Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> TV Serwis -> TV Początkujący -> Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R
Autor
Wiadomość
mocnypiter83
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: gorzow wlkp

Post#1 Post autora tematu 30 Gru 2010 00:13   

Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R

Witam

Kilka dni temu zepsuło mi się podświetlenie w tym telewizorze, objawia się to w ten sposób, że po włączeniu telewizora wszystko uruchamia się prawidłowo lecz na bardzo krótki czas tj. po około 2 sekundach znika całe podświetlenie matrycy. Nie wiem czy ta awaria mogła być spowodowana uderzeniem w stolik telewizora przez mojego 2-letniego synka, podczas jazdy na zabawkowym ciągniku. Ponieważ dosłownie po kilku minutach od puknięcia pojawił się ten problem.
Sprawdziłem cały zasilacz i okazało się ze wszystkie napięcia są w porządku.

Proszę o sugestie co powinienem sprawdzić i w jaki sposób z góry dziękuje.
Powrót do góry

DawiDD
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Czestochowa

Post#2 30 Gru 2010 11:03   

Re: Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R

inwerter do sprawdzenia. Sprawdź wszystkie trafa - pewnie któreś padło, do sprawdzenia również kondensatory WN które powinny być zaraz za trafem. Nie mialem tego modelu "na warsztacie" wiec jak bys cos wiecej napisal o inwerterza albo zrobil jego zdjecie to cos wiecej mozna by podpowiedziec
pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2010 11:03   

Powrót do góry

mocnypiter83
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 30 Gru 2010 18:30   

Właśnie rozebrałem obudowę i doszedłem do inwerterów prawego i lewego wydaje mi się ze jest to wina inwertera lewego ponieważ podświetlenie działa tylko z prawej strony ekranu. Te inwertery są od siebie zależne i są połączone ze sobą taśmą.
Próbowałem rozłączyć tą taśmę lecz po rozłączeniu w ogóle nie zapala się żadna ze stron. Każdy inwerter obsługuje 10 świetlówek. Próbowałem także odłączenie wszystkich świetlówek z prawej strony gdzie podejrzewam ze jest problem lecz efekt dalej był taki sam wydaje mi się ze ten prawy inwerter ma uszkodzone któreś trafo ale nie wiem jak to zmierzyć. Przesyłam kilka zdjęć proszę o pomoc

Dodano po 5 [minuty]:

Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R
Powrót do góry

lisek
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Wrocław/* dziś: N.Wales (UK)

Post#4 30 Gru 2010 18:56   

Dla Ciebie ważne jest oznaczenie: 6632L-0326C
Tam te trafka (zmierz wszystkie ) na uzwojeniu wtórnym powinny mieć ok.340ohm
(uszkodzone będa miały ponad 3kohm)
Są także w invertorach ,w PHILIPSach na chasis LC4.2E

Powrót do góry

mocnypiter83
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 30 Gru 2010 20:03   

Kolego możesz dokładnie opisać jak pomierzyć te trafko bo nigdy tego wcześniej nie robiłem. Poniżej przedstawiam zdjęcia z obydwu stron,jakbyś mógł to powiedz mi między którymi numerkami powinno być te 340 Ohm. Powiedz mi czy w ogóle można to zrobić bez wylutowania.

Dodano po 22 [sekundy]:

Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R
Powrót do góry

DawiDD
Poziom 21
Poziom 21

Post#6 31 Gru 2010 10:02   

1,2 sa ze sobą połączone podobnie jak 3i4. Sprawdź połączenie miedzy 1 a 4 i będziesz miał wynik. Sprawdź również tranzystory - jeżeli jakiś będzie miał miedzy którymiś nóżkami ok 0-100om a inne znacznie większy opór to masz jeszcze do wymiany tranzystor
Powrót do góry

mocnypiter83
Poziom 5
Poziom 5

Post#7 Post autora tematu 31 Gru 2010 13:17   

Witam pomierzyłem wszystkie trafka zgodnie z twoimi zaleceniami i pomiędzy 1 a 4 miałem wyniki na każdym około 00,7ohm a przy pomiarze tranzystorów uzyskałem wynik każdy około 10k ohm na obydwu płytach wyniki były bardzo podobne.Czy te wyniki świadczą o uszkodzeniu jakiegoś elementu?

Dodano po 3 [minuty]:

Może mi ktoś powiedzieć jak sprawdzić świetlówki, bo wydaje mi się że to tutaj leży problem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Gru 2010 13:17   

Powrót do góry

wypalony piksel
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Jezdem ze wsi, hrum, hrum.

Post#8 31 Gru 2010 14:27   

Cytat:
Witam pomierzyłem wszystkie trafka zgodnie z twoimi zaleceniami i pomiędzy 1 a 4 miałem wyniki na każdym około 00,7ohm a przy pomiarze tranzystorów uzyskałem wynik każdy około 10k ohm na obydwu płytach wyniki były bardzo podobne.Czy te wyniki świadczą o uszkodzeniu jakiegoś elementu?

Zawsze wiedziałem, prędzej czy później wyjdzie szydło z worka. W 4 poscie, ale wyszło.
Na początek proponuję nauczyć się podstaw z elektroniki. Umiejętność sprawdzania elementów elektronicznych jest równie podstawową co niezbędną cechą w procesie naprawy sprzętu elektronicznego.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Gru 2010 14:27   

Powrót do góry

mocnypiter83
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 31 Gru 2010 15:49   

Dlatego jestem na forum dla początkujących. Taką podpowiedzią na pewno nie pomożesz mi rozwiązać problemu. Co masz na myśli "wyszło szydło z worka", co zrobiłem źle?. Określiłem się jasno w poprzednich postach ze tego wcześniej nie robiłem. Może lepiej podpowiesz co robię źle zamiast krytykować.
Powrót do góry

mirex
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: "--"

Post#10 31 Gru 2010 16:06   

Cytat:
co zrobiłem źle?

Dużo. A ponieważ nie masz odpowiedniej wiedzy to słuchasz bredni jakie na przykład kolega DawiDD tu plecie.
(Przy okazji szanowny kolego Dawidzie - przypominam, że na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni. Regulamin pkt 15.)
Jak byś miał, to byś wiedział, że transformator ma /co najmniej/ dwa uzwojenia. I wiedziałbyś po co one są.

Jak widzisz rozkręcić to jeszcze nie wszystko. Również to
Cytat:
Sprawdziłem cały zasilacz i okazało się ze wszystkie napięcia są w porządku.
nie jest miarodajne, bo to nie wszystkie konieczne napięcia.
Cytat:
Próbowałem rozłączyć tą taśmę lecz po rozłączeniu w ogóle nie zapala się żadna ze stron.
Próbowałem także odłączenie wszystkich świetlówek z prawej strony

To właśnie przykład jak się nie wie po co się coś robi i jaki przyniesie to skutek.
Brak wiedzy to jeszcze nie grzech, ale brak chęci do jej zdobycia to już inna bajka. Na tym forum niemile widziana.
Najpierw poczytaj o inwerterach na forum, może sprawdź i wpisz model swojego do wyszukiwarki. Może wpisz do niej układ scalony na jakim jest skonstruowany inwerter ...
Tylko co to da jak nie masz pojęcia o elektronice ...?
Nie taniej będzie jednak oddać do serwisu niż wymieniać, wymieniać, wymieniać ... bo ktoś napisał, że u niego tak było?

Przeczytaj jeszcze http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html to może zrozumiesz co to znaczy TV Początkujący. Bo na razie to najwyżej możesz pisać w http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=247&tylko_dzial=1
Albo udowodnij nam, że jest inaczej.
Powrót do góry

DawiDD
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 31 Gru 2010 22:06   

widzę ze kolega mirex dlatego ze ma podpis moderator może jeździć po innych jak tylko chce, ale pomocy w twoim poście tyle co nic. Do mocnypiter83 podaj symbol ukladu, który steruje tranzystorami

Moderowano przez mirex:
Coś nowego napisałeś Dawidzie? Nie doczytałeś o co powyżej prosiłem autora?
Zaczniesz pisać w zgodzie z zasadami polskiego języka, regułami obowiązującymi na forum, czy wolisz prezenty noworoczne za łamanie pkt 4, 6, 10.2, 12, 15 Regulaminu Forum?
A Ty w czym pomogłeś poza wprowadzeniem autora w błąd? Po co w ogóle, na dzień dobry, dyskusja o transformatorach tego inwertera, skoro one się w zasadzie nie psują?

Powrót do góry

wypalony piksel
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Jezdem ze wsi, hrum, hrum.

Post#12 31 Gru 2010 22:25   

DawiDD napisał:
widzę ze kolega mirex dlatego ze ma podpis moderator może jeździć po innych jak tylko chce, ale pomocy w twoim poście tyle co nic.

Widzisz mirex? To są skutki jak się jest zbyt wyrozumiałym i nie zaaplikujesz na czas OSTRZEŻENIA. Tak jak regulamin w takich przypadkach nakazuje, p.12.
Powrót do góry

mocnypiter83
Poziom 5
Poziom 5

Post#13 Post autora tematu 04 Sty 2011 21:55   

Kolego mirex, jeżeli masz większe doświadczenie z tym typem invertera, i podejrzewasz co może być zepsute to wyraź swoją opinie. Z góry dzięki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Sty 2011 21:55   

Powrót do góry

mirex
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: "--"

Post#14 06 Sty 2011 12:28   

Wyraziłem.
mirex napisał:

Najpierw poczytaj o inwerterach na forum, może sprawdź i wpisz model swojego do wyszukiwarki. Może wpisz do niej układ scalony na jakim jest skonstruowany inwerter ...
Tylko co to da jak nie masz pojęcia o elektronice ...?

A Ty, wielokrotnie tu proszony o podanie tych informacji, nie masz zamiaru lub po prostu nie rozumiesz o co chodzi. Czy to nasza wina?
Wyraziłem również inną opinię:
Cytat:
Nie taniej będzie jednak oddać do serwisu niż wymieniać, wymieniać, wymieniać ... bo ktoś napisał, że u niego tak było?

Powrót do góry

mocnypiter83
Poziom 5
Poziom 5

Post#15 Post autora tematu 08 Sty 2011 16:02   

Na płycie MS znajduje się układ o symbolach BD9766FV
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> TV Serwis -> TV Początkujący -> Podświetlenie matrycy w LCD LG 42LC25R
Strona 1 z 1