Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nexton m-100 by Emil

nikkos 27 Gru 2010 22:22 6970 10
  • Nexton m-100 by Emil

Witam nareszcie się zebrałem i chciałbym przedstawić klony kolumn Nexton m-100. Kolumienki te wykonałem jakieś 1,5 roku temu. Cały czas grają w zestawie z altonami 75.

Dlaczego nexton? Przekonały mnie na pewno koszta i ocena tych kolumienek przez High Fidelity http://www.highfidelity.pl/artykuly/0710/nexton.html

Schemat budowy zamieszczony jest na stronie stx http://stx.pl/nexton-m-100-diy-heban-fornir.html Boki i tył wykonane z mdf 19mm, a front z 27mm mdf-u. Wszystko skręcane wkrętami do regipsów a na styku płyt klejone grubą taśmą dwustronną która ma zapobiec wszelkim nieszczelnościom. Dodatkowo obudowa wyklejona klejem na gorąco od środka. Wszelkie nierówności zaszpachlowałem szpachlą samochodową. Cała obudowa fornirowana fornirem hebanowym potrójnie lakierowanym twardym klejem bezbarwnym do drewna. Wytłumienie wykonane z potrójnie złożonego materiału poliestrowego i wklejone na ścianki kolumn. Mocniej tłumimy przednią ścianę kolumny. Zastosowałem nakrętki pazurkowe które wciskają się w mdf co pozwala na idealne mocowanie głośników śrubami a nie jakimiś tam wkrętami jak często widzę jest to robione w klonach kolumn.

Zwrotnice

Wykonane wg schematu z stx link z małymi przeróbkami tzn zastosowałem tańsze cewki ferrytowe a nie powietrzne. Zmianie także uległa część głośnika wysoko tonowego ze względu na zmianę głośnika na inny. Schemat zwrotnicy wysokotonówki http://img40.imageshack.us/i/131868.jpg/

Ceny

Głośnik nisko tonowy GDN-15-100-8-AKX - 99zł ja kupiłem po 60zł ;p
    Głośnik wysoko tonowy - GDWK-10-200-8-PJ 27zł powinien być GDWK-10-200-8 AKX 84zł
    Terminal - 6zł powinien być za 12zł podwójny
    Bass-reflex - 1,5zł
    Fornir Heban - 53zł
    Zwrotnica - Razem około 15zł
    MDF - Miałem za darmo
    Śrubki, nakrętki, klej, wygłuszenie itd. - Ok. 25zł/ na dwie kolumny
    Razem 144zł kolumna
    Komplet z przesyłkami itd. Ok. 355zł

Odsłuch

Od razu napiszę że co do odsłuchu podszedłem dość negatywnie i zostałem szybko mile zaskoczony. Pierwszy raz dostrzegłem aż taką głębię niektórych dźwięków. Spodobało mi się takie miękkie brzmienie tych kolumienek tak troszkę jakby ze wzmacniacza lampowego. Moim zdaniem jest troszeczkę za mało niskich tonów. Fajnie współpracowały by jeszcze z jakimś małym subwooferem.

Naprawdę polecam wykonanie tych kolumienek gdyż nie ma problemu z dostępnością części i można wykonać je tak jak ja po modyfikacjach wychodzą dużo taniej.
    Proszę śmiało pytać i oceniać

Odsyłam jeszcze na moją stronkę w której jest mowa o tych kolumnach http://diybyemil.cba.pl/nexton.html
    Jest to moje pierwsze dodanie konstrukcji do diy jeżeli coś jest nie tak to proszę o przeniesienie

Zdjęcia

Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil Nexton m-100 by Emil

Fajne!
  • #2 28 Gru 2010 01:08
    mkpl
    Poziom 37  

Piękne kolumny :)
    Pomaluj podfrezowania czarną farbą będzie to lepiej wyglądać.

Co powiesz o tych STX PJ ? jaki oferują dźwięk? Mam ochotę sparować je z GND 16/15 a później wykorzystać w jakiejś lepszej konstrukcji

• #3 28 Gru 2010 12:54
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Bardzo ładna konstrukcja. Cena dość niewygórowana, a wykonanie i przetworniki zdecydowanie na plus.

Jeśli możesz rzuć tylko zdjęcia tyłu.
    A tak - czym je napędzasz ? :)

PS Fajny fornir.

Pozdrawiam! \m/

• #4 28 Gru 2010 15:02
    macioeczek
    Poziom 10  

Kolumny wykonane estetycznie . Myślę że klej na gorąco nie jest najlepszym elementem połączeniowym lub uszczelniającym . Taśma na pewno też nie osobiście używam silikonu (* nie pamiętam jak się nazywa ten rodzaj) , lub wikolu . Dużych oczekiwań mieć nie można ze względu wielkości głośnika . Jednakże moja opinia jest jak najbardziej pozytywna .

Pozdrawiam !

• #5 28 Gru 2010 18:33
    nikkos
    Poziom 10  

mkpl napisał:
    Piękne kolumny :)
    Pomaluj podfrezowania czarną farbą będzie to lepiej wyglądać.

Co powiesz o tych STX PJ ? jaki oferują dźwięk? Mam ochotę sparować je z GND 16/15 a później wykorzystać w jakiejś lepszej konstrukcji

Muszę powiedzieć że jestem zadowolony z tego przetwornika. Moim zdaniem stosunek cena/jakość jest wyśmienity. Nie wiem jak będą sprawować się z innymi przetwornikami ale jak dla mnie te połączenie jest super. Obecnie kolumny napędza Technics SU-500 (zbieram na coś lepszego;))

macioeczek napisał:
    Kolumny wykonane estetycznie . Myślę że klej na gorąco nie jest najlepszym elementem połączeniowym lub uszczelniającym . Taśma na pewno też nie osobiście używam silikonu (* nie pamiętam jak się nazywa ten rodzaj) , lub wikolu . Dużych oczekiwań mieć nie można ze względu wielkości głośnika . Jednakże moja opinia jest jak najbardziej pozytywna .

Pozdrawiam !

Kolumny są doszczelnione na wszelki wypadek co do wikolu to myślę że przy wysychaniu mógłby spękać i nie doszczelnić dokładnie a co do silikonów to słyszałem że niektóre przy schnięciu mogą wydzielać substancje które źle wpływają na membrany/resory głośników i z uwagi na to odstawiłem silikon ;)

Więcej fotek wrzucę jak będę miał aparat ;)

• #6 28 Gru 2010 18:47
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Silikon akwariowy - tego użyj...

• #7 28 Gru 2010 22:54
    nikkos
    Poziom 10  

Już użyty klej na ciepło w 100% zdał egzamin doszczelnił super ;)

• #8 06 Sty 2011 22:14
    Kaz K
    Poziom 20  

Wykonanie super. Też przymierzam się do zrobienia tych kolumienek (bo właśnie rozleciały mi się głośniki w Altusach 140 a chcę jakieś małe kolumienki) i nawet mam ten sam wzmacniacz :D. A takie pytanie czy udało by się otwór b-r zrobić obok głośnika wysokotonowego (zmieści się? ) i czy będzie duża różnica w dźwięku?

Dodano po 9 [minuty]:

I jeszcze jedno pytanko jaka jest częstotliwość podziału dla zwrotnicy.

• #9 06 Sty 2011 22:34
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

A po co Ci podział, skoro masz projekt zwrotnicy na stronie STX?
    Też robił będę te kolumny, jak kasa mi wpadnie...

• #10 06 Sty 2011 22:41
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Zwrotnica - Razem około 15zł
    :shocked!: Bez komentarza.
    Cytat:
    klony kolumn Nexton m-100.
    Gdzie tu klony kolumn Nexton? Ja widzę DIY na 15 AKX + PJ. Tak więc porównanie tych kolumn do Nextonów ( http://diybyemil.cba.pl/nexton.html ) jest nie na miejscu.
    Cytat:
    Cały czas grają w zestawie z altonami 75.
    Aż boje się pytać... Słuchasz muzyki zapisanej w stereo na 4 kolumnach?
    Cytat:
    Schemat zwrotnicy wysokotonówki http://img40.imageshack.us/i/131868.jpg/
    Przecież jest projekt zwrotnicy IRKA do AKX + Pj. Który z tych schematów (bo sa 3 w linku który podałeś) wykorzystałeś?
    Cytat:
    Mój słuch nie wyczuje tej zmiany a szczerze mówiąc nie wiem czy wogóle czyjś wyczuje ponieważ zmiany w częstotliwości na caym paśmie są naprawdę niewielkie a nawet znikome.
    No proszę, nie mów, że nie słychać różnicy miedzy cewką ferrytową, a powietrzną. Jak możesz tak twierdzić, na podstawie Twojego "widzimisie" - nie miałeś przecież obu cewek dla własnego porównania, a mowa, żeby osadzać innych o głuchotę.
    Cytat:
    [15akx] "Głośnik pod względem konstrukcji dopracowany jest do granic możliwości." "Nawet przy użyciu tańszego zamiennika." "Zwrotnica wykonana z cewek powietrznych o niskich oporach kondensatory na bardzo wysokie napięcie idealne wytłumienie i konstrukcja z przesuniętymi driverami co naprawdę daje inne odczucia stereo niż konwencjonalna budowa."
    Opis mocno podkolorowany...

http://diybyemil.cba.pl/galeria/nextongal.html
    Czy to na pewno MDF?

Poza tym głośniki są za daleko od siebie.

Wykończenie estetyczne, bardzo ładny fornir. Same kolumny są też "rozwojowe", tzn teraz możesz cieszyć się niezłym dźwiękiem, a w przyszłości wraz z przypływem środków finansowych modyfikować je. Dlatego też można uznać, że to bardzo dobrze spożytkowane 300 zł.
    Nie miałem na celu jakiegoś "dokopania" Tobie, tylko ostudzenie nieco zachwytu po pierwszej udanej konstrukcji. Miałem to samo uczucie, mi różowe okulary zdjął przemo-lukas , dzięki temu zobaczyłem ile jeszcze mogę poprawić.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME