Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ładowarki do telefonów - prąd ładowania

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> GSM -> GSM Początkujący -> Ładowarki do telefonów - prąd ładowania
Autor
Wiadomość
xnay
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 31 Sty 2011 10:23   

Ładowarki do telefonów - prąd ładowania

Witam,

Mam 2 telefony Nokia:
1) E72 z ładowarką AC-8: 5V, 890 mA
2) 6300 z ładowarką AC-3E: 5V, 350 mA.

Dla wygody myślałem o używaniu jednej z nich do ładowania obu telefonów, o dziwo Nokia oficjalnie podaje, że ładowarka AC-8 jest kompatybilna również z 6300.
Zastanawia mnie: czy dla żywotności baterii w 6300 nie ma znaczenia to, że będzie ona ładowana prądem ponad 2x większym, niż przez dostarczaną oryginalnie z urządzeniem ładowarkę? Czytałem na forum tematy o uniwersalnych ładowarkach do AA, AAA itp. i tam wyraźnie mówiono, że prąd ładowania ma znaczenie. Bo jeśli prąd nie ma znaczenia to dlaczego nie zrobić ładowarki uniwersalnej na 2A i wtedy wszystkie telefony byłyby ładowane w ekspresowym tempie.

Czy też może samymi parametrami ładowania steruje jakoś jeszcze dodatkowo telefon? Tyle że chyba nie jest on chyba w stanie zmodyfikować prądu ładowania podawanego przez ładowarkę.

Tomasz
Powrót do góry

rogulek
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Otwock, Ługi

Post#2 31 Sty 2011 12:47   

Re: Ładowarki do telefonów - prąd ładowania

A słyszałeś kiedyś o stabilizatorach ;)
Powrót do góry

xnay
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 31 Sty 2011 15:13   

rogulek napisał:
A słyszałeś kiedyś o stabilizatorach ;)

Coś słyszałem - tyle, że są i pewnie coś stabilizują :) Ale raczej jestem "zielony" w temacie i nie dojdę sam do tego, jaka w tym wypadku byłaby ich rola.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sty 2011 15:13   

Powrót do góry

rafbid
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: SŁUPCA

Post#4 31 Sty 2011 15:30   

Możesz ładować oba telefony którą chcesz. AC-8: 5V, 890 mA doprowadzi do szybszego zużycia się baterii to ma znaczenie nawet dla E72. Testowałem obie i wiele innych...
Powrót do góry

studencik22
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: kielce

Post#5 31 Sty 2011 15:38   

A to nie jest przypadkiem tak, że podane napięcie to jest napięcie maksylamne a jeśli ładujemy ładowarką z natężeniem 850 telefon, który pobiera 350 to i tak popłynie 350?
Pozdro
Powrót do góry

rafbid
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 31 Sty 2011 15:51   

studencik22 napisał:
A to nie jest przypadkiem tak, że podane napięcie to jest napięcie maksylamne a jeśli ładujemy ładowarką z natężeniem 850 telefon, który pobiera 350 to i tak popłynie 350?
Pozdro
Pomyliłeś napięcie z natężeniem. I natężenie podane na ładowarce to max prąd jakim może ładować. A prąd poboru zależy od układu w telefonie i temperatury baterii i jak temperatura baterii rośnie to daje jej odpocząć.
Powrót do góry

xnay
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 31 Sty 2011 17:13   

No właśnie - czyli z tego rozumiem, że jednak telefon może jakoś sterować parametrami ładowania i "przypilnować" je tak, żeby były optymalne dla baterii.
Powrót do góry

studencik22
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 31 Sty 2011 17:24   

rafbid napisał:
studencik22 napisał:
Pozdro
Pomyliłeś napięcie z natężeniem. I natężenie podane na ładowarce to max prąd jakim może ładować. A prąd poboru zależy od układu w telefonie i temperatury baterii i jak temperatura baterii rośnie to daje jej odpocząć.

No tak pomyliłem się, przepraszam.
Czyli ładując ładowarką z większym możliwym prądem możemy uszkodzić baterie nagrzewając ją nadmiernie czy nie?
Powrót do góry

rafbid
Poziom 20
Poziom 20

Post#9 31 Sty 2011 17:47   

xnay napisał:
No właśnie - czyli z tego rozumiem, że jednak telefon może jakoś sterować parametrami ładowania i "przypilnować" je tak, żeby były optymalne dla baterii.
Może ''przypilnować'' ale takie szybkie ładowanie jest szkodliwe dla baterii np zamiast kilku lat wytrzyma Ci np pół tego czasu. Ja mam nokie 5530 i też dostałem w zestawie ładowarke AC-8E ale jej nie używam bo szkoda mi baterii.
Powrót do góry

krzysiozak
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Łódź

Post#10 31 Sty 2011 18:20   

A czy panowie słyszeli o prawie Oma.
U
I=------
R
Gdzie I to natężenie prądu. U to napięcie. A R to opór.
Wynika z tego że jeśli będzie to samo napięcie przy obu ładowarkach. I Opór telefonu nie może powodować, być mniejsza powodując pobór mocy większy od maksymalnego Ładowarki czyli P=I*U.
Czyli z tego wynika że jeśli obie ładowarki mają to same napięcie na wyjściu i swoją rezystancją nadmiernie nie obciąż, nie przekroczą mocy Ładowarki to jest wszystko ok. Należy zwrócić uwagę aby nie ładować telefonu o większym poborze prądu nisz może dać ładowarka. W odwrotną stroną można ładować mniejszej mocy (większej rezystancji telefon) pod warunkiem że będzie to samo napięcie na wyjściu ładowarki.
Jak będzie za duże napięcie ładowarki to uszkodzimy baterie telefonu i telefon. A jak będzie za dużo potrzebować prądu telefon to uszkodzimy ładowarką.
Powodzenia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sty 2011 18:20   

Powrót do góry

djtonka
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Galicja

Post#11 31 Sty 2011 18:36   

Trzeba jeszcze rozróżnić ładowanie przez USB jak i z ładowarki sieciowej bo znacznie się różnią same procesy ładowania.
Powrót do góry

rafbid
Poziom 20
Poziom 20

Post#12 31 Sty 2011 19:06   

Wiedze posiadasz ale w tym przypadku obcążenie zależy od stopnia rozładowania baterii a więc nie ważne jaką pojemność ma bateria 700mA czy 1500mA istotne jest napięcie jakie ma bateria.

Dodano po 9 [minuty]:

djtonka napisał:
Trzeba jeszcze rozróżnić ładowanie przez USB jak i z ładowarki sieciowej bo znacznie się różnią same procesy ładowania.
A jak przebiega proces ładowania z USB?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Sty 2011 19:06   

Powrót do góry

djtonka
Poziom 20
Poziom 20

Post#13 31 Sty 2011 22:12   

W przypadku modeli ładowanych też przez USB nominalny prąd ładowania to 80-100mAh a potem pod wpływem większego zapotrzebowania na energię zwiększa się do 500mAh. Czyli ładując wyłączony telefon nie spodziewajmy się szybkiego końca. Poza tym w przypadku E72 można osiągnąć prąd ładowania ponad 1200mAh na oryginalnej ładowarce sieciowej. Sytuacja dotyczy maksymalnego poboru prądy wszystkich działających podzespołów. To jedyny model z tak duża wartością prądu ładowania po testach.

A wracając do głównego wątku to weźmy Nokię C3 i 5800 , ta sam bateria a jedna ładowarka 350mAh a druga 890mAh..
Powrót do góry

studencik22
Poziom 12
Poziom 12

Post#14 31 Sty 2011 23:15   

W zasadzie o to mi chodzilo krzysiozak.
ale tutaj kolega pisze, że rezystancja się zmienia w zależności od poziomu naladowania baterii, wiec jeśli napięcie jest minimalne, to pewnie rezystancja jest większa, więc z ładowarki płynie większy prąd, ale z kolei, gdyby ładowarka dawała większy prąd, bo telefon by większego potrzebował, to te z mniejszą ilością amperów by padały
Pozdro
Powrót do góry

JCK
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Knaresborough

Post#15 31 Sty 2011 23:35   

krzysiozak napisał:
A czy panowie słyszeli o prawie Oma.
U
I=------
R
Gdzie I to natężenie prądu. U to napięcie. A R to opór.
Wynika z tego że jeśli będzie to samo napięcie przy obu ładowarkach. I Opór telefonu nie może powodować, być mniejsza powodując pobór mocy większy od maksymalnego Ładowarki czyli P=I*U.
Czyli z tego wynika że jeśli obie ładowarki mają to same napięcie na wyjściu i swoją rezystancją nadmiernie nie obciąż, nie przekroczą mocy Ładowarki to jest wszystko ok. Należy zwrócić uwagę aby nie ładować telefonu o większym poborze prądu nisz może dać ładowarka. W odwrotną stroną można ładować mniejszej mocy (większej rezystancji telefon) pod warunkiem że będzie to samo napięcie na wyjściu ładowarki.
Jak będzie za duże napięcie ładowarki to uszkodzimy baterie telefonu i telefon. A jak będzie za dużo potrzebować prądu telefon to uszkodzimy ładowarką.
Powodzenia.

Czy ktoś z grona szanownych kolegów potrafi przetłumaczyć ten, podejrzewam, wybitny elaborat na język polski.
Fakt, jestem już za granicą kilka lat i tak zastanawiam się, czy ja już zapominam j. polski, czy to nowomowa polska???
Dziękuje.
Powrót do góry

kkknc
Poziom 23
Poziom 23

Post#16 31 Sty 2011 23:50   

rafbid napisał:
Możesz ładować oba telefony którą chcesz. AC-8: 5V, 890 mA doprowadzi do szybszego zużycia się baterii to ma znaczenie nawet dla E72. Testowałem obie i wiele innych...

Ładowarka dostarcza energii to elektronika zaszyta w telefonie zdecyduje o doborze parametrów ładowania. Więc bateria wcale wcześniej się nie zniszczy, bo to telefon ładuje swoją baterię a nie ładowarka, ta dostarcza tylko energii do tego procesu. 5V/890mA oznacza, że ładowarka dostarcz napięcia 5V i maksymalnie bez szkody dla siebie ( i utraty parametrów 5V) może oddać telefonowi 890mA
Ładowarka równie dobrze może mieć parametry 5V/10A i wierz mi telefon nie weźmie tych 10A
Jedyny problem, jaki widzę to taki, że telefon ma w oprogramowaniu tzw firmware zapis ze jego ładowarka ma 890mA a ty podłączysz 350mA. Więc telefon Będzie próbował wyciągnąć z niej tyle prądu ( zwłaszcza przy wyładowanej baterii), co będzie powodowało przegrzewanie się mniejszej ładowarki. Przed pobieraniem zbyt dużego prądu ratuje tylko dobrze napisane oprogramowanie, które stwierdzając spadek napięcia wywołany dużym poborem prądu z ładowarki ( prawo Ohma )zmniejszy pobór prądu potrzebnego do ładowania akumulatora.
Powrót do góry

JCK
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Knaresborough

Post#17 01 Lut 2011 01:18   

Podpisuję się obiema rękoma pod słowami "kkknc".
Lepiej bym tego nie ujął!
To jest prostota i logika wypowiedzi.
Dodam, że masa współczesnych aparatów korzystając ze złącza USB doładowuje także akumulator. A tu jak wiemy wydajność prądowa jest różna dla różnych komp/laptopów. I tutaj ostatnie zdanie "kkknc" chyba rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Powrót do góry

kkknc
Poziom 23
Poziom 23

Post#18 01 Lut 2011 01:30   

Lizusek. :!: Ale proszę nie przestawaj i rób tak jeszcze moje ego tego wymaga. :D
Co do USB to według normy jest 0,5A ale niektóre płyty dostarczają więcej a niektóre zwłaszcza starsze mniej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lut 2011 01:30   

Powrót do góry

djtonka
Poziom 20
Poziom 20

Post#19 01 Lut 2011 08:28   

Co do płyt to można sobie odblokować ASUS'a i mieć prawie amper z jednego portu a bez tej możliwości pozostaje korzystać dwóch gniazd na raz dla zwiększenie efektywności.
Powrót do góry

rafbid
Poziom 20
Poziom 20

Post#20 01 Lut 2011 12:01   

kkknc napisał:
rafbid napisał:

Ładowarka dostarcza energii to elektronika zaszyta w telefonie zdecyduje o doborze parametrów ładowania. Więc bateria wcale wcześniej się nie zniszczy, bo to telefon ładuje swoją baterię a nie ładowarka, ta dostarcza tylko energii do tego procesu. 5V/890mA oznacza, że ładowarka dostarcz napięcia 5V i maksymalnie bez szkody dla siebie ( i utraty parametrów 5V) może oddać telefonowi 890mA
Ładowarka równie dobrze może mieć parametry 5V/10A i wierz mi telefon nie weźmie tych 10A
Jedyny problem, jaki widzę to taki, że telefon ma w oprogramowaniu tzw firmware zapis ze jego ładowarka ma 890mA a ty podłączysz 350mA. Więc telefon Będzie próbował wyciągnąć z niej tyle prądu ( zwłaszcza przy wyładowanej baterii), co będzie powodowało przegrzewanie się mniejszej ładowarki. Przed pobieraniem zbyt dużego prądu ratuje tylko dobrze napisane oprogramowanie, które stwierdzając spadek napięcia wywołany dużym poborem prądu z ładowarki ( prawo Ohma )zmniejszy pobór prądu potrzebnego do ładowania akumulatora.
Zrobiłem eksperyment nokia 3220 bateria 750mA orginalna ładowarka miała 500mA do testu użyłem 800mA 5V ładowarka nie utrzymała tego napięcia tylko falowało.
Powrót do góry

Hucul
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Elbląg, Brzoza

Post#21 01 Lut 2011 20:39   

rafbid napisał:
Zrobiłem eksperyment nokia 3220 bateria 750mA orginalna ładowarka miała 500mA do testu użyłem 800mA 5V ładowarka nie utrzymała tego napięcia tylko falowało.

Czy wy nie rozumiecie , że tzw "ładowarka" do telefonu to zwykły zasilacz ! Ma za zadanie zasilić układ w telefonie zajmujący się ładowaniem akumulatora . Jeśli ma zbyt niskie napięcie lub wydajność prądową , to akumulator nie będzie się ładował lub potrwa to długo , jeśli napięcie i wydajność spełniają wymagania z zapasem , to ładowanie potrwa krócej .
Napięcie na "ładowarce" pulsuje , bo w ten sposób działa układ ładujący w telefonie - ładuje akumulator dość dużym prądem , następnie przerywa ładowanie , sprawdza napięcie i temperaturę baterii , po tym cykl się powtarza w kilkusekundowych okresach .
Powrót do góry

artek88
Poziom 8
Poziom 8

Post#22 15 Lut 2011 20:36   

Witam
Kupiłem Nokie C3-01, która posiada oryginalną ładowarkę AC-8E, 890mA
jeśli zastosuję ładowarkę od noki E52 tj. AC-10E 1200mA,
nie bedzie to szkodliwe dla telefonu i baterii?

pozdrawiam
Powrót do góry

Hucul
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Elbląg, Brzoza

Post#23 15 Lut 2011 21:21   

artek88 napisał:
Witam
Kupiłem Nokie C3-01, która posiada oryginalną ładowarkę AC-8E, 890mA
jeśli zastosuję ładowarkę od noki E52 tj. AC-10E 1200mA,
nie bedzie to szkodliwe dla telefonu i baterii?

pozdrawiam

Kolega czytał posty w tym temacie , czy po prostu drażni się z nami :?:
Powrót do góry

artek88
Poziom 8
Poziom 8

Post#24 15 Lut 2011 22:13   

tak, lecz moja obawa tkwi tylko w tym że ładowarka AC-10E jest micro USB, na stronie noki nie napisano, ze jest z tym modelem kompatybilna,
i nie mam pewności czy przez to złaczę mogę też łądować baterie,
bo do głównego ładowania jest inne wejście na mały bolec.
Powrót do góry

tata1
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#25 15 Lut 2011 22:30   

Witam

Tyle się tu rozpisywać, a wyjaśnienie proste:

ACP-3e - zwykła ładowarka
ACP-8 - szybka ładowarka

czyli tą co ma 890mA naładujesz szybciej, ale czy to jest korzystne dla baterii to już inna rzecz.
Nokia od zawsze sprzedawała przynajmniej po dwa modele ładowarek do każdego telefonu - zwykłą i drugą szybką(podróżną). Na wyposażeniu standardowym czasami była zwykła, czasami szybka. Ale w opisie akcesoriów zawsze wskazywano na możliwość zakupu tej drugiej.
Powrót do góry

iwan00
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Reszel

Post#26 17 Mar 2012 15:12   

Podłłączę się do tematu, mam problem z łądowarką AC10e. po podłączeniu jej do telefonu normalnie przechodzi w stan ładowania ale mogę czekać nawet 24h i nie wyświetla "ładowanie zakończone". telefon momentalnie się rozładowuje. po naładowaniu kabelkiem USB z kompa bateria normalnie trzyma, tak samo po użyciu innej ładowarki.

Napięcie na wyjściu przy podłączonym telefonie wynosi 4,6V , to chyba trochę mało?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> GSM -> GSM Początkujący -> Ładowarki do telefonów - prąd ładowania
Strona 1 z 1