Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Żelazko ROWENTA Advancer termistor

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Drobny sprzęt -> Żelazko ROWENTA Advancer termistor
Autor
Wiadomość
Jaco18
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wrocław

Post#1 Post autora tematu 31 Sty 2011 19:31   

Żelazko ROWENTA Advancer termistor

Witam.
Jak w temacie. Żelazko wariuje czasami grzeje czasami nie.
Sterowanie elektroniczne, 4 ledy sygnalizujące pracę.
Grzałka dobra.
Podejrzewam uszkodzenie czujnika temp.
Jak jest zimny (temp. pokojowa) to z pomiarów ma około 1,5 Mohm czyli raczej podejrzanie dużo.
Po podgrzaniu rezystancja spada.

Może ktoś wie co to za element i jaką powinien mieć rezystancję?
Wymienię jeszcze elektrolity w przetwornicy zasilającej procesor i zobaczę czy będzie jakaś poprawa.
Powrót do góry

sebastianstepi
Poziom 6
Poziom 6

Post#2 21 Lut 2011 13:24   

Re: żelazko ROWENTA Advancer termistor

Witam. Mam taki sam model i przestał grzać. Termistor w temperaturze pokojowej wskazuje 1,5M. U mnie sprawa prosta - padła grzałka, wskazuje rozwarcie między pierwszym i drugim stykiem od prawej strony.

Jak wyciągnąłeś elektronike? Jest na stykach, czy jest przykręcona? Nie moge wytargać tego elementu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Lut 2011 13:24   

Powrót do góry

sebastianstepi
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 22 Lut 2011 22:48   

Zbadałem moje żelazko dokładniej i sprawa wygląda podobnie do twojej: po włączeniu zaczyna grzać i po ok 3 sek. się wyłącza.
Żelazko po włączeniu załącza przekaźnik grzałki i pulsuje dioda pomarańczowa, a po 3 sek przekaźnik jest wyłączany (słychać to dokładnie) i dioda pomarańczowa zaczyna migać szybko sygnalizując uszkodzenie termistora.
Rozebrałem swoja stopę grzewczą i okazało się że została przegrzana. Sama grzałka jest sprawna, rezystancja na zimno ok 25 omów, ale mechaniczny termik jest uszkodzony - biała ceramika odciągnięta maksymalnie w dół i zablokowana a styki rozwarte do maksimum.
W/g mnie żelazko działa tak - w ciągu pierwszych 3 sek bada wartość rezystancji termistora i jeśli jest poza dopuszczalnymi granicami, to wyłączany jest przekaźnik, grzanie jest zatrzymywane żeby nie doprowadzić do pożaru. Wydaje mi się że rezystancja termika wynosząca 1,5M ohma to wartość wskazująca uszkodzenie. Wstawiałem rezystor 1M ohm i również żelazko wskazuje uszkodzenie. Wydaje mi się że w moim przypadku trzeba wymienić całą stopę, bo z uszkodzonym zabezpieczeniem mechanicznym jest spore ryzyko pożaru.
Powrót do góry

Jaco18
Poziom 21
Poziom 21

Post#4 Post autora tematu 28 Lut 2011 11:04   

Witam, stopy sie nie opłaca wymieniać chyba ze z jakiegoś dawcy, a skoro u Ciebie i u mnie jest 1,5 Mohm we "free air" to moze on jest dobry a uszkodzenie lezy gdzies w elektornice jednak. Trzeba by sprawdzic u kogos z dobrym zelazkiem ile on ma rezystancji albo w serwisie kogoś pomeczyć co to za element. Stope da sie uratowac ponieważ ten bialy ceramiczny bolec wchodzi w metal ktory sie roztapia w jakiejs dosc niskiej temperaturze (specjalny stop) jest tam takie male korytko. Jak sie go podgrzeje palnikiem to uda sie wyjac bolec a metal potem zaslepi dziurke.
Powrót do góry

adamm28
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Warszawa

Post#5 23 Mar 2011 23:38   

Witam

U mnie rezystancja grzałki również ok 25Ohm na zimno. Termik 1M.
Po podłączeniu zasilania lekko żarzy się czerwona dioda i nic poza tym...
PO odłączeniu termika zaczyna migać na przemian dioda żółta i czerwona - podejrzewam że wykrywa awarie termika....
Nie wiem jak to ugryźć dalej.

sebastianstepi - żeby wyciągnąć elektronikę trzeba zdjąć pokrętło.. sama się wtedy wysunie

Czy ktoś podpowie jak zdemontować stopkę żeby czegoś dodatkowo nie uszkodzić?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Mar 2011 23:38   

Powrót do góry

Jaco18
Poziom 21
Poziom 21

Post#6 Post autora tematu 24 Mar 2011 09:31   

Kolego odkręcasz z tylu żelazka 2 torxowe śruby a trzecia jest wrednie ukryta z przodu żelazka - należy ściągnąć do góry cały rozpylacz wody razem z przyciskami z napisem STEAM POWER. Łatwo to zrobić podważając jakimś płaskim narzędziem i odginając zatrzaski. Pod tym ukryta jest śruba - jak ja odkręcisz to stopa sama odchodzi do dołu.
Powrót do góry

nioop
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Obecnie Warszawa Sercem - Parczew

Post#7 26 Mar 2011 21:47   

Tylko nalezy jeszcze wyciągnąc wtyczkę z tyłu zelazka która łaczy stope z elektroniką,,

By wyjąc całą elektronike nalezy wyciągnąc podwazajac jakims nozem pokretło regulacji temperatury..

Powiem tak.. Te zelazko to naprawde chyba najgorszy produkt tej marki..
Jezeli padnie elektronika to zazwyczaj odrazu przegrzewa stope i obydwa elementy są do wymiany..
mało tego.. Spotkałem sie z takim przypadkiem gdzie stopa zaczeła sie przegrzewac a ów hmm.. "bezpiecznik" na stopie ktory w razie czego rozłacza napiecie nie zadziałał.. Zelazko sie roztopiło..

Nowa kompletna elektronika kosztuje cos w granicach 80-90 zł ale stopa grubo powyzej stówy.. Takze naprawa jest raczej nieoplacalna..
Moduł elektroniczny zastosowany w tym zelazku jest bardzo awaryjny takze nie polecam sie nawet bawic w naprawe..
Powrót do góry

adamm28
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Warszawa

Post#8 29 Mar 2011 10:36   

Jaco18 - dzięki za podpowiedź. U mnie ta śruba z przodu tak zardzewiała że jej po prostu nie zauważyłem...

Zbadałem wszystko co się da i wynika z tego że padła elektronika. pozostałem elementy są ok.

nioop - może masz jakieś namiary gdzie taką elektronikę kupić?

z góry dziękuję
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Mar 2011 10:36   

Powrót do góry

nioop
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Obecnie Warszawa Sercem - Parczew

Post#9 30 Mar 2011 18:26   

mam do sprzedania taka elektronike..

Nówka sztuka..

Warszawa..
Powrót do góry

Dariusz Danielewicz
Poziom 2
Poziom 2

Post#10 09 Kwi 2011 17:29   

nioop napisał:
mam do sprzedania taka elektronike..

Nówka sztuka..

Warszawa..

jest jeszcze do sprzedania?
Powrót do góry

skryn
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Pomorze Środkowe

Post#11 09 Kwi 2011 21:34   

Proszę dalszą dysputę przenieść na PW.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Drobny sprzęt -> Żelazko ROWENTA Advancer termistor
Strona 1 z 1