Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Wyłącznik schodowy podwójny i 2 obwody

minimaxi 06 Sty 2011 11:46
  • #1 06 Sty 2011 11:46
    minimaxi
    Poziom 15  

Witam! Zakupiłem taki firmy Ospel Ton i zgłupiałem, gdyż wyłącznik ten ma 3 podwójne łącza od góry i 3 podwójne łącza od dołu. Górne i dolne łącza środkowe są opisane jako "L1" i "L2" (dół).

Moje zadanie:
    zamiast schodowego pojedynczego chcę włożyć schodowy podwójny (2 przyciski), żeby przycisk nr I realizował poprzednie zadanie wyłącznika schodowego w układzie z innym schodowym i kżyżowym, a przycisk II włączał mi całkiem inną lampę (kinkiet przy lustrze), czyli sterował innym, indywidualnym obwodem. Na schemacie podałem numerki przycisków I i II oraz numerki łączy 1 - 6. Pomóżcie mi to poukładać. Pozdrawiam

EDIT: dodam, że rozumiem, co chcę zrobić, ale mam tylko problem z łączami na wyłączniku -jak je interpretować? Które łącza są fazowe?

• #2 06 Sty 2011 12:26
    kj1
    Poziom 22  

Najprawdopodobniej będzie to tak:

Wyłącznik schodowy podwójny i 2 obwody

Dobrze by było sprawdzić to omomierzem.

Przed wymianą tego wyłącznika wyłącz napięcie w tych obwodach do których są one podłączone, i sprawdź neonówką czy nie ma na nich napięcia.

• #3 06 Sty 2011 12:33
    kkas12
    Poziom 39  

Witam!

Kolego kj1 równie dobrze owe najprawdopodobniej może być tak, że zaciski nieparzyste to jeden wyłącznik, zaś parzyste to drugi.

• #4 06 Sty 2011 12:40
    kj1
    Poziom 22  

Narysowany jest schemat. Jeżeli go obrócisz tak by pasowały L1 i L2 , to otrzymasz taki właśnie rozkład jak napisałem.
    Napisałem, że "najprawdopodobniej" bo nie miałem takiego wyłącznika w rękach, i trzeba to sprawdzić.

Jeżeli uważasz inaczej, to poradź koledze jak wg Ciebie to powinno być, a nie krytykuj innych.

• #5 06 Sty 2011 12:41
    Ryszard49
    Poziom 31  

Witam.
    Powinno być:
    L1-3-5
    L2-4-6
    Są to oznaczenia na wyłączniku.
    Pozdrawiam.

• #6 06 Sty 2011 13:00
    minimaxi
    Poziom 15  

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Powinno być:
    L1-3-5
    L2-4-6
    Są to oznaczenia na wyłączniku.
    Pozdrawiam.

POTWIERDZAM, bo w tzw. międzyczasie ostrożnie "pokombinowałem"... :P ale na wyłączniku jest tylko taki maleńki schemacik (jak narysowałem) oraz oznaczenia L1 i L2. Przynajmniej na moim więcej nic nie ma :(
    Nota Bene, bardzo fajne te wyłączniki schodowe podwójne, polecam... :) Pozdrawiam!

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty