Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Za duże wskazania licznika - czy możliwe?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Pomiary -> Za duże wskazania licznika - czy możliwe?
Autor
Wiadomość
fooboos
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 01 Lut 2011 17:40   

Za duże wskazania licznika - czy możliwe?

Witam,
Mam dość duży problem który pokrótce opiszę.

Mieszkam w nowy mieszkaniu w nowym budownictwie od marca 2010.
W połowie grudnia 2010 roku zmienili mi liczniki po podpisaniu umowy z dostawcą prądu.
Jednocześnie deweloper rozliczył nas ze zużycia prądu od 1 czerwca 2010 do 14 grudnia 2010.
Za ten okres wyszło mi 1625 kWh.
Po zmianie licznika na nowy na dzień dzisiejszy czyli 1 luty mam już 550 kWh.
Dodam, że w mieszkaniu nic się nie zmieniło, nie ma dodatkowych urządzeń elektrycznych - a użytkowanie jest na takim samy poziomie.

Proszę powiedzieć czy spotkali się Państwa z takim przypadkiem.
Czy zgłoszenie tego faktu do energetyki coś da?
Jakie mam wyjścia z sytuacji?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.
Powrót do góry

=Grzegorz=
Poziom 18
Poziom 18

Post#2 01 Lut 2011 18:20   

Re: za duży pomiar licznika - czy możliwe?

fooboos napisał:
Witam,
Dodam że w mieszkaniu nic się nie zmieniło... a użytkowanie jest na takim samy poziomie.

Czy jak słońce zachodzi o 15.00 zamiast o 21.00 to zapalasz świeczkę?

Wodę czym podgrzewasz?
Pralkę masz?

W poprzednim okresie zużuywałeś średnio 300kWh na miesiąc, w obecnym wzrosło do 366kWh na miesiąc więc wg mnie super normalnie jak na sezon zimowy.
Powrót do góry

stomat
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Chojnice

Post#3 01 Lut 2011 18:21   

550 kWh to nie jest jakiś super-kosmos, mogłeś tyle zużyć. Ale faktycznie mało to nie jest. Należałoby się przyjrzeć licznikowi. Pierwszy krok to wyłączyć wszystko i sprawdzić czy licznik nie liczy (czy tarcza się zatrzymała lub dioda przestała migać w zależności od rodzaju licznika).
Powrót do góry

fooboos
Poziom 2
Poziom 2

Post#4 Post autora tematu 01 Lut 2011 18:49   

wszystko wyłączyłem i tarcza się nie kręci także chyba jest poprawnie.

wodę nie ogrzewam elektrycznie a pralkę posiadam.

aha dodam jeszcze że dużo mieszkańców zauważyło podwyższone zużycie.

z moich wyliczeń wychodzi mi jakieś 240-250 a teraz 366.

100 KWh za same oświetlenie w sezonie zimowym?? Chyba coś kurde za dużo....

Proszę pisać po polsku. Zdanie zaczynamy od wielkiej litery. Proszę poprawić pisownię postów. [retrofood]
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lut 2011 18:49   

Powrót do góry

=Grzegorz=
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 01 Lut 2011 19:16   

Za poprzedni okres 6.5 miesięcy 1625kWh = 250/miesiąc
Obecnie masz 1.5 miesiąca 550kWh = 366/miesiąc

Zima to ~25 kWh na miesiąc więcej za światło * 1.5 = 37kWh extra.
Woda jest zimniejsza i więcej energii trzeba zużyć na jej podgrzanie do tej samej temperatury co latem (pranie gotowanie czajnik itd). Wg mnie kolejne 35kWh do dodania. Pozostałe ~35kWh też da się gdzieś upchnąć (np na częstsze siedzenie przed komputerem albo telewizorem :)

Jak nadal masz wątpliwości to podaj wszystkie urządzenia elektryczne jakie masz w domu.
Odczytuj liczniki przez 3 kolejne dni o tej samej godzinie i podaj zużycie dobowe.
Powrót do góry

marcinolesno
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: olesno

Post#6 01 Lut 2011 19:29   

Myślę, że warto mieć na uwadze, że był okres świąteczny, a z tym wiąże się choinka, świecidełka i inne prądożerne bajery. Dzieci miały więcej wolnego w czasie świąt, może siedziały po pół dnia przed tv, chyba nie ma co panikować ...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lut 2011 19:29   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#7 01 Lut 2011 19:56   

=Grzegorz= napisał:
Za poprzedni okres 6.5 miesięcy 1625kWh = 250/miesiąc
Obecnie masz 1.5 miesiąca 550kWh = 366/miesiąc

Powiedziałbym, że 250kWh/miesiąc, to faktycznie o 15 jest zapalana świeczka.

Nadszedł nowy rok, ceny energii i nie tylko (VAT - kilo Wat też) poszły w górę. Nagle ludzie zaczynają zauważać że zużywają energię.

Oszczędzanie energii:

Instalacja w mieszkaniu żarówek energooszczędnych, wyłączanie odbiorników typu RTV/AGD - pomijając lodówkę ;) , kiedy się z nich nie korzysta.
Przejście na taryfę G12, a nawet G12w.
Montaż zegarów/programatorów czasu pracy określonych urządzeń np. farelka, grzejnik olejowy, bojler na ciepłą wodę.

Skąd ten szok kiedy wzrasta zużycie, rachunki są "kosmiczne".

Zapominamy o zakupie nowego laptopa, suszarki do włosów, i czego tam dusza zapragnie.

W przypadku zegarów programatorów. Wystarczy aby 1 minutę na dobę urządzenie przezeń sterowane "chodziło" na taryfie WT i wszystkie, żarówki i oszczędności mamy w plecy.

Często zapominamy o sterowniku do pieca CO, pompkach obiegu w centralnym ogrzewaniu, sterownikach do solarów.

Przy zmianie umowy odbiorcy energii bardzo często naliczane jest zużycie z "poprzedniego właściciela" i nikt tu się nie pomylił. Miarodajne prognozy zużycia energii dla nowego odbiorcy są najwcześniej w następnym okresie rozliczeniowym (w następnym roku).

Dodano po 6 [minuty]:

Na pocieszenie dodam, że w lipcu przepisywałem na siebie umowę z "elektrownią". Wyrównanie jakie dostałem w sierpniu to 1786PLN. Padłem na kolana, mimo swoich 30 lat na karku do dziś mnie coś w mostku piecze.
Zapłaciłem.
Na koniec roku dostałem nowe faktury z nadpłatą 1734 zł.
Poszedłem do ZE wyjaśnić no i w tym roku mam do zapłacenia jakieś 120 zł za cały rok! Trochę lżej ale serce boli.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lut 2011 19:56   

Powrót do góry

ja-kenaj
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: moja wiocha

Post#8 01 Lut 2011 20:15   

Jeśli wydaje ci się za dużo, zgłoś do zakładu energetycznego pomiary licznika. Przyjadą, zdiagnozują a ty będziesz spał spokojnie.
Powrót do góry

zamber
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: mazowieckie

Post#9 09 Lut 2011 22:42   

Jeżeli założymy, że żarówka 100W pobiera moc=100W, to:
Wyłącz dosłownie wszystko. Podłącz żarówkę i licz ilość obrotów tarczy lub mrugnięć diody i czas pomiaru. Oblicz moc ze wzoru:

(3600*n)/(c*t)
gdzie:
n - liczba obrotów tarczy lub impulsów z diody
c- stała licznika, (obr/kWh lub imp/kWh)
t - czas pomiaru w sekundach

Wynik pomnóż przez 1000.
Jeśli wyjdzie dużo więcej niż 100W, wzywaj pomiarówców z ZE:)

Pozdrawiam
Powrót do góry

zbich70
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: CBR

Post#10 10 Lut 2011 18:33   

fooboos napisał:
Po zmianie licznika na nowy na dzień dzisiejszy czyli 1 luty mam już 550 KWh. Dodam że w mieszkaniu nic się nie zmieniło, nie ma dodatkowych urządzeń elektrycznych - a użytkowanie jest na takim samy poziomie.

Zmieniło się i to dużo - licznik. Zapewne zarówno Autor jak i Przedmówcy nie wiedzą, że dostwcy energii często borykają się z problemem nagłego wzrostu zużycia po wymianie licznika. Odbiorcy zwykle winę za to zrzucają na nowy licznik, który ich zdaniem jest wadliwy bo liczy za dużo. Niestety bardzo często jest odwrotnie: nowy licznik liczy prawidłowo ale to stary licznik oszukiwał na korzyść odbiorcy!. Stare liczniki indukcyjne potrafiły nie liczyć małych obciążeń a niektóre zacinały się nawet przy większych, a w skrajnych przypadkach w ogóle nie liczyły jednej fazy.
Nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku, ale zwracam uwagę, że tak może być i należy wziąć to pod uwagę.
Powrót do góry

Miwhoo
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Leśniewo k. Pucka

Post#11 10 Lut 2011 21:42   

Pkt 10.2 [retrofood]

Co do licznika, to najprawdopodobniej stary licznik mierzył niedokładnie, o czym już koledzy napisali. Nowe elektroniczne cuda liczą co do grosika zużytą energię, nawet pobieraną w małych ilościach.

Dla "normalnej" rodziny 3-osobowej z małym dzieckiem zużycie energii na poziomie 300kWh to nic nadzwyczajnego, do tego okres zimowy, święta [piekarnik, kuchnia elektryczna itp pracujące kilka godzin dziennie w czasie świątecznych przygotowań]. Moim zdaniem nie ma się czemu dziwić...

Jak sam nie wierzysz, to zrób eksperyment, o którym koledzy wyżej pisali. Pamiętaj tylko, że im dłuższy czas pomiaru tym mniejszy błąd w obliczeniach.
Powrót do góry

Alchemik2600
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Knurów

Post#12 24 Lut 2011 17:59   

Mam podobny problem. W ciągu miesiąca licznik nabił mi 1099kWh. W domu przeważnie jestem sam. Pranie robię raz na tydzień (najczęściej), z piekarnika prawie nie korzystam. Głównie siedzę przy komputerze. Monitor CRT 17. Zasilacz codegen 300W (znamionowa 165). Nowy dysk twardy (ok 10W), zintegrowana grafa, procesor AMD4000+ (65W).
Głównie korzystam z internetu, wiec kompa nie stresuję. Jak to możliwe, ze w ciągu miesiąca licznik tyle nabił? Zawsze gdy odchodzę od komputera, wyłączam monitor przynajmniej. Dom nie jest ogrzewany elektrycznie, a wodę podgrzewam junkersem.
Dodam jeszcze, ze nie korzystam z czajnika elektrycznego, ani tym podobnych. Z oświetlenia korzystam tyle co potrzebuję. Czasem przez kilka godzin dziennie jest włączony Tv LCD (120W). Nie jestem pewien czy licznik nie zawyża.
Dla porównania, moja siostra zużywa 400kWh/miesiąc. 5 osobowa rodzina. Światła zapalone do późna. Dwa komputery (jeden pracuje 24h, a drugi wypasiony też przynajmniej kilka godzin dziennie). Długo włączone dwa TV (w tym jedna plazma). Piekarnik i pralka włączane parę razy w tygodniu. Czegoś tu nie rozumiem.
Licznik był wymieniany kilka lat temu.
Powrót do góry

Miniax
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bielsko-Biała

Post#13 24 Lut 2011 18:11   

Alchemik2600 napisał:
Mam podobny problem. W ciągu miesiąca licznik nabił mi 1099kWh. W domu przeważnie jestem sam. Pranie robię raz na tydzień (najczęściej), z piekarnika prawie nie korzystam. Głównie siedzę przy komputerze. Monitor CRT 17. Zasilacz codegen 300W (znamionowa 165). Nowy dysk twardy (ok 10W), zintegrowana grafa, procesor AMD4000+ (65W).
Głównie korzystam z internetu, wiec kompa nie stresuję. Jak to możliwe, ze w ciągu miesiąca licznik tyle nabił? Zawsze gdy odchodzę od komputera, wyłączam monitor przynajmniej. Dom nie jest ogrzewany elektrycznie, a wodę podgrzewam junkersem.
Dodam jeszcze, ze nie korzystam z czajnika elektrycznego, ani tym podobnych. Z oświetlenia korzystam tyle co potrzebuję. Nie jestem pewien czy licznik nie zawyża.
Dla porównania, moja siostra zużywa 400kWh/miesiąc. % osobowa rodzina. Światła zapalone do późna. Dwa komputery (jeden pracuje 24h, a drugi wypasiony też przynajmniej kilka godzin dziennie). Długo włączone dwa TV (w tym jedna plazma). Piekarnik i pralka włączane parę razy w tygodniu. Czegoś tu nie rozumiem.

Temat przerabiany już wielokrotnie, wystarczy poszukać na forum.
Najpierw zacznij od wyłączenia wszystkich zabezpieczeń za licznikowych, jeżeli licznik będzie się kręcił to znaczy, że albo uszkodzony, albo ktoś coś na lewo ciągnie. Jeżeli będzie stał, to wtedy załącz zabezpieczenia, poodłączaj wszystkie odbiorniki od prądu i podłączy tylko jeden o znanej mocy na określony czas na przykład 20 min. Przez ten czas licz ile obrotów wykonała tarcza. Później już wystarczy tylko z prostych wzorów (na liczniku masz napisane ile obrotów tarczy to 1 kWh) mając ilość obrotów i czas podłączenia, obliczyć ile nabił licznik i porównać z tym ile powinien nabić przy podłączonym obciążeniu. Jeżeli wyniki będą porównywalne, to znaczy, że wszystko jest dobrze i licznik jest sprawny, jeżeli licznik da zawyżony odczyt, to prawdopodobnie jest uszkodzony - wtedy należy złościć do ZE.
Powrót do góry

=Grzegorz=
Poziom 18
Poziom 18

Post#14 24 Lut 2011 19:11   

35kWh na dobę to już trochę dużo.
Upewnij się co do tej wartości, czy dobrze odpisujesz stany bo może chodziło o 109,9 kWh na miesiąc :)
Powrót do góry

zamber
Poziom 10
Poziom 10

Post#15 24 Lut 2011 23:10   

No 1MWh na miesiąc przy takim użytkowaniu jak piszesz, to baaardzo dużo.
Zrób pomiar o którym pisałem kilka postów wyżej (odbiornik o znanej mocy + pomiar czasu, wzór rozpisałem).

Jeśli jest to licznik indukcyjny, to przed pomiarem wyłącz wszystko i sprawdź, czy tarcza licznika nie obraca się bez obciązenia. Jeśli nie zatrzymuje się, to licznik może mieć bieg jałowy. Jedną z przyczyn wystąpienia biegu jałowego może być potraktowanie licznika neodymem (zmiana właściwości magnetycznych magnesu hamującego). Oczywiście nic nie "imputuję".
Pozdrawiam

PS. Gdzie jest zainstalowany licznik?
Powrót do góry

Alchemik2600
Poziom 18
Poziom 18

Post#16 25 Lut 2011 00:15   

Zmierzyłem. Odłączyłem wszystko, licznik stał. Podłączyłem urządzenie o poborze mocy 1kW i po 50 minutach (z zegarkiem w ręku) Licznik naliczył 1,3kWh. Nie chciało mi sie czekać kolejnych 10 minut do pełnej godziny, ponieważ śpieszyłem się.
Do kolegi Zamber: Odłączyłem wszystko i robiłem jak napisałem. Co do zabaw z magnesami, nigdy się w taki sposób nie bawiłem.
Licznik u mnie w mieszkaniu.
Powrót do góry

zamber
Poziom 10
Poziom 10

Post#17 25 Lut 2011 01:36   

Jeżeli licznik przez 50min naliczył 1,3kWh, to przez pełną godzinę naliczyłby 1,56kWh obciążony odbiornikiem jak napisałeś 1kW, czyli błąd licznika wynosi c.a. +50%, czyli bardzo dużo. Ale tak dokładnie licznika domowym sposobem nie sprawdzisz - dochodzi błąd odczytu. Liczydło "po przecinku" z tego co pamietam powinno mieć jeszcze poziomą podziałkę i tu może wkraść się duży błąd przy odczycie.
Nie konkroluj wskazań liczydeł, tylko zmierz liczbę obrotów tarczy, od kreski do kreski.
Podłącz odbiormik o którym pisałeś 1kW (jeśli jesteś pewnien że tyle ma), lub inny, np żarówkę 100W i zmierz czas, w którym tarcza wykona np, 5,10,15,20 obrotów (im więcej, tym będzie lepiej) i oblicz moc według wzoru który podałem wcześniej. Nie musisz czekać 50minut przy liczniku ale kilkadziesiąt sekund lub kilka minut.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Alchemik2600
Poziom 18
Poziom 18

Post#18 25 Lut 2011 01:39   

Ja właśnie obserwowałem tarczę i licznik, który mi energetyka zamontowała.
Jutro jeszcze przyjdzie do mnie znajomy elektryk i pomierzymy na innych urządzeniach pobór prądu i "skolidujemy" wyniki z odczytem licznika.
Czekałem 50 minut (tylko, bo dłużej nie mogłem). Chciałem pełną godzinę, ponieważ (wychodzę z założenia, że tak będzie najlepiej, bo "podstawowa" miara czasu i łatwiej policzyć).
PS
Błąd pomiaru wynosił +- 20 sekund, bo nie mam w telefonie stopera, więc patrzyłem tylko na zegar. W chwili gdy przeskoczył na kolejną minutę i obserwując jednocześnie licznik, by zapisać, biegłem włączyć urządzenie.
Powrót do góry

zamber
Poziom 10
Poziom 10

Post#19 25 Lut 2011 01:55   

Więc jak przyjdzie elektryk, to sprawdźcie faktyczny pobór mocy przez Twój odbiornik, czy ma 1kW czy inny i zróbcie kontrolę licznika jak opisałem. To dużo wyjaśni.

PS. ja po przeprowadzce też przeraziłem sie rachunkiem, ale potem uświadomiłem sobie, że zamiast CRT doszła plazma, elektr. podgrzewacz wody, farelka w zime w sypialni i piekarnik elektryczny zamiast gazowego:)

napisz co ustaliliście, jak błąd licznika wyjdzie duży, to składaj wniosek o badanie laboratoryjne w którym będziesz chciał uczestniczyć

Pozdrawiam
Powrót do góry

Alchemik2600
Poziom 18
Poziom 18

Post#20 25 Lut 2011 02:11   

Dzięki. Jutro napiszę co i jak wyszło (znaczy się dziś).
Powrót do góry

tols
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 27 Lut 2011 01:24   

Mogą być problemy, gdy laboratorium stwierdzi "rozmagnesowanie" obwodu hamującego tarczę w licznikach indukcyjnych. Nie jeden odbiorca skusił się na zabieg oszczędzania przy pomocy "dobrego" magnesu. Oby nie to...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Lut 2011 01:24   

Powrót do góry

wro_slepy
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Wrocław

Post#22 27 Lut 2011 22:26   

Zawsze możesz zwrócić się do energetyki o prośbę sprawdzenia licznika czy napawno dobrze mierzy zużycie Energi. Jeśli laboratorium stwierdzi, że licznik dobrze wskazuje zużycie Energi to za montują ci go ponownie a kosztami ok 150zł za badanie obciąża ciebie. A jeśli okaże się że licznik jest uszkodzony to problem rozwiąże się sam.
Albo możesz zmierzyć najlepiej cęgami Dietza jaki w danym momencie pobierasz prąd i tak jak kolega wyżej napisał policzyć ile licznik nabije w ciągu jednej godziny. Życzę cierpliwości i powodzenia.
Powrót do góry

zamber
Poziom 10
Poziom 10

Post#23 27 Lut 2011 22:58   

No możesz tak jak napisał kolega wro_slepy sprawdzić miernikiem, jaką faktycznie moc pobiera wzorcowy odbiornik. Ważne, żeby w prądzie nie było składowej biernej, czyli odbiornik jak najbardziej rezystancyjny (żarówka ZWYKŁA (nie energooszczędna), czajnik elektryczny, "słoneczko"...żadnych wentylatorów, farelek, komputerów). Jak będziesz znał moc pobieraną przez odbiornik (P=U*I) to lepszej domowej metody jak pomiar obrotów tarczy z pomiarem czasu nie znam.
No chyba, że znasz kogoś z ZE i podjadą z licznikiem wzorcowym:)
Pozdrawiam
Powrót do góry

tom-kucu
Poziom 10
Poziom 10

Post#24 02 Mar 2011 08:45   

Re: Za duże wskazania licznika - czy możliwe?

Cytat:
Do fooboos

Witam.
Mam podobną sytuację.
ZE wymieniło mi licznik 11.grudnia.2010.
Do 11 grudnia płaciłem ok 150zł/mc za zużycie w domku 1-rodzinnym, a teraz wychodzi mi ok 250zł/mc!!
Pierwszy tak duży rachunek tłumaczyłem sobie świętami-piekarnik, lampki choinkowe itp - ale rachunek się powtórzył a i teraz jak obserwuję wskazanie licznika to widzę że liczy jak szalony.
Poczytałem, poszukałem i potwierdzam, iż stare mierniki tarczowe nie były po prostu dokładne, a ten elektroniczny dziad liczy dokładniej i liczy wszystko - stany czuwania tv, wszystkie LEDy jakie świecą w lodówce, urządzeniach rtv itd. itd.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Pomiary -> Za duże wskazania licznika - czy możliwe?
Strona 1 z 1