Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój zestaw - 600+400W rms 2x subbas + 2x satelita

Djrafix 30 Gru 2010 15:48 13849 42
  • Mój zestaw - 600+400W rms 2x subbas + 2x satelita

Witam,
    Zanim za cokolwiek się wziałem spędziłem troche czasu na elektrodzie i właśnie to zainspirowało mnie żeby poskładać coś swojego! :)

Tak po krótce:
    Głośniki:
    2x Bas 600W- Rh-Sound RH-18125 PRO - 900zł
    2x Low-Middle 250W- Rh-Sound P-1250/C - 240zł
    2x Driver 150W- Rh-Sound PH-02 - 150zł

Skrzynie na subbas wziąłem ze starych kolumn Unitry (akurat 170l, idealnie pod glosnik basowy), a na nadstawki pokroiłem jeszcze 1 skrzynie z Unitry na dwie czesci i akurat pomiesciły się głośniki :)

Materiały:
    Narożniki metalowe czarne - 88zł
    Rączki - 75zł
    Koc, materiał na maskownice - 150zł
    Wkręty - 30zł
    Tuba bassreflex - 25zl
    Tuby do driverów - 60zł
    Gniazda na statywy - 60zł
    Terminale na speakony - 20zł
    Gąbke, klej, pudła - miałem :)

Nie mam niestety zdjęć jak kolumny powstawały, mam natomiast efekt końcowy :)

A o to fotki:
    Bass 600W rms sztuka, głośnik 18'':

Nadstawki 400W rms, 12" + 1,75":

Tył zestawu:

A cały zestaw prezentuje się tak:
    Mój zestaw - 600+400W rms 2x subbas + 2x satelita Mój zestaw - 600+400W rms 2x subbas + 2x satelita

Śmiało komentujcie!
    Co do zwrotnicy niestety za wiele nie wiem, bo robił ją mój tata elektryk, nie znam się zbytnio na tym.
    Pozdrawiam,
    Rafał Jończyk!

Fajne!
  • #2 30 Gru 2010 17:07
    gibgibon1985
    Poziom 7  

Czym to napędzasz ?

• #3 30 Gru 2010 18:16
    danio531
    Poziom 18  

Wygłuszenie w otworach BR nadstawek to błąd z tego co wiem... (Jeśli to mają być otwory BR)
    Poza tym nawet ciekawie. Jakieś zabezpieczenie głośników? Kratownice?
    Jakieś wrażenia odsłuchowe? To Czeskie głośniki?

Brak zwrotnicy w nadstawce czy wszystko będzie dzielone aktywnie?

• #4 30 Gru 2010 20:55
    piotrdx626
    Poziom 28  

Filtr pasywny w kolumnie basowej nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepiej ciąć pasmo aktywnie. W nadstawkach tylko kondensator na driverze? Nie widzę tego rozwiązania na imprezie. Szybko przypalisz driver i tyle. Poczytaj na temat zwrotnic :)

A zestaw niczego sobie. Dobre wykorzystanie starych obudów.

• #5 30 Gru 2010 20:56
    kamil_cb
    Poziom 17  

Fajny zestaw ale 4 ale w sumie ;)

-Czemu aż 4 br w jednym basie? Dwa albo szczelina wyglądała by lepiej...
    -BR w nadstawkach pociągnij sprayem czarnym-będzie ładniej.

-Czemu RH Sound ? Mało znana firma... Nie to żebym się czepiał bo wreszcie coś innego taniego niż STX'y co cieszy ;)

-Jak kolega wyżej ale do zwrotnic i zabezpieczeń, no ale poczekamy na autora...

• #6 30 Gru 2010 21:35
    AUDImEEn
    Poziom 14  

1. Tak jak kolega wyżej wspomniał. Dlaczego aż 4 Br?
    ja mam szczeliny i to jest świetne rozwiązanie. (dla brzemienia)
    2.Basy powinieneś wykonać od podstaw z MDF-u !
    zwykła płyta wiórowa nijak się do tego nadaje.
    3. RH Sound? Ja bym dał 12LX60 Beymy(osobiście używam przymierzam się do zmiany bo już swoje wygrały), albo co kol wiek z Beymy.
    http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?p94,12lx60
    4. Zwrotnica z zabezpieczeniem to jest podstawa na estradzie!
    Jak nie umiesz zrobić zwrotnicy to poszukaj... w internecie znajdziesz firmy które wykonują zwrotnicę pod dane głośniki i na podział pasma jaki chcesz.;)
    5. Nie stosuj żadnych filtrów w basie. Aktywny podział jest najlepszym rozwiązaniem.
    6. Siatki ochronne... Nie dociera do mnie ich brak.

Foto przedstawia szczelinę oraz stan siatek ochronnych... jest dość dobry bo były nie dawno zmienione. (stare zostały zniszczone w... domu. przewrócił się stojak)
    a więc siatki koniecznie jak najszybciej zamontuj.
    Pozdrawiam.

• #7 30 Gru 2010 22:24
    Djrafix
    Poziom 9  

Już odpowiadam:
    Dlaczego aż 4br, jak były 2 to ten bass nie nadążał oddawać tego powietrza, skrzynia bardzo dostawała, jak są 4 to jest git i basiki łandie grają, fakt że szczelina byłaby lepszym pomysłem, ale wtedy na to nie wpadłem..

Napędzam ADSem LX1400 2x 750W 4ohm 2x 375 8ohm - bardzo dobrze się sprawdza

Tak głośniki są czeskie, nie stać mnie było na beymy, a z rhsound już korzystałem i jestem z nich bardzo zadowolony, bardzo tanie i bardzo dobre jakościowo, sztywna membrana itp. Prosze nie zadawać pytań czemu nie beymy, b&c bms czy celestiony czy stxy, poprostu te zdobyły moje uznanie, nie znam się zbytnio ale jak na moje ucho grają bardzo ładnie i mi wystarczają.

Zwrotnica to tylko atrapa póki co, a na dole ten filtr obcina pasmo subbasa, fakt że lepsze rozwiazanie byłoby stosując crossover, ale nie musiałbym mieć dwa wzmacniacze aby ten zestaw napędzić. Żarówka i całkowita zwrotnica jeszcze bedzie wymieniana na porzadniejszy model.

• #8 30 Gru 2010 23:45
    RAV_AUDIO
    Poziom 21  

Fakt faktem-jeśli robisz takie nagłośnienie to chyba warto wydać trochę więcej kasy i jednak zastosować zwrotnice z zabezpieczeniem. "Jamo produkuje takie zwrotnice chyba... Bass rzeczywiście wypadałoby odciąć aktywnym filtrem FDP z możliwością odwracania faz i regulacji.
    Pasywny daje radę ale głośnik trochę się męczy. Niezłym wzmakiem to napędzasz. Szkoda że masz jeden mocny a nie dwa średnie, wtedy można byłoby te Basy lepiej wykorzystać.

• #10 31 Gru 2010 00:08
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Skoro masz zaufanie do Rh Sound to bardzo dobrze. Ja ich osobiście nie słyszałem(niestety)
    co do szczeliny.... i tak powinieneś zrobić nowe skrzynie z MDF-u więc wtedy można wprowadzić szczeliny.
    Wzmacniacz naprawdę masz dobry:)
    za to ogromny plusik. :)

• #11 31 Gru 2010 00:16
    RAV_AUDIO
    Poziom 21  

A wg. mnie to dobrze że kolega odkrywa nową półkę Audio a nie tylko STX, Tonsil bla bla bla. RH Sound gdzieś coś w którymś kościele gra ale nie do końca... Ta szczelina to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie...Pamiętam jak kiedyś w swoich basach poprawiałem szczelinę 3 razy bo było nie to co chciałem. Ale za to jesli już zrobi się odpowiednia szczelinę to jest efekt duzo lepszy niż BR.

• #12 31 Gru 2010 00:31
    Djrafix
    Poziom 9  

Korzystam tylko z ADSów, a mam prośbe możecie odwołać się do tematu który opisałem wyżej? Bo nie wiem co robic..

Co do tej płyty MDF, gdyby nie stare Unitry kolumny wogóle by nie powstały, poprostu chcialem wykorzystac stare pudła, a nie mialem nigdy stycznosci z projektowaniem kolumn, przeczytalem tylko ile pudło do danego glosnika powinno miec Litrów.. i na tej podstawie wykorzystałem te pudła bo pasowały idealni, a nie mam pojecia ani o br, ani o szczelinach, a ni o zejsciu i impulsie jak to czytalem w niektórych tematach.
    Poprostu zrobiłem w oparciu o umiejętności "techniczne" a zadnej teorii nie nabywałem wczesniej na temat budowy kolumn.

A jeszcze co do tej nowej półki AUDIO, to prawda, w kółko wałkowane sa STXy, TONSILe itp, a może warto spróbować czegoś nowego, fakt ze z tym RHSound nie spotkałem sie nigdzie, ale glosniki mają naprawde dobre, bynajmniej na ucho takiego amatora jak moje, nie znam sie na tym zebym mogl sie wypowiadac, ale gram na tych glosnikach od 3 lat (najpierw miałem kolumny 2x 300w rms robione na rh + tonsil + piezzo ) i dostawały od tego samego adsa 375W rms - nie bylo zadnego charczenia, zniekształcen, piszczenia, zupelnie nic, grało czysto tak jak i na 200W rms, polecam te firme, moze ktos kolejny odwazy sie na tych glosnikach cos stworzyc :)

• #13 31 Gru 2010 01:33
    RAV_AUDIO
    Poziom 21  

Na temat ADS-ów nie mogę nic powiedzieć jak dla mnie ta półka to dość wysoka poprzeczka, dlatego do tematu z linku się nie odwołam.
    Co do wykorzystania starych kolumn to dość dobry pomysł jeśli chodzi o finanse ale nie o jakość i dźwięk...
    Sam robiłem ostatnio dość spory zestaw estradowy i chętnie go gdzieś na forum umieszczę, być może będzie tam kilka wskazówek dla Ciebie.

Chętnie wypróbuję te głośniki RH Sound, mam nadzieję że można koledze zaufać:D

Jeszcze tylko pytanie czy te Drivery nie są aby za mocne? Nie ma potrzeby stosowania dodatkowych korektorów graficznych / equalizerów?

• #14 31 Gru 2010 01:55
    Djrafix
    Poziom 9  

no troszke są za mocne to fakt, na eq wysokie czestotliwosci są zjechane praktycznie do zera, ale innych nie produkuje ta firma driverów niestety chętnie skorzystam z Waszych wskazówek, pierwsze co poprawie to zwrotnice oczywiście.

Fakt nie jest to najlepszy pomysłjesli chodzi o jakosc i dźwięk.. dlatego staram sie sprzedac ten zestaw i kupic zamiast tego LDM PST615

Tak wiec moje pytanie ile jest wart taki zestaw? Ile byscie za niego zapłacili?

• #15 31 Gru 2010 02:27
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Ile jest wart? Policz sobie ile wydałeś na to wszystko i dolicz sobie robociznę i masz wartość zestawu.
    Grunt żebyś nie był do tyłu.
    W najgorszym wypadku sprzedaj za tyle ile na to wydałeś.

• #16 31 Gru 2010 02:33
    Djrafix
    Poziom 9  

No wyszło koło 2000zł, chciałbym dostac za niego koło 2.5k ale nie wiem czy to realne wtedy dorzucił bym sobie 300zł i mam LDM pst615 x2

• #17 31 Gru 2010 03:10
    AUDImEEn
    Poziom 14  

Wystaw na allegro za 2500zł i zobacz czy będzie jakiś odzew a jak nie to zejdź z ceną do 2300zł.
    Daj ogłoszenie na jakiś stronach itp... kupiec zawsze się znajdzie ;)
    Powodzenia w sprzedaży ;)

PS. 2500zł to nie jest wygórowana cena więc powinno dość szybko się sprzedać.

• #18 31 Gru 2010 08:57
    kamil_cb
    Poziom 17  

A ja bym nie sprzedawał, z tego względu że roboty mało nie było przy tym zapewne ;) Najwyżej wymień przednie ścianki przy basach na takie z większymi rurami albo szczeliną no i crosover oraz zabezpieczenia do zwrotek w nadstawkach (żaróweczka 24v 20w czyli góra 20zł za dwie sztuki więc nic przy ogólnym budżecie) . Końcówka myślę że ok. Czym nadstawki pędzone bo rozumie że ADS do basów?

Ahhh jeśli te RH Soundy są pokroju Tesli to myślę że nie najgorszy wybór przetworników ;)

• #19 31 Gru 2010 09:12
    Djrafix
    Poziom 9  

Dokładnie Tesli :) bardzo warto w nie inwestować, są naprawde mocne i nie do zdarcia, szkoda ze nie miałem porównania z polskimi stx'ami to mógłbym cos powiedziec ale no nic.

A kamil_cb, sprzedać chce dlatego żeby kupić basy LDM PST615, bo mam już górki LDM PLP515 no i te basy były by ładnym uzupełnieniem.

Adsem napędzam cały zestaw sub+satelita na strone, tylko niestety gra to w 8ohm a gdyby udało mi się sprzedać i do moich plp515 kupic pst615 to mialbym wtedy 1100W rms na strone w 4 ohmah, a koncówka daje 2x 750, mogła by w pełni grac i byc wykorzystywana :)

• #20 31 Gru 2010 10:54
    RAV_AUDIO
    Poziom 21  

Już sprzedawać? Trochę szkoda, gdyby to jeszcze raz przemyśleć to można byłoby inaczej to zaprojektować i być może nadać temu jakiegoś "opanowanego" brzmienia, bo wyobrażam sobie jaki "pisk" jest z tym wielkim Driverem.
    Ale jeśli już sprzedajesz to proponuję dowiedzieć się coś o giełdach elektronicznych, być może w Twojej okolicy jest taka.
    Pakujesz sprzęt (oczywiście gdzieś w kwietniu gdy mrozy i zima odejdą) i jedziesz się targować.
    Musisz być twardy bo są ludzie którzy spowodują że sprzedaż ten zestaw za 1500zł (wiejscy negocjatorzy), ale są też laicy którzy dadzą za niego 3Kzł i postawią go na wsi w remizie albo na festynie:D

• #21 31 Gru 2010 11:52
    DDN
    Poziom 31  

Witaj. Wygląd mają twoje paczki nawet poprawny widać parę niedociągnięć niedokładności, martwi mnie ta gąbka w subbasach i w nadstawkach może lepiej dać mniej?Przetworniki widzę że wreszcie ktoś się skusił i wypróbował tą mało znaną markę.Wyglądają przyzwoicie i ciekawi mnie jak to gra.Tak krata na fronty to spory wydatek ale opłaci się kiedy uratują przetworniki w razie wypadku jakiegoś ,nigdy nic nie wiadomo. 8/10 Za chęci do budowy,i odwagę w zastosowaniu głośników.

• #22 31 Gru 2010 12:17
    Djrafix
    Poziom 9  

Tzn nie jest wcale taki pisk, graja czysto i wyraźnie słychać wysokie czestotliwości, po to jest tam kondensatorząłożony na gwizdek zeby grał troche ciszej niz powinien,

• #23 31 Gru 2010 12:28
    RAV_AUDIO
    Poziom 21  

Ja wiem o co chodzi, sam kiedyś przesadziłem w kolumnach dając 4 głośniki wysokotonowe i to jeszcze piezo:D Mimo to bez EQ u mnie się nie obyło i trzeba było regulować.

• #24 31 Gru 2010 14:07
    Djrafix
    Poziom 9  

No własnie a w koncu EQ po to jest :)

• #25 31 Gru 2010 15:06
    DDN
    Poziom 31  

Skoro za bardzo "krzycza" ci te drivery powinienes zastosowac tlumik a nie tylko kondensator. On odcina dolne zakresy w zaleznosci od jego pojemnosci,tu dodatkowo powinienes dac rownolegle cewke odpowiednia do kondensatora a jak zrobic tlumik L-Pad to policz na kalkulatorze ale mysle ze 7db powinno cos zmienic w dzwieku bo midbas ma ok 97db a driwer 104db. Daj rezystory szeregowo-rownolegle po kondensatorze o mocy 10W i wartosciach 3,8ohm i 5,6ohm

• #26 31 Gru 2010 15:14
    Djrafix
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc :) napewno to zrobie :)

ogólnie nie spodziewałem się tak pozytywnego odzewu na elektrodzie za te paczki, tymbarziej ze to moj pierwszy post był i moje pierwsz DIY :)

• #27 31 Gru 2010 18:00
    DDN
    Poziom 31  

Widzisz elektroda nie gryzie,co myslales ze zara cie zjemy za to co zamiesciles?nie wazny efekt wazne checi i odwaga ze chcialo sie czegos nauczyc i potem to przeksztalcic w cos co gra,daje dzwieki. Pozdrawiam wszystkich i milego,dobrego,wesolego,fajnego nowego roku. Peace and love

• #28 01 Sty 2011 10:10
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Witam!

To ja może też skomentuję :), na początek plusy:

- wreszcie jakieś "nowe" przetworniki (chociaż mam o basach tej firmy wiarygodne opinie, że szału nie robią...)
    - nawet fajne wykonanie
    I to chyba w sumie tyle.

Teraz minusy (czytaj to, jako "co poprawić"):

- skrzynie prawie że przypadkowych wymiarów. Na ile strojone są BR w basach? (bo dla nadstawek to już troszkę mniej ważne)...

Warto zerknąć na parametry T-S tego 18-calowca:

Fs 50,6 Hz
    Qts 0,878
    Vas 207,15
    Bl 13,48

Widać po tych parametrach (o ile są prawdziwe, a w sumie mogą być...), że głośnik się nijak do BR nie nadaje. Powiem więcej, on się w ogóle do niczego nie nadaje z tak wysokim Qts. Fs też bardzo wysoko jak na basową 18"(uprzedzam, że wnioskuję to na podstawie parametrów tylko!). Niski Bl świadczy o słabej wydajności "napędu" tego głośnika, mimo, że magnes jest nie małych rozmiarów.

- brak zwrotnicy- to nie wróży długiego życia na estradzie driverom, nie wspominając o jakości dźwięku
    - widać pewne niedociągnięcia w wykonaniu (przy oklejaniu, BR ładnie byłoby zamalować na czarno)
    - podział pasywny bas/ nadstawka przy tych mocach, to nieporozumienie (straty mocy, jak masz cewkę z cienkim drutem, to możesz ją ugotować, nie wspominam o słabej skuteczności takiej filtracji...)

Co do sprzedaży zestawu- nie licz raczej, że za zestaw DIY, na którym nie masz znaczka coś zarobisz. Powiem więcej, jak uda się sprzedać po kosztach materiałów, to już będzie sukces. Wiem to z doświadczenia i z tego co widzę na serwisach aukcyjnych... No chyba, że zrobiłbyś coś naprawdę "PRO", ale ten zestaw taki nie jest... Dlatego może zamiast sprzedawać, spróbuj go poprawić i niech służy... (chociaż próba nie strzelba jak to mawiają :D )

Podsumowując:

Za 900 zł (tyle co kosztowały te basy) można było mieć jeden przetwornik 18" takiego pokroju jak B&C, Beyma, RCF itp. który na pewno "zabiłby" te RH Soundy pod względem jakości dźwięku, dynamiki, a możliwe że i też ilości basu.

Więc czasem jednak nie warto eksperymentować i wyważać otwarte drzwi...

Co do nadstawek więcej się nie czepiam, bo tutaj przynajmniej nie było tak drogo...

• #29 01 Sty 2011 13:25
    Djrafix
    Poziom 9  

Hmm no właśnie u mnie jest taki problem że ja sie wogóle nie znam na parametyrach tych głośników i nie wiem co one oznaczają, dziękuje za pomoc, jeśli się nie uda sprzedać to napewno poprawie je a być może zrobi enowe skrzynie pod te basy, tylko mam takie pytanie jaki projekt pudła byscie proponowali do tego głośnika?

• #30 01 Sty 2011 15:12
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Ja bym proponował inny głośnik, bo z tego nic sensownego zrobić się nie da...
    Niestety, ale taka jest prawda i większość rozsądnych Elektrodowiczów pewnie powie Ci to samo...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME