Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ile prądu zużywa pompa ciepła ?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Ile prądu zużywa pompa ciepła ?
Autor
Wiadomość
Ferdynand
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: kujawsko-pomorskie

Post#1 Post autora tematu 08 Sty 2011 11:04   

Ile prądu zużywa pompa ciepła ?

Ci co mają lub się orientują mogą napisać, ile prądu zużywa pompa ciepła podczas pracy?
Powrót do góry

Maxx72
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: GTC

Post#2 08 Sty 2011 11:50   

Re: ile prądu zużywa pompa ciepła ?

http://www.cozaile.pl/pompy-ciepla/kalkulatory
Powrót do góry

michcior
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Wroclaw

Post#3 28 Lut 2011 10:23   

Mam zwykły miernik energii 3F. On ma zestyk który daje 1000impulsów na 1kWh. Podłączyłem to do sterownika i obliczam sobie moc w trakcie pracy a także liczbę impulsów. Spreżerka ZR48K3E-TFD, znamionowo 2900W, w zależności od róznicy temperatur, jest od 2500 do 3000W. Do tego dwie pompy obiegowe po 80W.
W ogóle, moc zależy od tak wielu czynników, iż trudno to dokładnie oszacować. Najlepiej odnieść się do podobnego projektu. Grzeje ok 170mKw podłogi. Pompa w największe mrozy chodziła 12h/dobę dając 20 stopni w domu. Nie grzeje cwu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lut 2011 10:23   

Powrót do góry

rafbid
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: SŁUPCA

Post#4 28 Lut 2011 10:46   

Najlepiej sprawdzić na liczniku podczas pracy pompy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lut 2011 10:46   

Powrót do góry

gayetan
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łomianki

Post#5 18 Lip 2011 11:14   

Ludzieeeee!!! - a ile paliwa zużywa samochód? Przecież to zależy od przynajmniej kilkunastu inni mówią kilkudziesięciu czynników takich jak np: moc pompy, sprawność pompy ciepła, strefa klimatyczna ( w Polsce jest pięć! ) - temperatury zadanej w pomieszczeniach, średniej temperatury zewnętrznej w danym sezonie, straty ciepła budynku ( z czego jest wykonany ) etc.....
( ..a najlepiej jak to napisał przedmówca... sprawdzić na liczniku energii...)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Lip 2011 11:14   

Powrót do góry

H
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Kraków

Post#6 18 Lip 2011 13:57   

gayetan

to zamontuj sobie taką pompe ciepła (obojętne jaką), uruchom i zobacz na licznik.... a potem napisz na forum ile zużywa TWOJA pompa ciepła.

Pozdrawiam
Powrót do góry

gayetan
Poziom 15
Poziom 15

Post#7 18 Lip 2011 14:04   

Ja mam zamontowaną taką pompę ciepła i wiem ile zużywa. Mam ponadto ponad 60 takich pomp różnych producentów objętych serwisem. Co chcesz żebym ci powiedział? Ile prądu zużywają?
Te co nie są podłączone - nic. Te co nie pracują a są podłączone to ok. 5 W na godzinę podłączenia. Te co pracują - w zależności od tego ile pracują i jaką mają moc! ..ale nie wiem czy ta odpowiedź cię usatysfakcjonowała..
Powrót do góry

H
Poziom 11
Poziom 11

Post#8 18 Lip 2011 14:15   

Jesteś na dobrej scieżce.....

cyt."Te co pracują - w zależności od tego ile pracują i jaką mają moc!"

Rozwiń ten temat

Pozdrawiam
Powrót do góry

gayetan
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 18 Lip 2011 14:22   

..ale jak byś sprecyzował pytanie? bo jak chcesz sobie poczytać to jest mnóstwo literatury książki...choćby Rubik - Pompy ciepła - klasyka tematu.
Są noty producentów takich jak choćby.. Buderus, Dimplex, Danfoss, DeDietrich, IVT, Junkers, Nibe, Vaillant, Viessman .. tak sobie chcesz popisać czy coś cię konkretnie interesuję, bo jeśli tak to więcej szczegółów poproszę....
P.S.
Są jeszcze bardzo dobrzy Polscy producenci np. Nateo ...no i Hibernatus - w Wadowicach ( z Krakowa to rzut beretem - możesz sobie podjechać na wycieczkę) co prawda to najbardziej 'tajemniczy' producent pomp ciepła - wszystko w środku 'zapiankowane' chociaż pompy działają.....ale może Ci udzielą informacji w końcu 'ziomale'...
Powrót do góry

H
Poziom 11
Poziom 11

Post#10 18 Lip 2011 14:30   

Interesuje mnie ile w PRAKTYCE zużywa prądu pompa ciepła, a nie wywody książkowo-teoretyczne jak powinno być.....

Moc pompy - zużycie energii gdy pracuje (bez wchodzenia w szczegóły).

Przy Twojej wiedzy i praktyce akurat z tym nie powinno byc większego problemu....

Pozdrawiam.
Powrót do góry

gayetan
Poziom 15
Poziom 15

Post#11 18 Lip 2011 14:42   

To zależy od tego co chcesz ogrzać ? Potrzebne dane to minimum kubatura budynku, jaka ma panować temperatura wewnątrz, rozumiem, że Kraków lub okolice czyli III strefa klimatyczna, jaka to ma być pompa powietrze-woda, woda-woda, etc. rodzaj dolnego źródła (powietrze, odwierty pionowe, kolektor poziomy, może ze stawu? Na takiej podstawie można zgrubnie oszacować np. względem ostatniego sezonu grzewczego choć nie był on reprezentatywny bo zima była ciężka i długa..
Jeśli chodzi ci o rząd wielkości powiem tyle: w moim rejonie - Mazowsze ( też III strefa ale trochę chłodniej niż Małopolska) dom 300m2 - kubatura ok. 900m3 - całkowite zużycie energii elektrycznej w takim obiekcie - pompa woda-woda - ze studni płytkiej z dwoma studniami zrzutowymi przy zachowaniu średniej temperatury w obiekcie 0k.21 C , pompa - rzeczony stary Hibernatus to ok.5500 PLN na rok łacznie z telewizorami i oświetleniem (całkowite rachunki za energię elektryczną 12 miesięcy). W okolicach granicy wschodniej pompa Dimplex 9kW- dom ok.150 m2 ok.400m3 kubatura - strefa V klimatyczna to ok 4000 PLN na rok - sama pompa bo jest osobny licznik.
Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Tczew

Post#12 20 Lip 2011 12:04   

Moje osobiste odczucie:
1) Mam pieniądze, nie mam na działce gazu, mam wybór między kotłem na paliwa stałe z podajnikiem + np. solary
a
pompą ciepła solanka-woda
- wybieram na 100% pompę ciepła
2) Mam pieniądze, mam na działce gaz ziemny - instaluję kocioł gazowy kondensacyjny, a różnicę w cenie pomiędzy kotłem gazowym a pompą ciepła wrzucam na lokatę....
Powrót do góry

gayetan
Poziom 15
Poziom 15

Post#13 20 Lip 2011 12:20   

..i tu odpowiadając w prosty sposób całkowita zgoda z tym, ze...
nie wchodząc w szczegóły jeśli popatrzysz na oprocentowanie lokaty w banku, a skonfrontujesz to z dynamiką wzrostu cen energii elektrycznej li/ub gazu - najlepiej obydwu - skoro i tak się coś liczy( w ciągu ostatnich kilku lat to kilkaset procent!!! )- i mogę to udowodnić!! -
algorytm masz taki:
1/sumujesz roczne koszty z rachunku za energię elektryczną i/lub gaz ( cały rachunek a nie tylko cenę za kW lub m3) -
2/dzielisz przez ilość kW lub m3 zużytych rocznie i porównujesz rachunek np. z roku 2000 i 2010) - no bo dla kotłów (wieszaków) taki jest mniej więcej technologiczny czas życia
3/ dzielisz cenę 1kW lub m3 z 2010 na cenę z 2000
4/ wyliczasz średni procentowy wzrost cen ( i nie poprzez dzielenie procentów na 10 tylko ze wzoru na wartość pieniądza w czasie
5/ konfrontujesz to z oprocentowaniem lokaty za ostatnie 10 lat.
Nie jest moim celem namawianie kogokolwiek na cokolwiek tylko sugestia żeby policzyć i podjąć decyzję
P.S.
Jak się kupuje samochód to nie zawsze kryterium jest cena - bo tak wszyscy jeździli by względnie najtańszymi!!!

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
Mod.serwisant73

Powrót do góry

kabee84
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Tczew

Post#14 20 Lip 2011 12:37   

Re: Ile prądu zużywa pompa ciepła ?

ok nie wrzucam na lokatę :-) bo to trochę mało trafny przykład :-)
Jadę na suuuper wycieczkę za granicę :-)

PS. Na dobrą sprawę nie wiadomo jeszcze jaka jest żywotność pomp ciepła....

Popraw pisownię w poście - regulamin !
mod.serwisant73

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Lip 2011 12:37   

Powrót do góry

gayetan
Poziom 15
Poziom 15

Post#15 20 Lip 2011 12:42   

Re: Ile prądu zużywa pompa ciepła ?

wycieczki już zazdroszczę:D. Pompy ciepła to wbrew pozorom nie taki 'nowy' wynalazek np. niemiecka firma Dimplex ( i nie tylko ona) produkuje je od kilkudziesięciu lat - pierwsze próby to lata 60. Głównym elementem pompy jest sprężarka - obecnie głównie typu scroll - i w większości dostarczana przez firmę Copeland -( która dawała w 'dużej rzeszy' Niemcy, Szwajcaria, Austria - minimum 10 a czasem nawet 25 lat gwarancji na te sprężarki ). Można to porównać również do 'starych' lodówek Polaru lub nieśmiertelnych 'Mińsk'ów'. Sa firmy skandynawski, które dają gwarancję lifetime pod warunkiem corocznych przeglądów.
P.S.
Cały czas nie namawiam choć pompę mam ale teraz to wycieczka do jakiegoś egzotycznego kraju bardziej by mi się przydała:D

Popraw pisownię w poście - regulamin !
mod.serwisant73

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Ile prądu zużywa pompa ciepła ?
Strona 1 z 1