X

Wyłączniki schodowe podwójne?

szimano1 16 Nov 2010 21:33
  • #1 16 Nov 2010 21:33
    szimano1
    Level 10  
    Helpful post? (+2)
    Mam pytanie czy schemat pokazany poniżej, czyli podłączenia włącznika schodowego podwójnego (świecznikowego), czyli jak dobrze rozumiem zapalanie 2 niezależnych świateł, można wykorzystać jako właśnie tradycyjny sposób myślenia wyłącznika schodowego na dwa źródła. Czyli zapalam z jednej strony budynku 2 źródła światła oddzielne a z drugiej strony budynku gaszę. Bo z tego co Legrand pokazuje na schemacie to taki wyłącznik służy do załączenia dwóch źródeł z jednego miejsca.
    Czy się myle i można to normalnie podłączyć. Bo mam mysli aby to zrobić ale nie wiem czy to zrealizuje na tym włączniku.

• #2 16 Nov 2010 22:22
    Jerzy Bartnicki
    Level 23  
    Helpful post? (+3)
    Witam
    Ten wyłącznik nie nadaje się. Proszę kupić wyłączniki schodowe muszą być 2 jest na nich symbol schodów. Można zastosować większą liczbę wyłączników, ale następne mają nazwę krzyżowe i symbol #. Podaję Panu odręczny schemat. Pewno zaraz odezwie się kilku fachowców i powie że to nie tak proszę się nie przejmować, już nie jeden laik to podłączył i działa.
    Jerzy

Dodano po 6 [minuty]:

Cos mi z obrazkiem nie wyszło
    tutaj jest ten obrazek, ja mam internet satelitarny i coś mi z tym obrazkiem Chyba nie wychodzi
  • #3 16 Nov 2010 22:27
    szimano1
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dziękuje za odpowiedz i za schemat, lecz nie o to mi chodzi bo to jest jedno źródło. Ja wiem jak podłączyć włącznik schodowy pojedynczy, lecz na celu mam wyłącznik podwójny schodowy który kupiłem jako wyłącznik schodowy podwójny(kołyskowy) i zastanawiam się czy jednak to podłącze to jako dwa wyłączniki na dwa źródła światła.
  • #4 16 Nov 2010 22:32
    remik_l
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Żeby sterować dwoma niezależnymi od siebie oprawami z dwóch miejsc kup dwa podwójne schodowe.
  • #5 16 Nov 2010 22:32
    kkas12
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Witam!

Wyłącznik, który przedstawiłeś może służyć jako wyłącznik świecznikowy (jak na rysunku) albo jako podwójny schodowy. Jednak by go w takiej roli zastosować to niezbędne są dwa wyłączniki schodowe pojedyńcze.
  • #6 16 Nov 2010 22:40
    szimano1
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (+1)
    czyli z tego co rozumiem to nie jestem w stanie podłączyć takiego łącznika podwójnego schodowego jako załączanie z dwóch miejsc.
    Taki łącznik może być podwójny ale po środku pomiędzy dwoma jednobiegunowymi schodowymi ?

Dodano po 3 [minuty]:

Ale co kolega Remik_1 napisał to mogę zrobić to za pomocą dwóch łączników podwójnych. Nigdy nie miałem jeszcze z takimi styczności i nie wiem jaki jest układ połączenia wewnątrz.
  • Helpful post
    #7 16 Nov 2010 22:43
    shulc
    Level 21  
    Helpful post? (+1)
    Czy o to chodzi

kloega remik ma rację
  • #8 16 Nov 2010 22:44
    szimano1
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (0)
    Tak o to chodzi.czyli jestem w stanie takim łącznikiem który kupiłem jako łącznik schodowy podwójny tak to zrealizować.
  • #9 16 Nov 2010 22:45
    remik_l
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Aby zapalać z dwóch miejsc musisz mieć dwa wyłączniki schodowe.
    Jeśli z tych samych miejsc chcesz zapalać kolejną lampę niezależnie od pierwszej to muszą być to schodowe podwójne.
  • #10 16 Nov 2010 22:47
    kkas12
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    Witam!

Quote:
    Taki łącznik może być podwójny ale po środku pomiędzy dwoma jednobiegunowymi schodowymi ?
    Jest dokładnie tak jak piszesz. Ponadto powinien być on umieszczony w jednym obwodzie, czyli jedno zabezpieczenie na obydwa układy schodowe.
    Quote:
    ...nie wiem jaki jest układ połączenia wewnątrz.
    Dokładnie taki sam jak wyłącznika pojedyńczego, ale powielonego dwukrotnie. Styki sygnowane cyferkami to jeden wyłącznik a sygnowane literami to drugi.
  • #11 16 Nov 2010 23:16
    szimano1
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (+1)
    shulc wrote:
    Czy o to chodzi

kloega remik ma rację

Chodzi mi o to. A po schemacie wydaje mi się że 2xłącznik schodowy podwójne to będzie dobrze.
    Czy jednak jestem w błędzie.
  • Helpful post
    #12 16 Nov 2010 23:41
    Miniax
    Level 30  
    Helpful post? (0)
    szimano1 wrote:

Chodzi mi o to. A po schemacie wydaje mi się że 2xłącznik schodowy podwójne to będzie dobrze.
    Czy jednak jestem w błędzie.

Tak. Do zrealizowania połączenia takiego jak na obrazku wystarczą Ci dwa łączniki schodowe podwójne.
  Search 4 million + Products
Browse Products