X
 • #1 05 Jan 2011 21:55
  kamszoooo
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  Witam czy w piecu na olej opałowy można palić olejem napędowym ?Jak nie to dlaczego a jak tak to jakie są minusy stosowania go .
 • #2 05 Jan 2011 22:15
  Foxtrott
  Warunkowo odblokowany
  Helpful post? (0)
  Wg. mnie nie ma żadnych minusów
  Olej napędowy posiada właściwości, które są oznaczane w laboratoriach poprzez zastosowanie dwudziestu metod badań. Praktyczna wiedza zdobyta podczas wieloletnich eksploatacji silników Diesla na całym świecie potwierdza, że wszystkie określane właściwości są niezbędne dla zapewnienia niezawodnego uruchamiania silnika oraz przedłużenia jego życia do tysięcy godzin nienagannej pracy.
  Z wymienionych dwudziestu metod badań oleju napędowego jedynie pięć stosuje się do oznaczenia właściwości handlowych. Wskazują one, że olej napędowy, podobnie jak każde bez wyjątku paliwo, nie powinien zawierać wody oraz brudu, czyli zanieczyszczeń związkami nieorganicznymi i organicznymi.
  Natomiast olej opałowy lekki, który sprzedaje się na stacjach paliwowych, posiada właściwości oznaczane w laboratoriach jedynie przez dziesięć metod badań. Jeśli uwzględnimy, że pięć z nich ma charakter handlowy, to jedynie pięć pozostałych charakteryzuje specyficzne cechy oleju opałowego. Uzyskujemy więc stosunek ilościowy w metodach badań właściwości omawianych dwóch paliw 5:15 na korzyść oleju napędowego. To pierwszy z powodów kwalifikujących olej opałowy do spalania w piecach centralnego ogrzewania, a nie w silnikach Diesla.

  Kolejną ogromną różnicę właściwości jakościowych między porównywanymi cieczami stanowi liczba cetanowa. Jest to własność, która tworzy zasadniczy próg kwalifikacji paliwa do silników z zapłonem samoczynnym.
  Oleje napędowe powinny mieć liczbę cetanową powyżej 50 jednostek. Wymaganie to dotyczy głównie samochodów i autobusów, które posiadają silniki wysokoobrotowe. Dla silników zainstalowanych w ciągnikach oraz w silnikach Diesla typu stacjonarnego, liczba cetanowa, zgodnie z instrukcjami producentów tych silników, może być nieco niższa, co praktycznie ocenia się na granicę 40 jednostek, jakkolwiek granica ta jest krytycznie ocenia na jako zbyt liberalna.
  Oleje opałowe nie posiadają żadnych wymagań dotyczących oznaczania liczb cetanowych. Praktycznie liczba cetanowa przeważających ilości oleju opałowego lekkiego, wytwarzanego przez rafinerie polskie, tj. PKN ORLEN oraz Rafinerię Gdańską (Grupa LOTOS) ce@@@e poziom liczb cetanowych w granicach 20 jednostek i nieco poniżej!!! Niebezpieczeństwo eksploatacji silnika Diesla na oleju opałowym, który ma liczbę cetanową w granicach 20 jednostek jest dla silnika Diesla bardzo duże. Dłuższe okresy pracy na takim paliwie prowadzą do stopniowego zalakowa nia i zażywiczenia całego układu silnika.
  Dotyczy to przede wszystkim tłoków i cylindra oraz całego systemu wydechowego.
  Niska liczba cetanowa daje nie tylko obniżoną moc silnika, lecz także objawia się zwiększoną zawartością niespalonych węglowodorów w gazach wydechowych z silnika. Eksploatacja silnika Diesla na takim paliwie jest równoznaczna z jego doprowa dzeniem do stanu awaryjnego.
  Drugą właściwością oleju napędowego, która posiada decydujące znaczenie dla bezawaryjnej eksploatacji silnika, jest od porność paliwa na utlenianie w czasie magazynowania lub przechowywania. Właściwość ta nazywana jest "stabilnością oksydacyjną". Stabilność na utlenianie paliwa jest szczególnie ważna w krajach takich jak nasz.
  W polskich rafineriach nafty wykorzystuje się bowiem procesy destrukcji (rozkładu długich łańcuchów węglowodorów red.) stosowane do produkcji benzyny i oleju napędowe go z ciężkich frakcji ropy naftowej. Otrzymywane w ten sposób paliwa w czasie magazynowania tworzą żywice i podobne substancje smoliste. Niestety w oleju opałowym nie bada się "stabilności oksydacyjnej" i stąd wynika niebezpieczeń stwo jako paliwa dla silnika Diesla.
  Liczba cetanowa, a także stabilność oksydacyjna to jednak pojęcia mało zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika silnika spalinowego. Dlatego też można z całym powodzeniem powołać się na bardzo prostą właściwość, a mianowicie gęstość paliw. Także w gęstości leży duża różnica między paliwami, bowiem oleje opałowe zawierają wyższe węglowodory, które mają wyższą gęstość. Spalając się w silniku dają znaczne zawartości sadzy w gazach spalinowych. Wprowadzenie zatem oleju opałowe go jako paliwa do silnika Diesla stanowi zagrożenie dla jego pracy i dla jego okresu dłuższej bezawaryjnej eksploatacji.
  W zakończeniu rozważań konsekwencji wprowadzania oleju opałowego jako substancji napędzającej silnik z zapłonem samoczyn nym wspomnieć należy o problemie dodatków uszlachetniających. Dodatki te to czyste związki chemiczne, otrzymywane synte tycznie, a wprowadzane w ilości miligramów na litr paliwa lub gramów na metr sześcienny paliwa. Substancje te są powszechnie wprowadzane do wszystkich paliw silnikowych, w tym także do oleju napędowego. Polskie rafinerie nafty wprowadzają do olejów napędowych dodatki uszlachetniające, które doskonalą proces spalania w silniku i chronią go przed szybkim zużyciem.
  Natomiast oleje opałowe mają zupełnie inne dodatki niż oleje napędowe. Stosowanie zatem oleju opałowego jako napędu do silników Diesla, daje bardzo ujemne efekty w eksploatacji silnika.
  Te wszystkie różnice pomiędzy olejem napędowym a jego kotlarskim bratem prowadzą, krótko rzecz biorąc, do dewastacji silnika zasilanego opałówką. Taka eksploatacja spowoduje w dłuższej perspektywie czasu konieczność napraw i remontów silnika. Ponadto do otoczenia dostają się wtedy gazy spalinowe, niosące
 • #3 05 Jan 2011 22:39
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  czyli można palic ON ?
 • Helpful post
  #4 05 Jan 2011 23:25
  Foxtrott
  Warunkowo odblokowany
  Helpful post? (0)
  Można :) topic rozszerzony w kwestii informacyjnej :)
 • #5 06 Jan 2011 00:01
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  a wie może Pan i poleca jakiś piec taki mały ?:)
 • #6 06 Jan 2011 20:07
  Foxtrott
  Warunkowo odblokowany
  Helpful post? (+1)
  Bardzo mi przykro, lecz w tej kwestii mimo szczerych chęci nie jestem w stanie pomóc ,wiadomo każdy ma jakieś doświadczenia , własne poglądy itp. a wiadomo z gustami się nie dyskutuje ,z własnego doświadczenia polecał bym głowicę przystosowaną do "palenia" olejem przepracowanym...
  http://www.cichewicz.pl/akcesoria/palniki_i_kotly_na_olej_przepracowany.php

  link podany w kwestii informacyjnej , 1sze dobre źródło informacji od wujka google
 • Helpful post
  #7 06 Jan 2011 20:51
  piracik
  Specjalista - systemy grzewcze
  Helpful post? (0)
  moim zdaniem przy dzisiejszych cenach lepiej sprzedać ON, nawet jakiemuś rolnikowi lub grupie rolników po okazyjnej cenie i kupić sobie olej opałowy w dodatku zarabiając jeszcze na tym:D

  Jeżeli chodzi o palenie olejem napędowym to nie ma praktycznie żadnej różnicy w stosunku do oleju opałowego. Ewentualnie może niewielka regulacja palnika, ale bez tego też się obędzie.
 • #8 06 Jan 2011 21:06
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  a olej przepracowany to jaki ? Panowie przepraszam, że pytam ale jestem ciemny w te tematy :(
 • #9 06 Jan 2011 21:10
  piracik
  Specjalista - systemy grzewcze
  Helpful post? (+1)
  olej silnikowy
 • #10 06 Jan 2011 21:17
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  ale przecież on jest potwornie drogi :) chyba za 5 l cos koło 100 zł :))
 • #11 06 Jan 2011 21:46
  piracik
  Specjalista - systemy grzewcze
  Helpful post? (0)
  Nowy tak;D ale ten przepracowany? (zużyty olej spuszczony z silnika)

  Zakłady mechaniczne mają tego w nieograniczonych ilościach za darmo, więc dla nich ogrzewanie na olej przepracowany to czysty zysk:)
 • #12 06 Jan 2011 22:19
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  aha no juz rozumiem bo często sie zlewa cały olej z silnika i wlewa nowy ;)a można kupic od tych zakładow go ?
 • #13 06 Jan 2011 22:23
  piracik
  Specjalista - systemy grzewcze
  Helpful post? (0)
  trzeba w zakładach popytać :)
  wrócę do tematu ogrzewania olejem napędowym. Dlaczego akurat tym olejem?
  Drożej już chyba być nie może, nawet elektryczne wyszłoby oszczędniej.
  Skaczesz w skrajności najpierw bardzo drogi olej ON a teraz obrót o 180º i olej przepracowany.
 • #14 06 Jan 2011 22:30
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  no bo nie wiedziałem co to olej przepracowany i wgl, a w moim pobliżu nie ma oo ;( a orientujesz sie po ile jest oo za 1 l?
 • #15 06 Jan 2011 22:36
  piracik
  Specjalista - systemy grzewcze
 • #16 06 Jan 2011 22:46
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  a co myslisz o tym żeby kupic sam palnik na w/w olej i wstawic go tymczasowo do pieca na apliwo stałe?
 • #17 06 Jan 2011 22:55
  piracik
  Specjalista - systemy grzewcze
  Helpful post? (0)
  sprawność tego nie będzie kosmiczna, ale działać powinno.
  Ja z reguły jestem przeciwny takim kombinacjom, zawsze obróci się to przeciwko Tobie.
  Poza tym komin powinien być z kwasówki lub ceramiczny.
  Trzeba by było zabezpieczyć aby nikt nie zamknął komina i aby płomień nie wydostawał się przez popielnik.
  Kolejną sprawą byłoby ograniczenie mocy, lub zastosowanie izolacji, aby płomień nie odbijał się od tylnej ściany kotła.

  Ogólnie to więcej problemów niż korzyści.
 • #18 06 Jan 2011 23:02
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  hmm komin mam normalny ;) a czy ten palnik miałbym pod ruszta włozyc czy na nie ?:)?
 • #19 06 Jan 2011 23:11
  piracik
  Specjalista - systemy grzewcze
  Helpful post? (0)
  kup sobie coś w stylu:
  - ULRICH EDERLICH
  - BUDERUS LOGANO
  i nie kombinuj.
  Z tego co pamiętam, ulrich może pracować na kominie turbo (Komin poprowadzony tylko przez ścianę, zasysający powietrze do spalania z zewnątrz i odprowadzający spaliny na zewnątrz) ograniczenia to max 21kW, 2,2m nad ziemią i 1m od okien drzwi itp.
 • #20 06 Jan 2011 23:15
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  ale mi chodzi o to żeby palnik był właczony na noc lub załaczał sie automatycznie rano a normanbie palic w pieu, tylko wiecej zautomatyzowania, bez kupowania nowego pieca:)
 • #21 06 Jan 2011 23:24
  piracik
  Specjalista - systemy grzewcze
  Helpful post? (0)
  czyli jak wygaśnie w kotle to pójdziesz zamontować palnik i go uruchomić, a później wyjmiesz palnik i rozpalisz np. węglem?
  jeżeli chcesz kompromisu pomiędzy komfortem a ekonomią kup jeden z wymienionych wyżej kotłów i zamontuj w układzie równoległym.
  Jeżeli wygaśnie w kotle węglowym to kocioł olejowy dostaje zezwolenie na pracę. Bez jakiegoś przekładania palnika i kombinowania.
  Może masz dostęp do gazu ziemnego, w tedy kocioł byłby w lepszej cenie.
  Jaką powierzchnię chcesz ogrzewać?
 • #22 06 Jan 2011 23:29
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  nie nie mam dostępu do gazu - mieszkam na wsi. chodzi o to że palnik miałby chocic cała noc i rano do poko nie wstne i nie napale w piecu ;) ogzrewane jest niecałe 65 mkw
 • #23 06 Jan 2011 23:46
  Jarek68
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  Tak się raczej nie da. Musisz mieć drugi piec. Montaż palnika to nie taka prosta sprawa. Jeśli nie masz dobrego dostępu do zużytego oleju to zapomnij o grzaniu a palniki są piekielnie drogie na olej przepracowany. Już lepiej będzie piec na olej opałowy. Kiedyś była różnica w cenie pomiędzy OO a ON prawie 50% teraz jest trochę mniej. Wiem o co chodzi jak jesteś w domu to palisz w piecu węglem a jak wyjeżdżasz albo śpisz to włączasz piec na OO. Lepiej dać drugi piec bo na piecu na OO możesz ustawić temperaturę minimalną wody i jak ci wygaśnie w piecu węglowym piec na OO sam się włączy. Takie rozwiązanie najprostsze i najbezpieczniejsze. Nie kombinuj za bardzo bo widzę że nie bardzo się na tym znasz a żebyś chałupy z dymem nie puścił przy okazji takich eksperymentów :-(
 • #24 07 Jan 2011 13:19
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  he he no oki ;)) mnie chce kupowac nowego kotła ;) a jakbym juz kupił to musiał bym modernizweoac cała instacje a palnik monza za 500 zł kupic i działą juz na tym układzie który posiadam.
 • #25 07 Jan 2011 21:07
  Jarek68
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  Wiem że chcesz rozwiązać problem jak najtaniej ale żebyś nie przedobrzył. Z olejem opałowym niema żartów. Instalacja do OO powinna być porządnie zrobiona Przy takim przewalaniu palnika łatwo o rozszczelnienie i pożar. Nie znam się na przepisach o kotłowniach ale u jednego znajomego widziałem dwa piece na węgiel i OO oba były oddzielone od siebie murowaną ścianką pomimo że jeden był koło drugiego. To są właśnie środki ostrożności a ty chcesz to razem do kupy władować. Nawet zbiornik 2000 litrów z OO miał w specjalnym wybetonowanym brodziku. Jak by się zbiornik rozszczelnił to się wszystko nie rozleje po kotłowni. Strach pomyśleć co by się stało jak by się OO rozlało przy palącym się piecu węglowym :-( Dołóż parę złotych i zrób to porządnie przynajmniej będziesz spał spokojnie :-)
 • #26 07 Jan 2011 21:13
  kamszoooo
  Level 10  
  Topic author Helpful post? (0)
  dobra zostane przy ogrzewaniu elektrycznym, :) najdrozszy ale automat :)
  Search 4 million + Products
Browse Products