Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacja Prins po przełączeniu na LPG gaśnie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Instalacje Gazowe -> Instalacja Prins po przełączeniu na LPG gaśnie
Autor
Wiadomość
sebalit
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Wałbrzych

Post#1 Post autora tematu 06 Lut 2011 15:11   

Instalacja Prins po przełączeniu na LPG gaśnie

Witam

Kto mi podpowie w czym jest problem że po dluższym postoju auta mam problemy z przełaczeniem na gaz. Problem ten pojawia sie tylko i wylacznie przy pierwszym przełaczeniu. Po kilkukrotnym przełaczeniu po kilku próbach recznego przelaczenia auto pracuje na gazie idealnie i kazde kolejne przelaczenie odbywa sie bezproblemowo. Tak jakby niedostawał gazu przy pierwszym przełaczeniu. Wymieniłem filtry gazu, czyszczony był reduktor. Co może byc przyczyną takiej sprawy? Co należalo by sprawdzić aby rozwiązać ten problem?
Powrót do góry

dett
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Theres DE

Post#2 06 Lut 2011 16:23   

Re: Instalacja Prins po przełączeniu na LPG gaśnie

Przyczyn może być kilka, możesz sprawdzić szczelność połączeń przewodów na reduktorze, filtrze i listwie wtryskowej, sprawdź czy bezpieczniki instalacji gazowej nie są luźne (częsta bolączka wiązek prinsa, chociaż ostatnio się poprawili), jeżeli te dwie rzeczy będą pewne, to można w programie zwiększyć parametr 31 double mix, powiedzmy na 25% i sprawdzić jaki będzie efekt.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lut 2011 16:23   

Powrót do góry

sebalit
Poziom 8
Poziom 8

Post#3 Post autora tematu 06 Lut 2011 16:47   

dett napisał:
Przyczyn może być kilka, możesz sprawdzić szczelność połączeń przewodów na reduktorze, filtrze i listwie wtryskowej, sprawdź czy bezpieczniki instalacji gazowej nie są luźne (częsta bolączka wiązek prinsa, chociaż ostatnio się poprawili), jeżeli te dwie rzeczy będą pewne, to można w programie zwiększyć parametr 31 double mix, powiedzmy na 25% i sprawdzić jaki będzie efekt.

Szelnosc przewodów sprawdzałem dokładnie, przy filtrze i listwie wtryskowej również. Bezpieczniki stabilne. Niestety nie posiadam programu do Prinsa, u gazownika byłem regulował i niby wszystko ok, a na nastepny dzien usterka dokładnie taka sama. zauwazyłem ze przewody które odchodza od wtryskiwaczy keihin do kolektora (tak to sie chyba nazywa) są popekane i posiadają wyrażne uszkodzenia, szczelnosć jednak jest sprawdzano na przegladzie....czy to tez może mieć jakiś wpływ..? Tk to wygląda ze podczas przełaczenia na gaz odłacona zostaje benzyna i w tym momencie auto nie dostaje zadnego paliwa... denerwujace to jest. Gazownik stwierdził ze nalezy zmienic zestaw naprawczy reduktora ( 300zł koszt) jednak obawiam sie ze to tylko naciaganie na kase. bo przeciez kazde kolejne przełaczenie odbywa sie bezproblemowo i reduktor pracuje dobrze....Dodam ze były czyszczone membramy.
Powrót do góry

v88
Poziom 9
Poziom 9

Post#4 12 Lut 2011 11:11   

reduktor możesz wyczyścić sam, membrany (jeżeli nadają się do wymiany) kosztują ok.90zł - zaoszczędzisz ok.200zł
Powrót do góry

sebalit
Poziom 8
Poziom 8

Post#5 Post autora tematu 13 Lut 2011 12:30   

Dokonałem czyszczenia reduktora (Prins) rozebrałem go na częsci pierwsze. Po obejrzeniu musze stwierdzić że nie był on wcale zabrudzony (tak jak to nieraz opisują na forum, jakież czarne mazie itd). Membramy w stanie bardzo dobrym, nie popękane, elastyczne i bez jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych. Rzeczywiście tam gdzie chodzi trzpień i grzybek musiało coś być bo delikatnie zacierały się. Po wyczyszczeniu najpierw benzyną delikatnie a pożniej w komorze ultradźwiękowej części reduktora przemieszczały się one luzem. Wczoraj skręciłem wszystko do kupy, złożyłem i odziwo po przełączeniu na gaz auto chodziło wysmienicie ( dodam że wcześniej przy obciążeniu i po przekroczeniu 3000 obrotów automat przeżucał mi na benzynę - teraz to zniknęło, wkręcam auto do 5000 obrotów i nadal chodzi na gazie - to wielki plus).

Jednak mój problem do końca nie zniknął, dzisiaj po odpaleniu auta z rana przełączył sie na LPG i zgasł. dopiero po kilku kilometrach i po kilkukrotnym przełaczeniu recznym mogłem spokojnie jeżdzić na gazie. Auto przełączało sie powoli jakby po jednym cylindrze...( szarpało itd. Stąd moje stwierdzenie że to nie jest wina parownika...(dodatkowo wymieniłem wszystkie węże od reduktora do wtryskiwaczy, podokręcałem dokładnie, szczelnośc gazu jest.
Czy ktoś może mi jeszcze podpowiedzieć co może być tego przyczyną...?
Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Jastrzębie Zdrój

Post#6 13 Lut 2011 16:46   

Kolego sebalit, być może kolegi Prins cierpi na podobną przypadłość jak mój kiedyś na gwarancji (przynajmniej objawy są bardzo podobne). Serwis był bezsilny. Usterka samoistnie zniknęła, a ja nie wiem co było wtedy tego przyczyną, bo nie miałem jeszcze wtedy programu do Prinsa.
Piszę dlatego, bo intryguje mnie jaka była przyczyna i chciałbym, aby kolega sprawdził jak to jest u niego. Rano po odpaleniu zimnego silnika, poczekać aż się nagrzeje na tyle, że sam przełączy się na gaz i po zgaśnięciu silnika odczekać chwilę (parę minut) na przestygnięcie reduktora na tyle, aby silnik odpalony ponownie chodził na benzynie i ponownie sam przełączył się na gaz. U mnie to drugie przełączenie i następne przechodziły już bezboleśnie do następnego totalnego wystygnięcia silnika. Jestem ciekawy czy jest to ta sama bolączka która mnie wtedy gnębiła.
Powrót do góry

sebalit
Poziom 8
Poziom 8

Post#7 Post autora tematu 14 Lut 2011 14:16   

Testowałem ten eksperyment, rano po przełaczeniu na gaz silnik gasł. Odczekałem kilka minut i ponownie odpaliłem na benzynnie wtedy już przełączył sie na gaz,dokładnie tak sie jak opisał kolega wyżej. Jednak nie jest tak za każdym razem, są dni kiedy po drugim przełączeniu też gaśnie i dopiero po kilku kilometrach udaje mi się go przełączyć, ale udaje mi się! Jak nie pozwolę mu za pierwszym razem ostygnąc kilka minut by ponownie pracował na benzynie i by ponownie przełaczył na gaz to czasami nawet musze przejechać 30 km by pracował prawidłowo na gazie ! Paranoja! To przejście pierwsze na gaz jest bardzo uciązliwe i dręczy mnie ta usterka a najgorsze jest to że Serwisanci LPG nie są w stanie powiedzieć konkretnie co sie dzieje i jak tę usterke usunąć. Podejżewam ze jakbym odstawił auto na serwis zapłaciłbym sporo a problem nadal by istniał! Dlatego próbuje sam powoli dotrzeć do sedna sprawy....)
Powrót do góry

daroo7707
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: warszawa

Post#8 14 Lut 2011 23:16   

v88 napisał:
reduktor możesz wyczyścić sam, membrany (jeżeli nadają się do wymiany) kosztują ok.90zł - zaoszczędzisz ok.200zł

Ciekawe, bo ja po 45% zniżce w InterCars płacę 148,63 pln za zestaw naprawczy reduktora.
A gdzie k....cze zarobek za wiedzę :!::!::!::!::!::!::!::cry:

p.s.

zmień czas nakładania się czasów wtrysku :D
Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 14 Lut 2011 23:54   

W moim przypadku w momencie przełączenia gaz na listwę był puszczany, bo widać to było na manometrze założonym na przewodzie przed filtrem. Na podstawie późniejszych przemyśleń na ten temat, dochodzę do wniosku, że z jakieś przyczyny nie działały wtryskiwacze (przypuszczam, że z powodu braku taktowania). U mnie przy ustawieniu parametrów TSO_warm =1 i TSO_cold=1000 na ciepłym silniku odpalenie praktycznie odbywało się na gazie. Co było charakterystyczne przy występowaniu tej usterki - reduktor po pierwszym przełączeniu na lpg po zgaśnięciu musiał na tyle przestygnąć, aby po ponownym odpaleniu chodził na benzynie i wtedy u mnie zawsze drugie i następne przejścia na lpg były bezproblemowe. Odpalenie zimnego silnika na benzynie i po rozgrzaniu go do normalnej temperatury przełączenie ręczne na lpg też kończyło się niepowodzeniem. U mnie ten problem wystąpił po 55 kkm jeszcze na gwarancji i serwis nie umiał sobie z tym poradzić, ale nie był też rozmowny, a ja nie miałem w tym czasie programu diagnostycznego, żeby podglądnąć pracę instalacji w tym newralgicznym momencie oraz trochę za mało wiedziałem na temat tej instalacji. Teraz przypuszczam, ale nie mam jak tego sprawdzić, że miało to jakiś związek z relacjami między parametrami: Temp_min, TSO_cold, TSO_warm oraz temperaturą reduktora i jakimś UFO (które przyleciało, nerwowało i na koniec uleciało ).
Powrót do góry

daroo7707
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 15 Lut 2011 00:16   

być może mas za duże ciśnienie na statcie ???
Powrót do góry

sebalit
Poziom 8
Poziom 8

Post#11 Post autora tematu 15 Lut 2011 11:56   

a czy można skąś pobrać program diagnostyczny do Prinsa..? ma ktoś moze takowy program..?
Powrót do góry

daroo7707
Poziom 12
Poziom 12

Post#12 15 Lut 2011 20:36   

użyj szukajki.
program jest na forum ze wszystkimi kodami.
Powrót do góry

sebalit
Poziom 8
Poziom 8

Post#13 Post autora tematu 26 Lut 2011 18:06   

Moze uda mi sie rozwikłać tę zagadkę, bo pseudo gazownicy biorą pieniądze za usługe, ale usterki wcale nie usuwają.

Jestem już po wymianie Filtrów, po czyszczeniu i regeneracji reduktora,po wymianie wszystkich węży, po uszczelnieniu i sprawdzeniu szczelności gazu. Wszystko wydaje sie być OK. Byłem na regulacji gazu i też jest wszystko OK. Tylko że regulację gazu zawsze dokonują, gdy silnik jest ciepły i wszystko pracuje idealnie.

Nadal nieznam odpowiedzi na gasnący silnik podczas przełaczania na gaz ( po postoju i ostygnieciu silnika, zawsze z rana)
Powrót do góry

iwan_adam
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Szczecin

Post#14 05 Maj 2011 20:02   

Ja miałem identyczny problem i po spędzeniu trzech dni auta u gazowników i ich bezsilności powiedziałem im,żeby opóźnili mi automatyczne przerzucenie na gaz do momentu aż auto trochę bardziej się nagrzeje.
Po tym zabiegu mam spokój.
Pozdro.
Powrót do góry

lukasz.adamczyk1
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: skarzysko-kamienna

Post#15 23 Lut 2012 16:54   

Witam,
Panowie czy ktos rozwiazał juz problem z gasnieciem silnika??? Kolego sebalit czy Twoj problem sie rozwiazał?
Moj problem polega rownież na pierwszym przełaczeniu na LPG z zimnego silnika, jest to BMW e60 z instalacja PRins instalacja sekwencyjna i w momencie przełaczania na gaz automatycznie wraca na beznyne i musze odczekać 10 min. (gazownik mi wyjasnił ze komp jest tak ustawiony w intalacjach Prins ze wymaga takiego czasu)zapalic i zagrzac samochód do temp. 27c (temp przełaczania na Lpg jest taka u mnie ustawiona). Kazde nastepne odpalenie i przełącza sie normalnie, dodam ze miałem regenerowany reduktor (wymiany gumek i tego zaworka całego).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2012 16:54   

Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Post#16 24 Lut 2012 12:19   

lukasz.adamczyk1 napisał:
Moj problem polega rownież na pierwszym przełaczeniu na LPG z zimnego silnika, jest to BMW e60 z instalacja PRins instalacja sekwencyjna i w momencie przełaczania na gaz automatycznie wraca na beznyne i musze odczekać 10 min. (gazownik mi wyjasnił ze komp jest tak ustawiony w intalacjach Prins ze wymaga takiego czasu)zapalic i zagrzac samochód do temp. 27c (temp przełaczania na Lpg jest taka u mnie ustawiona).

Na początek wyjaśnienie gazownika podpada pod "te typy tak mają" jak się nie ma sensownego wyjasnienia czegoś.
Nie spotkałem się w mojej instalacji z czymś takim, może w nowszych instalacjach taka opcja jest, ale nie widzę sensu jej stosowania.
Nie opisał tego kolega dokładnie więc jest dosyć duże pole do gdybania.
Chodzi konkretnie o te 10 min. Czy w tym czasie (przed jego upływem) jest możliwe odpalenie silnika w opcji LPG, czy tylko w opcji PB. U mnie po pierwszym przełączeniu PB>LPG silnik gasł, nie dochodziło samoczynnego do przejścia na PB i nie było możliwości odpalenia go w opcji LPG. Po odpaleniu w opcji PB po przełączeniu z opcji PB na opcję LPG gasł (nawet po przejechaniu 30, max 70 km). W opcji LPG po zgaśnieciu silnika po przełączeniu na LPG, musiało dojść do obniżenia temperatury reduktora poniżej progu przełączania (czas potrzebny do takiego obniżenia zależał od warunków zewnętrznych 2 do 4 min).
Do sytuacji opisanej przez kolegę dochodziło u mnie przy zanieczyszczonym reduktorze i działo sie to w czasie jazdy na LPG, ale może dojść również w momencie przełączenia PB>LPG (nadmierny skok ciśnienia gazu).
W wyniku niestabilnej pracy reduktora dochodziło do gwałtownego wzrostu ciśnienia na listwie (powyżej 2.5 bara - o takim zakresie mam zamontowany na stałe manometr) i wtedy dochodziło do przełączenia na zasilanie PB z sygnalizacją (brzęczek) braku gazu (silnik nie gasł). Przełączenie na zasilanie LPG (z opcji PB) było możliwe po opadnięciu ciśnienia do ok. 2.5 bara. Czasem (często) takiemu przełączeniu towarzyszył spod maski dźwięk podobny do ryku syreny jaki dawał wydostający się przez zawór bezpieczeństwa na reduktorze gaz.
Też dodam, że po dokładnym wyczyszczeniu reduktora po drugim tankowaniu gazu sytuacja się powtórzyła, ale przetrzymałem to (nie miałem czasu na ponowne czyszczenie) i po następnym drugim tankowaniu przeszło samo i tak jest do dzisiaj (ok. 35 kkm).
Szkoda, że kolega nie ma manometru, na podstawie jego wskazań można wyciągnąć wiele wniosków, bez podpinaia się do kompa i dostarcza argumentów do ewentualnej dyskusji z gazownikiem gdy sie korzysta z jego usług.
Jak sie kolega z tym upora, to proszę o podzielenie się uwagami.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Lut 2012 12:19   

Powrót do góry

lukasz.adamczyk1
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: skarzysko-kamienna

Post#17 24 Lut 2012 13:56   

Witam i dziekuje za odpowiedz.
wydaje mi sie ze problem rozwiązałem, mianowicie po zagłebieniu sie w tutejszym forum doczytałem ze iglica stykajaca sie z tymi membranami lubi sie zacierac i po wczorajszym rozebraniu reduktora faktycznie ona ciezko chodziła wiec ja rozwierciłem na 3.2mm i dzis rano problemu nie było, zobaczę po przejechaniu troche wiekszej ilosci km. Wracajac to tych 10 min. to sprawa wygladała u mnie w ten sposób ze w momencie przełączania z pb na lpg bzeczyk zaczynał wyc i przełaczało spowrotem na pb samochód palił normalnie na pb ale nie było mozliwosci przełaczenia na lpg przed upływem 10 min. Dziwi mnie tylko fakt czemu u mnie ta usterka wystepowała tylko rano lub po dlugim postoju 5-6godz. czy ta iglica czy jak sie to fachowo nazywa na skutek wychładzania zlepiała sie z ta dysza i nie chodziła luzno? W kazdym razie dzis byłem rano szczesliwy gdy sie ładnie przełaczyło na lpg zobacze czy nadal bede miał taki usmiech na twarzy po przejecaniu paru km. :D :D :D bo jak wiadomo nic nie cieszy jak naprawienie czegos samego hehe.
Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Post#18 24 Lut 2012 16:06   

Wracajac to tych 10 min. to sprawa wygladała u mnie w ten sposób ze w momencie przełączania z pb na lpg bzeczyk zaczynał wyc i przełaczało spowrotem na pb samochód palił normalnie na pb ale nie było mozliwosci przełaczenia na lpg przed upływem 10 min.

Gdyś miał manometr, to przypuszczam, że od razu byś załapał dlaczego. Dlatego, że po tym czasie, ciśnienie spadało do rozsądnej wielkości i (ale to jest moja interpretacja) czas otwarcia wtryskiwacza gazowego był w zakresie wykonalności (nie był za krótki, po wprowadzeniu przez komp gazowy korekt wynikających z tak wysokiego ciśnienia).
Dziwi mnie tylko fakt czemu u mnie ta usterka wystepowała tylko rano lub po dlugim postoju 5-6godz. czy ta iglica czy jak sie to fachowo nazywa na skutek wychładzania zlepiała sie z ta dysza i nie chodziła luzno?

Po prostu olej parafinowy który zalegał na powierzchniach iglicy i tulei stykających się ze sobą gęstnieje ze spadkiem temperatury i utrudnia (spowalnia) swobodne przemieszczanie się iglicy w tulei, co powoduje opóźnioną reakcję na wahania ciśnienia.
Znowu, gdyby kolega miał manometr na stałe podłączony to widoczne to byłoby jak na łopacie.
Na rozgrzanym silniku też może dochodzić do nadmiernego wzrostu ciśnienia, w sytuacji szybkich zmian obciążenia (natężenia przepływu gazu) silnika - ciśnienie się wtedy rozbiega - też to pięknie widać na manometrze.
faktycznie ona ciezko chodziła wiec ja rozwierciłem na 3.2mm

Też nad tym myślałem, ale skończyło się to na jednym czyszczeniu reduktora, przy którym sobie go dokładnie pooglądałem. Myślę, że powinno to pomóc.
Powrót do góry

goncia
Poziom 2
Poziom 2

Post#19 08 Lis 2012 14:23   

witam, mam podobny problem jak opisany w pierwszym poście,
tylko wydaje mi sie ze to zależy u mnie od temperatury, ale od początku:
latem miałem ustawioną tem przełączania na 23/24 C i było ok, z czasem coś się stało ze 31/33 *C i nie chce sie przełączyć, dopiero jak ustawię 35 przełącza sie płynnie na lpg, dodam ze jest to prins i mam go już 8l. znam tą instalację i w innych przypadkach wiem co mam wymieniać. teraz wymieniłem wszystko i dalej to samo, jest tak jak jest zimny silnik jaką tem. bym nie ustawił 25-27-30-33 to gaśnie aż do momentu jak przejadę 0,5 km (aż sie trochę nagrzeje i chyba uzyska te min 35*C) i wtedy płynnie przełączy sie na gaz, jak jest ciepły jest wszystko oki,
czy ktoś mógłby mi pomóc w tym temacie? dodam ze zastanawiałem sie czy czasem coś w sofcie gazowego sterownika nie padło i pomoże wgranie nowego softu. kiedyś tak miałem ale z innymi objawami i pomogło tylko wgranie nowego softu,
Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Post#20 28 Lis 2012 18:10   

goncia napisał:
znam tą instalację i w innych przypadkach wiem co mam wymieniać. teraz wymieniłem wszystko i dalej to samo,

Wymieniłem wszystko - to konkretnie co?
Cytat:
jest tak jak jest zimny silnik jaką tem. bym nie ustawił 25-27-30-33 to gaśnie aż do momentu jak przejadę 0,5 km (aż sie trochę nagrzeje i chyba uzyska te min 35*C) i wtedy płynnie przełączy sie na gaz, jak jest ciepły jest wszystko oki,

Jak to rozumieć to gaśnięcie, że dochodzi do przełączenia na LPG i silnik gaśnie?, bo jeżeli tak, to być może zaciaprane są wtryskiwacze gazowe i zaczynają poprawnie pracować jak się nagrzeją od silnika, a to trochę trwa. A przyczyna zaciaprania wg mnie, jest (była) niska temperatura przełączania i na wtryskiwacze w tym czasie, dostaje się "mokry" gaz razem z olejem w nim rozpuszczonym i on przy zimnych wtryskiwaczach blokuje je.
Powrót do góry

WLODAR79
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Grójec

Post#21 28 Lis 2012 20:35   

Witam miałem podobny problem w mojej instalce Prinsa. tylko ze to działo sie w czasie jazdy, przełaczał sie na benzyne i ni cho...ry nie chciał wrócic do pracy na lpg.Dopiero po nieraz 20 km nieraz sam wracał i chodził az do nastepnego razu. Zamowiłem zestaw naprawczy na Inter cars net. zapłaciłem dokladnie 120 zł.( tylko trzeba sprawdzic jaki ma sie reduktor,bo w Prinsie byly A,B,C,D,E-dwu membramowe i dalej F,G,H,I,J jedno membramowe.) zacierał sie trzpien z dropsikiem, poza tym juz lpg sie ulatniał przez mały otworek na reduktorze...popękane membramki :(.Cisnienie ustawilem mniej wiecej na czuja .autko smiga juz pół roku bez problemow na tej instalce, musze kupic jeszcze kabelek włąsny do chociazby ustawienia cisnienia 2 bary.Dodam ze u Gazownika powiedzieli mi przedział od 300 do 400 zł za regeneracje mojego reduktora.Zaoszczędziłem conajmiej 200 zł...Pozdro :)
Powrót do góry

goncia1
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: radomsko

Post#22 29 Lis 2012 16:01   

mam tą instalację 7 lat i nie maiłem z nią problemów, jeżeli mu coś dolega to wymieniam zestaw naprawczy , czyszcze tłoczek i popychacz i działa kolejny rok, wymieniłem tzn , membrany, tłoczek, trzpień, tą śrubę co trzpień w chodzi, uszczelki, filtr fazy lotnej i ciekłej, czyszczenie wtryskiwaczy (ale obawiam sie ze fachowiec zle to wykonał)

nie ważne czy jadę czy stoję zdaśnie jak przełączy sie na lpg, dopiero gdy uzyska silnik tem 35 *c to płynnie (bez zgaśnięcia przełączy sie na lpg, jeżeli jest mniejsza tem np ustawiona na przełączenie z pb na lpg np 30 to przełączy sie ale zaraz zgaśnie dopiero usze mu ręcznie przestawić na pb poczekać 1 min (jak nagrzeje sie do 35 i wtedy płynnie przechodzi na lpg.

co do tych wtrysków to możliwe ze zgadzam sie z Tobą bo od 7 lat praktycznie nic nie było z nimi robionę (po za ostatnim czyszczeniem) i faktycznie ze chodziły przy niskich temperaturach gazu (bo wczeniej miałem tem przełączania na 22/24*c) być moze ze sie wytarły co też dowodzi troche więkrzym spalaniem (ale spalanie zostawny na inny temat) dodam tylko tyle ze zrobiłem mały eksperyment mianowicie nagrzałem opalarką wtryskiwacze (żeby rozpuścić tą parafine ) i dalej było tak samo, ale to nie wyklucza wytartych wtrysków.
Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Post#23 30 Lis 2012 00:40   

goncia1 napisał:
zrobiłem mały eksperyment mianowicie nagrzałem opalarką wtryskiwacze (żeby rozpuścić tą parafine ) i dalej było tak samo

No to raczej odpadają zanieczyszczone wtryskiwacze. A jak wygląda sprawa z ciśnieniem gazu (jak się zachowuje - jakie ma wartości przed i po przełączeniu) przy przełączaniu w sytuacji gdy silnik po przełączeniu gaśnie?
Miałem podobną sytuację, ale u mnie przebiegało to trochę inaczej. Po totalnym wystygnięciu silnika przy pierwszym przejściu na gaz silnik gasł i nie można go było odpalić w opcji przełącznika "gaz" tylko w opcji "benzyna", a po przełączeniu na "gaz" silnik gasł niezależnie od temperatury silnika. Do normalnego przełączania na gaz dochodziło tylko wtedy, gdy po zgaśnięciu silnika po przełączeniu poczekałem, aż reduktor na tyle przestygnie, że po ponownym odpaleniu silnik początkowo chodził na benzynie i wtedy przełączenie to i następne były już normalne. Jaka była tego przyczyna nie wiem, bo jeszcze wtedy nie miałem programu diagnostycznego, a gazownicy byli bezsilni. Problem samoistnie zniknął i więcej się nie pojawił.
Tu miałbym prośbę o przeprowadzenie następującego eksperymentu i ewentualnie napisać jaki był wynik. Jak silnik jest zimny (po nocce) odpalić go i pozostawić na wolnych obrotach, jak się nagrzeje i przejdzie na gaz i zgaśnie, to nie odpalać go zaraz tylko poczekać z pięć minut i dopiero go odpalić. Powinien odpalić na benzynie i za chwilę przejść na gaz - czy przy tym przejściu zgaśnie czy przejdzie normalnie na gaz.
Powrót do góry

goncia1
Poziom 8
Poziom 8

Post#24 30 Lis 2012 10:25   

tak tak czytałem już dwa miesiące ten temat i inne , zrobiłem juz tak kiedyś ale nic to nie dało, twój problem wydaje mi sie ze był spowodowany skokiem ciśnienia i kiedy odczekałeś dłuższą chwile ciśnienie spadło do normalnej wartości i mogło płynnie przełączyć się na lpg,
gazownik powiedział ze prins pracuje na 35 *C i dlatego przy tej tem przełącza sie płynnie i zebym nie ustawiał innej niższej wartości ( ale latem działał mi na 22/25/27) jedynie co mnie dziwi ze kiedyś prins miał grube sztywne membrany w reperaturce parownika a teraz są cienkie i bardzo elastyczne które szybko sie wyciągają
ciśnienie jest w normie przy zgaśnięciu,troche skoczy na chwilę o 0,05-0,15
wnioskuję ze czujnik temperatury/ciśnienia gazu, lub wytarte wtryski (nie zabrudzone) błąd softu (kiedyś miałem niewidoczny w programie błąd i nie dało sie jeździć dopiero wgranie nowego softu pomogło

w zestawie naprawczym nie ma sprężynek reduktora, to są jedyne elementy które od nowości nie wymieniałem, a zwłaszcza taka mała sprężynka, czy ewentualnie mogła by byś przyczyną takiego objawu??
muszę się na dniach jeszcze raz przyjrzeć ciśnieniu przy przełączaniu,
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Lis 2012 10:25   

Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Post#25 30 Lis 2012 14:16   

goncia1 napisał:
twój problem wydaje mi sie ze był spowodowany skokiem ciśnienia i kiedy odczekałeś dłuższą chwile ciśnienie spadło do normalnej wartości i mogło płynnie przełączyć się na lpg,

To odpada, bo zamontowałem sobie na stałe manometr do mierzenia ciśnienia gazu, żeby mieć argumenty w rozmowach z gazmajstrami - reduktor trzymał można powiedzieć idealnie ciśnienie. Teraz z perspektywy czasu jak się nad tym zastanawiam, to przypuszczam, że może emulator obrotów lub emulator wtryskiwaczy miał jakieś chwilowe manewry i blokował pracę wtryskiwaczy.
Jeżeli u kolegi ciśnienie gazu jest stabilne, to nie ma co kopać w reduktorze.
Co do temperatury przełączania, to od początku miałem ustawioną na 35*C. Jak sie pojawił problem z przełączaniem, to gazmajster przestawił ją na 45*C, ale to nic nie dało. Jak zdobyłem program diagnostyczny, to wróciłem do 35*C i tak jest do dzisiaj.
Powrót do góry

goncia1
Poziom 8
Poziom 8

Post#26 01 Gru 2012 17:00   

racja bo u mnie tez przy 35c jest oki, nie szarpie nie gaśnie,
hmm mówisz emulator obrotów? hmm nie zastanawiałem sie nad nim, to kwestia do przemyślenia bo nie brałem emulatora pod uwagę. dodam ze jest to stary typ emulatora wtryskiwaczy a od kilku lat widzę ze jest dostępny nowy typ emulatorów wtrysku do prinsa. być moze ze kończy swoją żywotność tylko ze to droga sprawa, ale z drugiej strony to co emulator ma do temperatury, bo ewidentnie poniżej 35*C nie chce pracować na lpg.
jaka może być przyczyna ze poniżej temp. 35 nie pojade na gazie, dopiero od 35?
Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Post#27 01 Gru 2012 19:28   

goncia1 napisał:
jaka może być przyczyna ze poniżej temp. 35 nie pojade na gazie, dopiero od 35?

Trudno mi tak na odległość dywagować nie widząc co pokazuje diag w tym momencie.
Zakładam, że elektrozawory są sprawne. Wygląda na to, że albo wtryskiwacze nie są sterowane (emulatory), albo czas otwarcia podyktowany (wyliczony) przez komp gazowy jest za krótki, aby go wtryskiwacz zdążył wykonać - raczej wydaję mi się, że to drugie.
Nie wiem jak masz dobrane wtryskiwacze mocy Twojego silnika (mocy z jednego cylindra) i jak jest ustawiony parametr RC_inj, jaka jest różnica temperatury gazu przy temperaturze reduktora poniżej 35*C, a jaka gdy reduktor osiągnie 35*C. Może czujnik temperatury gazu lub ciśnienia (te w filtrze fazy lotnej) przekłamuje.
Powrót do góry

goncia1
Poziom 8
Poziom 8

Post#28 03 Gru 2012 12:48   

wtryskiwacze pomarańczowe a moc 218KM,
Rc_inj ustawiamy w różnych parametrów nawet 90 albo 160 i nic
i tu jest jakiś trop, spora jest różnica między temp. reduktora a lpg, przy temp. poniżej 35*C to temperatura lpg jest 5/8*C i tak np:
temp parownika 20 to lpg 3/5
30 to lpg 8/10
35 to lpg 12 moze coś w okolicach 15
50 to lpg 20
60 to lpg 25-30
dosyć niska jest temp gazu a nie wiem dlaczego, wiem ze czujnik ciśnienia gazu da się w programie wyskalować zależy jaki jest typ czujnika a co z temp. gazu? moze jest jakiś parametr który wyskaluje wskazania temp. gazu
Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Post#29 03 Gru 2012 16:10   

goncia1 napisał:
wtryskiwacze pomarańczowe a moc 218KM,

A na tą moc ile składa się cylindrów, bo przy doborze wtryskiwacza jest istotna moc z cylindra. Pomarańczowe obsługują moc 26 – 38 KM z cylindra
goncia1 napisał:
przy temp. poniżej 35*C to temperatura lpg jest 5/8*C i tak np:
temp parownika 20 to lpg 3/5

To trochę nisko, te 3/5 stopni, przy dużym depnięciu na pedał gazu, na wtryskiwacze jest szansa podania płynnego butanu (temperatura wrzenia ok. 0*C).
Te przytoczone wartości temperatur dotyczą wolnych obrotów?
Nie umie jednoznacznie się do tych wartości ustosunkować, bo nigdy na tym etapie nagrzewania na to nie zwracałem uwagi. Ale przy rozgrzanym silniku do 90*C, na wolnych obrotach, temperatura reduktora jest o jakieś 5*C niższa, a temperatura gazu to jakieś 70-75*C. Mocny rozjazd temperatury u mnie, następuje przy niskich temperaturach zewnętrznych i dużym obciążeniu silnika (dużym poborze gazu) i wtedy przy temperaturze otoczenia ok. -24*C temperatura reduktora spadała do ok. 60-65*C, a temperatura gazu nawet do 15-20*C. Przytaczam te dane, bo przy tej temperaturze zewnętrznej wracałem z Nowego Sącza do Jastrzębia Zdroju z podpiętym programem diagnostycznym.
Na pierwszy rzut, nasuwa się pytanie czy reduktor dostaję dostateczną ilość ciepła z płynu przez niego przepływającego. Może przepływ przez reduktor jest niepełny i stąd takie duże rozbieżności temperatur (jeżeli dotyczą wolnych obrotów), a przy jeździe z dużym obciążeniem to się jeszcze pogłębia.
Jeszcze jedno pytanie jak się zachowywał silnik (jakie były, są objawy - szarpanie, utrata mocy?), jeżeli do przełączenia na LPG dochodziło w czasie jazdy (silnik ciągnął) przy temperaturze przełączenia 20*C.
Powrót do góry

goncia1
Poziom 8
Poziom 8

Post#30 04 Gru 2012 15:06   

obiawy przy przełączaniu na lpg jeżeli temp. była niższa niż 35 to takie jakby nie było paliwa/lpg czyli (bo to automat) zgaśnie do momentu zatrzymania, to jest tak jakby wyłączył w tym momencie zapłon, czasami zdarzyło sie tak ze ja w tym momencie mocno w pedał i małe szarpnięcie i tyle.
z obiegiem wody nie mam pojęcia , ogólnie mówiąc podłączony parownik jest to właściwej rurki z tym ze mogłem pomylić wejście z wyjściem w parowniku, robi to jakąś różnice?
odkąd mi sie to stało (na przełomie lata/jesieni) zaobserwowałem ze faktycznie temp. gazu jest znacznie mniejsza i powiem tyle ze zdziwiło mnie to ze przy rozgrzanym silniku 90*c to temperatura gazu była znacznie niższa w granicach 50*, nie osiągneła chyba wyższej wartości niż 50/55 w zadnym przypadku czy upały czy teraz temp około zera, ale te wszystkie wartości odbywały sie na biegu jałowym bez zadnego obciążenia,

ps. reduktor jest podłączony do przewody wychodzącego z głowicy wiec chyba dobrze
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Instalacje Gazowe -> Instalacja Prins po przełączeniu na LPG gaśnie
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny