Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber

luk8309 06 Lut 2011 21:27 14188 20
  • Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber

Witam!
    Chcę zaprezentować moje zestawy ukończone w ubiegłe wakacje, cały proces trwał dwa lata ze względu na brak czasu. Nie dysponuję zdjęciami z budowy samej obudowy, więc przedstawię to, co posiadam.
    Kolumny oparte na głośnikach VIFA Premium Line.
    Obudowa z mdf 30mm. Ścianki wzmacniane podzielone na trzy sekcje. Od góry 15L sopran i osiemnastka. Po środku ok25L głośnik 22cm, którego jeszcze nie posiadam, ale już wkrótce. A na samym dole ok7L, komora na piach i zwrotnice. Z tyłu znajdują się dwa otwory bas-reflex 7cm.

Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber

Wymiary obudowy W-100cm plus 4cm podstawki, SZ-29cm, G-41cm.
    Wszystkie ścianki mają po ok. 5cm grubości. Ścianki wykonałem z kupionych desek świerkowych, odpowiednio dociąłem i zaokrągliłem boki, nie posiadam odpowiedniego sprzętu, więc pracę wykonałem pilnikiem i papierem ściernym.

Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber

Zwrotnice.

Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber

Terminal z blachy aluminiowej polakierowany.

Podstawki z profil 8mm i zawiasów do bramy.

Maskownica zrobiona z ok 100 cienkich gumek naciągniętych na plastikowo aluminiowy uchwyt.

Efekt końcowy.

Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber Kolumny głośnikowe Vifach. Natchnienie a'la Sonus Faber

Obudowy malowałem z użyciem pistoletu lakierem poliuretanowym wysoki połysk 3 warstwy, profesjonalistą w tej dziedzinie nie jestem, ale wyszło nie najgorzej.
    Zestaw napędzany jest amplitunerem do kina Sony, w najbliższej przyszłości zamierzam wykorzystać Bi-amping i dół zasilić złożoną przeze mnie końcówką 2x400w hex fet, górę lampowcem push pul na EL34, który mam w planach.

Odsłuch:
    Pierwsze wrażenie to bas już na samej górze, bo jak wspominałem - dołu jeszcze nie posiadam, jest głęboki i potężny, bardzo plastyczny i kontrolowany tak jak lubię. Kolumny są bardzo przestrzenne, mają super stereofonię. Góra jest trochę natarczywa. Podłączyłem pod wykonany przeze mnie wzmacniacz lampowy SE na EL84 2x 2,5W w trybie triodowym, więc posiada jeszcze mniejszą moc. Po wygrzaniu lamp byłem w wniebowzięty efektywnością tych zestawów, grają głośno z głębokim basem a średnica klarowna, poezja! Nie wspominam o stereofonii, bo jest świetna, słychać szczegóły i to bardzo wyraźnie, wysokie nie są już natarczywe, lecz delikatne, idą w parze ze średnicą, po tym zajściu zakochałem się w lampie i dlatego mój pomysł na bi-amping. To są moje indywidualne odczucia, mi się podoba i to jest najważniejsze.

Fajne!
  • #2 07 Lut 2011 08:04
    Bananek12
    Poziom 12  

luk8309 napisał:
    Maskownica zrobiona z ok 100 cienkich gumek naciągniętych na plastikowo aluminiowy uchwyt

Wydaje mi się, że niezbyt trafiony pomysł ze względu na brzęczenie po głośniejszym dźwięku i wibracje przy konkretnej częstotliwości. Na zasadzie rezonansu (struny).

• #3 07 Lut 2011 08:05
    przemo.t
    Poziom 27  

Jak dla mnie bomba, po prostu miód maliny ;)
    Mógłbyś podać konkretne oznaczenia przetworników i przybliżony kosztorys?

• #4 07 Lut 2011 09:13
    Tomq
    Poziom 38  

Plusy:
    - dociążenie kolumn,
    - dobre elementy do zwrotnic,
    - frezy
    - ładny wygląd
    - planowany bi-amping

Minusy:
    - patrząc na goły pokój jakoś trudno mi uwierzyć gdy piszesz o dobrej stereofonii. W rogach nie ma nic - to akustyczna klęska. Na podłodze brak dywany, a tylna ściana na szczęście nie gładka, ale pusta. Marnujesz swój sprzęt.
    - zwrotnica nie sprawdzona, robiona chyba przez kogoś "na słuch" (zajrzałem Twoich wcześniejszych postów). Przydałoby się to pomierzyć, bo szkoda tych głośników.
    - skoro zejście jest ok, to po co pchać się w jeszcze jeden głośnik niskotonowy?
    - drewno na obudowę - kwestia była już przerabiana setki razy.

• #5 07 Lut 2011 10:48
    luk8309
    Poziom 12  

Zapomniałem doda ze front i tył jest naciągnięty czarna tkanina.

PL18WO-09-08 - 350zł AKKUS
    PL27TG35-06(zamiast D27, niczym się nie rożni, nie zaznaczyłem tego w poście) - prawdopodobnie wycofany, nie jestem pewien.
    Zwrotnice ok 250zł AKKUS

Bananek12-z tymi gumkami to absolutnie dobry patent, słuchałem przy rożnym rodzaju muzyki z i bez maskownicy i nie zauważyłem żadnej różnicy.

Tomq-odsłuchu dokonywałem przy wyłożonej wykładzinie na podłodze i dużych płatach gąbki na tylnej i bocznej ścianie, różnica jest ale nie taka żeby nie dało się słuchać zestawów bez tych wygłoszeń, a pokoju ze względu na nie wielka różnice nie będę modyfikował. Co do drewna na bokach to podkreślam ze są to bardzo dobrze wysuszone deski, a do tego są przyklejone na 3cm boki z MDF-u, a różnica jaka ja zauważyłem po ich nałożeniu to p wiele potężniejszy bas.

• #6 07 Lut 2011 12:49
    Pain
    Poziom 25  

luk8309 napisał:
    Co do drewna na bokach to podkreślam ze są to bardzo dobrze wysuszone deski, a do tego są przyklejone na 3cm boki z MDF-u, a różnica jaka ja zauważyłem po ich nałożeniu to p wiele potężniejszy bas.

Deski Ci bas polepszyły? Coś mi tu audiofilizmem zalatuje.
    Powiedz coś więcej na temat zwrotnicy, w jaki sposób sposób została zaprojektowana?

• #7 07 Lut 2011 13:09
    luk8309
    Poziom 12  

Zwiększyła się grubość obudowy widocznie ma to jakiś pozytywny wpływ na kontrole i glebie basu.No i same obudowy waza po 45kg sztuka.
    Jeżeli chodzi o zwrotnice to jest to projekt zaciągnięty z AKKUSA

• #8 07 Lut 2011 16:12
    Tomq
    Poziom 38  

luk8309 napisał:
    Zapomniałem doda ze front i tył jest naciągnięty czarna tkanina.

PL18WO-09-08 - 350zł AKKUS
    PL27TG35-06(zamiast D27, niczym się nie rożni, nie zaznaczyłem tego w poście) - prawdopodobnie wycofany, nie jestem pewien.
    Zwrotnice ok 250zł AKKUS

Skoro zwrotnice z Akkusa to się nie czepiam :)
    Cytat:

Tomq-odsłuchu dokonywałem przy wyłożonej wykładzinie na podłodze i dużych płatach gąbki na tylnej i bocznej ścianie, różnica jest ale nie taka żeby nie dało się słuchać zestawów bez tych wygłoszeń, a pokoju ze względu na nie wielka różnice nie będę modyfikował.

Dość dziwna sprawa, bo zwykle jednak adaptacja akustyczna przynosi pozytywne efekty, ale ok, rozumiem.
    Cytat:

Co do drewna na bokach to podkreślam ze są to bardzo dobrze wysuszone deski, a do tego są przyklejone na 3cm boki z MDF-u, a różnica jaka ja zauważyłem po ich nałożeniu to p wiele potężniejszy bas.

Jeśli to był gruby MDF to nie powinno się odkształcać. A z tym basem to żaden audiofilizm, bo raz że nałożenie desek dociążyło kolumny, a dwa że grubsze ścianki lepiej tłumią drgania.

• #9 07 Lut 2011 16:22
    nitros66
    Poziom 25  

Naprawdę kolumny mi się podobają. Na fotografii dostrzegłem małą lampkę ( jeśli się nie mylę el84 se ). Próbowałeś odsłuchu z tak "słabym" napędem?

• #10 07 Lut 2011 17:08
    Mark II
    Poziom 19  

Tak się zastanawiam, czy na dobrą stereofonię w tym przypadku nie wpływają maskownice, działające może jak soczewka akustyczna.

• #11 07 Lut 2011 20:06
    Greg1702
    Poziom 20  

Plusem jest na pewno starannie wykonanie kolumn. Ciekawe jak brzmią? Minusem jest za pewnie akustyka w tym pomieszczeniu (gładkie ściany). Kolumny nie brzmią tak jak powinny. Daj jakieś zasłony albo firanki na okna. Miękki dywanik teżby swoje zrobił. To poprawiłoby trochę akustykę.

Dodano po 9 [minuty]:

luk8309 napisał:
    Zwiększyła się grubość obudowy widocznie ma to jakiś pozytywny wpływ na kontrole i glebie basu.

Zła jest akustyka w tym pokoju. Bas odbija się od ścian i nie ma żadnego miękkiego materiału by został pochłonięty. Dlatego słychać tę "głębie". Postaw je w innym pomieszczeniu gdzie jest dużo rzeczy miękkich np: zamszowa sofa, jakieś fotele z miękkim obiciem, firanki w oknach itp. Kolumny wtedy zagrają jak trzeba. :)

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

Swoją drogą masz bardzo ładnie urządzone mieszkanie.

• #12 07 Lut 2011 21:18
    luk8309
    Poziom 12  

nitros66- opisałem w poście w "odsłuch"

Dodano po 5 [minuty]:

O dobrej akustyce pomieszczenia pomyśle przenosząc się w najbliższej przyszłości do nowego domu wtedy w grę wejdą panele akustyczne. Urządzając ten pokój nie pomyślałem o tym, a teraz nic już nie będę zmieniał, jedyna pociechę stanowią verticale na całej ścianie i duży wypoczynek które w jakiś stopniu tłumią dźwięki:D

• #13 08 Lut 2011 08:07
    nitros66
    Poziom 25  

Przepraszam za niedopatrzenie :oops: Nie wiem czemu mi to umknęło. Jak dołożysz głośniki niskotonowe to opisz wrażenia odsłuchowe całości. Pozdrawiam
    nitros66

• #14 08 Lut 2011 11:01
    cmk
    Poziom 10  

Witam

Gdzie mozna kupić ten profil 8mm na podstawę lub jak najprosciej taki zrobic ?

• #15 08 Lut 2011 20:26
    luk8309
    Poziom 12  

Profil posiadałem dlatego został wykorzystany ale w zupełności wystarczy 6mm który bez większego problemu można dostać na składzie żelaznym.
    Zawiasy przeciąłem na pól wywierciłem po 1,5cm otwory w obu połówkach, wykonałem gwinty na M8, również w profilach. Całość skręciłem ze sobą, dla pewności ze przy drganiach gwint się nie poluzuje od spody dołożyłem podkładki sprężynowe. Troszkę czasochłonne ale efekt naprawdę fajny, no i trwałość na najwyższym poziomie.

• #16 28 Lut 2011 16:10
    edenlubawa
    Poziom 15  

W jaki sposób wyliczyłeś zwrotnice??
    Robiłeś głośnikom pomiary??

• #17 12 Mar 2011 04:21
    gondo 76
    Poziom 10  

Nie wiem czy cos przegapilem, bo nic nie widze o PL 22. Mozesz cos o nim napisac?

• #18 08 Lip 2011 00:36
    GoHalas
    Poziom 14  

Witam. Na zdjęciach widać chyba jakąś końcówkę mocy. To też Twój projekt? Przedstawiłeś go na forum?
    Pozdrawiam.

• #19 08 Sie 2011 20:36
    luk8309
    Poziom 12  

końcówka 2x400w hex fet. Dosyć popularna więc nie ma co się rozpisywać. Porobie pare fotek i wstawie na forum

• #20 10 Sie 2011 16:08
    Greg1702
    Poziom 20  

400 watów na stronę to chyba za dużo jak na tego typu głośniki. Chyba, że grasz z głową to wtedy nic im nie grozi.

• #21 16 Sie 2011 14:30
    luk8309
    Poziom 12  

Do wysterowania tej końcówki potrzebny jest odpowiednio duży sygnał wiec na chwile obecną bez mocnego przedwzmacniacza moc jest na poziomie optymalnym, a druga rzecz jest taka ze głośniki te potrzebują wzmacniacz wysoko prądowego aby pokazać to na co je naprawdę stać. Dlatego tez pomysł padł na taką moc a nie inną

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME