Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Komputer nie czyta mi twardego dysku

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Komputer nie czyta mi twardego dysku
Autor
Wiadomość
Siber
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Łochów

Post#1 Post autora tematu 10 Paź 2004 14:53   

Kupiłem Nowy twardy dysk 80 GB 7200, 8 MB c, mam dość starą płytą główną (2000 rok); Po podłączeniu nie uruchamia się windows, w dosie wyskakuje tabelka z nazwą dysku itp.(bez napisów error itp.); w biosie gdy chcę zmienić właściwości w miejscu gdzie podłączony jest dysk (np. pod primary slave) komputer się zawiesza, nie mogę zmienić na user albo auto bo sie wiesza komputer. Zaniosłem dysk do kolegi i działał (kolega na nowszy komputer). Słyszałem, że muszę aktualizować biosa, czy to konieczne? Proszę o pomoc. :( (poczujcie litość) :(
Powrót do góry

ghost666
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Toruń

Post#2 10 Paź 2004 15:01   

spróbuj aktualizowac biosa - to nie boli... jak nic nie da, to raczej oznacza ze nic nie wymyslisz... A przedtem ew. mozesz wyczyscici CMOSa

Moje artykuły: (Dodaj)
01 Wrzesień 2014 Specyfikowanie jitteru - co i jak?
28 Sierpień 2014 Czy 'elektryczny Armageddon' może sprowadzić naszą cywilizację do ruiny?
Powrót do góry

Krist0
Poziom 18
Poziom 18

Post#3 10 Paź 2004 15:42   

Re: Komputer nie czyta mi twardego dysku

Sprawdż w instrukcji do płyty głównej jakie obsługuje dyski (max.).

Może się okazać, że ta płyta nie da rady.

Nowy BIOS bardzo wskazany :!: .

Pozdrawiam :).
Powrót do góry

ArteXL
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: UK-London

Post#4 10 Paź 2004 15:46   

Witam, sprawdź wersję biosu. Przejdź na stronę producenta płyty głównej i znajć nowszą wersję. W opisie do biosu są zawarte informację o zmianach i błędach w poprzednich wersjach. Zaktualizuj bios, jeżeli to nie pomoże pozostaje zmiana płyty głównej.

Pozdrawiam
ArteXL
Powrót do góry

Siber
Poziom 9
Poziom 9

Post#5 Post autora tematu 10 Paź 2004 17:59   

słyszałem i czytałem, że aktualizacje biosu mogą być ryzykowne, nie wiem okładnie dlaczego
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Paź 2004 17:59   

Powrót do góry

md
Poziom 24
Poziom 24

Post#6 10 Paź 2004 18:00   

Dlatego, że po nieudanej operacji płyta główna jest unieruchomiona i komputer się nie włączy.
Powrót do góry

Krist0
Poziom 18
Poziom 18

Post#7 10 Paź 2004 18:24   

Siber napisał:
słyszałem i czytałem, że aktualizacje biosu mogą być ryzykowne, nie wiem okładnie dlaczego

Dokładnie TAK.

Gdyby podczas wgrywania BIOS-u brakło na chwilkę prądu, to masz problem i to spory :!: .

Pozdrawiam :) .
Powrót do góry

ghost666
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Toruń

Post#8 10 Paź 2004 19:59   

ale zdarza sie to dosyc rzadko i szkody mozna usunac za kilka - kilkanascie złotych, a nawet za darmo jak sie zna kogos z programatorem

Moje artykuły: (Dodaj)
01 Wrzesień 2014 Specyfikowanie jitteru - co i jak?
28 Sierpień 2014 Czy 'elektryczny Armageddon' może sprowadzić naszą cywilizację do ruiny?
Powrót do góry

jaco777
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Szczecin

Post#9 11 Paź 2004 00:43   

Innym rozwiązaniem może być dodatkowy odpowiedni kontroler PCI. Zwróć tylko uwagę na max. transfer i max. pojemność dysków jaką obsługuje takowy kontroler. Koszt to około 100-150zł.
Powrót do góry

Pytong
Poziom 22
Poziom 22

Post#10 11 Paź 2004 00:49   

przepnij na drugi kontroler i sprawdź czy to samo. Ustaw autodetect przy starcie przez podlaczeniem dysku. (taśma 80 czy stara 40?)
Powrót do góry

Pieron
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Z Nienacka.... "-"

Post#11 11 Paź 2004 03:38   

podaj w SZUKAJ: Bios AND Aktualizacja

53 posty jest co poczytac (takie same problemy)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Paź 2004 03:38   

Powrót do góry

Siber
Poziom 9
Poziom 9

Post#12 Post autora tematu 12 Paź 2004 17:52   

taśma 80; nie sprawdzałem w drugim porcie ide
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Paź 2004 17:52   

Powrót do góry

Pieron
Poziom 22
Poziom 22

Post#13 12 Paź 2004 23:47   

kup sobie IDE katre RAID kontroler (Ma swój wlasny BIOS a wiec rozpozna ci dysk) a pozatym mozesz jeszcze dodatkowo 4 inne urzadzenia podwiesic lub ( istniejace jako 4 x master ) => na kazdym porcie IDE jedno urzadzenie.
Powrót do góry

Siber
Poziom 9
Poziom 9

Post#14 Post autora tematu 14 Paź 2004 16:10   

ile takie urządzenie kosztuje?
Powrót do góry

Deepone
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Będzin

Post#15 14 Paź 2004 18:19   

Zależy jaki ale za 100zł będziesz miał juz na 100%.
Do modyfikacji biosu (jeśli firmowy nie obsługuje takich dysków) jest program BiosPatcher i często on potrafi ustawić obsługe dysków do 128GB.
Powrót do góry

Siber
Poziom 9
Poziom 9

Post#16 Post autora tematu 15 Paź 2004 18:48   

Czy już urzywałes tego programu?
Powrót do góry

Deepone
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Będzin

Post#17 15 Paź 2004 19:17   

Jeśli pytasz o BiosPatcher to tak używałem go i w przypadku 3 płyt głównych dał dobre rezulataty, niektórych nowszych płyt głównych biosy niestety nie da się tak modyfikować ze względu na różnice w samej strukturze biosu.

Programem tym możesz tylko uaktywnić np obsługe większych dysków, lub też wiele innych opcji.

Zapomniałem dodać iż program edytuje tylko biosy Awarda.

Jednak aby zedytować bios najpierw musisz go zrzucić do bina, program zedytować i ponownie wgrać.
Do edycji biosów używam też modbin 4.5 i 6 (zależy od wersji biosu) i nimi też ciekawe rzeczy można zdziałać.

A i w przypadku jednej z płyt głównych bios podaje nadal iż dysk wykryty jako 8,5GB, tyle że wcześniej sypało partycje przy próbie zapisu na dysku. Teraz testowałem na tym kompie dyski 40GB, 80GB i nie było problemów (pomimo iż bios pisze swoje to ustawiłem aby dysk wykrywał automatycznie i wszystko działa).

Jednak są płyty główne w których to nie udało mi się nic w biosie zmienić biospatcherem.
Powrót do góry

Pieron
Poziom 22
Poziom 22

Post#18 15 Paź 2004 21:00   

Ja też podłączałem do starego kompa z BIOS`em award dysk 80 GB który nie był rozpoznawany.
Wtedy kupilem karte ide ponieważ w zwiazku z liczba urządzen nie bylo gdzie tego HDD podłączyć, po spaczowaniu biosu (BIOS Patch,em) był rozpoznany ale musiałem sie troche nakombinować aby wszystkie urządzenia podłączyć żeby funkcjonowało.
Powrót do góry

airnox
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kluczbork

Post#19 27 Paź 2004 14:33   

Witam! Mam dysk 80GB i płytę ECS P6BAT-Me. BIOS nie widzi mi tego dysku.Wiesza się przy pokazywaniu dysków i przy próbie Autodetect w BIOSie. Czy są programy do obsługi takich dysków czy pozostaje tylko zmodyfikowanie BIOSu :?: Prosiłbym o możliwie szybką odpowiedź. Z góry dziękiuję za odpowiedzi.
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#20 28 Paź 2004 10:13   

Dysk powinien pracować poprawnie po ręcznym wpisaniu parametrów w BIOS'ie (ustawiasz tryb pracy "user" i wpisujesz odpowiednią liczbę czylindrów, głowic i sektorów).

Jeśli parametry dysku nie są napisane na obudowie (co jest obecnie bardzo prawdopodobne) to mozna np. podłączyc dysk do nowszego kompa który go wykryje automatycznie i przepisac z niego ustawienia.

Czasami producent podaje całkowitą liczbe sektorów na dysku, wtedy w BIOS'ie można wpisć liczbę sektorów na ściażkię 63, głowic 512, a liczbę cylindrów trzeba policzyć tak aby C * H * S było równe wartości podanej przez producenta.
Powrót do góry

airnox
Poziom 20
Poziom 20

Post#21 28 Paź 2004 14:34   

Ale nie w tym problem. Niestety nie da się tego zrobić, nie ma takiej opcji. Płyta ma ogólnie problemy z dyskami powyżej 40GB. Co robić w takiej sytuacji :?:
Powrót do góry

Krist0
Poziom 18
Poziom 18

Post#22 28 Paź 2004 14:54   

Witam.

A BIOS zaktualizowany :?: .

Jeżeli nie, to zacznij od tego.

P.S.
Poczytaj o płycie, jakie dyski obsługuje.

Pozdrawiam :) .
Powrót do góry

satgal
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#23 28 Paź 2004 15:44   

Witam na razie gdy chcesz korzystać z tego dysku zworką można go skrócić do 32gb a gdy wymienisz płytę to będzie mozna wykorzystać cały,
Nie wszyscy producenci płyt zrobili uaktualnienie biosu w tym kierunku,trzeba jeszcze umieć wgrać nowy bo operacja jest b. ryzykowna dla tego co nie robił, są tacy co próbowali to robić np.pod Widowsem.
Powrót do góry

airnox
Poziom 20
Poziom 20

Post#24 28 Paź 2004 17:22   

BIOS zaktualizowałem i dalej dysku nie wykrywa. Ograniczyłem do 32 GB. Windows XP ma problemy z instalacją.

Wgrałem BIOS ,który wykrywa 80 GB. Teraz jest taki problem że Windows XP nie instaluje się. Po ponownym uruchomieniu kopmuteraz wyskakuje błąd " Unmountable_Boot_Volume". Dysk jest podpięty taśmą 80-cio żyłową, dobrą. Taką samą podpięty jest napęd DVD. Dysk jest firmy WD-Caviar. Oznaczenia WD800BB-JHA.
Powrót do góry

Damnian
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lubin

Post#25 28 Paź 2004 22:10   

na tej plycie jest ata 66, jesli jest to w chipsecie to raczej nie ma na to rady ;) co innego jakby byl osobny kontroler np; w plytach bxmaster to nie ma problemu ;)
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#26 29 Paź 2004 10:52   

hakerek1989 napisał:
Ale nie w tym problem. Niestety nie da się tego zrobić, nie ma takiej opcji. Płyta ma ogólnie problemy z dyskami powyżej 40GB. Co robić w takiej sytuacji :?:

O serio?
Z tego co zauważyłem, to jeśli dyski wykrywa się w biosie, to ustawiane są parametry trybu user (nie sądzilem że jest bios który nie posiada takiej opcji).
Ja miałem dokładnie ten sam problem, który opisałeś wcześniej (za duży dysk dla płyty, zwis przy autodetekcji) i rozwiązałem go ręcznym wpisem parametrów.
Ciekawe, co stałoby się po wgraniu biosu posiadającego tą opcję?
Powrót do góry

airnox
Poziom 20
Poziom 20

Post#27 29 Paź 2004 16:19   

Nie da się wpisać ręcznie. Próbowałem. To jest ECS P6BAT-ME. Oryginalne BIOSy mają błędy. Narazie zrobiłem tak, że wszystko działa. Dzięki za pomoc.
Powrót do góry

bania27
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Nisko

Post#28 26 Sty 2007 21:29   

Witam kupiłem nie dawno komputerek z płyta ECS P6BAT-Me i dyskiem twardym WD 80 gb gdzie zainstalowany był windows server 2003. Wszystko chodziło dobrze dopuki nie zachciało mi sie zainstalowac windowsa xp, były problemy nie dawało sie zainstalowac ale po dokładnyym wyczyszczeniu dysku odpowiednim programem udało sie. Zainstalowałem tego windowsa na innym komputerze puzniej podłaczyłem dysk do kompa o którym mowa i nie chce startowac. Wykrywa go wyskakuje okno czy urychomic w trybie awaryjnym czy normalnie i co bym tam nie wybrał to komputerek sie nie właczy tylko w lewym górnym rogu miga mała kreseczka kursora. Dodam równiez ze aktualizowałem biosa i to nie pomogło;/ co robic ??? pomocy.
Powrót do góry

airnox
Poziom 20
Poziom 20

Post#29 26 Sty 2007 22:14   

Z plyta ta rozstalem sie juz jakis czas temu, ale wiem ze ona ma przeboje. Poza tym sam windows zainstalowany na innym kompie na tej plycie prawie na pewno nie bedzie chodzil (choc roznie to juz bywa). Osobiscie proponuje bys zmienil ta plyte na jakas inna, byle nie ECS. Juz przyzwoite plytki ASUSa chodza stosunkowo tanio. Ogranicz dysk do 32GB na master i wtedy probuj instalowac. I jeszcze jedno - ta plyta potrafi zepsuc MBR dysku (w znaczeniu skasowac, wprowadzic bledy). Na innym kompie to naprawisz bez problemu.

Pozdrowienia
Airnox
Powrót do góry

bania27
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Nisko

Post#30 26 Sty 2007 22:24   

ok a w jaki sposób ograniczyc pojemnosc dysku do 32 gb ??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2007 22:24   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Komputer nie czyta mi twardego dysku
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny