Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty przester by Modzel

michalxb 23 Lis 2010 18:03 5644 18
  • Prosty przester by Modzel
    Witam!
    Efekt zrobiony po części z nudy, po części z chęci zrobienia dopracowanej, ładnej obudowy.
    Założenia były proste:
    -cena poniżej 25zł
    -dobrze wyglądająca obudowa
    -funkcjonalność
    -dobre brzmienie

Wydaje mi się, że wszystkie te założenia udało się osiągnąć:)

O konstrukcji:
    Elektronika to popularny kit firmy Jabel, kupiony przypadkiem w promocji za 9zł, było z tym troszkę problemów, ponieważ schemat podłączenia gniazd był nieprawidłowy.
    Obudowa to całkowicie własna praca:) Front to płytka laminatowa do druku, przeszlifowana papierem ściernym(dla nadania wyglądu vintage) i z nadrukowanymi przeze mnie napisami(to nie jest naklejka! mój sposób wymaga trochę pracy, ale daje dużo lepsze efekty). Pozostała część to plastikowa obudowa do kupienia w każdym sklepie elektronicznym, wiem, że lepiej budować efekty gitarowe w obudowach metalowych, ale po wcześniejszych próbach okazało się, że w przypadku tego kitu nie ma to najmniejszego znaczenia.
    W efekcie jest miejsce na baterię, oraz gniazdo dla zasilacza(warto zaopatrzyć się w porządny, a nie chiński za 4zł).

Brzmienie:
    Zaskakujące, to dobre słowo. Spodziewałem się, że będę zawiedziony, a w rzeczywistości wręcz odwrotnie, efekt pod względem elektronicznym jest banalnie prosty a dźwięk dosyć dobry.

Kosztorys:
    układ - 9zł
    obudowa - 4,50zł
    nakładki na potencjometry i przełącznik - 8zł
    śruby, płytka na front, kabel - 3zł
    RAZEM: 24,50zł

Prosty przester by Modzel Prosty przester by Modzel Prosty przester by Modzel

Pozdrawiam.
    Modzel

Proszę następnym razem pamiętać o dodaniu zdjęcia na początku i zapoznać się z regulaminem działu DIY [DJpopak;)]

Fajne!
  • #2 23 Lis 2010 20:08
    Dj Joker
    Poziom 26  

Wykonane estetycznie, obudowa ładna, kolega wstawi zdjęcie z środka, to wiecej powiemy. Poza tym Fotka na początku tematu musi być by na głównej się wyświetlała. Proszę to poprawić.

• #3 23 Lis 2010 20:08
    dec1234
    Poziom 14  

Proponuje dodać zdjęcie na początku postu zgodnie z regulaminem ponieważ Pan moderator może mieć pretensje :)

Przydał by się też jakiś schemat elektroniczny :)

Pozdrawiam!

• #4 23 Lis 2010 20:09
    foras1
    Poziom 11  

Wygląda całkiem nieźle ale polecam przedni panel pokryć jakimś lakierem bezbarwnym bo miedź się utleni i już nie będzie taki ładny. Lakier musi być nanoszony kilka razy BARDZO cienkimi warstwami bo toner lubi się rozmyć (wiem coś o tym...)
    Pozdrawiam

• #5 23 Lis 2010 21:40
    michalxb
    Poziom 13  

Panel przedni pokryty jest 3 warstwami lakieru bezbarwnego(połysk), po pierwsze ze względu na utlenianie się miedzi(front ma być miedziany nie zielony:P) a po drugie ma to zabezpieczyć napisy przed starciem się po dłuższym użytkowaniu:)
    Pozdrawiam.
    Modzel

• #6 23 Lis 2010 21:40
    Alya
    Poziom 10  

Zadowala Cię brzmienie tego przesteru? hmm ciekawe :P Wrzuć jakieś próbki! Mocno Ci szumi? I czy zmiana barwy tonu lub głębi przesteru wpływa u Ciebie na głośność efektu??

Moderowany przez przemo-lukas:

Proszę nie używać wulgaryzmów. Zmieniłem.

• #7 23 Lis 2010 21:46
    michalxb
    Poziom 13  

zadowala to kwestia dyskusyjna:P napisałem, że nie spodziewałem się że to będzie dosyć przyjemnie grało. Tak, wraz ze zmianą barwy zmienia się odrobinę głośność, ale przy próbach zmieniłem potencjometr na 300kohm i efekt był mniej odczuwalny. według instrukcji można stosować potencjometry 200-500. Próbki będą, natomiast mam studio w remoncie, więc muszę kartę dźwiękową wyciągnąć z rack'a i nagrać w domu.

Pozdrawiam.
    Modzel

• #8 24 Lis 2010 08:31
    R4f4l
    Poziom 11  

Masz jakieś przydźwięki sieciowe?? Jeżeli tak to rdze wyłożyć od środka folią aluminiową, albo pomalować farbą grafitową. Co do brzmienia to się nie wypowiadam bo nie słyszałem tego efektu.

• #9 24 Lis 2010 13:14
    michalxb
    Poziom 13  

Sprawdzane było to (w podobnej obudowie, cała plastikowa) u mnie w studio nagraniowym i nie było żadnych problemów. Układ trochę szumi, ale wydaje mi się, że nie jakoś ponad normę. zresztą w przeciągu kilku dni wrzucę próbki.

Pozdrawiam.
    Modzel

• #11 24 Lis 2010 16:39
    michalxb
    Poziom 13  

możliwe, że to jest poprawiona wersja(moja była tańsza). ale u mnie in było źle na schemacie narysowane, trzeba było zamienić sygnał z masą.

• #12 24 Lis 2010 16:43
    xanio
    Poziom 27  

A próbowałeś może wsadzić jakiś inny opamp do tego przesteru?

• #13 24 Lis 2010 17:17
    michalxb
    Poziom 13  

nie, ale zastanawiałem się nad tym, myślisz, że jaki poprawiłby parametry?

• #14 24 Lis 2010 17:34
    Alya
    Poziom 10  

Jak wrzucisz tl072/082 to szumy powinny się zmniejszyć :) Bo u mnie strasznie szumi ;/ Niestety nie próbowałem zmienić opampa bo mi się gdzieś zgubił.

• #15 24 Lis 2010 18:17
    michalxb
    Poziom 13  

akurat mam sporo tl072, zostały mi po remoncie miksera, więc włożyłem tak jak radziłeś i faktycznie szumów mnie, więc jest poprawa i dźwięk ma jakby mniej piachu, spójniejszy jest(chyba że to siła autosugestii:P).

• #17 24 Lis 2010 23:29
    michalxb
    Poziom 13  

no właśnie jaka różnica jest w brzmieniu po zamianie diod na germanowe? Z tego co wyczytałem, to brzmienie jest mniej ostre a bardziej miękkie. W efekcie który teraz buduje(mxr distortion +) zastanawiam się czy stosować germanowe czy zwykłe.

• #18 25 Lis 2010 08:23
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Przester jest większy bo bardziej obcinają sinusoidę, ale sygnał jest też wyraźnie cichszy (bo spada amplituda sygnału). Wrażenia słuchowe sa indywidualną sprawą każdego człowieka. Miałem kumpla który grywał w domu na przesterze zrobionym ze starego walkmana produkcji chińskiej. Podpinał gitarę gdzieś w okolicach głowicy i twierdził że przesterowany scalak mu się podoba. Nie słyszałem tego, więc nie jestem w stanie ocenić tego dźwięku, ale gusta są jak widać różne.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME