Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak zwiększyć zasięg CB-radia?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Jak zwiększyć zasięg CB-radia?
Autor
Wiadomość
megane1,9dti
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: kielce

Post#1 Post autora tematu 30 Lis 2010 21:58   

wzmacniacz do cb radia

witam mam dylemat czy warto jest kupować wzmacniacz do cb jeśli tak to jaki??? Czytałem już sporo na forach i nic mi to nie pomogło dodam że mam takie radia jak president Harry III, uniden 520 z mikrofonem Kpo 542 i alan 18, a anteny presidenta Ml 145 , missouri obie na magnesie. Czy poprawi to mi nadawanie i odbiór czy tylko zaszkodzi. pozdrawiam

Najpierw proponuję zapoznanie się z regulaminem forum. Takie wpisy tolerowane nie będą. Nie kasować wpisu moderatora. /Olek II/
Powrót do góry

jkk
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: JO84ML

Post#2 30 Lis 2010 22:43   

Re: wzmacniacz do cb radia

Najlepszym wzmacniaczem w obie strony jest antena. Zamocowana jak najwyżej. Z tymi antenami co piszesz - zapomnij o dobrym odbiorze i nadawaniu. Żaden wzmacniacz nic Ci nioe pomoże, niepotrzebnie wydasz kasę. Lepiej zainwestuj w dobrą instalację antenową.
Powrót do góry

megane1,9dti
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 30 Lis 2010 22:46   

to jaką antenę kolego polecisz skoro twoim zdaniem president ML 145 jest zła ???

Regulamin pkt 15. /Olek II/
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 30 Lis 2010 22:46   

Powrót do góry

Novile
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Eldorado

Post#4 01 Gru 2010 01:20pomocny post - solucja   

megane1,9dti napisał:
witam mam dylemat czy warto jest kupować wzmacniacz do cb jeśli tak to jaki??? Czytałem już sporo na forach i nic mi to nie pomogło dodam że mam takie radia jak president Harry III, uniden 520 z mikrofonem Kpo 542 i alan 18, a anteny presidenta Ml 145 , missouri obie na magnesie. Czy poprawi to mi nadawanie i odbiór czy tylko zaszkodzi. pozdrawiam
Najtańsze są wzmacniacze tranzystorowe i dlatego są często kupowane, poza tym są niewielkich rozmiarów. Owszem, są skuteczne i podbijają fajnie sygnał , ale modulacja po nich jest jakby przesterowana. Druga grupa wzmacniaczy to lampowe- te są już dobre, modulacja po nich jest bardzo dobra i czysta. Ale lampowe są duże gabarytowo i są czułe na wstrząsy(lampy!), dlatego do mobila się nie nadadzą. Koszty lampowych wzmacniaczy to 2-krotność ceny tranzystorowych. Za np. 100W na tranzystorze to koszt ok.200 zł zaś na lampie to już 400 zł. Odpowiedź na twoje pytanie odnośnie działania takich wzmacniaczy- wzmacniają one tylko sygnał nadawczy, więc zastosowanie ma sens przy pracy DX-owej, wtedy przy wywoływaniu ogólnym na monitorach międzynarodowych słyszalny jest ten, kto ma najmocniejszy sygnał i zagłuszy pozostałych. Natomiast w przypadku normalnej pracy nie ma sensu taki wzmacniacz kiedy tylko jedna strona go posiada, co ci po tym że ktoś ciebie będzie odbierał skoro ty jego nie będziesz słyszał- kontakt nie będzie możliwy! Chyba, że obaj korespondenci będą mieli takie wzmacniacze to wtedy ma to sens. Pamiętać należy o tym , że aby podnieść swój sygnał u korespondenta o 1 s musisz swoją moc zwiększyć 4 krotnie, zatem stosowanie wzmacniaczy mniejszych niż 50W jest bez sensu.
Ale najważniesza rzecz to to że wzacniacze w tym paśmie podnoszące moc ponad 4 Waty są niezgodne z prawem w Polsce!
Oprócz tego są to urządzenia bardzo prądożerne , więc nie ma mowy o używaniu tego na postoju. Taki średni "kaloryferek" bierze 10 Amperów. Jednym słowem zakup tego typu urządzenia i to do mobila to raczej kiepski pomysł.

Kolor czerwony jest zastrzeżony dla czynności Moderacyjnych.
Poprawiłem na niebiesko. [SP5ANJ]
Powrót do góry

jkk
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: JO84ML

Post#5 01 Gru 2010 08:19   

Jaką antenę wybrać? Nawet najtańsza, ale prawidłowo zamontowana i zestrojona antena montażowa wymiata większość wypasionych magnesówek.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 01 Gru 2010 08:19   

Powrót do góry

megane1,9dti
Poziom 6
Poziom 6

Post#6 Post autora tematu 01 Gru 2010 09:24   

powiem tak nie mam możliwości zrobienia dziury w dachu bo to nie jest mój samochód także antena montowana na stałe odpada no chyba że na tylniej klapie, ale czytałem że antena najlepiej jak jest w najwyższym punkcie i na środku samochodu, a zastanawiałem się nad anteną na stałe presidenta alaska lecz tak jak mówie musiałbym ją montować na tylniej klapie, czy to będzie lepsze rozwiązanie od presidenta ML 145 na magnesie???

Upominam ostatni raz, regulamin pkt 15. /Olek II/
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 01 Gru 2010 09:24   

Powrót do góry

Novile
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Eldorado

Post#7 01 Gru 2010 20:44   

Może zainteresuj się 'kombinacją antenową"(moja nazwa) czyli np. Siro Triflex- to antena która ma w sobie 3 anteny a wygląda jak normalna antena CarAudio FM. Ma trzy trzy przewody wyjściowe do CB,Do Car Radio,GSM. Jest ona montowana zamiast anteny oryginalnej auta. Drugą taką kombinacją jest Tajfun, też montowana w miejsce oryginalnej samochodowej ale jest to CB antena , z niej sygnał rozdzielasz przez spliter antenowy na CB i Car Radio.Trzecia "kombinacja' to zastosowanie anteny Sirio TwinCar, czyli podwójna antena zespolona z dwoma promiennikami, też w otwór fabrycznej. Nie musisz robić dziury bo dziurę już masz , wystarczy tylko odpowiednio ją wykorzystać. Bo, faktycznie jak napisał jeden z przedmówców antena montowana na stałe "wymiata" magnesówki. Wszystkie anteny, które opisałem znam a ich użytkownicy(prywatnie moi znajomi) są bardzo z nich zadowoleni.
Powrót do góry

megane1,9dti
Poziom 6
Poziom 6

Post#8 Post autora tematu 01 Gru 2010 22:12   

Poczytałem sobie trochę o tych kombinacjach co kolego piszesz i doszedłem do wniosku, że szkoda jest inwestować w taką antenę np. Siro Triflex. Szkoda inwestować, ponieważ zasięg tej anteny to max 7 km przy dobrych warunkach pogodowych, natomiast moja president ML-145 ściąga mi z 15 km, zaś nadawanie 10 km, a ja wymagam czegoś więcej :D
Powrót do góry

pietach
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Konradowo k. Wschowa - JO81DS

Post#9 02 Gru 2010 08:43   

Cytat:
...a ja wymagam czegoś więcej

To któraś z anten o długości 200cm ... np. Lemm 2001 Turbo ale jak nie masz mozliwości na wiercenie dziury to chyba tak długie anteny na magnesie to niebezpieczeństwo, że się odczepi.
Powrót do góry

SP5IT
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Beeftown

Post#10 02 Gru 2010 10:27   

Z dobrym zestawem antenowym i wzmacniaczami można spokojnie porozmawiać na 60-80km w AM między autem a stacją bazową. W SSB odległość się zwiększa jeszcze bardziej, nawet do 120-140km w linii prostej. W terenie nizinnym, w górach chłopaki robią jeszcze większe odległości jak są na górce.
Ale najpierw dobrze pracujące radio, potem długa, dobrze zamontowana antena a poprawiacz propagacji na samym końcu. Dobrej klasy wzmacniacz, nie jakiś szajs za 200zł z Allegro.
Michał
Powrót do góry

gregorio27
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Hecznarowice 49*53'24"N,19*11'22"E

Post#11 02 Gru 2010 12:04   

Cytat:
a anteny presidenta Ml 145 , missouri obie na magnesie
tylko nigdzie nie doczytałem czy zestrojone!
Cytat:
Dobrej klasy wzmacniacz, nie jakiś szajs za 200zł z Allegro.

Cytat:
Piratom radiowym mówimy stanowczo nie
Michale zaprzeczyłeś samemu sobie :cry: Jak kolega chce mieć super zasięgi to dobra antena selektywne radio i tego samego musi wymagać od innych użytkowników a jak chce jakieś +30 to do klubu KF po licencję i niech wyp... poza podstawowe 40. Swoją drogą nie mogę zrozumieć dlaczego alle i służby tępią U520 za "niezgodność z parametrami podstawowymi" a z drugiej strony prawie wszędzie bez problemu można zdobyć "dopał" i jedzie potem taki debilek w Tychach i sieje na Katowice i Kraków. Z mojego doświadczenia i Tirowców optymalny zasięg na 19 do jazdy to pomiędzy 8-15 km, bo wtedy pytając o ul. w mieście A odpowiadają nam z miasta A a nie z B a z "dopałem" C,D,E i czasem z włoch :D. Temat jako niezgodny z polskim prawem max 4W AM/FM, 12WSSB i nic nie wnoszący proponuję do kosza.
Powrót do góry

SP5IT
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Beeftown

Post#12 02 Gru 2010 12:52   

gregorio to jest forum do pomocy technicznej a nie szkółka niedzielna.
Jak chce wiedzieć, to wypadałoby przedstawić obie strony medalu a potem nich sobie sam wybierze.
Z dwojga złego wolę jak kupi dobry wzmacniacz, który nie spali mu modulacji niż ma chrypieć w eterze. :)
Michał
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 02 Gru 2010 12:52   

Powrót do góry

Olek II
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: gdzieś na podkarpaciu

Post#13 02 Gru 2010 15:03   

Na podstawie tego wypisu regulaminu, temat zamykam i przenoszę do kosza.

"Administratorzy oraz moderatorzy dokonają wszelkich starań, aby na forum nie było:
Jakichkolwiek materiałów niezgodnych z prawem, szkodliwych, zagrażających, molestujących, obraźliwych, wulgarnych, obscenicznych, profanujących, szerzących nienawiść, niedopuszczalnych pod względem rasowym, etnicznym lub innym, w tym, choć nie wyłącznie wszelkich materiałów zachęcających do postępowania stanowiącego przestępstwo, pociągającego za sobą odpowiedzialność karną, cywilną lub w inny sposób naruszającą jakiekolwiek obowiązujące prawo polskie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Jak zwiększyć zasięg CB-radia?
Strona 1 z 1