Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
Autor
Wiadomość
marcinmmz
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 08 Gru 2010 21:04   

Witam,

Interesuje mnie koszt i czas wykonania instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym. Nie znam się na tym za bardzo ale postaram się przedstawić to jak najdokładniej. nie jestem elektrykiem chcę zlecić tą pracę i szukam opinii na ten temat

Budynek 13x12 m parter + poddasze, parter: 2 pokoje, salon, kuchnia, łazienka; poddasze: 3 pokoje, łazienka, pralnia, garderoba.
Jak się powinno wykonać prawidłową instalację ? Chcę tak:
Każdy pokój oddzielny obwód gniazd i oświetlenia; łazienka 2 obwody gniazd i 1 oświetlenia; kuchnia 3-4 obwody gniazd(oddzielnie piekarnik, zmywarka) i 1 obwód oświetlenia; korytarz i schody oddzielny obwód, wyłączniki schodowe i krzyżowe; w salonie 2 żyrandole włączane wyłącznikami schodowymi podwójnymi; oddzielne obwody gniazd zewnętrznych, domofonu, siłowników bramy, halogenów zewnętrznych; 2 gniazda siłowe zewnętrzne; w domu mają być 2 rozdzielnice parter i poddasze 3x12 i 2x12, rcd trójfazowy na kondygnacje, ogólnie parter + poddasze ok 40 "esów"; 6 gniazd rtv + 3 Rtv sat + sat; 6 gniazd tel i 6 komputerowych; wykonanie instalacji do wideodomofonu;

jest ktoś kto dotrwał do końca :) i powie mi czy mniej więcej tak się to powinno teraz robić ? to jest ogólny zarys jak ja to widzę

czy jeden "punkt" wyłącznik krzyżowy (3 miejsca załączenia to ta sama cena co 3x 1 punkt zwykły ?
jak liczone są oddzielne obwody np. kuchni ? bo nie sądzę, że ktoś prowadzi 20m przewodu i liczy to tak sam jak zwykły :)

Pozdrawiam,
Marcin
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Gru 2010 21:04   

Powrót do góry

cmepro
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Łódź

Post#2 08 Gru 2010 21:19   

Re: wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

RCD trójfazowy na kondygnacje, to chyba nienajlepszy pomysł. Zakładając że będą pod nią same gniazda to w wypadku zadziałania pozbawiasz się prądu w gniazdach na całej kondygnacji. Może lepiej dać jedną na łazienkę a drugą na resztę gniazd i na poddaszu tak samo.
Co do cen, u nas bierzemy 120zł./pkt i jest już wliczone wszystko.
Powrót do góry

79Jarek
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: okolice KOŁA

Post#3 08 Gru 2010 21:32   

Witam.
Mniej więcej tak może być.
Można zastosować więcej niż jeden RCD, aby uniknąć wyłączenia całej kondygnacji.
Co do obwodów oświetleniowych to na jednym można zrobić więcej niż jedno pomieszczenie. Można też rozważyć wykorzystanie przekaźników bistabilnych w przypadku potrzeby załączania oświetlenia z kilku miejsc. Warto też kable antenowe, komputerowe sprowadzić do jednego miejsca doprowadzając tam też zasilanie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Gru 2010 21:32   

Powrót do góry

Miwhoo
Specjalista - Instalacje Elektryczne

Miasto: Leśniewo k. Pucka

Post#4 08 Gru 2010 23:27   

Dom 120m, praca jednoosobowa, czas realizacji ok. 1,5-2 tygodnie w zależności od stopnia skomplikowania.

Dla przykładu, ostatnio poskładana instalacja, dom 115m, rozdzielnica 3x20 modułów + pomocnicza 1x12 w garażu:

Powrót do góry

adambo
Poziom 7
Poziom 7

Post#5 09 Gru 2010 14:21   

Witam
Jak koledzy już zauważyli należy "rozbić" obwody na większą ilość wyłączników RCD (np. po jednym 1- fazowym na łazienkę, pokój, kuchnia- piec lub płyta grzewcza 3-f osobne RCD 3-f) należałoby także założyć ochronnik klasy B+C przy głównym wyłączniku zasilania, jeśli kolega będzie korzystał z komputera można także dołożyć w obwód gniazd ochronnik klasy D. Co do wykonania to sprawny elektryk powinien "uwinąć si w 1 - 1,5 tygodnia, a cena ...hhhhy.... różnie za czysty pkt. bez materiału od 20-40 zł z materiałem jak post wyżej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Gru 2010 14:21   

Powrót do góry

marcinmmz
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 18 Gru 2010 19:49   

120 zł z pkt. wydaje mi się trochę drogo. Planuję ok 120 "pkt.", więc za taki domek wyszłoby ponad 14 tys. :) trochę za drogo...

aha i wciąż nurtuje mnie liczenie wyłączników schodowych, krzyżowych, lampek podświetlających np. schody(6 w szeregu co 2 stopnie schodów) jak to się liczy ?

Dodano po 1 [minuty]:

Miwhoo napisał:
Dom 120m, praca jednoosobowa, czas realizacji ok. 1,5-2 tygodnie w zależności od stopnia skomplikowania.

Dla przykładu, ostatnio poskładana instalacja, dom 115m, rozdzielnica 3x20 modułów + pomocnicza 1x12 w garażu:

Czy to był dom jednokondygnacyjny ? bo myślałem, że rozdzielnie daje się na w miarę możliwości na każdej kondygnacji ?
Powrót do góry

Miwhoo

Miasto: Leśniewo k. Pucka

Post#7 19 Gru 2010 16:16   

Parter + poddasze użytkowe, nie było innej fizycznej możliwości, na projekcie też jest jedna rozdzielnica. Obwody dobrane tak, że na każdej kondygnacji wykorzystane są 3 fazy, brak jednej nie powoduje ciemności i utraty zasilania gniazd.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> wykonanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym
Strona 1 z 1