Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wężownica schładzająca / zewnętrzne zabezpieczenie termiczne

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Wężownica schładzająca / zewnętrzne zabezpieczenie termiczne
Autor
Wiadomość
Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#1 Post autora tematu 28 Gru 2010 22:51   

Witam,

chciałbym poruszyć wałkowany ostatnio temat zabezpieczeń termicznych dla kotłów na paliwa stałe - to a'propos niedawnej zmiany przepisów dopuszczających montaż tego typu pieców w układzie zamkniętym. Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest wężownica schładzająca. Są dostępne na naszym rynku kotły, które posiadają wbudowaną już tego typu spiralę chłodzącą (Atmos, Dakon/Junkers/Buderus, Orlan Super, Cichewicz Logica, Ogniwo S6WC), do której dokupuje się i montuje dodatkowy zawór. Duża część kotłów nie posiada jednak takiego rozwiązania - także te, których producent teoretycznie dopuszcza montaż w układzie zamkniętym np. Defro, Moderator. W takich przypadkach dodaje się zewnętrzne zabezpieczenie termiczne/wężownicę połączone z zaworem schładzającym. Poniżej krótki przegląd dostępnych rozwiązań:

A. Wężownica schładzająca zewnętrzna WZS-2

- wersja z zaworem górnym

http://grenbud.com.pl/oferta/osprzet-instalacyjny-regulus-wezownica-schladzajaca-zewnetrzna-promocja/31

- wersja z zaworem dolnym

http://www.roseshop.com.pl/index.php?products=product&prod_id=40

http://www.zen-pol.eu/products/show/id/94

B. Zabezpieczenie termiczne SYR 5067 (polecane i stosowane m.in. przez Moderatora)

http://www.syr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=112&Itemid=131

http://www.syr.pl/images/stories/pliki_do_pobrania/syr/instrukcje/instr_5067_zabezp_termiczne_112k5.pdf

C. Naczynie schładzające kotła NS-Z-10 (DOMER)

http://www.domer.pl/naczynie-schladzajace-kotla-ns-z-10.html

http://www.domer.pl/product/attachment/6829/pl_PL/naczynie-dtr.pdf

D. Wężownice schładzające Dakon i Viadrus

http://www.nokaut.pl/szukaj/wezownica-schladzajaca.html

http://www.kotly.eu/Wezownica_schladzajaca_Viadrus_z_kolanem,367.html?topSsid=pt98ld1hacgvba5l3ntju4un57
-----------------

I w związku z powyższym mam następujące pytania:

1. Czy są wśród Was osoby, które miały okazję wypróbować któreś z ww. urządzeń albo nawet porównać ich działanie? Na ile ich działanie jest skuteczne w praktyce i czy faktycznie zewnętrzna wężownica nie jest efektywna w porównaniu do tej, która jest wbudowana w płaszcza kotła stałopalnego?

2. Z ww. wężownic najłatwiej dostępna jest WZS-2 oraz SYR 5067 (ten drugi, droższy w zakupie, montuje się m.in. na kotle Moderator Unica Sensor). Które z nich jest jednak bardziej godne polecenia? Porównując dane techniczne, można od razu zauważyć, że SYR posiada fabrycznie ustawione ciśnienie na 1,2 bara i dopuszczalne jest jedynie przekroczenie o 0,2-0,3 bara, co daje w praktyce wartość 1,5 bara, a więc standardową dla wielu pieców kondensacyjnych. To ważne w kontekście współpracy kotła gazowego i stałopalnego w układzie zamkniętym. WZS-2 ma natomiast wyższy próg ciśnienia - ok. 2 bary, a jej budowa wydaje się prostsza. Pytanie tylko, czym się różni wersja z górnym i dolnym zaworem?

3. Montaż takiej wężownicy. Biorąc za punkt odniesienia poniższy schemat:

http://www.defro.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=441&Itemid=441〈=pl

zastanawiam się, jak powinna być zamontowana wężownica WZS-2 przed zaworem czterodrożnym i pompą C.O.. Dostępny w necie schemat mówi tylko o wyjściu z kotła, ale urządzenie to posiada dwa wejście (prawdopodobnie na zasilanie i powrót).

http://www.regulus.cz/pdf/PL/WezownicaWZS2.pdf

Jakie zatem powinno być prawidłowe usytuowanie takiej wężownicy - czy tuż na wyjściu kotła czy przy wejściu rury wody powrotnej?

4. Kwestia prawna - czy zewnętrzna wężownica schładzająca faktycznie czyni zadość wymogom przepisów rozporządzenia z dnia 12 marca 2009, wedle którego ,,zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonego w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła"

Trzeba zwrócić uwagę na to, iż wężownica zewnętrzna stanowi element instalacji grzewczej, a nie bezpośrednio samego kotła na paliwo stałe. Czy w związku z tym wymogi ww. przepisów spełniają tylko kotły posiadające wbudowaną spiralę schładzającą?

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2010 22:51   

Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Imielin

Post#2 29 Gru 2010 21:32   

Re: Wężownica schładzająca / zewnętrzne zabezpieczenie termi

Watchbuyer napisał:
Trzeba zwrócić uwagę na to, iż wężownica zewnętrzna stanowi element instalacji grzewczej, a nie bezpośrednio samego kotła na paliwo stałe. Czy w związku z tym wymogi ww. przepisów spełniają tylko kotły posiadające wbudowaną spiralę schładzającą?

Jest to przykład tzw. "talmudycznej" interpretacji prawa. Podobnie niektórzy twierdzą, że nie mogą odpowiadać z paragrafu za zabójstwo bo nie zabili tylko pozbawili życia... "Wyposażony" nie wyklucza zastosowania urządzenia zewnętrznego. Istotniejszym jest tu pytanie kiedy chłodnice zewnętrzne są w stanie poprawnie dokonać odbioru ciepła. Odpowiedź - wtedy gdy pomimo zatrzymania pompy lub zamknięcia zaworów grzejnikowych jest zapewniony przepływ przez zabezpieczenie. Można to zrealizować np. montując schładzacz pomiędzy kotłem a zasobnikiem ładowanym grawitacyjne.
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#3 Post autora tematu 29 Gru 2010 23:29   

William, nauka prawa zna np. wykładnię literalną, systemową i celowościową. Gdy literalne brzmienie przepisu jest niejasne lub nie do końca jasne, podejmuje się wtedy próby jego interpretacji przy użyciu innych kryteriów. Można by się na ten temat rozpisywać i rozpisywać. A co do zabójstwa, to prawo odróżnia je np. od morderstwa - nawet tłumaczenie piątego przykazania powinno właściwie brzmieć "nie morduj" zamiast "nie zabijaj". Wolałbym się jednak za bardzo nad tym nie rozwodzić, bo kwestia interpretacji przepisów ma znaczenie drugorzędne - nie w tym celu zakładałem niniejszy wątek. Celowo zresztą zakończyłem mój poprzedni post w formie pytania, a nie tezy.

Cytat:
"Wyposażony" nie wyklucza zastosowania urządzenia zewnętrznego. Istotniejszym jest tu pytanie kiedy chłodnice zewnętrzne są w stanie poprawnie dokonać odbioru ciepła.

To, co napisałeś, jest właśnie próbą celowościowej wykładni przepisu i jest to podejście zdroworozsądkowe, tym bardziej że mamy wiele sytuacji z pogranicza. Weźmy np. wspomniany SYR 5067, który po części znajduje się na zewnątrz pieca, ale częściowo poprzez czujnik wprowadzony jest do płaszcza kotła. I już powstaje pytanie, czy w tej sytuacji należy go traktować jako wyposażenie kotła senso stricto czy element pozostałej części instalacji. Dlatego zgodziłbym się, że zapis rozporządzenia należy rozumieć szerzej, bo najważniejsza jest efektywność działania zabezpieczenia termicznego.

Mnie natomiast bardziej zastanawia prawidłowy montaż takiej wężownicy zewnętrznej (zwłaszcza WZS-2) - tj. u wyjścia przewodu zasilającego czy bliżej powrotu do pieca? A jeszcze bardziej jego współpraca z zaworem 3d lub 4d (vide: link do schematu Defro w poprzednim poście).

Pozdrawiam.
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Imielin

Post#4 30 Gru 2010 19:19   

Watchbuyer napisał:
Mnie natomiast bardziej zastanawia prawidłowy montaż takiej wężownicy zewnętrznej (zwłaszcza WZS-2) - tj. u wyjścia przewodu zasilającego czy bliżej powrotu do pieca?

Gdy stanie pompa na wylocie kotła będzie 130 stopni a na powrocie 40. Wężownica na powrocie nic nie schłodzi.
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#5 Post autora tematu 31 Gru 2010 12:02   

Dzięki za info. Zresztą z tego co można wyczytać w instrukcji dla zabezpieczenia termicznego SYR i naczynia NS-Z - urządzenia te łączone są zarówno z rurą zasilającą, jak i powrotną do pieca, ale umieszczone są w każdym przypadku przy wyjściu rury zasilającej.

Nie jestem pewien, czy dobrze odczytuję schematy wzięte z instrukcji tych urządzeń (zob. rysunki poniżej), ale z tego, co widzę, to NS-Z jest umieszczone szeregowo (wpięte bezpośrednio) w rurę zasilającą pieca, a z powrotem połączony jest dodatkową rurą.

Zabezpieczenie SYR 5067 natomiast jest usytuowane równolegle (bocznikowo) do obydwu rur (zasilania i powrotu). Na rysunku nie ma natomiast zaworu czterodrożnego, a jedynie mieszający 3d na powrocie.

Co do WZS-2 spróbuję skontaktować się z producentem i wtedy zamieszczę schemat.

Pozdrawiam.

Załączniki:
Powrót do góry

krasnal176
Poziom 1
Poziom 1

Post#6 31 Gru 2010 12:20   

Mam pytanie: czy naczynko przelewowe musi być montowane w pobliżu pieca, czy można je zamontować w pobliżu końca instalacji?????Pytam bo kotłownia jest oddalona kilkanaście metrów od domu. Rury są prowadzone pod ziemią Mam problem z zamarzaniem naczynka.
Powrót do góry

na_krótko
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Jędrzejów

Post#7 02 Sty 2011 11:06   

Witam. Zamontowałem w swojej instalacji wężownicę WZS-2. Instalacja z kotłem na ekogroszek SAS groeco i tylko podłogówką, dom 120 m2. Montaż nastręczył pewnych trudności: gwinty przyłączeniowe były uszkodzone a same króćce przyspawane krzywo... Po zalaniu układu CO okazało się że wystepuje przeciek z obiegu CO do wewnątrz wężownicy. Ponieważ goniły mnie terminy, machnąłem ręką i nie podłączałem już nawet zasilania wody. Na dzień dzisiejszy już drugi sezon użytkuję instalację de facto w układzie zamkniętym, jednak wyciągnąłem wnioski i instalację w drugim bliźniaku wykonałem od początku jako otwartą.
Reasumując: lepiej od razu wykonać instalację otwartą. Nie miałem żadnych problemów z odpowietrzaniem podłogówek czy pracą układu.
Wężownicę zamontowalem szeregowo za kotłem, przed zaworem czterodrogowym.
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 Post autora tematu 02 Sty 2011 21:41   

Witam,

na_krótko napisał:
Wężownicę zamontowalem szeregowo za kotłem, przed zaworem czterodrogowym.

dzięki, dobrze wiedzieć. Pytanie tylko którego producenta WZS-2 miałeś - tą z górnym czy z dolnym zaworem bezpieczeństwa? Z tego co piszesz wynika (podobnie wnioskuję z poniższego schematu), że ten typ wężownicy wpina się wyłącznie w rurę zasilającą (bez jakiegokolwiek dodatkowego wyjścia rurę powrotną) - czyli dolny krociec 1,5'' to jest wejście wody zasilającej z pieca do wężownicy, a boczny 1,5'' to wyjście wody z niej?

http://www.zen-pol.eu/images/products/pdf/85dde150368e2a76582e2156aa3ae8a06d8ec974.pdf

krasnal176 napisał:
Mam pytanie: czy naczynko przelewowe musi być montowane w pobliżu pieca, czy można je zamontować w pobliżu końca instalacji?????Pytam bo kotłownia jest oddalona kilkanaście metrów od domu. Rury są prowadzone pod ziemią Mam problem z zamarzaniem naczynka.

To jest oddzielny temat, tu dyskutujemy o naczyniu schładzającym, a nie przelewowym. Poza tym nie pisałeś, jaki układ posiadasz - otwarty czy zamknięty? W układzie otwartym stosuje się naczynie wyrównawcze, które montuje się w najwyższym punkcie instalacji. Do układu zamkniętego natomiast stosuje się naczynie przeponowe. Sposoby jego montażu są różne. Poczytaj te wątki:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1774614.html#8544085

http://systemyogrzewania.pl/Forum/Miejsce-monta%C5%BCu-naczynia-przeponowego-i-jego-dob%C3%B3r-17811.html

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Sty 2011 21:41   

Powrót do góry

na_krótko
Poziom 3
Poziom 3

Post#9 03 Sty 2011 10:14   

Watchbuyer napisał:

.... ten typ wężownicy wpina się wyłącznie w rurę zasilającą (bez jakiegokolwiek dodatkowego wyjścia rurę powrotną) - czyli dolny krociec 1,5'' to jest wejście wody zasilającej z pieca do wężownicy, a boczny 1,5'' to wyjście wody z niej?

Dokładnie, montowana jest szeregowo.
Generalnie nie polecam takiego rozwiazania. Moze nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego że przy braku zasilania w zimną wodę, ta wężownica nic nie da. Może się zdarzyć przecież że zasilania nie będzie nie tylko w naszym domu, ale również w stacji pomp wodociągów...
Poczatkowo obawiałem się instalacji w ukł. otwartym, ale okazało się że nie ma żadnych problemów z odpowietrzeniem i pracą podłogówki w ukł. otwartym.
Reasumując: sugeruję układ otwarty...
W razie potrzeby pytajcie.
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 Post autora tematu 09 Sty 2011 14:41   

na_krótko napisał:
Dokładnie, montowana jest szeregowo.

Kontaktowałem się z dystrybutorem tej wężownicy, również potwierdzili taki sposób montażu. Tak czy owak dzięki za informację, poniżej zamieszczam schemat montażu WZS-2 w układzie z zaworem czterodrożnym.

Cytat:
Generalnie nie polecam takiego rozwiazania. Moze nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego że przy braku zasilania w zimną wodę, ta wężownica nic nie da. Może się zdarzyć przecież że zasilania nie będzie nie tylko w naszym domu, ale również w stacji pomp wodociągów.

Można również pójść inną drogą i zamontować bufor ciepła, ale to drogie rozwiązanie. Jeśli chodzi o mnie, to decydowałbym się na układ zamknięty dla kotła na paliwo stałe tylko w sytuacji, kiedy instalacja grzewcza miałaby możliwość pracy grawitacyjnej (duży plus przy braku prądu) i posiadała sporą pojemność wodną (np. przy żeliwnikach - trudniej o zagotowanie wody). Moim zdaniem, takie rozwiązanie ma jednak sens przede wszystkim wtedy, gdy chce się połączyć piec olejowy albo gazowy (np. kondensacyjny) i stałopalny w jednym obiegu, aby ten drugi ma mieć możliwość pracy na grawitacji (krótki obieg otwarty z wymiennikiem ciepła to praktycznie uniemożliwia). Poza tym wężownica to nie wszystko, przydałyby się kilka zaworów bezpieczeństwa, w tym min. 1 na piecu.

W każdym razie według mnie, jeśli już ktoś chce mieć tego typu zabezpieczenie termiczne, a przymierza się do modernizacji kotłowni/planuję wymianę kotła, to lepiej będzie chyba jednak kupić piec, który posiada fabrycznie wbudowaną wężownicę schładzającą. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie (dopłata w przypadku np. Ogniwo S6WC czy Dakon Dor/Junkers to ok. 200 zł za miedzianą spiralę wewnętrzną + 150-200 zł za zawór schładzający). Oczywiście piszę tu o tańszych kotłach, bo np. Cichewicze czy Krzaczki (SKG-Z-Plus) z wbudowaną wężownicą są dość drogie. Jeżeli jednak odniesiemy się do tych tańszych kotłów, to w przypadku urządzenia zewnętrznego mamy nie tylko wyższą cenę (dodatkowe 500-800 zł), ale konieczność zainstalowania dodatkowych rur bocznikowych do powrotu/zasilania (SYR 5067, NS-Z). Komplikuje to układ dość mocno i zwiększa liczbę rur (i podraża koszty wykonania), co w niektórych kotłowniach może być kłopotliwe (ilość miejsca, położenie rur itp.). Pytanie jeszcze, jak wpłynie to na sprawność pracy układu na grawitacji?

Zewnętrzne urządzenie schładzające ma, moim zdaniem, bardziej sens, gdy chcemy podłączyć zamontowany już piec do układu zamkniętego (jeśli jest to możliwe, rzecz jasna), albo gdy kupujemy kocioł żeliwny, gdzie wężownica może być montowana tylko na zewnątrz, albo gdy bardzo chcemy mieć np. piec typu "hajnówka", których producenci zalecają w przypadku układów zamkniętych właśnie zewnętrzne zabezpieczenia termiczne, sami natomiast nie stosują wbudowanych wężownic do swoich kotłów (np. Moderator, Neskop). W przeciwnym wypadku mija się to z celem i zwiększa tylko koszty.
________

Niezależnie od tego, chciałbym powrócić jeszcze do kwestii interpretacji przepisów najnowszej nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 marca 2009 roku ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. § 133 ust. 7 brzmi następująco:

"Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła."

Powstaje jednak pytanie: jak należy rozumieć pojęcie "urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła"? Czy sam zawór bezpieczeństwa na piecu spełnia to kryterium definicji, czy jest urządzeniem? (nadmiar ciepła tj. gorącą wodę - teoretycznie - odprowadza) Pytam po lekturze poniższego artykułu:

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4432&cms=261

Dodatkowo czy któraś z obowiązujących norm polskich lub europejskich wymaga, aby kocioł połączony w układzie zamkniętym obowiązkowo posiadał co najmniej 3 zawory bezpieczeństwa? I czy któraś z ww. norm wprost precyzuje nazwy i typy zabezpieczeń termicznych?
_______

SCHEMAT PODŁĄCZENIA WZS-2

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Sty 2011 14:41   

Powrót do góry

na_krótko
Poziom 3
Poziom 3

Post#11 09 Sty 2011 15:49   

Schemat jest dobry, oczywiście pompa obiegowa za zaworem 4d, a bojler przed zaworem.
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#12 Post autora tematu 09 Sty 2011 17:54   

Racja, zapomniałem o bojlerze i pompie obiegowej, dobrze, że uzupełniłeś. Nota bene czy przed zaworem 4d na rurze zasilającej w kierunku do bojlera nie można zamontować dodatkowej pompy?

A tak w ogóle, to widzę, że w poprzednim poście zadałem chyba retoryczne pytanie:

Cytat:
Powstaje jednak pytanie: jak należy rozumieć pojęcie "urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła"? Czy sam zawór bezpieczeństwa na piecu spełnia to kryterium definicji, czy jest urządzeniem? (nadmiar ciepła tj. gorącą wodę - teoretycznie - odprowadza) Pytam po lekturze poniższego artykułu:

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4432&cms=261

Dodatkowo czy któraś z obowiązujących norm polskich lub europejskich wymaga, aby kocioł połączony w układzie zamkniętym obowiązkowo posiadał co najmniej 3 zawory bezpieczeństwa? I czy któraś z ww. norm wprost precyzuje nazwy i typy zabezpieczeń termicznych?

Te same wątpliwości miał chyba "Polski Instalator":

http://www.archiwum.polskiinstalator.com.pl/artyk/2004-01/kotly_przepisy.htm

Po nowelizacji rozporządzenie pozostaje zatem jeszcze czekać na aktualizację normy PN-EN 303-5:2002, które ma rozjaśnić kwestię definicji urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła. Póki co polecam lekturę tekstu pod poniższym linkiem:

http://www.kotly.eu/information.php?topSsid=ipctqmbb&info_id=1

Dla wątku zabezpieczenia termicznego ma znaczenie zwłaszcza ten fragment:

"W instalacjach otwartych w najwyższym punkcie takiej instalacji jako zabezpieczenie montujemy naczynie wzbiorcze otwarte. Naczynie wzbiorcze należy dobrać na podstawie ilości wody w instalacji c.o. (na poziomie 4-5% ilości całkowitej wody w c.o.).

Gdy dozwolone jest montowanie kotłów w systemach zamkniętych nie stosuje się naczynia otwartego, lecz tzw. naczynie przeponowe. Naczynie należy dobrać na podstawie ilości wody w instalacji c.o. (na poziomie ok. 12% ilości całkowitej wody w c.o.).
Instalacja musi posiadać jeszcze zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła. Stosuje się dwa rozwiązania:

a) Wężownica schładzająca wraz z zaworem jednofunkcyjnym (schładza całą instalację gdy temperatura przekroczy 97 stopni Celsjusza, nie dopuszcza wody do instalacji). W niektórych kotłach wężownica schładzająca jest już wbudowana w kocioł np. Atmos, Orlan Super, za opłatą: Dakon Dor, Ogniwo S6WC 12,6-20kW. W innych kotłach stalowych oraz we wszystkich kotłach żeliwnych wężownica musi zostać wpięta w instalację jako osobny element. Najczęściej stosowane zawory jednofunkcyjne to Danfoss BVTS, Watts STS-20.

b) Zawór dwufunkcyjny (dopuszcza zimnej wody do powrotu kotła i odpuszcza gorącą wodę z zasilania kotła). To rozwiązanie stosowane jest z reguły dla większych kotłów, np. o mocy powyżej 50kW, dla których zewnętrzna wężownica schładzająca nie byłaby wystarczająca. Najczęściej stosowane zawory dwufunkcyjne to Regulus DBV-1, Syr 5067 oraz Caleffi 544.

Instalację należy zabezpieczyć stosując np. jeden lub dwa zawory bezpieczeństwa 1,5 bar.

Zamontować należy zawór bezpieczeństwa:

- 1,5 bar dla kotłów o mocy do 65 kW,

- 2 bar dla kotłów o mocy od 65 kW do 78 kW.

Proponujemy zastosowanie zaworu bezpieczeństwa na powrocie oraz grupy bezpieczeństwa na zasilaniu. Grupa bezpieczeństwa obejmuje oprócz zaworu bezpieczeństwa odpowietrznik i manometr."

Warto zapoznać się także z wytycznymi jednego z producentów dotyczącymi montażu kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym z wężownicą:

http://www.metalteres.com.pl/pliki_do_pobrania/ddd554e4b5.pdf

Polecam również artykuły z Magazynu Instalatora (7/8 2009), traktujące ogólnie o kotłowni z kotłem na paliwo stałe, pracującym w układzie zamkniętym. Są tam liczne odwołania do Polskich Norm w tym zakresie:

http://www.stalmark.pl/bezpieczna-instalacja

http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4200&cms=272

Pozdrawiam.
Powrót do góry

na_krótko
Poziom 3
Poziom 3

Post#13 09 Sty 2011 21:13   

Tak, z gorącej wody kotłowej, przed zaworem 4d zasilana jest pompa bojlera, powrót z bojlera wpinasz do powrotu na kocioł z zaworu 4d. Czyli bojler (ze swoją pompą) jest wpięty równolegle do zaworu 4d, po stronie "gorącej".
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#14 Post autora tematu 15 Sty 2011 10:45   

Fakt, przeoczyłem, że takie podłączenie jest pokazane na schemacie Defro dla zaworu 4d. :-)

A wracając do tematu, spytałem także jednego z aktywnych Forumowiczów z branży instalatorskiej odnośnie montażu WSZ. Odpisał, iż stosuje się czasem również takie rozwiązanie, że między wypływem wody z wężownicy a zaworem schładzającym montuje się dodatkowy trójnik, który umożliwi pobranie pewnej ilości rozgrzanej wody. W pozostałych przypadkach podłączenie jest takie jak na schematach tj. całość rozgrzanej wody z wężownicy chłodzącej odpływa do kanalizacji, marnując się bezpowrotnie.

Przy okazji daję link do kolejnego producenta, który zdecydował się zezwolić na montaż swoich urządzeń w układzie zamkniętym, dając nawet wytyczne oficjalne co do tego typu połączeń. Chodzi oczywiście o Per Eko, który inaczej niż pozostali - zdecydował się na rekomendację rozwiązania z zaworem schładzającym dwufunkcyjnym DBV. Ale szczerze powiedziawszy jakoś mnie ten układ nie przekonuje, z wężownicą wydaje się być pewniej i bezpieczniej. Schemat przyłączenia zaworu do kotła Per Eko pod poniższym linkiem:

http://www.per-eko.pl/?-b-warunki-techniczne-montazu-kotla-na-paliwo-stale-w-instalacji-zamknietej-%28przeponowej%29-b-,221

Oprócz tego wklejam dla dociekliwych schematy podłączenia wężownic schładzających zewnętrznych Galmetu i Viadrusa, które znalazłem w DTR kotłów producentów ww. urządzeń.

Pozdrawiam.

Załączniki:
Powrót do góry

rodi667
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Zabrze

Post#15 12 Maj 2011 20:32   

Re: Wężownica schładzająca / zewnętrzne zabezpieczenie termiczne

Witam
Jestem pod wrażeniem opracowanego tematu tym bardziej, że sam jestem przed wykonaniem instalacji c.o. w układzie zamkniętym i cały czas zbieram opinie czy zastosować zewnętrzną wężownicę schładzającą, czy dwufunkcyjne zawory zabezpieczenia termicznego. Wiele firm instalacyjnych montuje wężownice schładzające ale przyznam, że mnie nie przekonuje ich zasada działania. Przede wszystkim chodzi o nie dopuszczenie do zagotowania się wody w kotle, a jeżeli już do tego dojdzie to wężownica umieszczona na zasilaniu schłodzi tylko wodę na wyjściu z pieca, a nie w samym piecu a więc na kaloryfery pójdzie chłodniejsze medium, a w kotle w dalszym ciągu może wrzeć a ciśnienie wzrastać. Zanim chłodniejsza woda dotrze z powrotem do kotła to minie jednak trochę czasu. Podsumowując mamy podwójną stratę: tracimy ciepło na ogrzanie pomieszczeń, oraz nie powstrzymujemy zbyt szybko wrzątku w kotle. Co innego wężownica zamontowana wewnątrz pieca, która również według mnie jest najlepsza. Ale jeśli chodzi o urządzenia zewnętrzne mnie bardziej przekonują zawory dwufunkcyjne ( Syr 5067 lub Caleffi 544 ), gdyż dopuszczenie zimnej wody do powrotu do kotła powoduje natychmiastowe schłodzenie. Przy braku ciśnienia w rurociągu mamy w jednym jak i w drugim przypadku problem. Co o tym sądzicie ?
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#16 Post autora tematu 14 Maj 2011 22:27   

rodi667 napisał:
Przede wszystkim chodzi o nie dopuszczenie do zagotowania się wody w kotle, a jeżeli już do tego dojdzie to wężownica umieszczona na zasilaniu schłodzi tylko wodę na wyjściu z pieca, a nie w samym piecu a więc na kaloryfery pójdzie chłodniejsze medium, a w kotle w dalszym ciągu może wrzeć a ciśnienie wzrastać. Zanim chłodniejsza woda dotrze z powrotem do kotła to minie jednak trochę czasu. Podsumowując mamy podwójną stratę: tracimy ciepło na ogrzanie pomieszczeń, oraz nie powstrzymujemy zbyt szybko wrzątku w kotle.

Hmmm... Przyznam, że wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. W tym układzie rozsądnym kompromisem - jeśli kocioł nie posiada wężownicy wewnętrznej - może być zewnętrzne naczynie schładzające (NSZ Domer) z wężownicą miedzianą, które oprócz tego, że wbudowane jest w rurę zasilającą posiada również wyjście dodatkowe na rurę powrotną, co może nieco przyspieszyć chłodzenie.

Cytat:
Ale jeśli chodzi o urządzenia zewnętrzne mnie bardziej przekonują zawory dwufunkcyjne ( Syr 5067 lub Caleffi 544 ), gdyż dopuszczenie zimnej wody do powrotu do kotła powoduje natychmiastowe schłodzenie.

Polecane są zwłaszcza dla kotłów o większej mocy. Tylko po co przepłacać, są w końcu bardzo drogie. Spokojnie w ich miejsce można użyć zaworu DBV-1 Regulus: o kilka stówek tańszy, a efekt działania podobny. Polecają je do swoich kotłów m.in. Per Eko albo Heiztechnik.

Cytat:
Przy braku ciśnienia w rurociągu mamy w jednym jak i w drugim przypadku problem. Co o tym sądzicie ?

Czy chodzi Ci o instalację z hydroforem? Jeśli tak, to w takim przypadku sugerują rezygnację z układu zamkniętego, bo brak prądu automatycznie wstrzyma też pobór wody. A jeśli mamy z wodociągów, a odłączą nam chwilowo wodę, to lepiej wtedy nie palić, a zwłaszcza gdy jeszcze prądu by zabrakło. W praktyce rzadko spotykana sytuacja.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

rodi667
Poziom 8
Poziom 8

Post#17 15 Maj 2011 21:22   

Jeśli zastosujemy wężownicę schładzającą na powrocie ( też to rozważałem ) to myślę, że powinno w zupełności wystarczyć i zbytecznym byłoby montować ją również na zasilaniu ( niepotrzebnie będziemy schładzać np. wodę w bojlerze ). Problem polega jednak na tym, że czujnik temperatury odpowiedzialny za uruchomienie schładzania producenci umieszczają wewnątrz urządzenia, a więc wymagało by to przeróbki co już trochę komplikuje sprawę, no i nie wiem co na to przepisy. Wężownice z dodatkowym wyjściem na rurę powrotu są pewnym kompromisem, choć dla mnie bardzo wątpliwym. Warto się zastanowić o ile stopni musiała by zostać schłodzona prawie wrząca woda, aby po dodaniu do wody powrotnej ( bez udziału pompy ) potrafiła skutecznie w mirę szybko obniżyć temperaturę w kotle ? Pozostaje jeszcze kwestia unieruchomienia pompy ( awaria, zanik prądu ), lub z jakichś przyczyn zapchanie filtra w obiegu ( teoretycznie też może się zdarzyć ) i w tej sytuacji wężownica na zasilaniu, czy powrocie nie przyda się nam do niczego, a zawory sobie wtedy poradzą. Dlatego według mnie albo wężownica schładzająca wewnątrz pieca, albo zawory dwufunkcyjne. Inne urządzenia zewnętrzne to tylko wygoda instalatorów :)

Pozdrawiam.
Powrót do góry

ukji80
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: W sercu Bieszczad

Post#18 17 Maj 2011 16:14   

Mam pytanie o zawór termostatyczny BVTS http://www.sklep.etermo.pl/index.php?products=product&prod_id=1833
Jak można go podłączyć jeśli nie ma się w piecu dodatkowego wejścia
na czujnik temperatury?Można tak?

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Maj 2011 16:14   

Powrót do góry

rodi667
Poziom 8
Poziom 8

Post#19 19 Maj 2011 23:34   

Zawór BVTS służy do zasilania wężownicy schładzającej w piecu, a z Twojego rysunku wnioskuję, że chcesz go użyć do dolewania wody do obiegu. Poza tym czujnik powinien być umieszczony w kotle, w ostateczności jak najbliżej zasilania, a nie jak u ciebie za pompą. Domniemam, że to ma być w układzie otwartym gdzie nadmiar wody będzie wylewać się przez zbiornik wyrównawczy, bo w przeciwnym razie to jest bez sensu.
Powrót do góry

ukji80
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: W sercu Bieszczad

Post#20 20 Maj 2011 06:56   

rodi667 napisał:
Zawór BVTS służy do zasilania wężownicy schładzającej w piecu, a z Twojego rysunku wnioskuję, że chcesz go użyć do dolewania wody do obiegu.
Woda dolana do obiegu ma temperaturę 10C.Nie zaryzykuję dolewania jej
bezpośrednio do gorącego pieca.Nie mając wcześniej zamontowanego zaworu BVTS
robiłem to ręcznie odkręcając powoli zawór kulowy.
rodi667 napisał:

Poza tym czujnik powinien być umieszczony w kotle, w ostateczności jak najbliżej zasilania, a nie jak u ciebie za pompą.

Piec dostałem dopiero wczoraj.Jest zapakowany i jeszcze nie sprawdziłem czy jest wejście na czujnik.
rodi667 napisał:

Domniemam, że to ma być w układzie otwartym gdzie nadmiar wody będzie wylewać się przez zbiornik wyrównawczy, bo w przeciwnym razie to jest bez sensu.

Dokładnie tak.
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#21 Post autora tematu 21 Maj 2011 11:10   

ukji80 napisał:
Piec dostałem dopiero wczoraj.Jest zapakowany i jeszcze nie sprawdziłem czy jest wejście na czujnik.

Z tego co mi wiadomo kotły z wbudowaną wężownicą schładzającą (np. Ogniwo S6WC, Dakon Dor/Buderus/Junkers albo Termet Central 23) posiadają specjalne wejścia na czujnik, mają je chyba także najnowsze piece Defro. A jakiej marki jest Twój kocioł?

rodi667 napisał:
Pozostaje jeszcze kwestia unieruchomienia pompy (awaria, zanik prądu), lub z jakichś przyczyn zapchanie filtra w obiegu (teoretycznie też może się zdarzyć) i w tej sytuacji wężownica na zasilaniu, czy powrocie nie przyda się nam do niczego, a zawory sobie wtedy poradzą. Dlatego według mnie albo wężownica schładzająca wewnątrz pieca, albo zawory dwufunkcyjne. Inne urządzenia zewnętrzne to tylko wygoda instalatorów :)

Sądzę, że wniosek końcowy jest jak najbardziej słuszny, choć z drugiej strony jeśli mamy instalację grawitacyjną, odpowiednie przekroje rur i zawory różnicowe, to problemu w przypadku awarii pomp być nie powinno raczej. A może wypowie się jeszcze ktoś, kto ma doświadczenie w tym temacie urządzeń schładzających.

Dodam, że z tych naczyń NS firmy DOMER jest również model, który wbudowuje się bezpośrednio w piec (wariant dla producentów kotłów). Nie wiem jednak, na ile faktycznie jest on osadzony w płaszczu kotła i w jakim stopniu poprawia to efektywność chłodzenia. Podobno pleszewski Konstal korzysta z "NS-W" do swych kotłów przeznaczonych do pracy w układzie zamkniętym.

Poniżej schemat wyjęty z instrukcji urządzenia (s. 6).

Załączniki:
Powrót do góry

neszad
Poziom 9
Poziom 9

Post#22 05 Gru 2011 00:23   

U Cichewicza wężownice masz w standardzie, dlatego czasem się wydaje, że to jest drożej (a nie jest)
Powrót do góry

Watchbuyer
Poziom 12
Poziom 12

Post#23 Post autora tematu 05 Gru 2011 14:51   

Cytat:
U Cichewicza wężownice masz w standardzie, dlatego czasem się wydaje, że to jest drożej (a nie jest).

Witam
Wszystko się zgadza, niemniej pisałem o zróżnicowanych cenach odnośnie kotłów z wewnętrznymi wężownicami. Sam koszt wbudowania takiej wężownicy niektórzy producenci liczą na poziomie 750-1000 zł. Ma to odzwierciedlenie w cenie wyrobu.
Ale są też kotły tańsze, do których dokupienie wężownicy stanowi jedynie drobny wydatek (np. 200 zł) - do takich należy zaliczyć Ogniwo S6WC, Junkers Supraclass/Buderus Logano/Dakon Dor albo Termet Central 23.
Powrót do góry

Piasek80
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: CRA

Post#24 05 Gru 2011 15:18   

Myślę że alternatywą byłoby zastosowanie systemu schładzania/buforowania ciepła rodem z instalacji solarnych - tylko nie tak drogie: wielachny grzejnik typu "fafir" jeżeli takowy gdzieś znajdziemy, zabezpieczony antykorozyjnie jakąś farbą poliuretanową i zakopany pod chatą, pod posadzką w garażu np...
W razie "nimca" klasyczny zawór bezpieczeństwa puszcza nadmiar gorącej wody w obieg w taki "bufor" a ziemia przyjmie każdą ilość ciepła którą... później odda w posadzkę - a nie wrzącą wodę w ścieki bo takie rozwiązanie odpada w przyp. kiedy mamy zamknięte szambo lub co gorsza przydomową oczyszczalnię ścieków... bo gorąca woda poczynić może ogromne szkody w takim systemie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Wężownica schładzająca / zewnętrzne zabezpieczenie termiczne
Strona 1 z 1