Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

djfarad02 26 Sty 2011 22:06 9538 12
  • Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

Witam

Przedstawiam moją starą autorską konstrukcję (2003r.), kiedy jeszcze miałem czas bawić się hobbystycznie w elektronikę. Jest to wzmacniacz samochodowy stereo na TDA 1562Q (klasa H). Katalogowo kostka ma 55W RMS (70W przy h=10%). Oprócz aplikacji TDA, w urządzeniu znajduje się rozbudowany przedwzmacniacz i wskaźnik wysterowania oraz układy pomocnicze (o tym potem).

- PRZEDWZMACNIACZ

Umożliwia podłączenie dwóch źródeł (frontowe line in i tylnie). Co bardzo ważne, wejście jest symetryczne, bez masy podłączonej do minusa zasilania. Zapewnia to brak zakłoceń przy podłączeniu urządzenia zasilanego też instalacji samochodu np CD ROMu jako odtawrzacza, czy discmana zasilanego z gniazda zapalniczki itp. Kto próbował tego typu rozwiązań, ten wie jaki ogromny problem przysparzają wtedy spadki napięć na masie. Prezentowany układ w 100% eliminuje ten problem.
    Przedwzmacniacz ma regulację barwy dźwięku dla basów i sopranów (tylko podbicie). Zaczyna pracować na skrajach pasma, w przeciwieństwie do wielu rozwiązań fabrycznych. Dzięki temu uzyskujemy subtelne a zarazem czytelne podbicie tonów niskich bądź wysokich. Podbicie przy skrajnym ustawieniu potencjometrów jest znaczne. Wartości elementów dobierałem na słuch. Dodatkowo przedwzmacniacz wyposażyłem w układ Loudness, włączany przyciskiem. Należy jeszcze wspomnieć o funkcji ATT przyciszającej sygnał (np na czas rozmowy).
    Wzmacniacze operacyjne to 741 i TL082, układ pracuje w kofiguracji ze sztuczną masą. PR 470K służy do równoważenia wzmocnień kanałów i ustawia się go tylko raz, podczas uruchomienia.

- WZMACNIACZ MOCY

Klasyczna aplikacja, zwiększone wartość kondensatorów pompy ładunku w celu lepszego pasma, wykorzystane wyjście DIAG sygnalizujące przeciążenie świeceniem czerwonej LED. Nie ma sensu się rozwodzić nad tym fragmentem schematu

- WSKAŹNIK WYSTEROWANIA

Funkcja jedynie ozdobna, współpracuje z prostym wzmacniaczem tranzystorowym z automatyką. Dzięki temu wskazania zawsze nie przekraczają końca skali a wskazówki ładnie się bujają nawet przy małych poziomach głośności. Właściwie należy ten wskaźnik nazwać wskanikiem dynamiki sygnału a nie wysterowania. Widoczne na schemacie żarówki podświetlają wskaźnik

- UKŁADY POMOCNICZE

Zasilanie - na wejściu filtr - kilkanaście zwojów na rdzeniu ferrytowym - gotowy dławik z zasilacza ATX (strona wtórna). Dodatkowo włącznik z przekaźnikiem - włączając wzmacniacz mamy możliwość włączenia innego urządzenia współpracującego. Napięcie po przekaźniku wyprowadziłem na kostkę euro, do dalszego wykorzystania.
    Sterowanie chłodzeniem - przy większych mocach prostowane przez diodę napięcie wyjściowe końcówki mocy ładuje kondensator i zasila nim przez wtórnik emiterowy w układzie darlingtona wentylatorek umieszczony z tyłu obudowy. Zapobiega to przegrzewaniu się wzmacniacza. Przy cichym graniu wentylator nie pracuje.

PCB - wykonana flamastrem, ręcznie, bez wspomagania projektowaniem komputerowym. Może ktoś wieżyć lub nie, ale miałem wtedy taką wprawę, że trzaskałem płytki na żywioł falmastrem nawet nie projektując wcześniej z grubsza na kartce.

Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

Fajne!
  • #2 27 Sty 2011 08:58
    ch482b
    Poziom 14  

Bajka nic dodać nic ująć .
    W 2003 roku ja wiedziałem co to led i żarówka z baterią .
    Ten wzmacniacz montowany jest jako radio ?
    I czy coś się zepsuło w czasie używania ?

• #3 27 Sty 2011 11:16
    djfarad02
    Poziom 17  

Odpowiadam na pytania:

Tak, wzmacniacz jest w obudowie od radia i we wnęce na radio był montowany. Działał niezawodnie przez 5 lat a teraz leży już i odpoczywa w szafce, nadal sprawny.
    Co do długości czasu pracy na akumulatorze to ciężko to oszacować. Należy spodziewać się, że czas będzie podobny do pracy normalnego radia samochodowego ze zwykłą końcówką 4-kanałową.

• #4 27 Sty 2011 13:17
    skaktus
    Poziom 37  

Może kolega pokazać jak wygląda płytka od dołu ? Jestem bardzo ciekaw :)

• #5 27 Sty 2011 13:45
    djfarad02
    Poziom 17  

Musiałbym demontować, żeby zrobić zdjęcie. A płytka wygląda jak płytka z flamastra, do tego o ile pamiętam jest kilka zworek przewodem. Nic pięknego ale luty porządne.

• #6 27 Sty 2011 20:55
    djanczycki
    Poziom 13  

No wszystko prawie ładnie, tylko trochę rażą te zielone 30-letnie Elwy... Rozumiem, że wszystko miało być z grubsza po taniości. Pozdrawiam!

• #7 27 Sty 2011 21:10
    398216
    Usunięty  
  • #8 27 Sty 2011 22:11
    vorlog
    Poziom 32  

dj-MatyAS, w dziesiątkę! :)
    I jak to wygląda w stosunku do podniecania się przez coponiektórych starym sprzętem Unitry? Grającym do dziś i niejednokrotnie nadal wyznaczającym klasę (taki Radmor choćby)...
    Poza Off-topic:
    Tytułowe opracowanie to właśnie jedno z nielicznych, które jest naprawdę warte dobrej oceny- prawdziwa wiedza, prawdziwa robota, nie kolejny kit z modyfikacjami typu LED SuperBlue! :)
    Pozdrowienia i gratulacje dla autora.
    V.

• #9 28 Sty 2011 00:01
    mdziewie
    Poziom 18  

A jak kaseta będzie miała nagrany tylko prawy kanał, to się wiatrak nie włączy?
    Dobra, zgrywam się, w końcu użycie złego kabla powodowało, że się nagrywał tylko lewy, więc jest OK:)

Obejrzałem sobie schemat. Łezka mi się w oku zakręciła, µA741, TL082... Tranzystory BC107?

Ja w 2003 (no, może ciut wcześniej) też robiłem na takich kostkach, miło się wspomina...

Pozdrawiam, bardzo fajny projekt.

• #10 28 Sty 2011 00:40
    djfarad02
    Poziom 17  

Dziękuję bardzo za pochlebne opinie, jest mi miło.

Co do kondensatorów Elwy to przychylam się do opinii, że nie są złej jakości.
    Fakt faktem - nie zawsze sprawdzą się w wymagających zastosowaniach impulsowych oraz tam, gdzie potrzebne są małe gabaryty lecz do zwykłych układów - czemu nie. Zwłaszcza jak posiada się zapas. Parametry po latach trzymają dobrze, więc nie ma co wybrzydzać.

• #11 02 Lut 2011 18:09
    alex1205
    Poziom 18  

Widać starą szkolę. Tylko pogratulować.

• #12 04 Lut 2011 23:24
    xhumungus
    Poziom 16  

Jeśli ten wzmacniacz pracował we wnęce radia to gdzie było radio i dlaczego napisy na panelu są po angielsku a nie po polsku?

• #13 06 Lut 2011 13:45
    djfarad02
    Poziom 17  

Napisy są po angielsku "bo tak" :)

Radia nie było, wzmacniacz współpracował z CD-ROMem, do którego wykonałem panel sterujący przez ATAPI w formie dwucyfrowego wyświetlacza i czterech przycisków.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME