Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Schemat kotłowni - mały kocioł na paliwo stałe + piec gazowy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Schemat kotłowni - mały kocioł na paliwo stałe + piec gazowy
Autor
Wiadomość
adibab64
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 25 Sty 2011 20:31   

Proszę o ocenę schematu kotłowni:

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sty 2011 20:31   

Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#2 26 Sty 2011 14:46   

Re: Schemat kotłowni - mały kocioł na paliwo stałe + piec ga

Schemat być może jest poprawny pod względem połączeń.
ale zastanawia mnie skąd pomysł na taką komplikację kotłowni:
- podłogówka
- bufor
- rekuperator
- nagrzewnica powietrza
- piec kondesacyjny na gaz
- kocioł na paliwo stałe

Instalatorzy się ucieszą. Z tego można prace doktorską zrobić. Ale jaka idea Ci przyświecała że tak rozbudowałeś kotłownię ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2011 14:46   

Powrót do góry

adibab64
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 26 Sty 2011 22:41   

kopiuje moją sytuację opisaną na forum muratora:
Chciałam zapytać o najlepszy wariant w mojej sytuacji.

Dom parterowy 130 m. Ocieplenie 20 podłoga, 20 ściany, 40 strop. WM z rekuperatorem. W całym domu podłogówka-ogrzewanie niskotemperaturowe. Możliwość przyłączenia do gazu będzie dopiero w grudniu. Na wiosnę robimy tynki, wylewki i chcielibyśmy wprowadzić się do września (rozpoczęcie roku szkolnego). Aby dalej ruszyć z pracami musimy wygrzać wylewki, i ogrzewać dom do grudnia. Potem gaz. W domu nie ma kominka.
Jak radzicie uzbroić kotłownię aby było optymalnie, tzn. w miarę dobrze ale nie najdrożej.Czy kupując zwykły piec damy radę wygrzać wylewki piecem do którego zastosowano tylko wymiennik, czy koniecznie trzeba bufor. Mamy obawy, że przy buforze koszty tej kotłowni będą wysokie, a ostatecznie nastawiamy się na gaz.
W przyszłości ewentualnie piec w kotłowni- skoro już będzie, chcielibyśmy wykorzystywać w duże mrozy na dogrzewanie drewnem.

Jeżeli moglibyście coś podpowiedzieć odnośnie wariantów takiej kotłowni w podaniem przybliżonych kosztów materiałów w poszczególnych opcjach , ewen. jakieś linki do proponowanych materiałów (jaki kocioł-zwykły, z jakimiś sterownikami, wymiennik, bufor, ewentualnie zbiornik wykorzystany również do podgrzewania wody przez gaz) – tylko ile o wszystko może kosztować. Jaki wg Was optymalne uzbrojenie takiej kotłowni.

link do dyskusji:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171427-Specjali%C5%9Bci-od-centralnego-ogrzewania-prosz%C4%99-o-pomoc

Ps. na schemacie jest zbiornik z dwoma wężownicami a nie bufor
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2011 22:41   

Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Post#4 27 Sty 2011 09:05   

Masz 130m2 każdy metr coś kosztuje. A ty kilka metrów chcesz przeznaczyć na kotłownię.

Moja propozycja to. Pozostawienie tylko pieca gazowego.
W pierwszym okresie grzanie PROPANEN (ale chyba dostępne są tylko mieszanki) z butli np. 33kg . To tylko 3 miesiące według tego co piszesz.
Potem przezbrojenie pieca i gaz.

Dla spokoju możesz poprosić instalatora aby ograniczył Ci moc pieca aby butla nie szroniła (powinna być na dworze). To ograniczenie mocy pozwoli Ci też korzystać z butli 11kg które możesz podłaczyć w domu do pieca.
Dużo mniejsze koszty i kotłownia (czysta !!!) w szafce.

Dom masz mały ciepły. grzanie drewnem w stosunki go GZ (tym bardziej że to kondensat) nie będzie sporo tańsze a sporo pracy Ci przybędzie i utrata miejsca o komplikacji kotowni nie wspominając. Porozmawiaj z żoną :) ona doceni czystą kotłownię w ktróej będzie można pościel suszyć.
Powrót do góry

adibab64
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 Post autora tematu 27 Sty 2011 09:24   

Cały czas mam dylematy co do tej kotłowni. Za dodatkowym źródłem ciepła przemawia fakt, że :

1. z tego co się orientowałem koszt gazu z butli do wygrzania sporo będzie kosztował - za tę cenę może da sie kupic jakiś mały piec do kotłowni (na fm - wkleiłem wyliczenia osoby tak wygrzewającej)
2. nie bedziemy mieć kominka więc w okresach przejściowych taniej bedzie wrzucić "darmowe" (mamy dostęp do takiego) drzewo do zwykłaego pieca niż na pojedyncze dni rozgrzewac podłogówke gazem
3.gdyby dołozyc tę nagrzewnicę wodną do instal. rekuperatora tez byłaby opcja szybszego dogrzania domu w okresach przejściowych
4. wspomagając się piecem na paliwo stełe w kotłowni na zasadzie dogrzewania domu w b. mroźne dni (tak jak uzytkownicy kominków z płaszczem wodnym) mam szanse zmiescić się w tańszej taryfie gazu a tu oszczędniości byłyby chyba ok. 600-700 zł na rok na opłatach stałych
5. ten piec w kotłowni uzywany byłby raczej rzadko i raczej opałem byłoby drzewo więc myslę, że dałoby się utrzymac czystość, skoro niektórzy mają taką kotłownie w salonie
6. nie wiem jakie beda ceny gazu w przyszłości i jakie bedą moje dochody a tu jest szansa że zawsze mozna się wspomóc a kosztowo myślę, że licząc koszty droższego gazu z butli + zaoszczędzonego abonamentu i opłat powinno nie być tak dużej różnicy w uzbrojeniu tej kotłowni, a alternatywa drugiego żródła ciepła by została

I to takie dylematy no i główny jak zrobić tę kotłownię optymalnie, żeby było prawidłowo i nie najdrożej do raczej okresowego używania.

Ile może kosztować ta dodatkowa kotłownia (piec + dod. osprzet)
Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 27 Sty 2011 09:44   

Ostyatnie zdanie jest bardzo ciekawe - warto poczekać na odpowiedź.

Mając piec na paliwo stałe potrzebujesz dodatkowy komin (pewnie już masz) - ale czy przystosowany (może trzeba wkład kupić).
Dodatkowo musi być dziura 200 cm2 w kotłowni która zawsze będzie wychładzać pomieszczenie.
Konieczność przeglądów pieca i komina (pod groźbą utraty prawa do odszkodowania z PZU).

Dużo większy układ i to w dodatku otwarty co będzie powodowało szybszą korozję układu.
Piec na paliwo stałe przy podłogówce nie będzie optymalnie pracował bo trzeba utrzymywać niską temp przy pracy bez bufora pośredniczącego.
Nagrzewnica w REKU. Za rok czyszcenie - ręczne. Inne filtry wymieniasz a tu trzeba się babrać lub co najmniej użyć ozonatora aby smrodu nie było. PRzez nagrzewnicę większe opory.
Różnica w abonamencie gazu pomiędzy W2 i W3 to ok 400 zł.

Plusem jest to że masz dostęp do taniego/darmowego drewna.
Jeśli tak to dlaczego myślisz o droższym kondensacie ? Jeśli kotłownia będzie miała dziurę w ścianie to atmosferyk będzie spporo tańszy. Przy małym żużyciu gazu kondensat będzie nieopłacalny.
Nie wiem jak przepisy odnoszą się do przypadku kotła na paliwo stałe i pieca gazowego w jednym pomieszczeniu - czy np. dziura nie musi być 2 x większa :)

============================================

Inny pomusł to zwykła koza za 200 zł do kotłowni na czas wygrzewania (bo tam masz komin jak rozumiem. robisz tak że nią grzejesz a ciepłe powietrze poprzez WM rozprowadzasz na cały dom. To tylko tymczasowe na 3 mies rozwiązanie.
Nie wiem czy dopuszczalne prawnie jest takie rozwiązanie

==============================================

Na ten droższy gaz z butli na te kilka miesięcy to wydasz kilkaset złotych więcej. Czy warto ? [/quote]
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Schemat kotłowni - mały kocioł na paliwo stałe + piec gazowy
Strona 1 z 1