luz rzeczywisty a montażowy ? najczęściej to 0,04-0,06mm, a tak na marginesie moim skromnym zdaniem te naprawy wcześniejsze(60 lata) wymagały finezji i opanowania kunsztu mechaniki, teraz to wymienialnia części,a kol manta w tym silniku było fajne łożysko oporowe sprzęgła-pierścień grafitowy, lubił pęknąć przy wkładaniu skrzynki :D z łezką w oku pozdrawiam.
Powrót do góry

manta
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Elbląg.

Post#28 19 Lis 2010 07:52   

Ogólnie autko ciekawe, skrzynie biegów można było do środka wyjąć, w całym silniku ani jednego uszczelniacza, kran na silniku do regulacji dopływu ciepłej wody:D
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Początkujący -> Jak sprawdzic luz osiowy wału korbowego?
Strona 1 z 1