Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Janka (2xHeco i Tonsil GDWK 11/100 2,5way)

piapia 15 Paź 2004 18:05 13365 7
  • Wstęp

Pierwsze moje kolumny byly na jednym Heco i na GDWK 11/100.
    Po paru tygodniach postanowiłem je ulepszyć - dodałem jeszcze jeden Heco ;-)

Głośniki
    Takie jak w temacie. W tej cenie chyba nie lepszego wyboru. Teraz Kupiłem 6szt Mission'a 165mm- zobacze co z tego wyjdzie.
    Przetworniki te były stosowane w kolumnach Heco serii Xenon. Monitorki na jednym Heco dostały wyróznienie za liniowość charakterystyki przenoszenia - jest w internecie - wystarczy w google wpiszac Heco Xenon 200 pdf.

Zwortnice
    Na poczatku była to kiepska 2drozna zwrotnica z podziałem 5kHz i do tego zwrotnica STX basowa.
    Aktualnie wymieniłem zwrotnice 2drozna na to co widać na zdjeciach - podział 3,5kHz nachylenie 12dB.Jakość dzwieku znacznie sie poprawiła.Głośnik dolny jest odciety na poziomie 300Hz 12dB.

Obudowa
    Wymiar wzięty z oryginalnej konstrukcji HECO Xenon 400:
    225x1,050x335 mm
    Obudowa wykonana jest z płyty wiórowej 18mm. Składana od wewnatrz na listwach (widać na zdjęciach)-klejona Stolarzem i uszczelniana Silikonem bezbarwnym do drzewa. Tył kolumny jest rozkrecalny- szczelnosci trzyma dobra uszczelka z gęstej gąbki- przykręcana na konfirmaty. Góra obudowy jest składana w obrazek - płyta cieta pod kątem 45st.
    Front jest fornirowany i kilka razy malowany- na dzien dzisiejszy jest znacznie ciemniejszy niż na zdjęciach.
    Znaczki Heco zamowiłem u Grawernika;]
    Głośniki przykrecone czarnymi wkretami imbusowymi.

Wytłumienie
    Na około obudowy (boczki, góra, dół) - włożyłem duże materiału który przypomina wełne (jest na zdjęciu). Obiłem to miekkim filcem za pomocą pistoletu tapicerkiego. Na tył dałem pod filcem również tan "wełne" oraz przybiłem basek materiału z, którego robi sie wkładki do butów - sprasowane kawałki różnych materiałów, miekki.
    Na wysokości głośników przyczepiłem gąbkę sinusoidalna. Oddalona jest od pleców ok. 2cm - dodatkowy ośrodek dla fali akustycznej : powietrze->gabka sinus->powietrze->materiał 1->materiał 2->"wełna"->płyta.

Wrażenia
    Jest to moja najlepsza konstrukcja. Jakość sopranu nie trzba opisywać - zrobiło to wiele osób przedemna. Każdy pewnie sie zastanawia jaki jest basik:Zapewniam, że lepszy niż z LW800 (z ktorych mialem suba). BR jest zestrojony na ok. 40Hz. Bas jest miekki i dynaminczy.

Koszty
    Głośniki 4x60zł + 2x50zł = 340zł
    Zwrotnica 2way = 100zł
    Zwrotnice basowe = 60zł
    reszte nie licze bo mam za free ;-)

Konstrukcja na przyszłość:

bedzie 3drożna na nastepujacych przetwornikach:

1.Visaton WSP 21 S:
    http://www.visaton.de/deutsch/artikel/art_489_1_86.html
    2.Tonsil GDMK 11/60/3
    3.Visaton DSM 25 FFL
    http://www.visaton.de/deutsch/artikel/art_166_2_8.html

Fajne!
  • #2 15 Paź 2004 22:22
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Heco jak Heco - ale ladne wykoczenie. Zwrotnica na niezlych elementach (wszystkie cewki sa powietrzne ?), kolce - wszystko jak trzeba. Cena bardzo przystepna.
    Jesli beda fundusze - proponuje wymiane niskosredniotonowcow na cos bardziej adekwatnego do ladnej obudowy ;)

• #3 16 Paź 2004 14:26
    Logan
    Poziom 30  

Witam ;)

Jaka jest roznica w dzwieku jesli gwizdek jest na samej gorze kolumny lub tak jak u Ciebie ?

• #4 18 Paź 2004 13:24
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Logan - glosnik wysokotonowy, nie 'gwizdek'...Badzio prosze o nazewnictwo. Musimy byc profesjonalni :P

Ogolnie wysokotonowy powinen byc na wysokosci uszu sluchacza normalnie siedzacego w miejscu odsluchowym. W praktyce czesto okazuje sie, ze sluchanie pod niewielkim katem przynosi lepsze rezultaty - kolumna jest bardziej wyrownana. Nalezy eksperymentowac. Ogolnie - najlepiej, jesli wysokotonowy nie jest nizej, niz minimalnie 70 cm od podloza. Dobre rezultaty nieraz przynosi lekkie skierowanie kolumn w kierunku sluchacza - dzwiek staje sie bardziej 'skupiopny', zmniejsza sie balagan sceny dzwiekowej (m.in. przez oslabienie wspoludzialu odbic, szczegolnie pierwszego odbicia od scian). Przesadzajac z tym skierowywaniem mozna sprawic, ze wszystko wyda sie nawrzucane w sam srodek przesterzeni miedzy kolumnami, bedzie zero przestrzeni...Nalezy eksperymentowac.

• #5 18 Paź 2004 13:30
    Logan
    Poziom 30  

OK Glosnik wysokotonowy :D zapamietam ;) Pytam poniewaz mam w planach kolumny - satelity i chcialem wiedziec co i jak :) Dzieki za wyjasnienia 8)

• #6 30 Gru 2004 12:15
    djbolo
    Poziom 31  

Wysokotonowy w srodku to jeden z elementow konstrukcji d'Appolito. Daje wyrazniejsze odtworzenie sceny i jej porzadek w skrocie mowiac :)

• #7 04 Lut 2005 13:31
    piapia
    Poziom 24  

Witam. Właśnie sie zmobilizowałęm i zrobiłem JIG i mikrofon na WM61A.

Przed zdjeciem charakterystyk zmieniłem w torze niskotonowym (czysto basowym) zwrotnice STX na tylko cewke Intertechnika 3,8 mH !!! (rezystancji ok. 1 Ohm! ) - kawał cewy ;-) Baz znacząco sie poprawił - teraz to subwoofer mi nie potrzebny do stereo ;-). Dodałęm na plecach jeszcze wełne owczą z Zakopanego ;-)

Do rzeczy. Wykonałem pomiar poszczególnych głośników w NearField (pole bliskie, ponieważ nie mam odpowiedniego pomieszczenie - jeszcze ;-) ) Po pomiarze kazdego z nich, charakterystyki dodałem do siebie.

Charakterystka pozytywnie mnie zaskoczyła, spodziewałem sie dużych dołów w charakterystyce ale nie wygląda źle. Charakterystyka nie uwzglednia pomiaru porty BR - strojony na 40Hz na ucho i zpomiarów JIG i SW potwierdziło sie ;-)
    Pomiar wykonywałem na kiepskiej karcie muzycznej (Live! odmowił posluszenstwa ;-( ) = NVIDII z Asusa A7n8x - sprawdzałem jej pasmo przenoszenia programem RMAA - ma pare zafalowan i obcina pasmo dolne i górne. Mam nadzieje ze na Audigy 2 ZS bedzie cacy.

• #8 04 Lut 2005 16:46
    micas7
    Poziom 14  

Zaletą D'Appolito jest symulowanie po trochu punktowego(idealnego) źródła dźwięku-dzięki temu dźwięk jest bardziej homogeniczny i spójny.Dodatkowo zmniejsza dyspersje w kierunku pionowym,co może przyczynic sie do mniejszej ilości dźwięków odbitych w stosunku do bezpośrednich.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME