Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy 3W całkowicie darmowy.

Dj Joker 04 Gru 2010 23:29 12397 31
  • Wzmacniacz lampowy 3W całkowicie darmowy.
    Witam.
    Dziś pragnę przedstawić szanownym kolegom, budżetowy wzmacniacz który ostatnio poczyniłem, w ramach zabicia nudy, oraz nauki, przed poważniejszym wzmacniaczem lampowym.
    Konstrukcja stara bo z 1961r...niemniej jednak udana.

Przedstawiam schemat:

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Transformator sieciowy to: TS40/23/666
    Transformator głośnikowy to: TS2-10-666 zamieniony na: TW3-320

Lampa i kondensator elektrolityczny umiejscowione tak, by można było zbudować drugi kanał, jeśli znajdą się podzespoły, w przyszłości, póki co nie mam lampy i trafa głośnikowego. Potencjometr zamontowany na kawałku płaskownika w obudowie. Wzmacniacz nie posiada typowego chassis, z metalu, tylko z drewna. Pokrywa górna od spodu jest wyłożona sreberkiem, i estrofolem, sreberko jest podłączone do masy.Kondensator został uformowany, tak by wytrzymał bez problemu napięcie zasilania.
    Układ został pozbawiony USZ, ponieważ bardziej lubię taki dźwięk, niestety przez to zwiększył się trochę przydźwięk sieciowy, jednak przy normalnym używaniu, mało słyszalny.

Mostek selenowy prostuje napięcie anodowe, posiada też filtr RC, dwa rezystory po 5W. Dziś USZ zostało dołączone z racji takiej, że jednak denerwuje mnie ten przydźwięk, teraz jest mniejszy :) Właściwie prawie go brak.

Obudowa zabejcowana na mahoniowy kolor, i polakierowana:

Wzmacniacz powstał, z chęci wsłuchania się w dźwięk lampy.
    Szykuję już większą konstrukcję na lampie EL34, a to to raczej taki wstęp...w dział lamp :)

Całkowity koszt budowy wzmacniacza nie przekroczył 0zł :) Wszystkie elementy znalazłem w "szufladzie"
    Chciałem, też zobaczyć czy naprawdę te 2W potrafi tak ładnie grać.

Jestem zadowolony z uzyskanego efektu.

Wzmacniacz jest pewnego rodzaju eksperymentem, który uważam za udany, a wzmacniacz mnie zachwycił...pod względem mocy, dzięki czemu został tutaj zaprezentowany.
    Wieczory teraz długie, teraz będę więcej budować :)

Fajne!
  • #2 04 Gru 2010 23:54
    PZ IX
    Poziom 32  

Mi się podoba, przede wszystkim prosty schemat jak widać spełnia swoje zadanie doskonale. Wizualnie też okej, ale ta gałka i otwór obok niej rażą, odsłonięte transformatory tez trochę moim zdaniem nieciekawie wyglądają.
    Jak dla mnie 4-/5.

• #3 04 Gru 2010 23:56
    Dj Joker
    Poziom 26  

Mi tam się ta gałka podoba...może i zmienię...zastanowię się, otworek jest specjalnie przygotowany na przyszłe czasy gdy może będzie drugi kanał :)

• #4 05 Gru 2010 11:50
    ElectroTom
    Poziom 24  

Z tego urządzenia gałka podoba mi się najbardziej. Prostownika selenowego chyba nie użyłeś? Fajnie, że odkopałeś starą, prostą konstrukcję.
    Pozdrawiam.

• #5 05 Gru 2010 12:26
    Johny B.
    Poziom 16  

Konstrukcja jak najbardziej udana, wystarczy trochę gratów w szufladzie i chęci a efekt niesamowity. A satysfakcja tym bardziej ponieważ za free. 5/5
    Czekamy na większą konstrukcje na EL34.

• #6 05 Gru 2010 12:41
    123104
    Poziom 10  

Błąd na schemacie - dioda odwrotnie podłączona.

• #7 05 Gru 2010 13:01
    Dj Joker
    Poziom 26  

Diody nie ma, zamiast niej jest mostek selenowy, trochę się grzeje, ale pewnie już trochę za stary jest...

• #8 05 Gru 2010 13:44
    R4f4l
    Poziom 11  

Konstrukcja bardzo ładna jak na wykonaną za 0 zł. Ta gałka pasuje tam jak pięść do oka. Wymień ją np. na czarną.
    pozdrawiam

• #9 05 Gru 2010 15:17
    123104
    Poziom 10  

Nieważne dioda czy prostownik selenowy, na schemacie jest błąd. Jeśli ktoś zmontuje układ dokładnie według tego schematu, to będzie piękny wybuch (elektrolit 50 µF).

• #10 05 Gru 2010 15:55
    Dj Joker
    Poziom 26  

Faktycznie, tak więc uprzedzamy o tym, na schemacie jest błąd. Niemniej jednak, jest on tak oczywisty, że nie trzeba go tłumaczyć, uważam. Ja zauważyłem go odruchowo, i dlatego jest mostek selenowy. Schemat nie jest mojej produkcji, jest ogólnie dostępny w takiej formie.

• #11 05 Gru 2010 17:13
    witek567
    Poziom 17  

Przede wszystkim estetycznie! Lecz kolor mi się nie podoba(ale to jest tylko moje zdanie), jak za 0 zł to nieźle. Przynajmniej zabiłeś nude:)

• #12 05 Gru 2010 18:55
    Dj Joker
    Poziom 26  

Gałka została zmieniona na taką:

Czarnej niestety pasującej nie mam. Zakup nie wchodzi w rachubę :) Ten wzmacniacz ma być za darmo, i niedługo powstanie drugi kanał, właśnie pozyskałem odpowiedni transformator głośnikowy :)

• #13 05 Gru 2010 20:30
    628467
    Usunięty  
  • #14 05 Gru 2010 20:37
    Dj Joker
    Poziom 26  

Przykro mi że jest w takim lekkim przyciemnieniu, a nie całkowitym, niestety jednak w całkowitym zaciemnieniu widać tylko dwa pomarańczowe punkciki, tak to widać co tak świeci :)

Na życzenie kolegi:

• #15 06 Gru 2010 11:43
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Bardzo ciekawa konstrukcja. Miałeś jakieś problemy ze wzbudzaniem się, przydźwiękiem itp?
    Sam zbuduję coś podobnego w święta, żeby jakoś zabić nudę, tylko się zastanawiam, czy słuchawkowiec OTL na PCL86 czy gitarowca Fendera z 1952 na 6V6...
    No i witam Kolegę w świecie Lamp ;)

P.S
    Kiedy robimy wzmacniacz stereo 6xEL34? ;)

• #16 06 Gru 2010 16:17
    Dj Joker
    Poziom 26  

Nie miałem problemów z wzbudzaniem się, miałem za to duży przydźwięk sieciowy, gdyż ominąłem USZ, jednak po dłuższym słuchaniu włączyłem je.
    PCL86 To lampa z przeznaczeniem telewizyjnym, mniemam iż lepiej jest poszukać odpowiedniej lampy, poza tym będzie problem z żarzeniem.

Przyszły wzmacniacz będzie na EL34, nie wiem jeszcze jednak jakiej mocy, i ile tych lamp będzie.

Również Witam.

• #17 06 Gru 2010 18:11
    Quentin94
    Poziom 9  

Wszystko pięknie, ładnie, ale po co wystaje trafo?
    I tak 5/5, bo kocham lampy ;).

• #18 06 Gru 2010 21:37
    woda400
    Poziom 11  

Konstrukcja udana, bo jeżeli jesteś z niej zadowolony to fajnie. Ja też bardziej wolę lampy ale nie dyskryminuje tranzystorów. Bardzo popieram budowanie takich wzmacniaczy lampowych bo przez nie lampy nie odchodzą w zapomnienie
    Pozdrawiam woda400!

• #19 07 Gru 2010 16:09
    Dj Joker
    Poziom 26  

Dziekuję, za pozytywne komentarze, co do wystających traf, to tak jak to robi się większość lampowych wzmacniaczy, trafa powinny być na chassis, tutaj funkcję chassis pelni sklejka. Nie są zabudowane ze względu, na brak materiału, a celem wzmacniacza miało być to by był całkowicie darmowy.

• #20 07 Gru 2010 21:40
    aftys6
    Poziom 19  

Myślę że powodem przydźwięku raczej nie był brak USZ ale lecz kondensatory filtrujące.
    Widzę że te które zastosowałeś mają już sporo ponad ćwierć wieku.
    Poszukaj po starych zasilaczach impulsowych, może uda Ci się wyszabrować jakiś np 200uF na 300V, zastosujesz takie zamiast widocznych na projekcie i problem przydźwięku powinien zniknąć.

• #21 07 Gru 2010 21:48
    MikuśEmo
    Poziom 16  

Myślę, że akurat stare zasilacze impulsowe są najgorszymi urządzeniami do pozyskania elektrolitów.

• #22 08 Gru 2010 00:07
    Dj Joker
    Poziom 26  

Te zasilacze impulsowe które mam, posiadają największe napięcie 200V, na kondensatorach, poza tym, w tym wzmacniaczu tylko mostek selenowy i trafa są używane, reszta nigdy nie była lutowana.

• #23 08 Gru 2010 13:09
    Mark II
    Poziom 19  

MikuśEmo napisał:
    Bardzo ciekawa konstrukcja.

Niestety nie. Tego typu wzmacniacze to najprostsza konstrukcja, stosowana przed kilkoma dekadami w urządzeniach, które dzisiaj nazywamy budżetowymi. Można było je spotkać w popularnych telewizorach, radiach, gramofonach "Bamibno" i wielu ich mutacjach.
    Przeznaczone były do współpracy z normalnopasmowym głośnikiem o mocy rzędu 2W. Stąd niewielkie transformatory z bardzo prostym sekcjonowaniem, albo i bez, o pasmie ok. 100Hz do maks. 10kHz

• #24 08 Gru 2010 14:58
    Dj Joker
    Poziom 26  

Jak mniemam, dźwięk, to nie tylko konstrukcja...Tak więc dźwięk może być gorszy, ale konstrukcja udana.
    Jeśli wzmacniacz doczeka sie drugiego kanału, to obiecuję zmierze mu pasmo :) i dokonam wszelkich pomiarów. Zobaczymy wtedy czy teza kolegi się potwierdzi :) To nie jest wzmacniacz dla konesera, to jest wzmacniacz, który powstał z chęci sprawdzenia się, w kwestiach lampowych, jednocześnie jest początkiem mych dokonań w tej dziedzinie elektroniki, i pragnę to podkreślić.

• #25 08 Gru 2010 15:25
    Mark II
    Poziom 19  

Walory poznawcze takiego wzmacniacza i doświadczenie zebrane podczas montażu maja niezaprzeczalnie dużą wartość.
    Ustosunkowałem się do stwierdzenia zawartego w cytacie.
    Podkreślam, układ jako taki jest wzmacniaczem o elementarnej architekturze, ze wszystkimi jego wadami. Wąskim gardłem jest szczególnie zastosowany tutaj transformator wyjściowy. Nawet po zamknięciu pętli USZ nie ma co oczekiwać dobrego pasma mocy, szybko pojawią się spore zniekształcenia. Dobre efekty może przynieść zastosowanie starszego głośnika o dobrej efektywności, coś w rodzaju starego tonsilowskiego GD13-18.

• #26 09 Gru 2010 22:33
    Dj Joker
    Poziom 26  

Posiadam kolumnę, właśnie dość sporej efektywności, dlatego on jest do niej idealny Jestem świadom tego co kolega pisze, a wszystkie głosniki które posiadam, nie są raczej przecietnej efektywności, jak inwestować pieniądze, to w coś dobrego Podkreślam, celem zbudowania tego wzmacniacza nie było, słuchanie muzyki na poziomie bardzo dobrym, a zapoczątkowanie nauki o wzmacniaczach lampowych :)

Dzisiaj, dostałem trafo głośnikowe TW3-320, postanowiłem, zamontować je do wzmacniacza, i wydaje mi się, że dźwięk trochę się poprawił, chyba pasmo poszło w górę, lepsze wysokie, choć to może autosugestia, za to ten 1W więcej się przydał :)

• #27 22 Gru 2010 12:58
    jackie01
    Poziom 12  

Mark II napisał:

Przeznaczone były do współpracy z normalnopasmowym głośnikiem o mocy rzędu 2W. Stąd niewielkie transformatory z bardzo prostym sekcjonowaniem, albo i bez, o pasmie ok. 100Hz do maks. 10kHz

Z tym muszę się nie zgodzić. Nie zawężał bym aż tak pasma przenoszenia tych wzmacniaczy. Te proste trafa produkcji krajowej spokojnie radzą sobie z pasmem 80-15000Hz.

• #28 31 Gru 2010 21:44
    esperoaranos
    Poziom 14  

Jeżeli chciałbym sobie taki zrobić, jednak szuflada jest pusta, to ile kosztowały by mnie podzespoły dla jednego kanału? (całość, wszystko) ? :)

• #29 31 Gru 2010 22:24
    Dj Joker
    Poziom 26  

Do 100zł spokojnie. Myśle że 60-80 to zależy od tego skąd te części.

• #30 02 Sty 2011 11:08
    krzem3
    Poziom 17  

Witam.
    Moim zdaniem kondensator 20T powinien być dołączony od strony ślizgacza
    potencjometru do siatki, również do siatki dołączony powinien być rezystor 1M
    połączony z masą, który w jakimś stopniu zabezpiecza układ wejściowy w razie usterki potencjometru.
    Niepokoi mnie wartość potencjometru na schemacie 2,2K, przeważnie stosowano od 220K w górę. Jaki potencjometr zastosowałeś?
    Przy dalszej rozbudowie wzmacniacza,radzę zamienić prostownik selenowy
    na krzemowy,zasilacz będzie pracował bardziej stabilnie, kwestia kilku złotych.
    Ja również dawno temu zaczynałem od takich konstrukcji. Przycisnę +

Pozdrawiam
    krzem3

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME