Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrowzmacniacz gitarowy full lampa - UNHOLY

painlust 26 Gru 2010 13:03 7236 7
  • Mikrowzmacniacz gitarowy full lampa - UNHOLY

W dniu dzisiejszym chciałbym zaprezentować w pełni lampowy, dwukanałowy mikrowzmacniacz w stylu „flat” czyli o wysokości 1U typowej dla preampów przystosowanych do racków 19”. Mój wzmacniacz jest krótszy od typowej obudowy 19” (ma 43,5cm bez uszu) co oczywiście nie jest przeszkodą aby stosując dłuższe uszy była możliwość zamontowania go w typowym racku. Ja zrobiłem krótkie uszy aby móc go zamontować w zupełnie innym miejscu, ale na razie to tajemnica. Urządzenie ma własne małe gumowe nóżki i może funkcjonować autonomicznie. Kanał czysty oparty jest na pojedynczej EF86 – koncepcja z Matchlessa z typowym regulatorem opartym na przełączniku sześciopozycyjnym którym zmieniamy wartość pojemności separującej. Początkowo miał to być przełącznik ośmiopozycyjny (dodałem dwie skrajne wartości pojemności 220p i 22n), ale ostatecznie dałem tak jak w Matchlessie sześciopozycyjny pomijając zamontowane już elementy. Kanał przesterowany to czterostopniowy hi-gain oparty na modowanej Mesie DR, ale bez wtórnika katodowego. Typowy korektor Mesy został zaopatrzony w większy dwukrotnie rezystor (100k zamiast 47k) aby lepiej współpracował ze stopniem. Kanał ten został wykonany na dwóch 6N2P-EV. Końcówka mocy pochodzi z FireFly’a. Jest to po prostu zwykły inwerter na ECC82 ze sprzężeniem katodowym w którym zamiast rezystorów anodowych zastosowano uzwojenia transformatora wyjściowego. Jako transformator zasilający pracuje mały toroid 30W zrobiony na zamówienie (250V/6,3V/12V/9V). Trafo te zapewnia wszystkie napięcia potrzebne w układzie (anodowe, żarzenie, zasilanie układu przełączania kanałów oraz zasilanie cabsima). Żarzenie wszystkich lamp odbywa się z napięcia zmiennego symetryzowanego do masy dwoma dobranymi rezystorami 100R. Za wyjściowe służy odpowiednio zaaplikowany transformator sieciowy TS3/3. Jedynym elementem zrobionym na zamówienie jest wspomniane trafo zasilajace (ceny nie pamiętam bo zamówiłem je jakieś 5 lat temu – projekt dość długo czekał na realizacje). Obudowa pochodzi z uszkodzonego fotmodemu Lanex TM60. Większość części znalazłem na warsztacie, więc wyszedł mnie ten projekt tanio. Jakieś drobiazgi musiałem jednak dokupić (mostki prostownicze; elektrolity; rezystory 5M1 itp.) jednak kosztorysu nie robiłem. Układ cabsima to projekt Pitera z Hexe G.E. ( http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=25&t=14397 ) współpracujący nie z preampem a z obciążeniem na końcówce (głośnik albo rezystor 8R2/5W). Na tylnym panelu znajdują się wyjście na głośnik, wyjście linowe (regulowane), wyjście z cabsima (regulowane) wejście na końcówkę i wyjście z preampu. Co do brzmienia… kanał czysty jest dużo chichszy od przesterowanego i nie jest to wygodne. Może nalezałoby zwiekszyć Ra stopnia na EF86 do 330k, ale u mnie kanały czyste są raczej traktowane po macoszemu, więc jest jak jest. Kanał przesterowany daje bardzo duzy sygnał wyjściowy co dodatkowo przesterowywuje końcówkę mocy. Przy rozkręceniu Volume na max nie da się ustawić gain powyżej 50% bo wzmacniacz traci czytelność. Przy ustawieniu gain na godzinę trzecią wzmacniacz ma bardzo ładny rockowy sound. Końcówka bez problemu buja typowym gitarowym głośnikiem Legend GB12 - w warunkach domowych to i tak za głośno. Jak są jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.

Mikrowzmacniacz gitarowy full lampa - UNHOLY Mikrowzmacniacz gitarowy full lampa - UNHOLY

Fajne!
  • #2 26 Gru 2010 14:39
    miku210
    Poziom 26  

Nie znam się za bardzo na lampach, ale wiem że się grzeją do pewnego stopnia.Stąd moje pytanie brzmi: jak radzisz sobie z nagrzewaniem tego wzmacniacza?

• #3 26 Gru 2010 15:27
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Duotriody małej mocy słabo się grzeją. Wystarczy taka wentylacja jaka jest.

• #4 26 Gru 2010 15:49
    722525
    Usunięty  
  • #5 26 Gru 2010 17:57
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Obudowa ma tyle otworow, ze dodatkowe chlodzenie jest zbedne. Trafo wyjsciowe to odpowiednio polaczone zasilajace z dzielonym pierwotnym 2x110V. Anodowe podajemy na odczep srodkowy. Oba wtorne laczymy rownolegle i podlaczamy do glosnika. Filozofii nie ma w tym zadnej.

• #6 27 Gru 2010 12:18
    Optimus Prime
    Poziom 13  

Przenieś do DIY Audio.
    Stylistyka przypisana tylko Tobie:D Daj sobie na luz z tym cleanem i zrób zamiast niego jakiś konkretny crunch, przecież i tak "rzucacie gruzem" więc kanał czysty nie jest Ci potrzebny! Swoją drogą mam ciekawą nazwę dla Twojego kolejnego drapieżcy:D

• #7 27 Gru 2010 13:05
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Projekt zakończony, nic już chyba robione nie będzie. Może trzeba będzie coś przy cabsimie pokombinować, ale teraz nie mam na to czasu.

• #8 14 Sty 2011 20:02
    neoswat
    Poziom 14  

Witam! Projekt, tak jak każdy inny Pana produkcji bardzo mi się podoba. Jedynie co bardzo rzuca mi się w oczy przy okazji rażąc swoją niedoskonałością to przyklejanie przewodów do chassis za pomocą taśmy izolacyjnej. Z własnego doświadczenia już na sam widok taśmy w takich układach przechodzą mnie ciarki. Chętnie zdziałałbym coś dla siebie na podobieństwo tej konstrukcji, ale nigdzie nie mogę dostać transformatora TS3/3, a nie zamierzam płacić 80zł za tak małe trafo. Pozdrawiam i życzę dalszych udanych konstrukcji ;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme