Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Monitoring bezprzewodowy na 3,4 km

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Zabezpieczenia Stacjonarne -> Monitoring bezprzewodowy na 3,4 km
Autor
Wiadomość
00Jarek11
Poziom 8
Poziom 8

Post#1 Post autora tematu 28 Gru 2010 18:01   

Monitoring bezprzewodowy na 3,4 km

Potrzebuje założyć monitoring placu ze sprzętem budowlanym i zrealizować przesył obrazu na odległość 3,4 km. Plac jest ogrodzony jednak nie jest zamieszkały, z mediów ma jedynie podłączenie do energii elektrycznej (brak telefonu, Internetu itp.) Przesył sygnału chcę zrealizować na częstotliwości 5 GHz.

W planach jest montaż 3 kamer na podczerwień, rejestracja obrazu z tych kamer oraz przesył obrazu z tych kamer do odbiorcy siedzącego przed monitorem kontrolnym do mnie do domu na odległość 3,4 km.
Teren monitorowanego placu jest w zabudowie domków jednorodzinnych i znajdują się tu nieliczne drzewa (przedmieścia miasta). Na placu dysponuje dźwigiem mogę więc postawić bez problemu 10 m masztu. Antena odbiorcza będzie zamontowana na dachu bloku 4 piętrowego też więc jest to jakieś 15 m (pierwsze bloki najdalej wysunięte z miasta w kierunku dzielnic peryferyjnych).
Pomiędzy antenami nie ma większych przeszkód (wysokie budynki, las itp.).
Jest widoczność optyczna - sprawdzone lornetką.
Za płotem tego placu przebiega droga na której jest zamontowane oświetlenie uliczne jednak na tyle jest ono słabe w nocy iż myślę nad kamerami na podczerwień.

Wytypowałem taki sprzęt:

Takie kamery na IR
Link - dwie sztuki
lub
Link - dwie sztuki
oraz
Link - jedna sztuka
lub
Link - jedna sztuka.

Dzielnik obrazu Link

Rejestrator Link

Radiolinia Link

I teraz tak.

W opisie radiolinii anteny nadawczej podane jest iż obsługuje ona „8 niezależnych kanałów video”.
Czy znaczy to iż antena przesyła jednocześnie obraz z tych wszystkich kamer i dopiero ja siedząc w domu wybieram sobie kamerę z której chce sobie aktualnie oglądać obraz?
W opisie na stronie producenta tego urządzenia nadawczego podane jest iż do każdej kamery trzeba zakupić osobny zestaw (3 kamery więc trzy zestawy nadawczo-odbiorcze) na stronie sprzedawcy takiej informacji nie ma.
Aby więc nie kupować 3 zestawów nadawczo-odbiorczych kupiłbym dzielnik obrazu i zamontował bym go na monitorowanym placu.
Wtedy sygnał zostałby zsumowany na takim dzielniku obrazu z tych trzech moich kamer do jednego obrazu i dopiero taki zmontowany z tych kliku okienek podany do anteny nadawczej.
Wtedy kupuje jeden dzielnik obrazu ale nie kupuje kilku zestawów nadawczo-odbiorczych do każdej kamery z osobna.

Wyczytałem w Internecie pozytywne opinie o Ubiquiti Networks – ceny maja korzystniejsze i prędkości podobno większe.
Zastanawiam się też więc nad sprzętem z tej firmy. Jest tylko jeden kłopot – w specyfikacji tych urządzeń pisze, że posiadają one porty ethernet 10/100 BASE-TX (Cat. 5, RJ-45) oraz coś co się nazywa PoE. Nic nie wspominają o złączach BNC i możliwości przesyłu sygnału video.
Pewnie trzeba by wtedy zastosować coś takiego jak transformator BNC na skrętkę
Link
wtedy potrzebował bym dwa takie transformatory. Jeden zamienia sygnał BNC na skrętkę i podaje do anteny nadawczej a drugi transformator odwraca ponownie skrętkę na BNC po stronie anteny odbiorczej i podaje do monitora obserwacyjnego.

Czy to się trzyma kupy i ma sens czy też są inne możliwości zrealizowania takiego monitoringu na odległość.

Proszę w wyrozumiałość w temacie jestem całkowicie zielony znam się jednak na elektronice i znam dość dobrze technikę odbioru tv sat.
Powrót do góry

Olexy71
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław/Kielce

Post#2 28 Gru 2010 18:48   

Re: Monitoring bezprzewodowy na 3,4 km

Na początek: Jeden zestaw - jedna kamera. To się tyczy nadajników analogowych.
Ubiquiti Networks, to rozwiązanie dla telewizji cyfrowej i kamer IP. To ile kamer w tej technologi prześlesz po urządzeniu, zależy jaką zbudujesz sieć. Z praktyki wiem, że przesył obrazu po wifi na taką odległość może być mocno problematyczny.

Nadajniki, i jedne i drugie, muszą 'się widzieć' z odbiornikami.
Quad (dzielnik obrazu) wyśle Ci obraz w podziale na 4. Jednak nadajnik analogowy wyśle go jako cztery obrazy z kamery analogowej w formacie 1/4. Rozdzielczość takiego obrazu będzie 1/4 tego, co generuje kamera.

Taki system powinien być rozwiązany następująco:
3 nadajniki na placu. 3 odbiorniki w domu. Sygnały doprowadzone do rejestratora i poprzez to urządzenie zrealizowana wizualizacja.

Dobór sprzętu uważam za mało szczęśliwy. (poza nadajnikiem) Poczytaj na forum elektrody jakie kamery warto kupić i jak doświetlić podczerwienią obserwowany plac. Były już te tematy poruszane.
Powrót do góry

Zdzicho
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Mazowieckie

Post#3 28 Gru 2010 18:53   

Ta radiolinia transmituje pojedyńczy sygnał video na jednym z ośmiu kanałów czyli trzy kamery - trzy radiolinie albo trzy kamery - dzielnik obrazu - jedna radiolinia. Może lepszym rozwiązaniem jest kamery + rejestrator - link radiowy - komputer do podglądy na żywo lub nagrań na rejestratorze. Masz wtedy dostęp do poszczególnych kamer pojedyńczo lub wszystkich naraz. Jakim budżetem dysponujesz to można coś polecić ?
Powrót do góry

00Jarek11
Poziom 8
Poziom 8

Post#4 Post autora tematu 28 Gru 2010 19:39   

Dysponuje budżetem około 5 tyś. zł i przy nim chciałbym pozostać, chociaż jak trzeba będzie to się i 6 tyś. znajdzie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2010 19:39   

Powrót do góry

rokycky
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Warszawa

Post#5 28 Gru 2010 20:24   

Jedyne sensowne rozwiązanie przy takiej kasce to kamery analogowe wraz z rejestratorem bezposrednio na placu, i zwykły link Wifi 5Ghz do domu, gdzie dostep masz przez websrewer rejestratora lub oprogramowanie na kompie.

Te camsat'y to sie osrają przy takim zestawie, moim skromnym zdaniem, szczególnie przy tych antenkach co wygladaja na 8 dB max. Szczegolnie jak dziabniesz 3 takie zastawy na jednym maszcie...

Lepiej zrobić pojedynczy link wifi i dostep przez LAN, zapewniam ze przesyl na 3,5 km to pikuś jak masz widoczność anten. Zawsze mozesz sobie zrobic zdalny dostep jezeli w domu masz jakis internet i ogladac gdzie chcesz.

Jakość linku zalezy od anten, a jak chcesz gotowca do łatwej konfiguracji to np. para NanoBridge M5 22dB i masz most tani i wydajny.

Reszte kasy na lepsze kamery i rejestrator, bo to co podałes to chińszczyzna
Powrót do góry

Marek31415
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#6 29 Gru 2010 00:41   

A czy tam na placu na pewno nie ma dostępu do Internetu bezprzewodowego? Warto przeskanować pasmo.
Jeżeli rzeczywiście nie ma, to najlepszym rozwiązaniem jest WiFi 5GHz na antenach kierunkowych. Na placu kamery IP lub wideoserwer 4-we. i kamery analogowe. W domu komputer i rejestracja, podgląd online.
Rejestrator na placu nie wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. Przeglądanie zapisów po WiFi raczej nie będzie komfortowe. Następna sprawa, to możliwość kradzieży rejestratora razem z zapisami.
Powrót do góry

00Jarek11
Poziom 8
Poziom 8

Post#7 Post autora tematu 29 Gru 2010 10:12   

Cytat:

A czy tam na placu na pewno nie ma dostępu do Internetu bezprzewodowego? Warto przeskanować pasmo.

Jest dwóch dostawców działających w tej części miasta. Obaj pracują w paśmie 2,4 GHz. Do masztu jednego z nich mam nawet tylko 550 m. Tyle, że obydwaj kategorycznie odmawiają podłączenia sygnału i wpuszczenia do ich sieci podglądu z kamer - ich zdaniem zapcham im kompletnie łącze jakim oni dysponują (jeden twierdzi, że pojedyncza kamera potrzebuje transferu na poziomie 15 Mbit/sek, drugi, że będzie to transfer w okolicach 10 Mbit/sek, pomnożone to przez trzy kamery daje transfer na poziomie o jakim w ogóle nie chcą słyszeć).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Gru 2010 10:12   

Powrót do góry

Marek31415
Poziom 21
Poziom 21

Post#8 29 Gru 2010 13:31   

00Jarek11 napisał:
Cytat:

Jest dwóch dostawców działających w tej części miasta. Obaj pracują w paśmie 2,4 GHz. Do masztu jednego z nich mam nawet tylko 550 m. Tyle, że obydwaj kategorycznie odmawiają podłączenia sygnału i wpuszczenia do ich sieci podglądu z kamer - ich zdaniem zapcham im kompletnie łącze jakim oni dysponują (jeden twierdzi, że pojedyncza kamera potrzebuje transferu na poziomie 15 Mbit/sek, drugi, że będzie to transfer w okolicach 10 Mbit/sek, pomnożone to przez trzy kamery daje transfer na poziomie o jakim w ogóle nie chcą słyszeć).

Proponuję przeliczyć. Kamery standardowe, 640x480, kompresja Mjpeg (na tym łączu będzie lepiej pracować, bez rwania i szatkowania obrazu), 3 klatki/s na kamerę (do tego obiektu więcej nie trzeba). Przyjmując klatkę na poziomie 40 kB daje to transfer 3 Mb/s dla 3-ch kamer. Działa to na uplod'zie. Klienci sieci nie powinni tego w ogóle zauważyć. Proponuję przedstawić te obliczenia dostawcy z podkreśleniem wykorzystania wysyłania, nie pobierania danych.
Powrót do góry

jimasek
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Gostyń

Post#9 29 Gru 2010 20:14   

Myślę że z tych kamer dużo nie zobaczysz szczególnie w nocy przy słabym oświetleniu terenu. Diody IR w jakie są wyposażone kamery to max. 8-10m nie wierz w opisy 40 czy 50m (może w zamkniętym pomieszczeniu 30m wyciągnie). Popatrzyłbym za dobrymi kamerami dzien-noc z odpowiednio dobranym obiektywem.
Rejestrator na placu odpowiednio zabezpieczony (system alarmowy z powiadomieniem). Wszystko można ukraść nawet same kamery. Sprzętowo rejestrator też nie jest zbyt dobry (lepiej wybrać samsung, aper, novus, d-max).
Przesył samego podglądu to link między placem a domem (dwa access pointy i do tego anteny zewnetrzne).
Myślę że za te 5000 czy 6000 cieżko będzie zrobić coś sensownego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Gru 2010 20:14   

Powrót do góry

Marek31415
Poziom 21
Poziom 21

Post#10 29 Gru 2010 20:32   

jimasek napisał:
...Wszystko można ukraść nawet same kamery...

To prawda. Alarm też można ukraść. Osobiście spotkałem się 2 razy z przypadkiem kradzieży przez pracowników firmy ochroniarskiej. Ale tu chodzi o to, aby zostały przynajmniej nagrania zdarzenia. A jak zginie rejestrator z nagraniami, to nic nie zostanie do identyfikacji złodzieja. Ja osobiście nie widzę żadnych argumentów za rejestratorem na placu. Internet lub radiolinia WiFi i monitoring, rejestracja w domu.
Rejestrator IP lub system komputerowy.
Powrót do góry

beerman
Poziom 14
Poziom 14

Post#11 29 Gru 2010 22:37   

Do zrobienia to jest bez kłopotu, ale budżet bardzo mały.
Koledzy napisali w zasadzie wszystko, ja bym jeszcze pokusił się o podsumowanie

1. Przemyśl sprawę kamer - moim zdaniem lepiej użyć doświetlaczy IR niż bawić się w zintegrowane taniutkie rozwiązania. Jedyne tanie kamery, które mi przychodzą do głowy a mają sensowną jakość obrazu kosztują tyle, że już blisko do zestawu kamera + oświetlacz. No i kamery raczej IP, bo co zrobisz z sygnałem z analogów, to nie wiem - patrz niżej.

2. Link radiowy - nie przesyłaj sygnału wizyjnego, tylko internet. 3 kilometry to nie jest problem, pod warunkiem, że użyjesz dobrego sprzętu. Niedawno miałem przyjemność używać rozwiązania Canopy Motoroli... sama przyjemność użytkowania :-) Niestety cena wykracza poza Twój budżet.
Powrót do góry

00Jarek11
Poziom 8
Poziom 8

Post#12 Post autora tematu 30 Gru 2010 12:31   

Cytat:
Link radiowy - nie przesyłaj sygnału wizyjnego, tylko internet. 3 kilometry to nie jest problem, pod warunkiem, że użyjesz dobrego sprzętu.

I tak z grubsza planuję - trzy kamery które podają sygnał przez BNC do rejestratora. Z tego rejestratora wychodzę poprzez skrętkę RJ45 do anteny nadawczej (radio link oparty na Ubiquiti NanoBridge M5 22dBi), przesyłam sygnał radiowo, w antenie odbiorczej z kolei wychodzę również sygnałem po skrętce RJ45 i wprowadzam ją do routera jaki mam w domu (na routerze już teraz mam internet z lokalnej sieci, dwa kompy w domu, trzy drukarki, telewizor LCD i tuner sat).
Podstawowa zaleta jaką powinienem w ten sposób osiągnąć to możliwość zarządzania (przeglądania nagrań, wyboru obrazu z pojedynczej kamery) rejestratorem zdalnie ode mnie z domu.
Kłopot tylko w tym iż byłem w trzech firmach jakie się zajmują u mnie w mieście sprzedażą sprzętu do monitoringu.
W lokalnym oddziale Dipolu (www.dipol.com.pl) co do kamer byli mi wstanie doradzić natomiast jeżeli chodzi o przesył sygnału bezprzewodowo na odległość powyżej 200 m to nie byli mi w stanie nic pewnego powiedzieć bo jeszcze z tym nie mieli styczności (znają się na kablowym przesyle lub bezprzewodowym ale do 200 m). O UBNT nie słyszeli.
W Fonexie (www.fonex.pl) o kamerach mieli dużą wiedzę ale znowu polegli w technice przesyłu sygnału bezprzewodowo. Mają doświadczenie ale na odległości do 1000 m i proponują mi zakup trzech zestawów ComSata (do każdej kamery osobny zestaw) po 1500 zł za jeden komplet. Sam przesył sygnału praktycznie wyczerpie mój budżet.
Natomiast w Eltroxie (www.eltrox.pl) człowiek był najbardziej rozgarnięty i stwierdził iż na UBNT ma to spore szanse działać tak jak założyłem wyżej (sygnał z rejestratora podany po skrętce na link radiowy). Pewności jednak nie miał i sugerował upewnienie się na forach internetowych w tej sprawie.
Powrót do góry

Marek31415
Poziom 21
Poziom 21

Post#13 30 Gru 2010 14:22   

00Jarek11 napisał:
...Podstawowa zaleta jaką powinienem w ten sposób osiągnąć to możliwość zarządzania (przeglądania nagrań, wyboru obrazu z pojedynczej kamery) rejestratorem zdalnie ode mnie z domu...

Wszystko fajnie. Tylko jedna uwaga. To co nazywasz podstawową zaletą, zwykle jest podstawową wadą w rejestratorach. Obraz przesyłany przez sieć zwykle jest fatalnej jakości a zarządzanie zapisami po sieci zmorą użytkowników. Przemyśl to jeszcze raz i najlepiej przed zakupem rejestratora niech sprzedawca zademonstruje Ci działanie wybranego sprzętu po sieci.
Powrót do góry

jimasek
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Gostyń

Post#14 30 Gru 2010 19:31   

Cytat:
Obraz przesyłany przez sieć zwykle jest fatalnej jakości a zarządzanie zapisami

Zawsze można podłączyć jakiś monitor czy tv na miejscu i obejrzeć czy zrobić backup materiałów. Z mojego doświadczenia podgląd "live" zazwyczaj wykorzystywany jest przez ochronę fizyczną (portiera), jeżeli takowy jest. Szczególnie że obiekt znajduje się w sąsiedztwie a nie gdzieś 200km dalej.
Powrót do góry

Marek31415
Poziom 21
Poziom 21

Post#15 30 Gru 2010 19:47   

jimasek napisał:
Zawsze można podłączyć jakiś monitor czy tv na miejscu i obejrzeć czy zrobić backup materiałów. Z mojego doświadczenia podgląd "live" zazwyczaj wykorzystywany jest przez ochronę fizyczną (portiera), jeżeli takowy jest. Szczególnie że obiekt znajduje się w sąsiedztwie a nie gdzieś 200km dalej.

Można, tylko po co?
To co zaproponowałem wydaje mi się dużo lepszym rozwiązaniem.
Można radiolinię WiFi bez problemu wykorzystać do przesyłu obrazu z kamer IP lub analogowych + wideo serwer i mieć cały monitoring w domu.
Same plusy takiego rozwiązania, zapisy w domu, przeglądanie bez problemów, jakość obrazu dużo lepsza. Przecież obiekt ma być monitorowany z domu.
Powrót do góry

beerman
Poziom 14
Poziom 14

Post#16 30 Gru 2010 22:55   

Dokładnie. Tylko przy tym budżecie może być ciężko ze zbudowaniem stabilnej radiolinii, bo nie jest jakimś większym problemem zbudować tani link na 5 GHz, ale z jego stabilnością to już może być bardzo BARDZO różnie.
W zasadzie to zupełnie inny dział albo i forum :-)
Powrót do góry

crunky
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Rzeszów

Post#17 31 Gru 2010 03:02   

Marek31415 napisał:
00Jarek11 napisał:
...Podstawowa zaleta jaką powinienem w ten sposób osiągnąć to możliwość zarządzania (przeglądania nagrań, wyboru obrazu z pojedynczej kamery) rejestratorem zdalnie ode mnie z domu...

Wszystko fajnie. Tylko jedna uwaga. To co nazywasz podstawową zaletą, zwykle jest podstawową wadą w rejestratorach. Obraz przesyłany przez sieć zwykle jest fatalnej jakości a zarządzanie zapisami po sieci zmorą użytkowników. Przemyśl to jeszcze raz i najlepiej przed zakupem rejestratora niech sprzedawca zademonstruje Ci działanie wybranego sprzętu po sieci.

Obraz przesyłany po sieci jest takiej samej jakości co obraz zapisany na dysku. Jeśli masz dualstreaming wtedy możesz ŚWIADOMIE zaniżyć parametry przez sieć. Mam klientów którzy wolą przeglądać nagrania przez sieć niżeli będąc przy rejestratorze. Czasy gdy obsługa rejestratorów przez sieć była uciążliwa dawno minęły. Chyba że miałeś w rękach zabawki za parę stówek, ale to inna bajka, nie o nich tutaj piszę.

Dodano po 6 [minuty]:

Marek31415 napisał:

Można radiolinię WiFi bez problemu wykorzystać do przesyłu obrazu z kamer IP lub analogowych + wideo serwer i mieć cały monitoring w domu.
Same plusy takiego rozwiązania, zapisy w domu, przeglądanie bez problemów, jakość obrazu dużo lepsza. Przecież obiekt ma być monitorowany z domu.

Mocno naciągana teoria...
W cenie dobrych kamer analogowych nie kupisz porównywalnych IP.
Gdy zastosujesz analogi + sensowny videoserwer cena wyjdzie porównywalna do kamer analogowych + rejestratora analogowego. W Twoim przypadku będziesz musiał jeszcze gdzieś ten obraz zapisać, czyli kolejny wydatek w postaci urządzenia archiwizującego (komputer + alnet czy cokolwiek innego).
Następna sprawa - pasmo.
Wideoserver będzie musiał cały czas przesyłać cztery strumienie danych. W przypadku rejestratora analogowego tylko strumień aktualnie przeglądanej kamery.

Pojawia się też pytanie- co się stanie w wypadku utraty łączności?
Odległość spora, raczej nikt 24h na dobę monitorował nie będzie, fatalna pogoda, silne opady, inne zakłócenia, ktoś się może "władować" na kanał na którym pracuje radiolinia, w końcu to pasmo otwarte dla wszystkich.
W przypadku rejestratora analogowego na miejscu zablokowana zostanie możliwość zdalnego podglądu, nagrania zostaną zachowane.
W przypadku kamer IP bądź analogów + videoserwera i archiwizacji w innej lokalizacji (domu) oprócz podglądu na żywo znikną także nagrania. W zasadzie nie znikną a nic się nie zarejestruje.
Powrót do góry

rokycky
Poziom 18
Poziom 18

Post#18 31 Gru 2010 19:03   

@crunky - całkowicie popieram Twoją wypowiedz

Od siebie dodam jeszcze, że mineły też czasy gdy WiFi posiadało tzw. wąskie gardło w postaci ograniczonej wydajności i przepustowości łącza, w/w UBNT może sporo Mbit przewalić, dla takiego dystansu nie powinienno byc opóżnień większych niż 1 może 2 ms, czyli nic dla tych potrzeb...

Jeżeli biosz się, że rejestrator może dostac nożek i opóścic obiekt niekoniecznie samowolnie, zawsze możesz zainstalowac na kompie w domu aplikację (najczesciej w zestawie z rejestratorem) i robic dodatkową archiwizację bezpośrednio w domu - rozwiazanie często stosowane i bardzo praktyczne jezeli mamy kilka sklepów, biur itp i archiwizujemy nagrania centralnie w jednym miejscu.

Oddzielną kwestią jest to, że utworzony most WiFi daje Ci duzo innych mozliwości i korzyści - zapewne masz tam na tym placu jakiś kontener czy budke lub biuro - wykorzystujac istniejący link możesz np:
- miec tam internet ( z domu ) i wykorzystywac wszystkie z tego wynikające korzyści (otoczenie sieciowe, dyski sieciowe, drukarki itp, itd)
- założyć bramke voip i miec na placu stacjonarny telefon/fax itp, itd
- i kupe innych zbędnych bajerów, których nie warto nawet przytaczac bo wybiegamy juz poza temam tego wątku...

Szczęśliwego nowego roku dla wszystkich :)
-
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Gru 2010 19:03   

Powrót do góry

beerman
Poziom 14
Poziom 14

Post#19 02 Sty 2011 21:33   

Sprawdziłbym tylko jak wygląda środowisko radiowe, bo zarówno w 2,4 jak i 5Ghz jest mnóstwo śmiecia. No i pasmo niestrzeżone, więc nie ma żadnej gwarancji, że coś Ci sie nie pojawi wkrótce.
Powrót do góry

brzozza
Poziom 4
Poziom 4

Post#20 03 Sty 2011 11:37   

crunky napisał:

ktoś się może "władować" na kanał na którym pracuje radiolinia, w końcu to pasmo otwarte dla wszystkich.

Zastanawiałem się nad podobnym rozwiązaniem ale teraz zauważyłem, że jest bardzo niebezpieczne. Rozumiem, że poprzez "władowanie się na kanał" można zagłuszyć nasz sygnał? Jak jest z bezpieczeństwem przesyłanych informacji - czy łatwo je wykraść? W jaki sposób zestawić bezpieczny link?
Powrót do góry

crunky
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Rzeszów

Post#21 03 Sty 2011 12:01   

brzozza napisał:
Rozumiem, że poprzez "władowanie się na kanał" można zagłuszyć nasz sygnał?

Tak, jeżeli ktoś uruchomi nadajnik w zasięgu Twoich anten, na tym samym kanale, jeżeli będzie odpowiednio silny (odległe linki łatwo zakłócić) to zapomnij o jakiejkolwiek transmisji. Rozwiązaniem może być DFS (w zasadzie powinien być) jednak z doświadczenia wiem że więcej to drażni niż pożytku przynosi.
Jeszcze lepiej zagłuszyć kamerą bezprzewodową pracującą w tym samym paśmie. Przeszukujesz kanały, nic nie widać a łączności nie ma. Niektóre urządzenia wykrywają wtedy wzmożony poziom szumów.
Powrót do góry

Marek31415
Poziom 21
Poziom 21

Post#22 03 Sty 2011 13:46   

Połączenie musi być zestawione na antenach kierunkowych o bardzo wąskiej wiązce. Jeżeli uzyskasz odpowiednio silny sygnał z dużym marginesem bezpieczeństwa, szansa na zakłócenie znacznie maleje. Oczywiście dalej istnieje. Co do bezpieczeństwa, ryzyko zawsze jest i będzie. Można stosować odpowiednie techniki szyfrowania, zestawić połączenie tunelowe itp.
Do autora wątku:
Jak widać z dyskusji, każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Jedyny wspólny wniosek, to zestawienie dobrego połączenia WiFi. Daje to połączenie sieci, dostęp na placu do Internetu. A dalsze wykorzystanie tego do monitoringu zależy od analizy możliwości i żądanej funkcjonalności systemu.
Jedna jeszcze uwaga, jeżeli wybór padnie na system IP (obojętnie, czy rejestrator IP, czy system komputerowy), jest możliwość przetestowania obu rozwiązań (rejestrator na placu lub w domu) bez żadnych dodatkowych kosztów.
Powrót do góry

brzozza
Poziom 4
Poziom 4

Post#23 03 Sty 2011 18:18   

00Jarek11 napisał:

W lokalnym oddziale Dipolu (www.dipol.com.pl) co do kamer byli mi wstanie doradzić natomiast jeżeli chodzi o przesył sygnału bezprzewodowo na odległość powyżej 200 m to nie byli mi w stanie nic pewnego powiedzieć bo jeszcze z tym nie mieli styczności (znają się na kablowym przesyle lub bezprzewodowym ale do 200 m). O UBNT nie słyszeli.
W Fonexie (www.fonex.pl) o kamerach mieli dużą wiedzę ale znowu polegli w technice przesyłu sygnału bezprzewodowo. Mają doświadczenie ale na odległości do 1000 m i proponują mi zakup trzech zestawów ComSata (do każdej kamery osobny zestaw) po 1500 zł za jeden komplet. Sam przesył sygnału praktycznie wyczerpie mój budżet.
Natomiast w Eltroxie (www.eltrox.pl) człowiek był najbardziej rozgarnięty i stwierdził iż na UBNT ma to spore szanse działać tak jak założyłem wyżej (sygnał z rejestratora podany po skrętce na link radiowy). Pewności jednak nie miał i sugerował upewnienie się na forach internetowych w tej sprawie.

Po przeglądzie paru stron mogę stwierdzić że Dipol i Etrox mają rozwiązania pozwalające na rozwiązanie tego problemu. Dziwne, że ja mogłem to znaleźć na ich stronach a sprzedawcy nic o nich nie wiedzą. Zastanawiam się nad systemem Ultiair z Dipola. Niestety nie mam żadnego doświadczenia w budowie sieci bezprzewodowych. Czy ktoś może wyrazić jakąś opinię o nich? Ewentualnie co wybrać?
Powrót do góry

rokycky
Poziom 18
Poziom 18

Post#24 03 Sty 2011 20:19   

Dipol'owski Ultiair to składak z gotowych produktów (nawet renomowanych) a oni tylko naklejke Ultiair dokładaja od siebie :)
Jeżeli nie posiadasz doświadczenia w budowaniu sieci WiFi to raczej stanowczo odradzam to rozwiązanie, ze względu na specyfikę konfiguracji w/w urządzeń. Spedzisz wiecej czasu na telefonie niż to warte, o lataniu na dach nie wspominając... A przy pierwszej lepszej awarii rozlożysz rece, jak np przyjdzie flash'owac platforme po rs232 z konsoli...
I żeby nie było - urzadzenia są całkiem niezle, ale dla ludzi z pewna wiedza
Co najwyzej przyczepic sie mozna ze wykorzystane sa anteny panelowe zbierajace mnostwo nam nie potrzebnych smieci z eteru.
O ile sie nie myle komplet na most wyjdzie drozej niz UBNT.

Jezeli chodzi o UBNT to sprzet bardziej wygladem przypominajacy zabawki, ale praca moze zaskoczyc niedowiarkow. Podany wyżej zestaw NanoBridge M5 ma anteny kierunkowe, wiec bardziej skupia wiazke i zbiera mniej syfu z okolicznych sieci pracujacych na zblizonych lub i tych samych kanalach. Ubiquiti jest bardziej przystepne jezeli chodzi o konfiguracje i nadzorowanie linku, nie powinien stanowic problemu dla osob majacych mniej doswiadczenia. Samo wizowanie anten jest łatwiejsz, sa diody sygnalizujace zblizony poziom jakosci linku.

Porownujac oba modele wybral bym:
- dla laika UBNT
- dla znawcy tematu platforma z Ultiair (lub inny model Mikrotik'a) lecz inny zestaw samych anten
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Zabezpieczenia Stacjonarne -> Monitoring bezprzewodowy na 3,4 km
Strona 1 z 1