Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofery Janka (2x AR 25cm, 2x LW800, 2xARN226, 2xMission)

piapia 15 Paź 2004 18:12 14542 13
  • Wstęp
    Wcześniej opisałem moje kolumienki. Teraz przetworniki ktore odpowiadaja za Bas.

Głośniki

1. 2xLW800 Isobarik
    Była to pierwsza moja konstrukcja subwoofera. Chciałem zrobić eksperyment i zrobiłem IsoBarik ;-). Jeden za drugim. Juz po tej pierwszej konstrukcji LW800 mi nie odpowiadało. Bas jest twardy i slychac zawieszenia głośnikow.

2.2xLW800
    Rozebrałem poprzednia obudowe i wsadzilem je w 60litrow BR. Grały o niebo lepiej, ale po paru tygodniach sprzedałem je.

3.2x TVM 226 05
    Została mi obudowa po poprzednich glosnikach. Kupilem dla porownania Tesle ARN 226 05/04. Oczywiscie glosniki sa do obudow zamknietych, dlatego BR zostały zatkane od wew ;-) Bas jest duzo lepszych niz w LW800. Ale i te sa aktulanie do sprzedania na allegro.

4.2xMission
    Kupilem teraz nowe Mission. Pochodz z glosnikow Mission 703. Graja super. Jeden BR zestrojony w okolicach 40Hz. Obudowa 60litrow.

5. Sub na AR 25cm.

Głośnik jest super. Pochodzi z suba wartego ok. 2tys zł. Wymiar obudowy pierwszej robiłem na oko;-) - ale gra super. Druga juz byla robiona pod wymiar oryginalu.
    Pierwsza konstrukcja ma wzmacniacz mojej robotki na TDA7294.
    Druga ma kupny Mivoca 80.

Wrażenia
    Najlepsze konstruckje do kina to oczywiscie suby na AR. Do muzyki to sub na 2xMission.

Mam jeszcze Sub na Yamaszce 20cm - gra naprawde super, minusm jest jego impedancja - 10Ohm. Ale jakosc basu jest rewelacyjna.

Konstrukcje przyszłościowe
    Sub na głośniku Visaton Blizzard 30cm!! RMS 350W. Naped wzmacniacz amerykański o mocy 262W RMS(producent podaje 220W na mostku) - zmierzona, mam certyfikat.
    Moze Sub na Tonsilu 30/80/2 - glosnik mam ale nie wiem czy bedzie mi sie chcialo po Visatonie ;-)

Fajne!
  • #2 19 Paź 2004 20:06
    radiosimon
    Poziom 28  

No cóż fajne masz zdjęcia ale po co to dałeś? Twój opis jest niekompletny bez wymiarów, użytych materiałów a więc i sorry bezwartościowy.
    Nie widze też schematu suba, zwrotnic.. chyba go nie będe robił.

Code:
    ..pochwal się całemu światu co stworzyłeś!
    Gratuluje pomysłu ale w tym wydaniu to on niczemu nie służy. Oby tak dalej..

• #3 19 Paź 2004 22:10
    piapia
    Poziom 24  

radiosimon napisał:
    No cóż fajne masz zdjęcia ale po co to dałeś? Twój opis jest niekompletny bez wymiarów, użytych materiałów a więc i sorry bezwartościowy.

Code:
    ..pochwal się całemu światu co stworzyłeś!
    Gratuluje pomysłu ale w tym wydaniu to on niczemu nie służy. Oby tak dalej..

Chyba masz zły dzień?
    Ten post ma charakter przegladowo/porównawczy dla osob które bedą robić swoje pierwsze konstrukcje na wyzej wymienionych przewornikach.

Musisz czytać dokładniej posty, zanim napiszesz odpowiedz.
    Wymiary każdego z nich są:
    w kolejnosci:
    1. wymiar nie wazny bo konstrukcja nie udana (mimo ze robiona według symulacji BassBoxPro 6)
    2.Jest napisane ze 60litrow - wiec wymiar chyba nie wazny.
    3.j.w.
    4.j.w.
    5.ok. 30litrow
    6.
    Cytat:
    Druga juz byla robiona pod wymiar oryginalu.
    ok.35l. Wydawało mi sie to zbedne bo i tak tego glosnika nie ma w sprzedaży.

Użyte materiały?
    ;-) i z oczami cos nie tak. Widać na zdjeciach ze z płyt wiórowych.

Cytat:

Cytat:
    Pierwsza konstrukcja ma wzmacniacz mojej robotki na TDA7294.
    Druga ma kupny Mivoca 80.

Co tu pisać, jak już zostało napisane setki razy na forum.

pozdrawiam

• #4 20 Paź 2004 16:28
    radiosimon
    Poziom 28  

Konstrukcja nieudana, wymiar nieważny, parametry głośników zbędne, reszta "na oko". Kto jeszcze nie wie jak zrobić poczytać setki postów na forum takich konstruktorów jak ty. Na pewno będzie działać :lol: Amen.

Z twojego opisu widać że nie masz zabyt wiele pojęcia o tym co robisz i czym tu sie chwalić? Twoim profesjonalnym podejściem do tematu?

PS. Złe dni to już od dawna mam na elektrodzie jak czytam takie posty.

• #5 20 Paź 2004 16:56
    piapia
    Poziom 24  

Cytat:
    Konstrukcja nieudana, wymiar nieważny, parametry głośników zbędne, reszta "na oko". Kto jeszcze nie wie jak zrobić poczytać setki postów na forum takich konstruktorów jak ty. Na pewno będzie działać Amen

Konstrukcja nieudana = odnosi sie do IsoBarika na LW800 - takie sa moje wrazenia po testach.

Wymiar nie ważny = objetość automatycznie Ci da wymiar, wiec o co Ci chodzi?

Parametry głośników zbędne=gdzie tak napisałem? - LW800 było liczone, Tesle bardzo dobrze sie sprawowały w 60litrach zamknietej (BR byly zatkane od śriodka). Co do Missionow i AR, parametrow oczyscie nie są dostępne - wyznaczyłem je przy pomocy programu BassBox Pro.
    Do AR objetosc jest z oryginału! - ile razy ma pisac? - BR strojony metoda tomaszo opisana na forum. Mission w 60 litrach potrafi nisko zejsc, BR strojony na ok 40Hz.
    CZego jeszcze nie wiesz?
    Jakby forum dzialalo tylko na opisach Alphardach/Tonsilach i Teslach to by co 10 post był taki sam.
    Wydaje mi się, że warto poeksperymentować bo i tak parametry podawanae przez producenta rozjezdzaja sie z rzeczywistoscia!!

Myślis ze jak masz duży staż na elektrodzie to mozesz na każdego wsiadac?

Cytat:
    Z twojego opisu widać że nie masz zabyt wiele pojęcia o tym co robisz i czym tu się chwalić? Twoim profesjonalnym podejściem do tematu?

Jesteś pierwsza osoba która tak reaguje na tego posta - był na innym forum.
    Kto powiedzial ze podejscie jest profesjonalne?
    Każdy się stara jak może!!! Panie doskonały!

U nas na wydziale PG ETI mamy na wysokim poziomie katedre dzwieku i w niej stawiałem pierwsze kroki. Aktulanie absolwent.

Pozdrawiam

• #6 02 Lis 2004 12:24
    tony_tr
    Poziom 22  

Ta kolumna na głośnikach 2xMission 703 powiedz na jakiej stronie internetowej można je oglądnąć, i jakie sa ich aktualne ceny (samych glośników) I czy ta kolumna to subwoofer?

• #7 02 Lis 2004 13:52
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Piapia - nie przejmuj sie, Radiosimon przesadza. Mogles zastosowac metode kompletny opis - same zdjecia, ale np. mi sie to oglada/czyta dobrze. Przeciez wszyscy znaja pewne glosniki na wylot, nie trzeba ich opisywac jak jakichs zadkich zjawisk w technice audio... Poza tym - jesli ktos chcialby kopiowac, to zada proste pytanie o wszystkie szczegoly - i uzyska odpowiedz. NIE ma co sie denerwowac!

Tony_tr - Mission ten model wypuscil juz dosc dawno - o ile kojarze w 99 roku... Prawdopodobnie model juz nie produkowany - jesli tak, to zadki. Nie byly tanie, graly calkiem niezle - to kolumny, wiec nie subwoofer - mocna podstawa basowa.

• #8 02 Lis 2004 21:46
    piapia
    Poziom 24  

Witam.
    Co do tych glosnikow Mission:
    Seria 700 weszla na rynek w 1998r.
    Mam 6glosnikow 165mm - w tym dwa nowe! - super graja.
    I ostatnio kupilem te dwa 200. Sa w kolumnach dwu droznych podstawkowych (702) i 2droznych stojacych (703) - no i wyzszych modelach 3droznych.

tony_tr:
    Jeżeli chcesz znac szczególy zapraszam na priva mam pdf 4MB o tej serii glosnikow.

pozdrawiam
    ps. thx Tomaszo ;-)

• #9 08 Lis 2004 16:16
    tony_tr
    Poziom 22  

I na forum. Mam pytanie Ile zapłaciłeś za ten wzmacniacz Mivoc 80? POodejrzewam że 80 wat? Czy Ci się to opłacało nie lepiej było zrobić stk lub tda?

• #10 08 Lis 2004 16:38
    piapia
    Poziom 24  

Witam. Jak widzisz na 3 zdjeciu na sofie lezy wzmacniacz mojej konstrukcji, w pierwszym subie aktywnym tez jest moja robótka - wszystko na TDA 7294 - zasilane +/-43 po wyprostowaniu.
    Powiem Ci ze ten wzmacniacz Stereo wyszedł bardzo drogo, ale frajda i nauka przy jego budowie nie ma ceny ;-) Wzmacniacz do suba kosztował ok. 100-130zł. Pojawiły sie problemy np. z panelem aluminiowym, ciezko bylo kupić - nie mowiac o napisach. Podejrzewam ze teraz bym sie w to nie bawił.
    Mivoca kupiłem za 180zł ma oczywiscie wiecej mozliwosci niż robiony. Jest chyba na dwóch mosfetach - nie pamietam symbolu. No i oczywiscie wyglada ładnie ;-) = grube aluminium, dobra uszczelka. Ma ok. 80W RMS/4Ohm.

pozdrawiam

• #11 08 Lis 2004 18:39
    tony_tr
    Poziom 22  

Interesująco wygląda ten wzmacniacz stereo który leży na sofie, czy mógłbyś przedstawić jego osiągi: jaką ma moc, oraz bardzo jesem ciekaw ile Cię wyniusł. Nie wiem co o tym myśleć, prosze o jakąś rade. Mówisz że tda wyniusł cie tak +-115zł, ma on chyba leprze moce niż ten Mivoc. Poza tym patrząc na akustyku lub na akkusie wzmacniacze które mają 150 wat 4 ohm, kosztują grubo ponad 1400 zł. Konstrukcja na tda podwujnym daje zbliżoną do tego moc, a cena o niebo mniejsza. Wdg mnie robione się dużo bardziej opłaca nie uważąsz? Chyba że te Mivoc są bardzo tanie nei wiem poradź mi. Pozdrawiam

• #12 08 Lis 2004 19:15
    piapia
    Poziom 24  

Ten wzmacniacz wyniósł mnie sporo ;-) - ok. 400-450zł

Zastosowalem duze trafo - 400V 2x30V - domyslnie mial obslugiwac 2xTDA7295 i 2xLM3886
    Wzmacniacz na LM tez mam skończony (plytka z radiatorem jest gotowa), ale nie mam czasu go dołączyć do istniejącego- bo i tak z niego nie korzystam ;-( - kupiłem sobie De(a)nonka ;-)
    W czesci zasilania jak dobrze pamietam (teraz nie ma mnie w domu) jest 40 000 uF na +/-.
    Przedwzmacniacz na TDA1524
    Do tego trafa miekki start ;-) - uzwojenie pierwotne miało bardzo mała rezystancje.
    Układ opuzniajacy załaczanie głośnikow oraz natychmiastowe wylaczenie - po wylaczeniu byli charakterystyczne dla starych wzmacniaczy bum w glosniku po czasie - jak kondziry sie rozladowywaly.
    Chłodzenie z dwoch Coller Masterow - obroty sterowane w zaleznosci od sygnału wyjsciowego na kolumne - fajnie sie kreco w rytm basu ( bo ten najwieksza energie niesie).
    Co do osiagów - przy zasilaniu +/- 43V TDA potrafi wyciagnac ok 75-80W RMS /4Ohm. Powiem ze jak dla mnie przy tym przedwzmacnaiczu jaki jest przy ustawieniach wszystkich potencjometrow na 0 (chodzi mi o barwe dziweku) wzmacniacz daje za duzo basu.

Wzmacniacz mono w subie ma tez trafo +/- 43V wiec tez duzo moc oddaje. Przedwmzanicz jest prostej konstrukcji na wzmacniaczu operacyjnym LM358. Musze w nim wymienic potencjomter głośnosci -dalem logarytmiczny, ale regulacja jest kiepska - dziala praktycznie od 3/4 wysterowania.

Jezeli to bedzie Twoja pierwsza konstrukcja to gorąco zachecam!
    Najdrozsze to trafo, ale na allegro mozna tanio czasami dostac.
    Ostatnio sprzedawalem praktycznie gotowy moduł do suba aktywnego - poszedl za smieszne pieniadze ;-( - kocowka z radiatorem, zasilania 2x4700uF+trafo180W (2x30V) za ok 50zł.

Pozdrawiam

• #13 18 Lip 2007 19:11
    Antylopa
    Poziom 11  

Ja też chcałem zrobić isobaric z Alphard lw800 ale większość mi odradzała, teraz jestem w trakcie robienia suba na dwóch stx GDN-20-120-8-AK:D

• #14 28 Lip 2007 22:06
    miszal
    Poziom 19  

extra subki.
    a mógłbyś jeszcze podac cenniki koncowe ;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme