Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

bios nie widzi napedu dvd sh s223

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> bios nie widzi napedu dvd sh s223
Autor
Wiadomość
chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 02 Lut 2011 18:45   

Witam!

Bios nie wykrywa napędu dvd "no-name" sh s223. Napęd działa w windowsie bez zarzutu.

Problem zauważyłem podczas próby sformatowania dysku. Nie mogę ustawić w biosie bootowania z płyty, bowiem bios wskazuje jedynie dysk oraz napęd floppy. Podobnie sprawa wygląda w ustawieniach master/slave w biosie - master to dysk, zaś slave nie wykrywa. Ustawienie ręcznie na cd-rom powoduje, że podczas uruchamiania systemu pojaia się komunikat:primary slave drive-atapi incompatibile, po ustawieniu slave:auto problem znika.

Napęd: tak jak w tytule noname sh s223, SATA.
Dysk:Barracuda 7200.7, zworka ustawiona na master
Płyta: Asus A7V880, VIA VT8237, sterowniki SATA wgrane.
System: windows xp
Bardzo proszę o pomoc, służę też wszelkimi dodatkowymi informacjami.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lut 2011 18:45   

Powrót do góry

gasak
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Gdańsk

Post#2 02 Lut 2011 19:02   

Re: bios nie widzi napedu dvd sh s223

Ten "no name" to Samsung SH-S223. Jest to SATA więc nie dziw się, że kontroler IDE Ci go nie wykrywa. Poszukaj w BIOS ustawień SATA Mode ( lub coś podobnego) i ustaw na IDE (to też może się różnie nazywać np. Non Raid, Compatible itp. ).
Powrót do góry

chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 02 Lut 2011 19:58   

Rozumiem, tylko nie bardzo wiem gdzie tego szukać w biosie, tzn. nie widze niczego dot. SATA mode.
Po wejsciu w "advanced" moj bios pokazuje nast. opcje:
-chipset
-onboard device config.
-PCI PNP
-Jumper Free config.
-USB Config.

Przejrzałem opcje, nic mi nie pachnie sata modem, dodam, że możliwe są tylko zmiany enable/disable, więc też nie bardzo widzę możliwość przełączenia tak jak piszesz:(

Dodano po 32 [minuty]:

ps. poprawiłem błąd dotyczący płyty głównej w pierwszym poście
Powrót do góry

WojtasJD
Moderator - Komputery Serwis

Post#4 03 Lut 2011 01:24   

Ustawienie SATA:
-> Advanced -> Chipset -> Southbridge VIA VT8237 configuration:
VIA (RAID) SATA BOOTROM [Enabled]

Samsunga szukaj w VIA boot-BIOSie, który powinien się pojawić niedługo po starcie komputera.

Jak nie ma to najnowszy BIOS do płyty i znowu test.
Powrót do góry

chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post autora tematu 03 Lut 2011 01:49   

Dzięki za odpowiedź!
Zrobiłem tak jak radziłeś i nic. Po ustawieniu Sata bootrom na enabled, włączeniu komputera, a następnie ponownym wejściu w bios opcje w bootowaniu to nadal 1st floppy drive, PM-ST380011A i disabled.

Na forum znalazłem też takie rozwiązanie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1435748.html jako laika trochę mnie przeraża, zamieszczam link niejako z prośbą o opinie fachowców.

Z góry dzięki za wszelkie uwagi i pomysły!
Powrót do góry

gasak
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 03 Lut 2011 02:48   

Spróbuj z tym sterownikiem pod DOS
http://www.freedos.org/software/?prog=gcdrom
Opis: "SATA native IDE CD/DVD-ROM driver for DOS (aka "ODD DOS driver") supports all SATA Native IDE controller, such as Intel ICH6/ICH7/ICH8, Jmicron 363/368, Nvidia CK804 MCP55/MCP51 etc."
Powrót do góry

WojtasJD

Post#7 03 Lut 2011 02:58   

W sumie to w tamtym temacie nie ma rozwiązania :wink:
Jednak tak jak w pierwszym poście i jak wcześniej pisałem szukaj w VIA boot-BIOSie, który sobie włączyłeś (albo był włączony) dając VIA (RAID) SATA BOOTROM na [Enabled]
Cytat:
Nie było go w Biosie (napędy, kolejność bootowania). Nie było na pierwszej stronie startowej (RAM, procek, napędy). Był na drugiej stronie startowej (RAID SATA)

Z kolejnego postu autora - najnowszy BIOS nic nie zmienił.

Możesz jeszcze w Boot settings configuration włączyć 'Interrupt 19 capture' (czy to ma sens/zadziała na wbudowany bootrom...)

Mimo, że na płycie siedzi problematyczny VT8237 (Samsung SH-S223 na szczęście jest SATA 1,5Gbps) to jest raczej wina BIOSu.
Powrót do góry

chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 03 Lut 2011 11:56   

@ WojtasJD

Nic nie pomaga. Poustawiałem w biosie wszystko jak pisałeś i dalej przy wyborze bootowania floppy, dysk i disabled.
Uważasz, że powinienem zaktualizowac bios?
Podsunąłem inny post, boiwem tam była mowa o sterownikach trybu tekstowego - mi ciężko oceniać zasadność, ale może Wam coś to pomoże.

@ gasak

Dzięki za znalezienie stera, a teraz proszę o cierpliwość. Szukałem info jak ten plik uruchomić. Zwykłe kliknięcie powoduję, że miga czarne okienko i tyle. Zrobiłem printscreen:
c:\windows\system32\cmd.exe
<sciezka do pliku>
Device driver not found: 'mscd0000'
Device driver not found: 'mscd0001'
Device driver not found: 'mscd0002'
No valid cd-rom drivers selected.

Po wykonaniu w/w bootowanie w biosie to nadal opcje: floppy, dysk i disabled.

Będę cierpliwie czesał sieć, by sprawdzić czy robię coś nie tak z tym plikiem wsadowym - jednocześnie w miarę możlwiości prosze o podpowiedzi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lut 2011 11:56   

Powrót do góry

gasak
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 03 Lut 2011 13:20   

Tego nie uruchamiasz pod Windows tylko uruchamiasz komputer z dyskietki startowej z systemem DOS z tym sterownikiem! Więc albo tworzysz dysk startowy MS-DOS i kopiujesz wszystkie pliki, albo tworzysz taką dyskietkę i kopiujesz pliki sterownika dodając odpowiednie wpisy w autoexec.bat i config.sys
Powrót do góry

chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#10 Post autora tematu 03 Lut 2011 14:37   

Tak myślałem, że to nie proste klik-klik:)
Podpowiedz jeszcze prosze co to znaczy dodać odpowiednie wpisy, czyli jakie?

Dodano po 5 [minuty]:

ps. mogę się posłużyć tym?:
http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
Powrót do góry

gasak
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 03 Lut 2011 14:40   

Edytuj config.sys i autoexec.bat z folderu sterownika i skopuj wpisy do plików utworzonych systemowej dyskietce. Choć podejrzewam, że pierwsza opcja powinna wystarczyć z tych co Ci podałem. Jednym słowem, musisz trochę pokombinować. Nie mam podłączonego napędu dyskietek więc dokładnie za rękę Cię nie poprowadzę.
Powrót do góry

chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#12 Post autora tematu 03 Lut 2011 14:56   

Ok, wydaję mi się, że rozumiem - spróbuję jak tylko kupię dyskietkę:)
Powiedz mi jeszcze ostatnią rzecz, jeśli już uruchomię komputer z dyskietki, to w zasadzie co dalej? Sterowniki zainstalują się same?
Powrót do góry

gasak
Poziom 13
Poziom 13

Post#13 03 Lut 2011 15:21   

Te sterowniki powinny Ci umożliwić dostęp do napędu DVD (na SATA) podczas pracy w DOS (tak jak dawno temu robiło się dyskietkę startową Win98 i podczas rozruchu z niej można było wybrać czy chcemy uruchomić komputer z dostępem do napędu CD) tyle, że w tym wypadku nie będzie menu wyboru i nastąpi to automatycznie. Jeśli Ci się uda ta operacja i uruchomisz instalator systemu Windows XP z płyty to możesz napotkać jeszcze jeden problem: po skopiowaniu plików instalatora, sterowników itp następuje restart systemu i dalsza instalacja składników systemu. Komputer uruchamia się już z dysku więc niestety ponownie tracisz dostęp do napędu DVD. Aby instalacja przebiegła pomyślnie musisz przede wszystkim zintegrować dodatkowy sterownik napędu DVD SATA z płytą instalacyjną Windows XP tak jak się to robi dla dysków. Jak to zrobić znajdziesz już na forum.
Powrót do góry

chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#14 Post autora tematu 03 Lut 2011 15:32   

Czyli jest to juz droga do instalacji windowsa, ok.
Na mojej kopii systemu stoi, że jest już z SATA, więc chyba przyjemność integracji mnie ominie. Dobra, dzięki za szczegółowe wyjaśnienia - myślę, że będę mógł zabrać się za tę operację już po weekendzie, niemniej jednak na pewno napiszę jak poszło.
A, jeszcze jedno, czy każdy kolejny format będę musiał przeprowadzić tak samo? Czy mówimy juz o rozwiązaniu stałym?
Wielkie dzięki raz jeszcze za wszystkie wyjaśnienia!
Powrót do góry

gasak
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 03 Lut 2011 15:47   

Zupełnej gwarancji, że to się powiedzie nie daję, nie miałem przyjemności zabawy z takim przypadkiem. Jednak jeśli Ci uda Ci się dostać do DVD z DOSa a następnie uruchomić instalator systemu to połowa sukcesu za Tobą. Jeśli masz oryginalną kopię systemu to sterowników SATA tam nie ma, trzeba je dodać przy pomocy programu nlite. Zakładając, że wszystko się uda to każdy kolejny format będzie wymagał użycia tej dyskietki. Komputer najpierw "musi zobaczyć" napęd DVD SATA by coś z niego instalować. Powodzenia i czekam na rezultat tej operacji :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lut 2011 15:47   

Powrót do góry

WojtasJD

Post#16 03 Lut 2011 21:36   

Pisałem (już dwa razy) o VIA boot-romie, który pojawia się jako drugi ekran startowy i tam bym najpierw czytał/szukał symbolu napędu

przykład:

Tu ktoś pisze o 'wsparciu' VT8237 dla SATA CD/DVD

http://www.computing.net/answers/hardware/sata-dvd-drive-not-detected-on-asus-k8vse-dx/70914.html
http://forum.cdrinfo.pl/f15/problem-z-botowaniem-z-dvd-sata-74427/
itd.

... więc może z tego nic nie wyjść

Metoda z DOSem i sterownikami - instalacja XP owszem jest szansa ale Vista, Win7, dystrybucje Linuxa i cała masa płyta bootowalnych, których spod DOSa nie odalisz...

Warto pobawić się boot managerami jak GRUB, Plop:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1899194.html

Przy okazji jaki masz symbol na mostku południowym na płycie głównej: VT8237 czy VT8237A ?
Powrót do góry

chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#17 Post autora tematu 03 Lut 2011 22:20   

@WojtasJD

Masz racje, wspominałeś dwukrotnie musiałem Cię źle zrozumieć - udało mi się dostać do via boot biosu i nic.
Info: Serial Ch 0 i Serial CH 1 oba master no drive. Nie ma mowy o żadnym poruszaniu się w tym biosie bo nic nie działa, ani strzałki, ani f1, jedynie escape.

Oznaczenie o które pytasz to VT8237 bez żadnych liter.

Generalnie planuje zrejterować, zabrać dysk do kumpla i tam zainstalować system, natomiast, jak się uda, to dla spokoju sumienia i dobra forum sprawdzę działanie dyskietki startowej.

Jeszcze raz dzięki za zaangażowanie!
Powrót do góry

chudy_edd
Poziom 4
Poziom 4

Post#18 Post autora tematu 08 Lut 2011 20:56   

Po chwili przerwy...
Instalacja u kumpla się nie powiodła: mój dysk ma łączenie ata, kumpla sata, bios nie widzi mojego dysku.
Dyskietka startowa nic nie daje.
info jakie wyrzuca to:
A:\>MSCDEX.EXE D:\MCSD000 \D:MSCD001 \D:MSCD002
Device driver not found [kolejno dla:] MSCD000, MSCD001, MSCD002
No valid cdrom device drivers selected

Klops, poważnie myślę o zakupie napędu z łączeniem ata...

Dodano po 17 [minuty]:

Boot menager tez nie daje rady: nie widzi cdromu.
Zastanawiam się czy nie spróbować zabootwać systemu z usb poprzez bootmanager...
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> bios nie widzi napedu dvd sh s223
Strona 1 z 1