Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Program "LM317 Kalkulator"

zatra_up 05 Gru 2010 16:32
  • Program "LM317 Kalkulator"

Witam. Przez wakacje napisałem mały program dla potrzeb własnych - teraz go prezentuje (może komuś się przyda :) ). Aplikacja służy do szacowania wartości rezystorów dzielnika napięcia oraz napięcia wyjściowego dla układu LM317.
    Jakby ktoś chciał kod źródłowy to mogę udostępnić na PW.

Dzięki aplikacji błyskawicznie policzymy:
    1. Napięcie wyjściowe - Uout
    Uout = 1.25 * (1+R2/R1)
    2. Rezystancje rezystora współtworzącego dzielnik napięcia (względnie R2)
    R2=(Uout/1.25-1)*R1

W programie dodatkowo znajdziemy schemat ideowy oraz oznaczenia wyprowadzeń układu dla rożnych typów obudowy
    (TO-220, TO-252, TO-263, TO-223,TO-39, TO-3)

Download:

Link

Program jest darmowy (freeware)

• #2 05 Gru 2010 17:06
    pudzianowski
    Poziom 28  

Na jakiej licencji dostępny jest ten program?

• #3 05 Gru 2010 17:33
    zatra_up
    Poziom 9  

Freeware (dopisałem w wyżej)

• #4 05 Gru 2010 18:50
    mosfet
    Poziom 25  

Program mógłby szukać rezystorów po szeregach. Jak masz czas i ambicję rozwijać ten projekt, to byłaby to super funkcja.

• #5 05 Gru 2010 19:23
    flodins
    Poziom 11  

na schemacie większy kondensator powinien być przed stabilizatorem a mniejszy za

• #6 05 Gru 2010 19:43
    slawek55
    Poziom 23  

Podając napięcie 3.3V lub 3V wyświetla błąd, ze napięcie Uout nie może być większe od 30V.
    Dla 2,5V jest to samo. Coś nie tak.

• #7 05 Gru 2010 19:58
    krzysiek_p
    Poziom 13  

slawek55, spróbuj wpisać z kropką (.) zamiast przecinka (,). Może masz ustawienia regionalne zmienione albo coś.

• #8 05 Gru 2010 19:59
    Szymon Tarnowski
    Poziom 27  

Osobiste moje zdanie to:
    1. ten program to kicha, na kartce obliczenie rezystora zajmuje mniej niż odpalenie programu
    2. rezystora R1 nie powinno się zmieniać, zaleca wartość to 240R, kiedyś osobiście próbowałem używać innej, skończyło się problemami ze stabilnością
    3. wzór jest błędny, bo nie uwzględnia Iadj, które dla hipotetycznych wartości rezystancji może mieć wpływ na końcowy wynik
    4. Program nie przyjmuje wartości ułamkowych, nie przyjmuj przedrostków SI
    5. program nie ostrzega lub błędnie ostrzega przed złymi wartościami wprowadzonym przez użytkownika
    Generalni porażka od strony informatycznej i kaszana od strony elektronicznej.

• #9 05 Gru 2010 20:01
    cukras
    Poziom 17  

Witam, zazwyczaj w takich programikach brakuje mi obliczania wartości w każdą stronę tzn. wpisanie wartości w obojętnienie, w które pole wartość to powinno od razu obliczyć wartości w pozostałych polach lub po naciśnięciu OBLICZ. Taka moja sugestia.

pzdr

• #10 05 Gru 2010 20:23
    patryk-84a
    Poziom 28  

Po wpisaniu pełnego napięcia niby ok, ale gdy chcemy obiczyć dla napięcia z dokładnością np 0,5V to program nie działa. Próbowałem z przecinkiem jak i kropką.

Dodano po 11 [minuty]:

Na necie jest lepszy programik, może nie liczy po wartościach rezystancji, ale podaje przynajmniej wartości rezystancji z szeregu a resztę rezystancji podaje na potencjometr. No i można wpisywać wartości napięcia po przecinku.

Dodano po 2 [minuty]:

no i są różnice w wartości rezystora R2. Np dla 6V tam wychodzi R2=894,53R a u Ciebie 912R.

• #11 05 Gru 2010 20:47
    Ficu
    Poziom 31  

U mnie ten sam błąd, nie mogę podać 3,3V i nadal szukam wartości elementów aby uzyskać 3,3V przy max 200mA.

Dodatkowo norton coś krzyczy:

• #12 05 Gru 2010 20:51
    Maticool
    Poziom 19  

Może trochę offtop, ale ostatnio w DIY-konstrukcje pojawiło się trochę softu. A czy program można nazwać "konstrukcją"? Chyba przydałoby się nowe podforum, tak jak wydzielone zostało audio...

• #13 05 Gru 2010 20:52
    sr20ve
    Poziom 8  

powiem tak dobrze że znalazł się ktoś co coś chce robić, jednak myślę że powielanie różnych innych aplikacji jest bez sensu, mamy w sieci tyle symulatorów, niektórych nawet nie musimy sciągać aby coś obliczyć. Pozatym jak już koledzy zauważyli w aplikacji jest błąd.

polecam wrzucić do wujka GooGle hasło lm317 kalkulator wynik: http://www.google.pl/search?hl=pl&client=fire...=X&ei=5-v7TLGDJtSy8QOW05jPCw&ved=0CIEBENUCKAQ

pozatym dla r1 =3 ohmy u wy mamy coś ponad 80v panie zatra proszę wycisnąć z lm'a np 40

• #14 05 Gru 2010 21:05
    Dragas
    Poziom 26  

Proponuję w kolejnych wersjach poprawić dokładność wyników, oraz zablokować maksymalizowanie okna.

• #15 05 Gru 2010 21:07
    zatra_up
    Poziom 9  

Witam ponownie.
    Poprawiłem błąd z przecinkiem. Krótko mówiąc pomyliłem typy danych .Link ten sam co wyżej .
    Norton krzyczy profilaktycznie :)

Dzięki za wykrycie błędu.

Pozdrawiam, Roman

• #16 05 Gru 2010 21:08
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 37  

Nie znam się na programowaniu, ale mam wrażenie, ze niedługo na wszystko będą napisane programy i symulatory (na prawo ohma też).
    Tu trzeba obliczyć wartości dwóch rezystorów z prostych wzorów!!! Nie dajmy się zwariować ... Niedługo bez peceta nie można będzie się wy**ać
    Autor pisał ten bezużyteczny program całe wakacje i jeszcze sie tym chwali...Zgroza.

• #17 05 Gru 2010 21:14
    zatra_up
    Poziom 9  

nie cale wakacje tylko 20 min !!!! jak takie coś można pisać całe wakacje .
    (Delphi)

Usuńcie ten temat bo mi wstyd :( !! Napisze coś lepszego to wrzucę (jak pozwolicie) .

• #18 05 Gru 2010 21:56
    seruś15
    Poziom 9  

Przecież to są jaja. Proszę spojrzeć:

program nawet nie reaguje na za wysokie napięcie Uwy, oraz na absurd jakim jest ujemna rezystancja

• #19 05 Gru 2010 22:42
    Top Gun
    Poziom 20  

Koledzy - ktoś zwyczajnie chciał popraktykować i napisał sobie program - nie ważne do czego, ale grunt, że dzięki niemu mógł sobie rozwijać naukę programowania i być może czegoś jeszcze. Dobrze, że jest wykrywanie błędów - w każdym programie są i należy je poprawiać. Ale nie róbmy jaj i nie osądzajmy i nie oskarżajmy kolegi tylko z pokorą uszanujmy jego i jego pracę - każdy z nas lepiej się będzie czuł jak będzie szanował wszystko i wszystkich :) A tak spowodowaliście poczucie winy u kogoś i wstydu dzięki czemu ten kolega nawet jak zrobi coś naprawdę wartościowego to już z nami nie będzie się chciał podzielić bo teraz został tak zaatakowany. Pozdrawiam.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty