X

Halogeny 12V - ułożenie kabli pod sufitem podwieszanym?

12 Dec 2010 19:35 RAradon100
  • #1 12 Dec 2010 19:35
    radon100
    Level 7  
    Helpful post? (-1)
    Witam!
    Rozpocząłem remont i mam "puszczone" kable (do halogenów 12v) pod sufitem podwieszanym według schematu poniżej. Mam kilka pytań:

1) Czy rozmieszczenie kabli nie jest błędne - nie powinny być kable ułożone od transformatora do każdego halogenu osobno? A ja zrobiłem "od do" ???
    Jeśli błędne, to nie bardzo mogę to poprawić (kabel idzie pod wełną mineralną) - chyba nie dam rady przeciągnąć na nowo???
    2) Przekrój kabla "ujdzie" (3x1,5mm, halogeny: 4 szt po 20W, żarówki G4)?
    3) Kabel nie jest za długi (w intrukcji transformatora czytam, że przewód nie powinien przekraczać 2 metrów) ?
    4) czy transformator może być ułożony między wełną mineralną, co z wentylacją trafa?

Bardzo Was proszę o pomoc!!!! Z góry dziękuję!!!!
  • Helpful post
    #2 12 Dec 2010 19:57
    Enpro
    Level 21  
    Helpful post? (0)
    Może tak być, tylko tam gdzie żarówki to lepiej żeby nie było wełny bo się będzie topić wełna, przy długim świeceniu aż się zrobi szkliwo .
  • #3 12 Dec 2010 20:05
    radon100
    Level 7  
    Topic author Helpful post? (0)
    Enpro wrote:
    Może tak być, tylko tam gdzie żarówki to lepiej żeby nie było wełny bo się będzie topić wełna, przy długim świeceniu aż się zrobi szkliwo .

Mam jeszcze pytanko? Halogeny powinny równo świecić? czy lepiej byłoby gdybym od transformatora do halogenów ułożył przewody?

PS. halogeny będą na żarówkę G4 , a żarówka ta będzie umieszczona w miniaturowym szklanym "kloszu" (ok. 8cm), więc chyba nie będą się grzały???
  • #4 12 Dec 2010 20:05
    1545561
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Sprawdź czy po podaniu napięcia do żarówek nie będzie tak, że im dalej od transformatora tym żarówka słabiej świeci. Jeśli tak się dzieje to należało by to poprawić.
  • Helpful post
    #5 12 Dec 2010 20:07
    kkas12
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Helpful post? (0)
    Witam!

Proponuję ostatnią oprawę połączyć również z transformatorem (pętla). Unikniesz wtedy efektu różnicy w jasności pomiędzy pierwszą i ostatnią oprawą.
    Jest to efektem spadku napięcia.

Transformator opatulony wełną mineralną to nie jest dobry pomysł.
  • #6 12 Dec 2010 20:35
    radon100
    Level 7  
    kkas12 wrote:
    Witam!

Proponuję ostatnią oprawę połączyć również z transformatorem (pętla). Unikniesz wtedy efektu różnicy w jasności pomiędzy pierwszą i ostatnią oprawą.
    Jest to efektem spadku napięcia.

Transformator opatulony wełną mineralną to nie jest dobry pomysł.

Tylko w jaki sposób mam teraz przełożyć kabel? :( gdyby nie było nad płytą wełny, to jakoś bym sobie poradził, a tak to... raczej marne szanse... chyba, że masz jakiś pomysł?
  • #7 12 Dec 2010 20:42
    kkas12
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Helpful post? (0)
    Witam!

No nie przesadzaj.
    Toż to tylko 3 metry pomiedzy trafo a ostatnią oprawą.
  • Helpful post
    #8 12 Dec 2010 20:43
    remik_l
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    radon100 wrote:

Tylko w jaki sposób mam teraz przełożyć kabel? :( gdyby nie było nad płytą wełny, to jakoś bym sobie poradził, a tak to... raczej marne szanse... chyba, że masz jakiś pomysł?

Spróbuj wcisnąć między płytę a wełnę plastikową rurkę, potem wciągnij w nią przewód i na koniec wyciągnij rurkę.
  • #9 12 Dec 2010 20:50
    radon100
    Level 7  
    remik_l wrote:
    radon100 wrote:

Spróbuj wcisnąć między płytę a wełnę plastikową rurkę, potem wciągnij w nią przewód i na koniec wyciągnij rurkę.

Czyli źle są ułożone te przewody???? jeśli uda mi się wcisnąć tam przewód, to będzie wtedy wszystko OK? Dam radę zrobić tą pętlę? Są tylko trzy żyły - wystarczy do pętli?

Czy jednak próbować podłączyć halogeny wg schematu?
    Przekrój kabla jest w porządku?
  • #10 12 Dec 2010 21:05
    1545561
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Podłącz i sprawdź jak świecą żarówki. Jeśli świecą równo zostaw tak jak jest. Przekrój kabla może być.
  • #11 12 Dec 2010 21:15
    radon100
    Level 7  
    MyMind1024 wrote:
    Podłącz i sprawdź jak świecą żarówki. Jeśli świecą równo zostaw tak jak jest. Przekrój kabla może być.

Dzięki za radę!!! Mam jeszcze jedno pytanko: wiem, że halogeny łączy się równolegle, a czy mój schemat to przedstawia? Czy jest to szeregowe połączenie? Pytam, bo mylę te pojęcia... :)
  • Helpful post
    #12 12 Dec 2010 21:21
    1545561
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Na twoim schemacie żarówki podłączone są równolegle
  • #13 13 Dec 2010 22:37
    radon100
    Level 7  
    MyMind1024 wrote:
    Na twoim schemacie żarówki podłączone są równolegle

Halogeny podłączone wg powyższego schematu.

Wszystko w porządku. No może ostatnia żarówka świeci troszkę słabiej niż pierwsza, ale trzeba się przyjrzeć żeby to zauważyć...

Dzięki wszystkim za pomoc!!!!
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products