Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz klasy A na 2N3055

sr20ve 29 Gru 2010 16:22 48606 86
  • Wzmacniacz klasy A na 2N3055
    Witam, chciałem pochwalić się swoją konstrukcją zbudowaną ze śmieci.
    Tranzystory znalazłem w szkolnej piwnicy, podczas sprzątania po tegorocznej powodzi.
    Jedyną rzeczą, jaką kupiłem do tego urządzenia to laminat, oraz cynę i kalafonię.
    Wszystkie rezystory wylutowałem z różnych płytek, które mi zalegają w domu z odbiorników radiowych itp.
    Wzmacniaczowi brakuje obudowy, zasilam go z transformatora 250W, napięcie po wyprostowaniu ok 35V.
    Wrażenia odsłuchowe były bardzo zaskakująco miłe. Dźwięk jest czysty, bas głęboki, a soprany ładnie posykują.
    Schemat znalazłem na jakieś dziwnej stronie.
    Płytka PCB (do lekkiej poprawy) robiona w Paincie. :D

Gotowy układ zrobiony przeze mnie.
    Wzmacniacz klasy A na 2N3055

Polecam ten układ ze względu na prostotę wykonania.
    Jednak szkoda tej mocy, która ucieka w ciepło...
    Tranzystory zamontowałem na kawałku blachy aluminiowej grubości ok 0.5cm, blacha jest dobrze ciepła.
    Pozdrawiam Damian

Fajne!
  • #2 29 Gru 2010 18:14
    zbychmg
    Poziom 28  

Klasa A jest dobra, ale ponad 60W cały czas idzie na grzanie.....
    ...... blachy

Myślałem już o takiej prostej modyfikacji, aby prąd (w tym układzie 1,7A) był proporcjonalny do mocy oddawanej przez układ. Jeśli nastawimy na 0.1 mocy znamionowej wystarczyłoby 170mA. Próbowałem dać potencjometr sprzężony z reg. wzmocnienia, ale przy większym poziomie sygnału wejściowego inne źródło wszystko brało w łeb. Pozostałem przy rozwiązaniu QUAD405-2, jak na razie nie słyszałem nic co byłoby wyraźnie lepsze od tego staruszka....pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku

• #3 29 Gru 2010 19:08
    Dreamer93
    Poziom 14  

Ciekawy projekt. Mogłeś wyskrobać do tego jakąś obudowę. Chociażby z jakiegoś starego ATX'a. Jak widać układ nie pozbawiony mankamentów jednak i tak ocena za całość powinna być dobra ;) Oczywiście zrób szybko obudowę! :D

• #4 29 Gru 2010 19:33
    aj123
    Poziom 25  

sr20ve napisał:
    Jednak szkoda tej mocy która ucieka w Ciepło... :(

Pomyśl co było w Radmorze, gdzie moc wyjściowa to zaledwie 25W/4R, a z tych 2x2N3055 można wyciągnąć max 70W :)

Projekt rzeczywiście prosty, gdzieś widziałem coś podobnego.

• #5 29 Gru 2010 19:44
    czyzyks
    Poziom 13  

Gdybym znalazł ten schemat miesiąc wcześniej to teraz miałbym układ na tranzystorze a nie tda ...

Przed zrobieniem obudowy dorobił dorobił bym drugi taki sam żeby było stereo:)

• #6 29 Gru 2010 21:55
    AUDImEEn
    Poziom 14  

1. Ta blacha na dłuższą metę może nie wyrobić, szczególnie jak będziesz oddawał większą moc na przetwornik (np 2 godziny).
    2. Ile według Ciebie ten układ oddaje mocy?
    Nie wiem dlaczego ale nikt jeszcze o to nie zapytał.
    Może jakieś pomiary zrobisz?
    3. Jak wygląda sprawa szumów?
    Czy przy potencjometrze na max słychać coś w głośniku? Czy jest cisza?
    A co do układu... No rzeczywiście może ciekawie zabrzmieć, bo nie dość, że klasa A, to jeszcze na 2N3055, mam do nich sympatię za ich brzmienie.

Najlepszego w Nowym 2011 roku !:D

• #7 29 Gru 2010 22:26
    Mark II
    Poziom 19  

W klasie A im większa moc oddawana do odbiornika, tym mniejsza moc wydzielana na tranzystorach w postaci strat.

• #8 29 Gru 2010 22:33
    Dj Joker
    Poziom 26  

Co to za bujda? Z tym że z 2n3055 można wyciągnąć tylko 70W ? W klasie AB, można z powodzeniem wyciągnąć 100W jak nie więcej, choć by eltron100U, ludzie wstawiali tam 2n3055 jako zamienniki oryginalnych KD, a nawet czasem były oryginalnie... i co ?Miał 100W sinus, a przy naszym obecnym napięciu, to miał nawet 120W 4R Sinus.
    Nic szczególnego, a gdzie jest obudowa ?

• #9 29 Gru 2010 22:43
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Dj Joker. Masz racje wgl tego nie rozumiem. Np w wzmacniaczu Contra 60 pracują dwa takie tranzystory i oddają 60W przy 4Ohm-ach i nawet przy katowaniu te tranzystory sobie świetnie radzą. 100Wat można z nich spokojnie wyciągnąć.
    Np. tak jak wspomniałeś Eltron 100U = 1x100Wat z dwóch tranzystorów.
    Pozdrawiam.

Dodano po 53 [sekundy]:

Obudowę kolega pewnie z czasem dorobi ;)
    Ja osobiście zacząłbym od obudowy;D

• #10 29 Gru 2010 22:46
    Dj Joker
    Poziom 26  

Łączna moc tych tranzystorów wynosi 230W, pewnie dlatego 100W można z nich wyciągnąć...spokojnie...teoretycznie przyjęło się że maksymalna moc wzmacniacza sinus, może wynieść 1/3 mocy tranzystorów końcowych, jednak w praktyce może wynieść więcej.

• #11 29 Gru 2010 22:47
    AUDImEEn
    Poziom 14  

1/3?
    dobrze napisałeś... ``teoretycznie przyjęło się...``

• #12 29 Gru 2010 22:49
    pawel_aa
    Poziom 25  

AUDImEEn napisał:
    Np. tak jak wspomniałeś Eltron 100U = 1x100Wat z dwóch tranzystorów.

Eltron 100 ma CZTERY tranzystory na jeden kanał.
    Dwa na kanał mają Eltron 30 i 60.

• #13 29 Gru 2010 23:18
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Wracając do sedna tematu...
    Gdzie w tym wzmacniaczu można ustawić prąd spoczynkowy?
    Taka regulacja powinna być.
    Potencjometr P2? (wnioskuję po jego lokalizacji na schemacie)

• #14 30 Gru 2010 00:15
    megid
    Poziom 15  

sr20ve napisał:

Schemat znalazłem na jakieś dziwnej stronie .

Masz może adres tej strony?

• #15 30 Gru 2010 01:19
    AUDImEEn
    Poziom 14  

sr20Ve napisałeś:
    ``zasilam go z transformatora 250 Watt ``
    Nie Watt a Wat.

napisałeś też:
    ``Jednak szkoda tej mocy która ucieka w Ciepło...``
    Nie masz czego żałować. Niech wciąga ile chce byle by się odpłacił dobrej jakości dźwiękiem.
    Można by zapytać ``a co z rachunkami z prąd?``
    Proste trzeba wyłączać wzmacniacz kiedy się go nie używa.
    Nie wiem co to za plaga bo mnóstwo osób zostawia włączone wzmacniacze/ampitunery na całe noce kiedy śpi... tylko po co?
    może czas zainwestować w wyłączniki czasowe?
    (Taka moja mała sugestia) ja np takiego używam ;)

• #16 30 Gru 2010 01:23
    szybel
    Poziom 8  

Właśnie, przydał by się link do stronki :D.

• #17 30 Gru 2010 01:24
    marik_te
    Poziom 22  

Vermona była podobnej konstrukcji co eltron i na dwóch KD503 dawała 100W przy 4 a i radziała sobie dobrze przy 2,5 Ohm.

• #18 30 Gru 2010 01:26
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Kolego o jakiej Vermonie mówisz?

A co do tranzystorów 2N3055 to chyba każdy powinien wiedzieć że to są naprawdę dobre półprzewodniki i niemal nie do za katownia. (szczególnie wersja militarna)
    Jak ktoś z was ma jakiś wzmacniacz na 2N3055 o mocy nie większej jak 30wat na kanał przy 2 tranzystorach to niech sobie zamiast bezpieczników włoży kawałek drutu i go na 30s włączy robiąc zwarcie na wyjściu i podając sygnał...
    One się tylko rozgrzeją i nic więcej (już tak robiłem i nie mogłem uwierzyć)
    I może zakończmy tą dyskusję na ich temat bo można by pisać w nie skończoność;p

• #19 30 Gru 2010 01:42
    szybel
    Poziom 8  

W mojej miejscowości Pan w punkcie napraw rtv/audio powiedział mi że tranzystory 2N3055 się nie nadają do zastosowań audio :D, a tylko tranzystory krzemowe.

• #20 30 Gru 2010 02:02
    marik_te
    Poziom 22  

Vermona 1020 lub 1060 bo to praktycznie to samo tylko z inną liczbą wejść, ale stopień wyjściowy ten sam.

• #22 30 Gru 2010 09:44
    sr20ve
    Poziom 8  

Witam, Szczerze to jestem zaskoczony że temat zostanie tak mile przyjęty na forum.
    * Obudowa- w przyszłości myślę że zrobię coś z drewna,poprzednie wakacje spędziłem na stolarni, troszkę umiejętności mi zostało myślę ze warto byłoby je wykorzystać.
    *Pomiary, no niestety tutaj niczym nie mogę się pochwalić, elektroniką zajmuję się naprawdę od niedawna, poszedłem do szkoły elektronicznej nie interesując się wogóle tą dziedziną, na szczęście kolega wpłyną na mnie w pozytywny sposób i polubiłem "prąd". Moje wyposażenie jest bardzo ubogie: miernik uniwersalny , stary laptop z programem oscyloskopu i generatora. Nie ma szału.

Co do zastosowania 2n3055

Zapytałem nauczyciela kiedyś o to, również się dowiedziałem o tym ze ten tranzystor to głównie zasilacze itp. Pamiętam jednak że mój brat miał zodiaka na Tych tranzystorach. Pomyślałem że nic nie stracę jak spróbuje coś zrobić, za tranzystory nie zapłaciłem, a to kolejne doświadczenie, nawet gdyby mi się nie udało.

link do strony z projektem: http://www.elektrotekno.com/about5930.html

• #23 30 Gru 2010 13:43
    Mark II
    Poziom 19  

AUDImEEn napisał:

Nie Watt a Wat.

Ściślej w przypadku transformatorów nie Wat a VA.

• #24 30 Gru 2010 14:14
    themichal
    Poziom 17  

Ja się przymierzam do czegoś podobnego tylko że zamiast 2n3055 daje 2n3281 no i robie stereo a całość ma być w universumie v46012 bo już mnie te stk dobijają, 60zł za szt, a już 5 poszło i dałem sobie spokój z stk. Mam pytanie wydoli to na 63v zasilania ,tranzystory wytrzymają, prąd spoczynkowy inny, kondensatory na wyższe napięcie czy pozatym musze jeszcze coś zmodyfikować, pewnie tranzystory sterujące.

• #25 30 Gru 2010 14:37
    Dj Joker
    Poziom 26  

W albo VA, używa się zamiennie, niekiedy można zobaczyć na głosnikach przykładowo 10VA, tak samo i na transformatorach, czasem pisze się 200W, a czasem 200VA :) W zodiaku, siedzą małe tranzystory, na małym radiatorze, w obudowie TO-220, na 90%, a nie 2n3055, je można spotkać w innych sprzętach. KD503 ma 150W, więc w vermonie łącznie Ptot, wynosiło 300W, 100W sinus to optymalna moc dla wzmacniacza na nich, zaś 2n3055 ma 115W, więc łączne Ptot wynosi 230W, więc teoretycznie optymalną mocą będzie 75W, ale teoria a praktyka....

• #26 30 Gru 2010 15:01
    AUDImEEn
    Poziom 14  

themichal:
    Tranzystory sterujące zostaw te co są czyli BD139 dodaj jedynie nie wielkie radiatory na nie i będzie okey.
    Powiedź mi dlaczego chcesz dawać większe napięcie? Zastanawia mnie to...

a co do tego czy W czy VA... gdzieś kiedyś było to wałkowane... jest to zamienne bo: V(Volt)*A(Amper) daje nam W. (VA)
    Pozdrawiam

• #27 30 Gru 2010 15:06
    sr20ve
    Poziom 8  

Cytat:
    W zodiaku, siedzą małe tranzystory, na małym radiatorze, w obudowie TO-220, na 90%, a nie 2n3055

No nie do końca, Zodiak był w kilku wersjach, Końcówki mocy były na Kd502, BDP284- BDP283,BDX35A -BDX54A Na 2N3055 też, nawet jeden z szanownych użytkowników Formu szukał schematu Końcówki na 2n3055.
    Pozdrawiam Damian

Cytat:
    a co do tego czy W czy VA... gdzieś kiedyś było to wałkowane... jest to zamienne bo: V(Volt)*A(Amper) daje nam W. (VA)

I(A)*U(V)= P(VA)
    I(A)*U(V) * cos "FI"= P(W)

• #28 30 Gru 2010 15:28
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Kolego sr20ve
    ``I(A)*U(V)= P(VA)
    I(A)*U(V) * cos "FI"= P(W)``
    Przecież ja tu już post wyżej napisałem ;)
    A powiedź mi jak ten wzmacniacz brzmi?
    Chodzi mi o średnie tony niestety nic o nich nie wspomniałeś a to jest przecież w muzyce najważniejsze pasmo.
    Są może ``schowane`` czy bardziej uwypuklone?

• #29 30 Gru 2010 15:49
    sr20ve
    Poziom 8  

według mnie średnie tony są sztywne jakby lekko schowane za bas i sopran, to jest moja subiektywna opinia, Być może to przez moją kolumienkę, mam w niej dwa głośniki wysoko tonowe i jeden nisko połączone przez kondensatory, źródłem jest moja Nokia N91, uważam go za jeden z lepszych telefonów używanych jako odtwarzacze więc to na pewno nie jego wina, przynajmniej tak myślę. Jak na ilość elementów użytych do tego wzmacniacza jestem bardzo mile zaskoczony. Muszę też powiedzieć ze mam wzmacniacz na tda2052, porównując go do 2n3055, dźwięk z tda2052 jest naprawdę silnie sztywnym i mało ciepłym dźwiękiem, takim "nijakim" teraz mam zamiar złożyć drugą końcówkę i wpakować to do jakieś obudowy, jeszcze jakiś regulator barwy dźwięku, koniecznie tranzystorowy.

• #30 30 Gru 2010 16:01
    AUDImEEn
    Poziom 14  

No to podobnie jak w Radmorze 5102
    chociaż myślę że to nie wina układu a Twojej kolumny.
    To że masz dwa wysoko tonowe przetworniki i jeden nisko-średnio tonowy na pewno nie pomaga w tym żeby średnie pasmo było bardziej słyszalne i myślę że tu jest główny problem ``schowanych`` środków.
    spróbuj odłączyć jednego wysoko tonowego.
    A co do dźwięku z TDAxxxx to najlepiej to przemilczę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME