Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyłączniki schodowe podwójne?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Wyłączniki schodowe podwójne?
Autor
Wiadomość
szimano1
Poziom 10
Poziom 10

Post#1 Post autora tematu 16 Lis 2010 22:33   

Mam pytanie czy schemat pokazany poniżej, czyli podłączenia włącznika schodowego podwójnego (świecznikowego), czyli jak dobrze rozumiem zapalanie 2 niezależnych świateł, można wykorzystać jako właśnie tradycyjny sposób myślenia wyłącznika schodowego na dwa źródła. Czyli zapalam z jednej strony budynku 2 źródła światła oddzielne a z drugiej strony budynku gaszę. Bo z tego co Legrand pokazuje na schemacie to taki wyłącznik służy do załączenia dwóch źródeł z jednego miejsca.
Czy się myle i można to normalnie podłączyć. Bo mam mysli aby to zrobić ale nie wiem czy to zrealizuje na tym włączniku.

Powrót do góry

Jerzy Bartnicki
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: szczecin

Post#2 16 Lis 2010 23:22   

Re: Wyłączniki schodowe podwójne?

Witam
Ten wyłącznik nie nadaje się. Proszę kupić wyłączniki schodowe muszą być 2 jest na nich symbol schodów. Można zastosować większą liczbę wyłączników, ale następne mają nazwę krzyżowe i symbol #. Podaję Panu odręczny schemat. Pewno zaraz odezwie się kilku fachowców i powie że to nie tak proszę się nie przejmować, już nie jeden laik to podłączył i działa.
Jerzy

Dodano po 6 [minuty]:

Cos mi z obrazkiem nie wyszło
tutaj jest ten obrazek, ja mam internet satelitarny i coś mi z tym obrazkiem Chyba nie wychodzi
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lis 2010 23:22   

Powrót do góry

szimano1
Poziom 10
Poziom 10

Post#3 Post autora tematu 16 Lis 2010 23:27   

Dziękuje za odpowiedz i za schemat, lecz nie o to mi chodzi bo to jest jedno źródło. Ja wiem jak podłączyć włącznik schodowy pojedynczy, lecz na celu mam wyłącznik podwójny schodowy który kupiłem jako wyłącznik schodowy podwójny(kołyskowy) i zastanawiam się czy jednak to podłącze to jako dwa wyłączniki na dwa źródła światła.
Powrót do góry

remik_l
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#4 16 Lis 2010 23:32   

Żeby sterować dwoma niezależnymi od siebie oprawami z dwóch miejsc kup dwa podwójne schodowe.
Powrót do góry

kkas12
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Oborniki Śl, Dublin

Post#5 16 Lis 2010 23:32   

Witam!

Wyłącznik, który przedstawiłeś może służyć jako wyłącznik świecznikowy (jak na rysunku) albo jako podwójny schodowy. Jednak by go w takiej roli zastosować to niezbędne są dwa wyłączniki schodowe pojedyńcze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lis 2010 23:32   

Powrót do góry

szimano1
Poziom 10
Poziom 10

Post#6 Post autora tematu 16 Lis 2010 23:40   

czyli z tego co rozumiem to nie jestem w stanie podłączyć takiego łącznika podwójnego schodowego jako załączanie z dwóch miejsc.
Taki łącznik może być podwójny ale po środku pomiędzy dwoma jednobiegunowymi schodowymi ?

Dodano po 3 [minuty]:

Ale co kolega Remik_1 napisał to mogę zrobić to za pomocą dwóch łączników podwójnych. Nigdy nie miałem jeszcze z takimi styczności i nie wiem jaki jest układ połączenia wewnątrz.
Powrót do góry

shulc
Poziom 17
Poziom 17

Post#7 16 Lis 2010 23:43pomocny post - solucja   

Czy o to chodzi

kloega remik ma rację
Powrót do góry

szimano1
Poziom 10
Poziom 10

Post#8 Post autora tematu 16 Lis 2010 23:44   

Tak o to chodzi.czyli jestem w stanie takim łącznikiem który kupiłem jako łącznik schodowy podwójny tak to zrealizować.
Powrót do góry

remik_l
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#9 16 Lis 2010 23:45   

Aby zapalać z dwóch miejsc musisz mieć dwa wyłączniki schodowe.
Jeśli z tych samych miejsc chcesz zapalać kolejną lampę niezależnie od pierwszej to muszą być to schodowe podwójne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Lis 2010 23:45   

Powrót do góry

kkas12
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Oborniki Śl, Dublin

Post#10 16 Lis 2010 23:47   

Witam!

Cytat:
Taki łącznik może być podwójny ale po środku pomiędzy dwoma jednobiegunowymi schodowymi ?
Jest dokładnie tak jak piszesz. Ponadto powinien być on umieszczony w jednym obwodzie, czyli jedno zabezpieczenie na obydwa układy schodowe.
Cytat:
...nie wiem jaki jest układ połączenia wewnątrz.
Dokładnie taki sam jak wyłącznika pojedyńczego, ale powielonego dwukrotnie. Styki sygnowane cyferkami to jeden wyłącznik a sygnowane literami to drugi.
Powrót do góry

szimano1
Poziom 10
Poziom 10

Post#11 Post autora tematu 17 Lis 2010 00:16   

shulc napisał:
Czy o to chodzi

kloega remik ma rację

Chodzi mi o to. A po schemacie wydaje mi się że 2xłącznik schodowy podwójne to będzie dobrze.
Czy jednak jestem w błędzie.
Powrót do góry

Miniax
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bielsko-Biała

Post#12 17 Lis 2010 00:41pomocny post - solucja   

szimano1 napisał:

Chodzi mi o to. A po schemacie wydaje mi się że 2xłącznik schodowy podwójne to będzie dobrze.
Czy jednak jestem w błędzie.

Tak. Do zrealizowania połączenia takiego jak na obrazku wystarczą Ci dwa łączniki schodowe podwójne.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Wyłączniki schodowe podwójne?
Strona 1 z 1