Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 08 Dec 2010 20:04
  marcinmmz
  Level 6  
  Helpful post? (-1)
  Witam,

  Interesuje mnie koszt i czas wykonania instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym. Nie znam się na tym za bardzo ale postaram się przedstawić to jak najdokładniej. nie jestem elektrykiem chcę zlecić tą pracę i szukam opinii na ten temat

  Budynek 13x12 m parter + poddasze, parter: 2 pokoje, salon, kuchnia, łazienka; poddasze: 3 pokoje, łazienka, pralnia, garderoba.
  Jak się powinno wykonać prawidłową instalację ? Chcę tak:
  Każdy pokój oddzielny obwód gniazd i oświetlenia; łazienka 2 obwody gniazd i 1 oświetlenia; kuchnia 3-4 obwody gniazd(oddzielnie piekarnik, zmywarka) i 1 obwód oświetlenia; korytarz i schody oddzielny obwód, wyłączniki schodowe i krzyżowe; w salonie 2 żyrandole włączane wyłącznikami schodowymi podwójnymi; oddzielne obwody gniazd zewnętrznych, domofonu, siłowników bramy, halogenów zewnętrznych; 2 gniazda siłowe zewnętrzne; w domu mają być 2 rozdzielnice parter i poddasze 3x12 i 2x12, rcd trójfazowy na kondygnacje, ogólnie parter + poddasze ok 40 "esów"; 6 gniazd rtv + 3 Rtv sat + sat; 6 gniazd tel i 6 komputerowych; wykonanie instalacji do wideodomofonu;

  jest ktoś kto dotrwał do końca :) i powie mi czy mniej więcej tak się to powinno teraz robić ? to jest ogólny zarys jak ja to widzę

  czy jeden "punkt" wyłącznik krzyżowy (3 miejsca załączenia to ta sama cena co 3x 1 punkt zwykły ?
  jak liczone są oddzielne obwody np. kuchni ? bo nie sądzę, że ktoś prowadzi 20m przewodu i liczy to tak sam jak zwykły :)

  Pozdrawiam,
  Marcin
 • #2 08 Dec 2010 20:19
  cmepro
  Level 14  
  Helpful post? (0)
  RCD trójfazowy na kondygnacje, to chyba nienajlepszy pomysł. Zakładając że będą pod nią same gniazda to w wypadku zadziałania pozbawiasz się prądu w gniazdach na całej kondygnacji. Może lepiej dać jedną na łazienkę a drugą na resztę gniazd i na poddaszu tak samo.
  Co do cen, u nas bierzemy 120zł./pkt i jest już wliczone wszystko.
 • #3 08 Dec 2010 20:32
  79Jarek
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Witam.
  Mniej więcej tak może być.
  Można zastosować więcej niż jeden RCD, aby uniknąć wyłączenia całej kondygnacji.
  Co do obwodów oświetleniowych to na jednym można zrobić więcej niż jedno pomieszczenie. Można też rozważyć wykorzystanie przekaźników bistabilnych w przypadku potrzeby załączania oświetlenia z kilku miejsc. Warto też kable antenowe, komputerowe sprowadzić do jednego miejsca doprowadzając tam też zasilanie.
 • #4 08 Dec 2010 22:27
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Helpful post? (+2)
  Dom 120m, praca jednoosobowa, czas realizacji ok. 1,5-2 tygodnie w zależności od stopnia skomplikowania.

  Dla przykładu, ostatnio poskładana instalacja, dom 115m, rozdzielnica 3x20 modułów + pomocnicza 1x12 w garażu:

  wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
 • #5 09 Dec 2010 13:21
  adambo
  Level 9  
  Helpful post? (0)
  Witam
  Jak koledzy już zauważyli należy "rozbić" obwody na większą ilość wyłączników RCD (np. po jednym 1- fazowym na łazienkę, pokój, kuchnia- piec lub płyta grzewcza 3-f osobne RCD 3-f) należałoby także założyć ochronnik klasy B+C przy głównym wyłączniku zasilania, jeśli kolega będzie korzystał z komputera można także dołożyć w obwód gniazd ochronnik klasy D. Co do wykonania to sprawny elektryk powinien "uwinąć si w 1 - 1,5 tygodnia, a cena ...hhhhy.... różnie za czysty pkt. bez materiału od 20-40 zł z materiałem jak post wyżej.
 • #6 18 Dec 2010 18:49
  marcinmmz
  Level 6  
  Topic author Helpful post? (+1)
  120 zł z pkt. wydaje mi się trochę drogo. Planuję ok 120 "pkt.", więc za taki domek wyszłoby ponad 14 tys. :) trochę za drogo...

  aha i wciąż nurtuje mnie liczenie wyłączników schodowych, krzyżowych, lampek podświetlających np. schody(6 w szeregu co 2 stopnie schodów) jak to się liczy ?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Miwhoo wrote:
  Dom 120m, praca jednoosobowa, czas realizacji ok. 1,5-2 tygodnie w zależności od stopnia skomplikowania.

  Dla przykładu, ostatnio poskładana instalacja, dom 115m, rozdzielnica 3x20 modułów + pomocnicza 1x12 w garażu:

  wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym


  Czy to był dom jednokondygnacyjny ? bo myślałem, że rozdzielnie daje się na w miarę możliwości na każdej kondygnacji ?
 • #7 19 Dec 2010 15:16
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Helpful post? (0)
  Parter + poddasze użytkowe, nie było innej fizycznej możliwości, na projekcie też jest jedna rozdzielnica. Obwody dobrane tak, że na każdej kondygnacji wykorzystane są 3 fazy, brak jednej nie powoduje ciemności i utraty zasilania gniazd.
  Search 4 million + Products
Browse Products