Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośnika w subwooferze

Stefanrsko 06 Lut 2011 21:39 7304 50
  • #1 06 Lut 2011 21:39
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Witam

Nie tak dawno stałem się posiadaczem subwoofera aktywnego, którego aktualnie źródłem dźwięku jest karta w pececie. Niestety nie znam jego dokładnej nazwy, bo na maskownicy jest tylko znaczek B&F a z tyłu na panelu wzmianka o mocy - 140Wat. Bardziej szczegółowych danych nie znalazłem.

Dzisiaj wykręciłem z niego głośnik i jest to głośnik TVM - ARN-226-02/4, średnica 20cm, impednacja 4 OMH.

Cała sprawa polega na tym, że przy regulacji głośności powyżej połowy (pokrętłem przy subwooferze) głośnik lata jak przysłowiowa, przepraszam za wyrażenie "szmata" i do tego dziwnie brzęczy (tak jakby coś dostało się pomiędzy cewkę a magnes, albo głośnik był zamęczony/uszkodzony). Poza tym subwoofer nie za dobrze sobie radzi przy szybkiej perkusji i trochę muli. Zastanawiam się czy jest sens wymienić głośnik na np. Tonsila 20/40 (bo ma taką sama impedancję - 4 OMH) ? Albo coś w podobie?

Wiem że też sporo zależy od obudowy, ta w której aktualnie znajduje się głośnik to solidna obudowa z głośnikiem z przodu i prostokątny otworem bass reflex poniżej.

Jestem w tym temacie sporym laikiem. Trochę czytałem, jednak nie wiem czy wymiana głośnika na inny coś zmieni, czy wszystko w tym wypadku zależy od obudowy (jej wymiary to: 35cm (dł) x 35cm (wys) x 25cm (szer).

Dziękuję serdecznie za wszelkie rady!

Dodano po 50 [sekundy]:

Przypadkowo zdublowałem temat, przepraszam i proszę o usunięcie.

• #2 06 Lut 2011 22:03
    Alfred_92
    Poziom 32  

Zachowanie takie jakie opisałeś ( po przekręceniu potencjometru ), może być wywołane zbyt niską mocą wzmacniacza.

• #3 06 Lut 2011 22:22
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Hmm, wydawało mi się że to wina głośnika raczej, ale jak mówię - laik ze mnie, więc bardzo możliwe że się mylę.

PS. Może jutro dorzucę zdjęcia suba to coś więcej będzie wiadomo.

PPS. Narazie i tak mieszkam w malutkim pokoiku więc sub wystarcza, ale tak zastanawiam się na przyszłość co z nim dalej robić...

• #4 07 Lut 2011 14:03
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Dorzucam zdjęcia:

Wymiana głośnika w subwooferze Wymiana głośnika w subwooferze Wymiana głośnika w subwooferze Wymiana głośnika w subwooferze Wymiana głośnika w subwooferze

• #5 07 Lut 2011 16:18
    pokrzywa
    Poziom 18  

Stefanrsko napisał:
    Witam
    Dzisiaj wykręciłem z niego głośnik i jest to głośnik TVM - ARN-226-02/4, średnica 20cm, impednacja 4 OMH.
    Poza tym subwoofer nie za dobrze sobie radzi przy szybkiej perkusji i trochę muli. Zastanawiam się czy jest sens wymienić głośnik na np. Tonsila 20/40 (bo ma taką sama impedancję - 4 OMH)

Nie mogę znaleźć parametrów ARN-226-02/4. Znalazłem tylko 226-03/4. Pewnie niewiele się różnią. Wersja 02 teoretycznie gorsza.
    Ten głośnik nadaje się tylko do obudowy zamkniętej, mocno wytłumionej. Najlepiej 80 litrów, lepiej więcej. Wiem, że to wymiarów typowego subwoofera już nie będzie miało...

Natomiast Tonsil GDN 20/40 to znacznie gorszy głośnik. Małe Xmax, wysoka dobroć. Nie nadaje się absolutnie do subwoofera, w ogóle to technicznie i parametrami stara konstrukcja.

Myślę, że warto poszukać innego głośnika, jeśli nie chcesz zmieniać obudowy. Wtedy oczywiście postaramy się dobrać odpowiedni do obudowy głośnik. Ile możesz ewentualnie przeznaczyć na zakup nowego?

Proszę przedstawić nam dane, dzięki którym głośniczek o średnicy nieco ponad 20 cm ma się dobrze czuć w obudowie 80 litrów.
    (dj-MatyAS)

• #6 07 Lut 2011 16:27
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Dzięki serdeczne za odpowiedź.

Co do obudowy to nie chciał bym jej zmieniać bo na zakup nowej szkoda mi kasy, a wykonać coś samemu też problem - jako że studiuje to nie mam swobodnego dostępu do narzędzi, materiałów itp. Więc chciałbym żeby obudowa została ta sama.

Ilość kasy jaką mogę przeznaczyć na głośnik, hm - myślę że około 100-150zł, chociaż jeśli byłoby naprawdę warto to może być nawet trochę więcej.

PS. Mam jeszcze pytanie. Zamieściłem zdjęcie zmacniacza, który znajduje się w subwooferze. Jeśli mam być szczery to kompletnie się na tym nie znam...wiem że to tylko zdjęcie, ale może powiecie co sądzicie o nim? Czy to jakieś dno totalne, czy jest ok? Chociaż podejrzewam że to nic szałowego bo subwoofer sam w sobie to chyba jakiś no-name.

• #7 07 Lut 2011 16:42
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Jaki litraż ma ta obudowa? Może GDN 20\100 3 4 ohm by się nadał?

• #8 07 Lut 2011 16:55
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Według moich wyliczeń to jest to coś pomiędzy 25-30 litrów.

• #9 07 Lut 2011 17:02
    pokrzywa
    Poziom 18  

Stefanrsko napisał:
    Według moich wyliczeń to jest to coś pomiędzy 25-30 litrów.

A grubość ścianek ?

Objętość brutto to około 20 litrów. Odejmując objętość zajmowaną przez tunel, głośnik, wzmacniacz... zostanie ze 18 litrów netto.

• #10 07 Lut 2011 17:08
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Grubość scianek to dokladnie 15mm każda. Więc po odjęciu tego od wymiarów wychodzi litraż 22,5 litra no i minus wzmacniacz i głośnik - tak jak napisałeś, dwa litry. Czyli obudowa ma jakies 20 litrów.

• #11 07 Lut 2011 17:24
    pokrzywa
    Poziom 18  

Ja polecam głośnik Visaton W200S 4 ohm.
    Będzie o niebo lepiej, biorąc pod uwagę, że wzmacniacz jest sprawny. Wklejam prostą symulację dla porównania. TVM ma w takiej obudowie podbicie średniego basu i brak niskiego, poza tym ma fatalną odpowiedź impulsową (nie zamieszczałem już tego wykresu). Po prostu sygnał za długo wygasa, męczy słuch.

Jak na subwoofer to zejście nie będzie jakieś porażające. Powinno być jednak znacznie szybszy bas, po prostu dobrej jakości brzmienie, miłe dla ucha. Myślę, że Visaton to dobre rozwiązanie. Głośnik jest szerszy o 0,6mm więc trzeba sprawdzić czy wejdzie w wyfrezowanie. Kosztuje 170zł.
    Może ktoś zaproponuje coś innego.

Dodano po 11 [minuty]:

Stefanrsko napisał:
    Grubość scianek to dokladnie 15mm każda.

Z jednej strony to dobrze, bo większy litraż, z drugiej słabsza obudowa.
    Polecam wkleić (na wikol czy podobny klej) poprzeczne wzmocnienie (np. taki pasek 5cm z płyty wiórowej 18mm), można też dać listwy (np. 2x2cm) z miejscach łączenia ścianek.

• #12 07 Lut 2011 17:36
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Brzmi ciekawie, ale 170zł, hm to sporo, a z przesylką pewnie wyjdzie 190. Jest jakaś tańsza rozsądna alternatywa?

• #13 07 Lut 2011 18:17
    pokrzywa
    Poziom 18  

Stefanrsko napisał:
    Brzmi ciekawie, ale 170zł, hm to sporo, a z przesylką pewnie wyjdzie 190. Jest jakaś tańsza rozsądna alternatywa?

Już Ci chciałem zaproponować MDS-08, który da zdecydowanie niższy bas od tego Visatona. Kosztuje niestety ponad 200zł.

Jest alternatywa w postaci polskiego STX
    http://www.stx.pl/gdn-22-200-4-sc.html

Tyle, że w takim litrażu niskiego basu będzie bardzo mało... Będzie bardzo szybki, przyjemniejszy dla ucha, miękki w porównaniu do TVM.
    Orientacyjna symulacja. +3dB to dwa razy głośniej, +6dB to cztery razy głośniej, +10dB to dziesięć razy głośniej.

Dodano po 10 [minuty]:

Dodano po 8 [minuty]:

Możesz spróbować z tym STX, przy wsparciu odbić od ścian może będzie wystarczająca ilość basu dla Ciebie. Jakość ogólnie będzie znacznie lepsza niż z TVM.

• #14 07 Lut 2011 18:34
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Hmm, narazie i tak nie planuję zakupu głośnika, więc ew czas na zebranie pieniążków się znajdzie. Mam tylko pytanie z czystej ciekawości, jak się ma ten MDS 120Wat RMS do tego wzmacniacza który jest w tej obudowie? Da radę takie połączenie?

• #15 07 Lut 2011 19:58
    pokrzywa
    Poziom 18  

Stefanrsko napisał:
    Hmm, narazie i tak nie planuję zakupu głośnika, więc ew czas na zebranie pieniążków się znajdzie. Mam tylko pytanie z czystej ciekawości, jak się ma ten MDS 120Wat RMS do tego wzmacniacza który jest w tej obudowie? Da radę takie połączenie?

Moc RMS 120W nie oznacza, że głośnik potrzebuje wzmacniacza o mocy 120W by działał dobrze. To jest po prostu moc maksymalna podana wg normy. Na całkowite ciśnienie produkowane przez głośnik składają się moc i efektywność.
    A ta jest wyższa o 2dB od TVMa (prawie dwa razy głośniej. To tak jakby podwoić moc wzmacniacza, czyli teoretycznie MDS 08 potrzebuje dwa razy mniej mocy ze wzmacniacza by zagrać tak samo głośno jak TVM 226-03/4). "Tak samo" to pojęcie względne, bo te głośniki bardzo różnią się parametrami i przetwarzaniem basu.

TVM 226-03/4 ma 70W RMS. Wersja 02 może mieć mniej.

Wysokoefektywne kolumny można zasilać kilku watowymi wzmacniaczami.

Czy ten wzmacniacz jest dobry to nie wiem, niech ktoś kompetentny w tej dziedzinie się wypowie.

• #16 07 Lut 2011 20:48
    Stefanrsko
    Poziom 8  

To teraz mam w miarę jasną sytuacje. Dzięki wielkie za odpowiedź i cenne rady.

Na chwilę obecną pewnie zdecyduje się na tego STXa bo i tak pomieszczenie mam malutkie, a jak piszesz że będzie spora różnica to narazie wystarczy, ew. później zakupię MDS na przykład.

• Pomocny post
    #17 09 Lut 2011 19:39
    pokrzywa
    Poziom 18  

Proszę przedstawić nam dane, dzięki którym głośniczek o średnicy nieco ponad 20 cm ma się dobrze czuć w obudowie 80 litrów.
    (dj-MatyAS)

W takiej objętości ten głośnik będzie miał Qtc ledwo 0,9. Co i tak oznacza powolny, zamulony bas. Ten głośnik ma po prostu kiepskie parametry, wysokie Qts, za mały magnes (dobre woofery o średnicy 13cm mają większe magnesy). Można dokleić drugi magnes, żeby obniżyć ten parametr.
    Przepraszam, nie mam parametrów wersji 02, są one najprawdopodobniej gorsze od wersji 03, bądź bardzo zbliżone.

• #18 17 Lut 2011 14:59
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Głośnik doszedł, zamontowałem go i moje wrażenia są generalnie zgodne z tym co pisałeś: Bas jest przyjemniejszy dla ucha, szybszy, zdecydowanie lepiej kontrolowany, no ale ma jedną wadę, nie jest taki głęboki.

Po zmianie głośnika zauważyłem jeden problem, przy sporej głośności, obudowa, a raczej powietrze z otworu bass reflex wpada w dziwne drgania, rezonans. Efekt jest taki że przy wysokiej głośności głośnik tak jakby "pierdział", tylko że jest to odgłos powietrza z otworu bass reflex a nie głośnika.

Mam tym samym pytanie. Czy da się jakoś poprawić, przeprojektować ten otwór żeby ten efekt ustąpił? Co do rozmiarów otworu to jest to otwór prostokątny 13 x 3,5 cm. Jak to wygląda widać na zdjęciach powyżej..

• #19 17 Lut 2011 22:24
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Może warto by jakoś przeprojektować otwor, albo w ogóle dać nową przednią ściankę i w niej okrąglby otwor bass reflex? Problem polega na tym że nie mam pojęcia jak się to wyznacza :( Czytałem sporo ale to trochę czarna magia dla mnie..

Dzięki wielkie za pomoc!

• #20 17 Lut 2011 23:30
    mollto
    Poziom 14  

Ten głośnik potrzebuje sporego BR, więc musisz powiększyć bass ferlex, ten jest za mały i dla tego masz taki efekt gdy dasz dla tego suba sporo mocy.

Wymiary które podałeś to 13x3,5 cm, musisz powiększyć do 13x5,5 cm , i powinno być ok.

Kolejna bzdurna porada w wykonaniu Kolegi...
    Zakładając, że BR jest liczony, nie ma możliwości bezproblemowego zwiększania powierzchni otworu bez zmiany jego długości!
    Oczywiście (jeszcze raz powtarzam )
    dla wyliczonego otworu - nie zmieniając jego częstotliwości rezonansowej.
    /dziękuję Kol.pokrzywa za poprawienie mojego błędu/
    (dj-MatyAS)

• #21 18 Lut 2011 10:01
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Dzieki :) Mam jeszcze pytanie, co z długością (głębokością) tunelu, taki sam, dłuższy, krótszy? Poza tym aktualnie w prostokątny otwór wsadzona jest taka wkładka w tym samym kształcie. Po powiększeniu napewno nie będzie pasować. Na allegro prostokątnych tuneli bass reflex nie znalazłem, a chyba takiej dziury bez tunelu zostawiać tak po prostu się nie powinno, mam rację?

• #22 18 Lut 2011 12:35
    mollto
    Poziom 14  

Polecam program do takich obliczeń WinISD, wprowadzasz dane swojego głośnika i litraż obudowy w której będzie pracował dany przetwornik.
    Oddzielna tabelka do obliczania BR.

Powodzenia.

• #23 18 Lut 2011 13:39
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Dzięki za link do programu.

Zrobiłem wyliczenia przy użyciu tego program, przy pomocy instrukcji z forum autorstwa użytkownika: raveland.

Problem polega na tym że po wpisaniu wszystkich parametrów głośnika, obudowy itd. program podaje że przy średnicy otworu 51mm długość rury powinna wynosić 136mm, jednak parametr Vent match jest wyświetlony wtedy na czerwono i wynosi 0,31.

Dopiero przy zwiększeniu średnicy 71mm, kolor zmienia się na zielony. Jednak przy takiej średnicy rura powinna być długości 295mm, wtedy parametr vent match wynosi 0,15. Jednak rurka długości prawie 30cm ledwo zmieści się w obudowie, do tynej ścianki zostanie ok 5-7cm.

Jeśli mam być szczery to nie wiem co to za parametr vent match i za co on odpowiada. W screenach z instrukcji ravelanda, nie ma w ogóle takiego parametru. Tym samym pytanie, co to za parametr? Przejmować się tym, czy po prostu zrobić rurę 51mm i długości 136mm?

Poniżej screeny z programu:

Wymiana głośnika w subwooferze Wymiana głośnika w subwooferze

• #24 19 Lut 2011 01:03
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Doczytałem, vent match właśnie odpowiada za to co się aktualnie dzieję u mnie, czyli dziwne brzęczenie przy wyższej głośnosci.

Teraz tylko pytanie, czy instalować taką długą rurkę prawie 30cm, tak jak sugeruje program? Można się zdać na te obliczenia?

PS. Teraz tak sobie czytam i myślę,

dj-MatyAS napisał:

Za efekt rezonansowy otworu odpowiada masa powietrza zawartego w tunelu BR, więc zwiększając jego średnicę (powierzchnię) należy bezwzględnie zmniejszyć jego długość, tak, aby zachować pojemność powietrza zawartego w BR. Oczywiście (jeszcze raz powtarzam )
    dla wyliczonego otworu - nie zmieniając jego częstotliwości rezonansowej.
    (dj-MatyAS)

U mnie w programie zależnośc jest odwrotna, gdy zwiększam średnicę otworu, program podaje mi większą długośc tunelu..jak to rozumieć?

• #25 19 Lut 2011 10:07
    mollto
    Poziom 14  

Zmierz dokładnie obudowę w środku, w celu ustalenia ile dokładnie ma litrów twoja obudowa, oczywiście trzeba uwzględnić przestrzeń którą zajmuje wzmacniacz i głośnik.

• #26 19 Lut 2011 11:43
    Stefanrsko
    Poziom 8  

To o czym piszesz powyżej już zostało zmierzone, z resztą jest napisane o tym w postach powyżej. Obudowa ma 21 litrów, a wymiary to 35x35x25cm (wys-dług-szer), a grubość ścianek to 15mm.

• #27 19 Lut 2011 14:50
    pokrzywa
    Poziom 18  

Stefanrsko napisał:

U mnie w programie zależnośc jest odwrotna, gdy zwiększam średnicę otworu, program podaje mi większą długośc tunelu..jak to rozumieć?

Prawidłowo pokazuje. Im większa średnica tym potrzebny jest dłuższy tunel, jeśli chcemy zachować taką samą częstotliwośc rezonansową układu.

Dodano po 7 [minuty]:

Stefanrsko napisał:

Mam tym samym pytanie. Czy da się jakoś poprawić, przeprojektować ten otwór żeby ten efekt ustąpił? Co do rozmiarów otworu to jest to otwór prostokątny 13 x 3,5 cm. Jak to wygląda widać na zdjęciach powyżej..

A jaką długość ma ten tunel?

Zastosowałeś uszczelkę pod głośnik? Czy połączenie głośnik-obudowa jest szczelne? Rozumiem, że nowy głośnik to GDN 22-200-4 SC?

• #28 19 Lut 2011 15:25
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Głośnik zamontowany obecnie to GDN 22 który mi doradziłeś. Długość tunelu, tego prostokątnego to 10cm. Uszczelnienie pod głośnik dałem takie jakie było przy tym TVM, pasuje idealnie. W każdym razie nie czuć żeby jakieś powietrze wydostawało się spomiędzy głośnika, a obudowy.

• #29 19 Lut 2011 15:55
    pokrzywa
    Poziom 18  

Stefanrsko napisał:
    Długość tunelu, tego prostokątnego to 10cm.

Według symulacji daje to strojenie na ponad 60Hz. Czyli bardzo wysoko. Nawet biorąc pod uwagę niedokładność symulacji to i tak strojenie jest za wysokie.

Polecam nastroić obudowę na około 40Hz, raczej nie wyżej.

Problem wymaganej dużej średnicy tunelu rozwiążesz w bardzo prostu sposób - stosując dwa tunele. Na przykład o średnicy 4cm i długości 20cm. Vent mach wyjdzie taki sam jak przy jednym tunelu o średnicy 8,2cm i długości 42cm...

• #30 19 Lut 2011 16:05
    Stefanrsko
    Poziom 8  

Kompletnie nie wpadłem na pomysł z dwoma tunelami...domyślam się że rozmieszczenie nie ma specjalnego znaczenia.

Dzięki wielkie za pomoc!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME