Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 12 Gru 2010 19:35
    radon100
    Poziom 7  

Witam!
    Rozpocząłem remont i mam "puszczone" kable (do halogenów 12v) pod sufitem podwieszanym według schematu poniżej. Mam kilka pytań:

1) Czy rozmieszczenie kabli nie jest błędne - nie powinny być kable ułożone od transformatora do każdego halogenu osobno? A ja zrobiłem "od do" ???
    Jeśli błędne, to nie bardzo mogę to poprawić (kabel idzie pod wełną mineralną) - chyba nie dam rady przeciągnąć na nowo???
    2) Przekrój kabla "ujdzie" (3x1,5mm, halogeny: 4 szt po 20W, żarówki G4)?
    3) Kabel nie jest za długi (w intrukcji transformatora czytam, że przewód nie powinien przekraczać 2 metrów) ?
    4) czy transformator może być ułożony między wełną mineralną, co z wentylacją trafa?

Bardzo Was proszę o pomoc!!!! Z góry dziękuję!!!!

• Pomocny post
    #2 12 Gru 2010 19:57
    Enpro
    Poziom 21  

Może tak być, tylko tam gdzie żarówki to lepiej żeby nie było wełny bo się będzie topić wełna, przy długim świeceniu aż się zrobi szkliwo .

• #3 12 Gru 2010 20:05
    radon100
    Poziom 7  

Enpro napisał:
    Może tak być, tylko tam gdzie żarówki to lepiej żeby nie było wełny bo się będzie topić wełna, przy długim świeceniu aż się zrobi szkliwo .

Mam jeszcze pytanko? Halogeny powinny równo świecić? czy lepiej byłoby gdybym od transformatora do halogenów ułożył przewody?

PS. halogeny będą na żarówkę G4 , a żarówka ta będzie umieszczona w miniaturowym szklanym "kloszu" (ok. 8cm), więc chyba nie będą się grzały???

• #4 12 Gru 2010 20:05
    1545561
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #5 12 Gru 2010 20:07
    kkas12
    Poziom 39  

Witam!

Proponuję ostatnią oprawę połączyć również z transformatorem (pętla). Unikniesz wtedy efektu różnicy w jasności pomiędzy pierwszą i ostatnią oprawą.
    Jest to efektem spadku napięcia.

Transformator opatulony wełną mineralną to nie jest dobry pomysł.

• #6 12 Gru 2010 20:35
    radon100
    Poziom 7  

kkas12 napisał:
    Witam!

Proponuję ostatnią oprawę połączyć również z transformatorem (pętla). Unikniesz wtedy efektu różnicy w jasności pomiędzy pierwszą i ostatnią oprawą.
    Jest to efektem spadku napięcia.

Transformator opatulony wełną mineralną to nie jest dobry pomysł.

Tylko w jaki sposób mam teraz przełożyć kabel? :( gdyby nie było nad płytą wełny, to jakoś bym sobie poradził, a tak to... raczej marne szanse... chyba, że masz jakiś pomysł?

• #7 12 Gru 2010 20:42
    kkas12
    Poziom 39  

Witam!

No nie przesadzaj.
    Toż to tylko 3 metry pomiedzy trafo a ostatnią oprawą.

• Pomocny post
    #8 12 Gru 2010 20:43
    remik_l
    Poziom 29  

radon100 napisał:

Tylko w jaki sposób mam teraz przełożyć kabel? :( gdyby nie było nad płytą wełny, to jakoś bym sobie poradził, a tak to... raczej marne szanse... chyba, że masz jakiś pomysł?

Spróbuj wcisnąć między płytę a wełnę plastikową rurkę, potem wciągnij w nią przewód i na koniec wyciągnij rurkę.

• #9 12 Gru 2010 20:50
    radon100
    Poziom 7  

remik_l napisał:
    radon100 napisał:

Spróbuj wcisnąć między płytę a wełnę plastikową rurkę, potem wciągnij w nią przewód i na koniec wyciągnij rurkę.

Czyli źle są ułożone te przewody???? jeśli uda mi się wcisnąć tam przewód, to będzie wtedy wszystko OK? Dam radę zrobić tą pętlę? Są tylko trzy żyły - wystarczy do pętli?

Czy jednak próbować podłączyć halogeny wg schematu?
    Przekrój kabla jest w porządku?

• #10 12 Gru 2010 21:05
    1545561
    Usunięty  
  • #11 12 Gru 2010 21:15
    radon100
    Poziom 7  

MyMind1024 napisał:
    Podłącz i sprawdź jak świecą żarówki. Jeśli świecą równo zostaw tak jak jest. Przekrój kabla może być.

Dzięki za radę!!! Mam jeszcze jedno pytanko: wiem, że halogeny łączy się równolegle, a czy mój schemat to przedstawia? Czy jest to szeregowe połączenie? Pytam, bo mylę te pojęcia... :)

• Pomocny post
    #12 12 Gru 2010 21:21
    1545561
    Usunięty  
  • #13 13 Gru 2010 22:37
    radon100
    Poziom 7  

MyMind1024 napisał:
    Na twoim schemacie żarówki podłączone są równolegle

Halogeny podłączone wg powyższego schematu.

Wszystko w porządku. No może ostatnia żarówka świeci troszkę słabiej niż pierwsza, ale trzeba się przyjrzeć żeby to zauważyć...

Dzięki wszystkim za pomoc!!!!

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty