Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trapezowate monitory 2-drożne

Suboot 24 Lis 2010 17:45 6447 18
  • Trapezowate monitory 2-drożne
    Witam wszystkich!

Chciałbym opisać projekt swoich nowych monitorów DIY.

Jest to dość nietypowy projekt, gdyż z założenia nie miały to być głośniki główne, tylko dodatkowe, mające poszerzyć scenę dźwiękową. Zaprojektowałem je konkretnie pod mój pokój (ok 9m^2), który wcześniej został kapitalnie wyremontowany w celu poprawy akustyki.
    Kolumny są na stałe przykręcone do ściany (wiszą ok 40-50cm nad głównymi kolumnami, a ich front jest cofnięto o ok 20-25cm do tyłu w stosunku do kolumn głównych).

materiały:
    -obudowa: MDF 19mm
    -wygłuszenie: wełna mineralna gr. 0.5-2.5cm
    -rura bass-reflex: jednoelementowe aluminium dł. 11cm, śr. (kol/zew/wew) 67/43/41mm
    -klej: Pattex do drewna
    -szpachla
    -wkręty uniwersalne
    -śruby + nakrętki samohamowne
    -farba Dekoral czarna z połyskiem (nie polecam! -schnie makabrycznie długo i jest miękka)

głośniki:
    -STX GDN-18-140-8-AWX
    -STX GDWK-10-250-8-AWX
    -Zwrotnica MX-140 (przynajmniej na razie)

okablowanie: 2x7m; 2x2.5mm HQ miedź beztlenowa (ok 10zł/m)
    obudowa: ok 15l, strojona na 44Hz

chronologia budowy:
    -pocięcie MDF'u
    -wykonanie kątu 72st na brzegach kolumn i na podstawach
    -wycięcie dziur pod głośniki i wyfrezowanie mocowań
    -wykonanie dziur TYLKO od środka pod wkręty
    -sklejenie płyt i przykręcenie OD ŚRODKA kątowników (dzięki temu nie ma żadnych dziur do szpachlowania na obudowie od zewnętrznej strony)
    -malowanie 3 warstwy
    -szlifowanie
    -malowanie 2 warstwy
    -wygłuszenie wełną mineralną ścianki tylnej (ok 2.5mm)i zewnętrznej bocznej(ok 0.5mm) od wzmocnienia w dół i podstawy (ok 2.5mm)
    -montaż głośników i rury bass-reflex
    -zamknięcie góry obudowy

DŹWIĘK:

Kolumny mają bardzo liniową charakterystykę. Wysokie tony są dość ciepłe, delikatne, nie wybiegają na pierwszy plan, nie są metaliczne ani nie kłują w uszy. Średnich jest całkiem sporo co tworzy ogólną miłą atmosferę słuchania. Bas jest mocny i jest go dużo, nawet bardzo dużo. Schodzi nisko i również ma przez długi czas liniowy charakter. Jest mocny i zdecydowany. Generalnie brzmi bardziej jakby był wytwarzany z dużego głośnika basowego w zamkniętej obudowie niż b-r.
    Bezpośrednio porównałem je do B&W 685. 685 mają bardziej metaliczną górę pasma, ale i chyba bardziej szczegółową. Średnich tonów jest tu zdecydowanie mniej, a bas jest bardziej „kartonowy” acz równie dynamiczny, choć nie schodzi aż tak nisko. Generalnie łatwiej tu wyczuć kiedy zaczyna go brakować.

obudowa:

wygłuszenie:

efekt końcowy:

projekt:

Pozdrawiam i czekan na opinie :)

Fajne!
  • #2 24 Lis 2010 18:01
    michal-michalik
    Poziom 23  

Witam
    Interesująca konstrukcja. Ciekawi mnie jedna rzecz zazwyczaj tylna ścianka jeśli już jest pod kątem, a nie przednia. Dlaczego tak?
    Druga sprawa niezwykle rzadko spotyka się wzmocnienia metalowe (kątowniki). Nie wprowadza to żadnych problemów akustycznych?
    Możesz coś więcej napisać o tym remoncie 8-) na czym polegało w skrócie poprawienie akustyki w pomieszczeniu?

A no i dodaj obrazek na początku postu to pojawi się na głównej;)

Pozdrawiam

• #3 24 Lis 2010 19:13
    Suboot
    Poziom 8  

Już zaspokajam Twoją ciekawość :)
    1. Otóż pod kątem jest przednia ścianka, a tylna 90st, bo stabilniej przylega do ściany, lepiej prezentuje się wizualnie. Do tego przednia ścianka ma wtedy większą szerokość, czyli mogę bardziej "rozrzucić" głośniki na szerokość na czym mi zależało.
    2. Co do kątowników -nie ma ich aż tak dużo, a te co są to w dużej mierze są przykryte wełną mineralną, więc nie ma żadnych problemów akustycznych. Dlaczego kątowniki? -otóż chciałem uniknąć wkręcania wkrętów od zewnątrz, gdyż trzeba by je szpachlować itd. a na gładkiej bocznej ściance przy malowaniu farbą trudno byłoby otrzymać gładką powierzchnię, a nawet jeśli, to szpachla wchłania duuużo farby, więc mogłoby być widać miejsca po śrubach. Dlatego obudowa jest skręcana od wewnątrz kątownikami. Do tego przednią ściankę z racji kontu różnego od 90st trudno byłoby przykręcić od zewnątrz. Generalnie i tak te wszystkie wkręty były potrzebne tylko do ściśnięcia kleju, który jak już wysechł, to ścianki były nie do rozerwania :]

POMIESZCZENIE:
    -pofałdowana zasłona okienna z tapicerskiego materiału (bardzo gruba) na całej długości ściany
    -grube tapety
    -meble z litego drewna
    -bardzo gruby dywan (prawie na całej podłodze)
    -kanapa z dużą ilością poduch, poduszek, poduszeczek ;]
    -obrazy na ścianie za kanapą
    -stół przed kanapą (tu już wymiar raczej praktyczny ;] )
    no i właściwe rozmieszczenie owych mebli, słuchacza i sprzętu :)

Pozdrawiam

• #4 24 Lis 2010 20:29
    nitros66
    Poziom 25  

Witam. Jak strojona jest obudowa i jakie były koszty budowy?

• #5 24 Lis 2010 20:35
    michal-michalik
    Poziom 23  

nitros66 napisał:
    Witam. Jak strojona jest obudowa i jakie były koszty budowy?

Autor odpowiedział:

Suboot napisał:
    obudowa: ok 15l, strojona na 44Hz

Koszt taki sam jak większości kolumn. Głośniki + obudowa(MDF) + farba i elementy wykończenia. Sorki, ale na kolanie można policzyć...
    A jak autor ma dokładną kwotę to może kosztorys wrzucić.

P.S. Jest jakaś szansa na to, żeby w regulaminie wrzucić obowiązek oszacowania kosztów w przypadku konstrukcji?

• #6 24 Lis 2010 20:47
    Matitronik
    Poziom 16  

Konstrukcja ciekawa, jednak malowanie kolumn nie za dobrze się prezentuje, zwłaszcza, że to nie estrada tylko mieszkanie. Lepiej wyglądałby fornir.

michal-michalik napisał:
    P.S. Jest jakaś szansa na to, żeby w regulaminie wrzucić obowiązek oszacowania kosztów w przypadku konstrukcji?

A niby w jakim celu? To zbędne...

• #7 24 Lis 2010 21:01
    michal-michalik
    Poziom 23  

Matitronik napisał:

michal-michalik napisał:

A niby w jakim celu? To zbędne...

Bo zawsze jest to samo pytanie. :) A tak każdy by musiał (zgodnie z regulaminem) napisać od razu.

• #8 24 Lis 2010 21:07
    Suboot
    Poziom 8  

Matitronik -generalnie ostatnio strasznie zaczęły mi się podobać kolumny w kolorze "czarny fortepianowy" i chciałem mieć choć namiastkę tego :) Jednak tak jak pisałem między wierszami, że ta farba to lipa. Latem jak będzie cieplej prawdopodobnie będzie zmiana wykończenia obudowy, choć chciałbym pozostać w czarnym klimacie -pasuje do tapety ;) A co do forniru -nie mogłem znaleźć nic fajnego :(

koszty konstrukcji?
    MDF ok 60zł
    głośniki+zwrotnica 720zł
    śrubki, wkręty ok 70zł
    kable ok 120zł
    farba ok 20zł
    szpachla ok 10zł
    klej -zależy od sklepu ;)
    resztę załatwiłem we własnym zakresie i nie orientuję się za ile można by mieć te elementy, dlatego o kosztach nie chciałem wspominać...

• #9 24 Lis 2010 23:08
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Konstrukcja nawet ciekawa, niekonwencjonalna. Lubię kolumny o kształcie innym niż prostopadłościan, najlepiej jak są to kule (zerowy problem z falami stojącymi itp.) Co do wyglądu to generalnie jest ok, tylko wymień te wkręty przy głośnikach (przy BR zostaw) na srebrne, bo strasznie się w oczy rzucają i IMO szpecą.

Ps.1

Suboot napisał:
    kable ok 120zł.

Coś ty tam wsadził że tyle kosztowało, złocone czy co?

Ps.2 Dla czego jest tak mało konstrukcji (w tym DIY) kolumn o kształcie piramidalnym?

• #10 25 Lis 2010 00:28
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Coś dużo dałeś za te przetworniki gdzie to kupowałeś STX stoją znacznie taniej STX GDN-18-140-8-AWX te znalazłem w cenie 105 zł za sztukę
    STX GDWK-10-250-8-AWX te za 95 zł Zwrotnica MX-140 103 zł i powiem więcej można ją wykonać własnoręcznie za jakieś 30 zł. No ale sumując 503zł nie wspomnę o kablach śrubkach przepłaciłeś i to sporo. A za tą kwotę mogłeś spokojnie kupić zestaw STX 5.1.

• #11 25 Lis 2010 01:28
    Bogdan K
    Poziom 33  

Czy mógłbyś napisać coś o nazwie czemu akurat TRAPEROWATE, i druga sprawa skoro masz tylko zamontowany głośnik niskotonowy i wysokotonowy to zkąd masz średnie tony czyżby kolumna sama je generowała.

• #12 25 Lis 2010 02:45
    flubber.trip
    Poziom 27  

Bogdan K napisał:
    ...i druga sprawa skoro masz tylko zamontowany głośnik niskotonowy i wysokotonowy to zkąd masz średnie tony czyżby kolumna sama je generowała.

A kolega nie słyszał o konstrukcjach dwu-drożnych? W tej konstrukcji głośnik niskotonowy jest o średnicy znamionowej 18cm, a więc jest zdolny do przetwarzania środkowego pasma. Co innego jakby miał 18 cali, to wtedy z częstotliwościami powyżej 500Hz byłby problem. Tak dla ścisłości, tonsilowski GD 30/50 (czyli 12 cali) był w stanie przetworzyć 2 kHz (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, bo nie jestem pewien), czyli nadawał się do konstrukcji dwu-drożnych z nisko i stromo ciętym wysokotonowym.

• #13 25 Lis 2010 10:09
    Suboot
    Poziom 8  

co do cen -głośniki kupiłem w Internetowym sklepie STX i z przesyłką tyle wyszło. Co do kabli -14metrów za 120zł to nie jest jakoś super drogo. Do innych kolumn mam dużo krótsze a mimo to droższe kable. ;) A co do cen za śrubki, wkręty itp. -kupiłem ich z nadmiarem i duuużo mi zostało. Podałem orientacyjną cenę za całość -przecież nie będę brał wagi i sprawdzał ile dokładnie mi ostało ;)

co do koloru śrub mocujących głośniki -specjalnie szukałem śrób z główkami chromowanymi/niklowanymi, żeby się wyróżniały na tle czarnej kolumny. Wieczorem ładnie to wygląda. Mi się tak podoba (tym bardziej, że nie spotkałem jeszcze się z takim doborem, a nie lubię kopipować innych ;] ) a jak wiadomo -o gustach się nie dyskutuje :)

Co do średnich tonów -kolego -sprawdź charakterystyki częstotliwościowe obu głośników -wierzę, że sam dojdziesz do tego skąd w tej konstrukcji biora się śrenie tony :)
    trochę Tobie pomogę:)
    http://www.stx.pl/uploads/images/GDN-18-140-8-AWX-parametry.jpg
    http://www.stx.pl/uploads/images/GDWK-10-250-8-AWX-parametry.jpg

a co do tematu wątku "TRAPEROWATE" -otóż nazwa powstała przez pomyłkę, zwykłą literówkę :) Miało być "TRAPEZOWATE" -od trapezu (bo przekrój kolumny jest w kształcie trapezu), a nie zauważyłem, że zamiast "z" napisałem "r" i zatwierdziłem temat. Jak się zorientowałem o błędzie to było już za późno na edycję, a jako nowy użytkownik nie chciałem straszyć moderatora, że już coś jest do poprawki ;)

Pozdrawiam

• #15 25 Lis 2010 14:45
    bibi717
    Poziom 21  

Mi tylko nie pasują srebrne wkręty głośnikowe i aluminiowe wykończenie BR.
    Czym i jak to zasilasz?

• #16 25 Lis 2010 20:13
    Suboot
    Poziom 8  

bibi717 -jak pisałem -kwestia gustu ;)
    PS to nie jest aluminiowe wykończenie br -to jest aluminium ;)
    Elektronika póki co Marantz CD 5003 i wzmak PM 7003, choć docelowo wzmak DIY w stylu retro (który jest już zrobiony i czeka na obudowę;P ale mi się nie spieszy, bo 7003 dobrze sobie radzi:) )

• #17 25 Lis 2010 23:25
    Tomq
    Poziom 38  

Poproszę fotki w dziennym świetle, by można było ocenić wygląd. I napisz także jak jest ze sceną, bo z tego co wiem bliskość ściany nie wpływa na nią pozytywnie oraz coś więcej o Twoim wzmacniaczu.

Duży plus za wybór sensownych głośników, za sztywną obudowę, frezy i ciekawy sposób łączenia płyt. Widać, że konstrukcja robiona "z głową", doczepić się można jedynie odległości miedzy głośnikami. Sam opis również bardzo sensowny, poukładany, znalazło się nawet miejsce na porównanie tej konstrukcji z firmowymi kolumnami.

Cytat:
    Zwrotnica MX-140 103 zł i powiem więcej można ją wykonać własnoręcznie za jakieś 30 zł.
    *

Na stronie stxa kosztuje 132 zł za sztuke. A co do wykonania za 30 zł - można, ale jest to raczej bezsensowne. Każdy element przez który biegnie sygnał akustyczny ma na niego wpływ, oczywiście negatywny, bo nie ma jakiś magicznych polepszaczy dźwięku, a wszytko przez co ten sygnał przechodzi w jakiś sposób go zniekształca. Dlatego też same głośniki nie są wyznacznikiem jakości, liczy się system jako całość.
    Podobnie jest ze zwrotnicami, dając tanie elementy degradujemy w większym stopniu sygnał i tracimy na stereofonii ze względu na rozrzut spowodowany "tolerancją" elementów.

Jeszcze co do kosztów, budując kolumny zwykle wszytko wydaje się drogie, jednak gdy się do tego przyłożymy, nie żałuje się ani złotówki wydanie na nie:)

Cytat:

No ale sumując 503zł nie wspomnę o kablach śrubkach przepłaciłeś i to sporo. A za tą kwotę mogłeś spokojnie kupić zestaw STX 5.1.

Z kablami się zgodzę, nie wydaje mi się konieczne płacić więcej niż 3-4 zł za metr kabla, nie przynosi to zauważalnej różnicy. Jeśli już do czegoś można dołożyć, to do wzmacniacza, napisałeś, że będziesz robił jakieś DIY, masz więc możliwość wykonać solidne zasilanie, bo to spowoduje na pewno większy wpływ na jakość dźwieku niż nawet najdroższe kable. Od siebie polecę koncepcje wzmacniacza w której osobny monoblok daje sygnał na osobny głośnik + dzielone zasilanie.
    Co do 5.1, do słuchania muzyki to się nie nadaje.

• #18 26 Lis 2010 23:14
    Suboot
    Poziom 8  

Tomqu -pisałem, że wzmacniacz obecnie to Marantz PM7003 :) Radzi sobie całkiem zacnie z tymi głośnikami, a wzmak DIY jest już gotowy i czeka tylko na obudowę :) Na monobloki ( i to raczej lampowe) mam nadzieję przyjdzie kiedyś czas :) Póki co będzie to "zwykły" wzmacniacz. Do robienia poważniejszych konstrukcji muszę jeszcze zdobyć trochę wiedzy :)
    Co do ścian -pisałem, że to są dodatkowe kolumny i nie ma innej opcji -muszą być na ścianie. Kolumny są jednak bardzo solidnie przymocowane i do tego oparte na małych filcach, więc są stabilne. Co do przestrzeni dźwięku -jest satysfakcjonująca, ale dopiero w połączeniu z drugą parą kolumn dają powera :D

• #19 28 Lis 2010 17:56
    kazitor23
    Poziom 15  

Witam.
    Do Subota,z mojej praktyki wiem że goły mdf bardziej wciąga farbę niż jaka kolwiek szpachlówka. Szpachel to włókno w 100% syntetyczne,a do mdf'u stosuje sie podkłady typu BISOL(jednokomponentowy długoschnący lub FCP285 firmy ICA na utwardzaczach). Są też maty do krawędzi i złącz...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme