Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Palnik do lutowania twardego

elektryku5 25 Gru 2010 18:09
  • #1 25 Gru 2010 18:09
    elektryku5
    Poziom 36  

Mam pytanie dotyczące lutowania twardego.
    Czy palniki oferowane na allegro zasilane samym propan-butanem (np od Rothenbergera) są wystarczająco mocne by lutować rurki przy agregacie z lodówki brązem?

Niestety na aukcjach nie podają najważniejszych informacji, zużycie gazu, moc, temperatura.

Aktualnie mam palnik do lutowania miękkiego i aby lut się roztopił musiałem się nieźle namęczyć.

Zestaw tlen+acetylen czy propan+acetylen odpadają bo butla tlenowa jest ciężka, nieporęczna i droga.

• #2 25 Gru 2010 18:39
    szumrak
    Poziom 17  

Kolego widziałem jedno takie rozwiązanie, dwie butle z gazem dwa palniki oba trzymane w jednej ręce a w drugiej lut twardy. Chłopaki lecieli z tym prawie tak szybko jak palnikiem z tlenem i propanem ;)

• #3 25 Gru 2010 19:15
    serwis
    Poziom 37  

elektryku5 napisał:
    Czy palniki oferowane na allegro zasilane samym propan-butanem (np od Rothenbergera) są wystarczająco mocne by lutować rurki przy agregacie z lodówki brązem?
    (...)

Brązu się nie stosuje do lutowania twardego :!:

• #4 25 Gru 2010 20:12
    szumrak
    Poziom 17  

Tak tak kolego napewno chodziło mu o zwykły topnik.

• #5 25 Gru 2010 20:14
    elektryku5
    Poziom 36  

serwis napisał:
    elektryku5 napisał:
    (...)

Brązu się nie stosuje do lutowania twardego :!:

Moim zdaniem to lutowanie twarde, choć kiedyś spotkałem się z opinią że to spawanie.
    Temperatura jest większa niż 450(stopni)C więc sądzę że to lutowanie twarde.

• #6 25 Gru 2010 20:18
    robokop
    Moderator Samochody

Na twardo lutuje sie albo mosiądzem, albo srebrem technicznym - i jednym i drugim nie da się w płomieniu palnika propanowego.

• #7 25 Gru 2010 20:36
    elektryku5
    Poziom 36  

Ten palnik jest w przystępnej cenie 1366979577 i podobno jest do lutowania twardego.

Na forum komputerowym gościu gadał o podkręcaniu procesora przy pomocy chłodzenia freonem (choć napełnił to LPG ;)) i pisał że lutował srebrem przy pomocy palnika propan-butan Glt-3 i użył właśnie srebra.

Ja osobiście wolę brąz bo pałeczka w mojej okolicy kosztuje 2zł. (choć gdzie indziej jest po 1zł :))

Myślę że dałbym radę tym brązem polutować jakbym miał mocniejszy palnik, ten co mam ma 2kW i coś tam szło polutować.

• #8 26 Gru 2010 01:43
    ginger78
    Poziom 21  

Swego czasu bawiłem się w freon cooling. Ten palnik (z aukcji którą podałeś) na propan butan będzie wystarczający do lutowania srebrem. Do lutowania brązem/mosiądzem polecam jednak palnik na MAPP GAS- ma wyższą temperaturę spalania i lutowanie na twardo to sama przyjemność :D

• #9 26 Gru 2010 15:45
    elektryku5
    Poziom 36  

Czy jest w ogóle możliwość kupienia gazu MAPP w większych butlach, niejednorazowych?

• #10 26 Gru 2010 20:07
    ginger78
    Poziom 21  

Nie widziałem takich butli.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty